Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ubuntu, topic general.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1000 replies to this topic

#37
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
Nu vad rostul a atator distributii. Fiecare isi compileaza dupa cum are nevoie si pana la urma toate fac aceleasi lucruri mai mult sau mai putin.

#38
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Adevarul e ca Gentoo rocks restul pot sa piara. Posted Image)
@razzvann nici tu nu inteletgi open-source-ul?
Afirmatiile astea sunt facute de necunoscatori.

Edited by ovilix, 07 August 2013 - 20:45.


#39
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 07.01.2006
Nu vad rostul sutelor sutelor de distributii, daca te uiti pe distrowatch te apuca groaza.
@ovixxxPosted Image  Nu mai bine imi explici tu ce inseamna open-source?

#40
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Nu te obliga nimeni sa le folosesti pe cele numite derivate.
Nu sunt decat cateva meta-distributii restul sunt derivate.

Quote

Nu mai bine imi explici tu ce inseamna open-source?
Citeste aici ca sa te lamuersti.
http://www.gnu.org/l...es/gpl-faq.html

#41
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Destul de interesant Ubuntu Touch si convergenta pe care vor sa o faca Smartphone > Tableta > Laptop > Smart TV.

Din cate am citit prima versiune o sa fie lansata in octombrie anul acesta iar in primavara unificarea o sa fie completa, atunci lanseaza noul LTS.

Attached Files



#42
lupu_singuratic

lupu_singuratic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.09.2012
Da, așa este.interesant, dar din păcate Ubuntu o devenit comercial, în sensul că a început de la versiunea 11.10 să scadă în calitate și în securitate.Veri distro Linux pentru începători încearcă Debian sau un derivat Debian oricare în afară de Ubuntu, sistem de operare ce în timp va avea soarta Windows-ului, adică va colcăi de viruși și va fi totul cotracost.Din păcate asta e tendința cannonical-ului, banul, ceea ce NU ar trebui să existe în lumea oppen surce, și în lumea virtuală.

#43
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Momentan Ubuntu nu e contra cost.
Momentan sa nu aberam.
Vedem ce va fii in viitor.
Trebuie sa intelegi ce e aia o distributie Linux, ca sa intelegi ca nu se poate infecta la fel de simplu ca Windows.
Si daca apar virusi pt. Ubuntu, atunci vor functiona si pe Debian.

Edited by ovilix, 15 August 2013 - 11:48.


#44
lupu_singuratic

lupu_singuratic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.09.2012
Parțial îți dau dreptate, dar hai să analizăm un mail primit în calitate de membru al forumului Ubuntu românia în care scria că serverul ce stochează forumul a fost supus unui atac de securitate în urma căruia toate parolele membrilor au fost sustrase de atacator.......Dețin informații(posibile eronate) că forumul Ubuntu folosește platformă Ubuntu.Ubuntu nu e tot una cu Debian.Ubuntu-ul a fost modificat în mare parte, dar singurul lucru ce îl unește cu Debianul este administratorul de pachete .deb.în rest dacă vie dori de exemplu să instalezi pachete special scrise pentru Debian se va solda cu un eșec, datorită faptului că în Ubuntu lipsesc unele dependențe ale pachetului respectiv.Am testat asta pe natty, de asta îmi permit să afirm asta.

#45
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Eu cred ca nu ai citit intreg articolul. Acolo nu a fost vina OS-ului ci a platformei WEB.
Daca era pus pe Debian sau CentOS era acelasi drac.
Ca in anumite programe sunt gaurele nu e vina OS-ului. Acele gaurele se rezuma stric la programe si nu la OS.
Debian si Ubuntu impart atat pachete cat si dezvoltatori.
Ceea ce expui tu nu e tocmai asa.

Edited by ovilix, 15 August 2013 - 12:29.


#46
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009

View Postlupu_singuratic, on 15 august 2013 - 11:55, said:

Parțial îți dau dreptate, dar hai să analizăm un mail primit în calitate de membru al forumului Ubuntu românia în care scria că serverul ce stochează forumul a fost supus unui atac de securitate în urma căruia toate parolele membrilor au fost sustrase de atacator.......Dețin informații(posibile eronate) că forumul Ubuntu folosește platformă Ubuntu.Ubuntu nu e tot una cu Debian.Ubuntu-ul a fost modificat în mare parte, dar singurul lucru ce îl unește cu Debianul este administratorul de pachete .deb.în rest dacă vie dori de exemplu să instalezi pachete special scrise pentru Debian se va solda cu un eșec, datorită faptului că în Ubuntu lipsesc unele dependențe ale pachetului respectiv.Am testat asta pe natty, de asta îmi permit să afirm asta.

Cum a zis si @ovilix, nu are treaba cu SO-ul. Toamna trecuta acelasi lucru s-a intamplat cu serverele de FreeBSD.

#47
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Sustin ideea ca Ubuntu e orientat spre a scoate profit si... cam atat - Ubuntu One, shitty market app, samd. De cand au trecut la Unity pt mine n-a mai existat, tin minte ce ok erau primele versiuni, 5, 6 si 7.... de la 8 am inceput sa sesizez probleme, 9 a fost un succes iar de la 10 a devenit o porcarie.

#48
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlupu_singuratic, on 15 august 2013 - 11:55, said:

Ubuntu nu e tot una cu Debian.

Ba e mai mult decat iti poti imagina. In afara de cateva briz-brizuri grafice si management al pachetelor, ai acelasi lucru in toate distributiile.

#49
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Ubuntu Stable ia 90% din pachete din Debian Testing.
Deci aia cu Ubuntu nu e Debian e oarecum rasuflata.
Debian e mai stabil daca luam in comparatie Ubuntu non-LTS cu Debian Stable.
Daca pui Debian Stable vs Ubuntu LTS s-ar putea sa ai o surpriza. :)
Nu sunt fan Ubuntu, dar nu imi place sa imprasti minciuni.

#50
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
O intrebare pentru cei "melancolici". Daca Ubuntu ramanea la Gnome default fara nici o modificare (poate un set de icon-uri si o tema) , care ar fi fost motivul sa folositi Ubuntu in loc de Debian ? Vreau un singur argument serios, nu ceva gen "Imi place numele Ubuntu". Nu neglijati faptul ca Debian avea / are reputatie mai buna pe partea de stabilitate.

Edited by Gh3r0m, 15 August 2013 - 16:19.


#51
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Păi dacă-ți place numele e un argument serios! Mie-mi plac numele și logo-ul lor!
Și sunt oarecum mulțumit că ”oferta” de DE-uri s-a diversificat acum și cu Unity, Mate, Cinnamon, e bine să ai de unde alege, chiar dacă io-s fan Kde... Posted Image

Iar încercarea lor de-a schimba direcția (Unity și Edge de exemplu) nu e rea, deloc, cei de Canonical știu să-și facă reclamă, să facă lumea să vorbească de ei, e ok. Din păcate au o politică duplicitară, fuga lor după mălai îi duce la chestii nașpa pentru useri, și-n plus ascultă de useri de nu mai pot...

Edited by shogun1, 15 August 2013 - 16:25.


#52
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
- PPA-urile, banuiesc.
- Chestiile incluse default.
- installer mult simplificat
- artwork-ul default

Altceva nu stiu de ce ar folosit Ubuntu.
Desi sa fiu sincer, Unity merge si pe Arch.

Edited by ovilix, 15 August 2013 - 16:34.


#53
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Cica vor sa renunte la Firefox ca browser principal si sa foloseasca in schimb Chromium.

"Ubuntu 13.10 Sticks with Firefox, Ubuntu 14.04 LTS to Feature Chromium as Default" http://news.softpedi...lt-375012.shtml

#54
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Mie mi se falfaie, tie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate