Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

O afacere mai diferita

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 sadikino, on 01 august 2013 - 13:56, said:

In trecut, marele branduri / lucrari erau privite prin prisma inginerului: Carl Benz, Robert Bosch, Gustav Eiffel, Henry Ford etc etc.
In prezent marele branduri sunt admirate prin prisma managerilor: Steve Jobs, Bill Gates s.a.

Tocmai m-am intors de la o discutie cu un medic ortoped, as putea spune ca am fost oarecum dezamagit, am primit doar raspunsuri gen
- da se produc si in Romania, dar cu piese nemtesti (firma Otto Bock) ---> adica firmele noastre doar le asambleaza.
- nimic nu se misca fara Minister
- nu m-am gandit niciodata la asta
- nu stiu, nu ma pricep.... un fail total

Fratica lasa-ne cu Carl Heinz Rumenighe si povesti dastea lacrimogene si scapa odata de mentalitatea comunista anii 80, nu mai conteaza ca e facut in Timoru de Est, Isarel sau Venezuela, daca piata cere produsul si e certificat nu conteaza unde e facut, cine il vinde etc. Treaba asta cu "nu se fabrica in Romania" e o prostie ce inca mai circula prin mintiile inchise si limitate ale unora. In plus, trebuie sa fi redus mintal sa fi impotriva "intermediarilor", pai tu cine crezi ca iti va promova tie carjele si cine ti le va vinde? Sau tu esti din ala cu "VANZARE DIRECT DIN FABRICA". Lasa chinezismele astea in care toti viseaza sa-si ia shlapi direct de pe linia de productie si deschide google si invata despre supply chain, sales etc. Daca esti inginer si esti bun lucrezi la o firma ce face carje, nu te apuci sa-ti deschizi tu firma cand tu nici nu stii macar ce e CAEN-ul si cat e impozitu pe fiecare salariat. Daca tot vrei sa o dai in americanisme, Larry Page nu a fost CEO la google decat dupa mult timp, dupa ce a reusit si el sa lege doua cuvinte fara sa se incurce si a facut un crash course in business administration si atentie, asta a avut prima oara produsu si marketu si dabea dupa mult timp pe urma a venit si compania... deci mai pe scurt, don't put the carutza in front of the bou.

Edited by chinaman, 01 August 2013 - 15:32.


#20
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
La produse unicat (individualizate) nu mai merge cu fabrica nici cu "supply chain". Ce, iti iei un picior lungime standard si mergi cu el? Sau il iei nitel la pila sa il faci mai scurt?
Eu recomand initiatorului sa faca. Las-o naibii de firma, cauta in oras oameni (mai ales batrani) care au nevoie de proteze si ofera-le ceva. Poate au o proteza mai veche, iei mulaje, lucrezi, iti faci mana, experienta. La plata te intelegi cu ei. Asa iti faci singura reclama viabila.
Doar sa nu iti faci visuri mari de castig, beneficiarii sunt de obicei mult mai saraci decat "valizii".

#21
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 Oxigen1234, on 01 august 2013 - 15:49, said:

La produse unicat (individualizate) nu mai merge cu fabrica nici cu "supply chain". Ce, iti iei un picior lungime standard si mergi cu el? Sau il iei nitel la pila sa il faci mai scurt?
Eu recomand initiatorului sa faca. Las-o naibii de firma, cauta in oras oameni (mai ales batrani) care au nevoie de proteze si ofera-le ceva. Poate au o proteza mai veche, iei mulaje, lucrezi, iti faci mana, experienta. La plata te intelegi cu ei. Asa iti faci singura reclama viabila.
Doar sa nu iti faci visuri mari de castig, beneficiarii sunt de obicei mult mai saraci decat "valizii".

 Oxigen1234, on 01 august 2013 - 15:49, said:

La produse unicat (individualizate) nu mai merge cu fabrica nici cu "supply chain". Ce, iti iei un picior lungime standard si mergi cu el? Sau il iei nitel la pila sa il faci mai scurt?
Eu recomand initiatorului sa faca. Las-o naibii de firma, cauta in oras oameni (mai ales batrani) care au nevoie de proteze si ofera-le ceva. Poate au o proteza mai veche, iei mulaje, lucrezi, iti faci mana, experienta. La plata te intelegi cu ei. Asa iti faci singura reclama viabila.
Doar sa nu iti faci visuri mari de castig, beneficiarii sunt de obicei mult mai saraci decat "valizii".

 Oxigen1234, on 01 august 2013 - 15:49, said:

La produse unicat (individualizate) nu mai merge cu fabrica nici cu "supply chain". Ce, iti iei un picior lungime standard si mergi cu el? Sau il iei nitel la pila sa il faci mai scurt?
Eu recomand initiatorului sa faca. Las-o naibii de firma, cauta in oras oameni (mai ales batrani) care au nevoie de proteze si ofera-le ceva. Poate au o proteza mai veche, iei mulaje, lucrezi, iti faci mana, experienta. La plata te intelegi cu ei. Asa iti faci singura reclama viabila.
Doar sa nu iti faci visuri mari de castig, beneficiarii sunt de obicei mult mai saraci decat "valizii".

Da e corect ce zici si tu, cand ai produse unicat incepi sa torni piulitze shuruburi si tot felu de alte chestii de genul nu ? nu cumperi subansamble si le montezi dupa necesitati, pentru ca asta e doar montare/intermediere si asta e ceva nashpa rau...

#22
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Stii cum se face o proteza? Cum se iau mulaje dupa ciotul ramas? Ca gasesti oriunde 2 balamale si 4 piulite, si vreun metru de teava de aluminiu... si nu din astea costa o proteza peste 1000 ron...

#23
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 Oxigen1234, on 01 august 2013 - 16:05, said:

Stii cum se face o proteza? Cum se iau mulaje dupa ciotul ramas? Ca gasesti oriunde 2 balamale si 4 piulite, si vreun metru de teava de aluminiu... si nu din astea costa o proteza peste 1000 ron...

Marea majoritate a dispozitivelor de genu sunt prefabricate si doar ajustate in unele cazuri dupa particularitatile pacientului. Daca ai impresia ca se face la strung fiecare individualizat inseamna ca esti cam off-topic. Baiatu nu vrea sa sudeze in garaj teava de aluminiu sa-si rupa martalogii gatu cu dispozitive facute artizanal el vrea sa vanda legal e inginer nu sudor, n-ai inteles ?

Tu ii sugerezi sa faca evaziune si sa produca dispozitive medicale artizanale si "sa caute batrani prin oras". Sper ca iti iei medicatia recomandata de medic si nu te-ai apucat tu sa-ti faci prin bucatarie cocktailuri farmaceutice ca pari destul de confuz si ai inclinatii spre artizanal.

#24
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Gonthar, on 01 august 2013 - 07:36, said:

Niste proteze simple: carlige, picioare de lemn,etc. ar avea mai mult succes. Si sunt si usor de fabricat...

Te-ai jucat pe x-box cu piratii din caraibe de-ti veni asa idee geniala?

#25
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 sadikino, on 31 iulie 2013 - 21:48, said:


Buuuun.... sper ca v-ati dat seama la ce tip de afacere am facut referire, cu proteze ortopedice, atat pt membrele inferioare cat si pt cele superioare.


Ideea in sine nu este rea,dar dupa parerea mea nu exista baza pentru asa ceva.In primul rand referitor la materiale se folosesc cele usoare si foarte rezistente.Adica din domeniul aviatiei si cosmonauticii.Titan duraluminiu,materiale compozite.Prelucrare prin aschiere si sudura WIG (la metale) si tehnologia de laminare la compozite.In afara de aschiere celelalte nu prea cred ca se invata prin romanica.Imi aduc aminte cu ceva timp in urma cand am lucrat la o firma de materiale compozite de un dispozitiv facut pentru un coleg de la birou.
Tipul isi rupsese mana si la eliberarea din gips un medic sau un asistent i-a taiat un nerv o data cu gipsul de nu-si mai putea misca degetele.Dupa un anumit timp l-au oprat din nou si se pare ca operatia reusise.Problema era ca pana sa apuce sa se obisnuiasca din nou sistemul nervos cu comenzile omul isi putea strange pumnul dar nu putea desface degetele.Si atunci am facut adhoc o jumatate de manusa rigida cu 5 degete din fibra de carbon la care am facut 5 inele tot din carbon.Inelele veneau pe degete si erau legate cu elastic de degetele manusei.
  Asa omul strangea pumnul sau batea la tastatura si elasticul ii aducea degetele inapoi.L-a purtat vreo 3-4 luni dupa care degetele au lucrat singure.Deci ai putea incerca la inceput niste dispozitive simple care sa tina membrele rigide sau la un anumit unghi sau mai stiu io ce produs facut dintr-o singura bucata.Trebuie neaparat consiliere de la un medic ortoped.
Bafta

#26
sadikino

sadikino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.03.2011
Fix la asta ma gandeam si eu, pentru partea de cercetare si dezvolatare cu siguranta voi avea nevoie de cel putin 2, 3 prof.dr. ortopezi (care astia la randul lor trebuiesc atrasi, cumparati, pupati in fund sa-ti accepte initiativa, n-am nicio idee). Ce folos ca stiu pe dinafara constructia, cinematica si dinamica unui motor V12 sau a unei cutii de viteze cu dublu-ambreiaj, atata timp cat nu cunosc solid cinematica miscarii unei glezne, unui genunchi etc sunt orb ! Tot ce tine de partea tehnica, de proiectarea si de conceptie, tipuri de materiale si unelte necesare aschierii, acestea mi le actualizez mereu. Si ca sa nu mai aiba nimeni nimic de spus despre suruburi, piulite si saibe, slava Domnului, sunt zeci de firme ce comercializeaza asa ceva, tu doar iti alegi tipul filetului, pasul, diametrul, materialul, tipul de cheie si chiar culoarea. punct!

Legat de partea de management, recunosc ca sunt obtuz, dar consider ca un manager talentat ti-l poti atrage pe parcurs...

As dori sa fie clar pentru toata lumea, vad ca ma intreaba unii daca stiu sa iau mulaje, domnul meu... de lucrurilea acestea se vor ocupa oameni pregatiti mult mai bine in domeniul medical. Mai trebuie sa tinem cont ca o proteza pentru mana nu este tot una cu o pereche de manusi de iarna, care oricum acestea din urma se vor vinde mai devreme sau mai tarziu. Esential este ca in functie de invalid, te apuci sa faci / ajustezi proteza, productie doar pe comanda !

Edited by sadikino, 01 August 2013 - 18:33.


#27
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 sadikino, on 01 august 2013 - 18:12, said:

Fix la asta ma gandeam si eu, pentru partea de cercetare si dezvolatare cu siguranta voi avea nevoie de cel putin 2, 3 prof.dr. ortopezi (care astia la randul lor trebuiesc atrasi, cumparati, pupati in fund sa-ti accepte initiativa, n-am nicio idee). Ce folos ca stiu pe dinafara constructia, cinematica si dinamica unui motor V12 sau a unei cutii de viteze cu dublu-ambreiaj, atata timp cat nu cunosc solid cinematica miscarii unei glezne, unui genunchi etc sunt orb ! Tot ce tine de partea tehnica, de proiectarea si de conceptie, tipuri de materiale si unelte necesare aschierii, acestea mi le actualizez mereu. Si ca sa nu mai aiba nimeni nimic de spus despre suruburi, piulite si saibe, slava Domnului, sunt zeci de firme ce comercializeaza asa ceva, tu doar iti alegi tipul filetului, pasul, diametrul, materialul, tipul de cheie si chiar culoarea. punct!
Legat de partea de management, recunosc ca sunt obtuz, dar consider ca un manager talentat ti-l poti atrage pe parcurs...
As dori sa fie clar pentru toata lumea, vad ca ma intreaba unii daca stiu sa iau mulaje, domnul meu... de lucrurilea acestea se vor ocupa oameni pregatiti mult mai bine in domeniul medical. Mai trebuie sa tinem cont ca o proteza pentru mana nu este tot una cu o pereche de manusi de iarna, care oricum acestea din urma se vor vinde mai devreme sau mai tarziu. Esential este ca in functie de invalid, te apuci sa faci / ajustezi proteza, productie doar pe comanda !
daca habar nu ai despre business management, habar nu ai despre ortopedie, habar nu ai despre finantare (nici bani nu ai) ... pai tu defapt ce o sa faci ? un job de inginer ? ala e 2000eur sa zicem pe luna added value. you get the picture? defapt tu nu stii sa faci nimic, ai fost emotionat de un copil fara bani de proteze scumpe (care aproape sigur sunt scumpe cu un motiv anume, imi vine greu sa cred ca niste produse relativ simple si neinovative au marje impresionante de profit). E OK cu totii am trecut prin faza asta prin care treci tu acum, asa e cand esti tanar si visezi avioane. Nu ar fi mai OK sa te ti de facultate si sa te angajezi frumos in Germania ca inginer, iti iei apartament pe credit dupa 2 ani de contract, iti iei un Audi A4 combi faci sport te simti bine, enjoy the life...esti working class hero.

Edited by chinaman, 01 August 2013 - 18:48.


#28
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 chinaman, on 01 august 2013 - 18:47, said:

daca habar nu ai despre business management, habar nu ai despre ortopedie, habar nu ai despre finantare (nici bani nu ai) ... pai tu defapt ce o sa faci ? un job de inginer ? ala e 2000eur sa zicem pe luna added value. you get the picture?

Exista si oameni pasionati de tehnica pentru care nu inseamna totul banul.Poate produs realizat din gandirea lui aplicat in practica creaza o satisfactie mai mare decat 10000 sau 100.000 de euro in cont.
Tu probabil ai mutat marfuri "from China to Romanica" si din diferenta dintre pretul de cumparare si cel de vanzare ai reusit sa acumulez ceva capital.Asta nu inseamna ca trebuie sa te urmeze toti pentru ca esti atotstiutor in ale managementului.
Cel mai usor mijloc de castig a fost comertul asociat cu jmekeria de bucuresti.De aia a si ajuns tara unde e acum.Toti au facut spalatorii de masini si importuri de china.E adevarat ca si banul conteaza pana la urma,dar parca ai satisfactie mai mare cand o faci din productie decat din comert mai ales daca produsul este conceput de tine.
  De aceea cred ca e de datoria celor care au un pic de habar cu ce se mananca industria ,sa sprijine macar moral tinerii pasionati.

#29
sadikino

sadikino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.03.2011
Chinaman, multumesc pt raspunsurile date si interesul acordat. Am rugamintea sa nu mai postezi in acest topic :)

#30
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Nu te lua dupa astia care zic ca nu merge nimic
Nu incerci nu castigi
Asa ca nu renunta la visul tau


#31
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 sadikino, on 01 august 2013 - 21:05, said:

Am rugamintea sa nu mai postezi in acest topic Posted Image

Aceasta rugaminte este o rugaminte marlaneasca pe un forum public. Cu atat mai mult cu cat topicul nu iti apartine si nu ai niciun drept asupra lui. Tot ce-i aici e proprietatea forumului si omul posteaza fara sa incalce niciun regulament. Si mai mult decat atat chiar are dreptate.

#32
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011

 chinaman, on 01 august 2013 - 16:15, said:

Tu ii sugerezi sa faca evaziune si sa produca dispozitive medicale artizanale si "sa caute batrani prin oras". Sper ca iti iei medicatia recomandata de medic si nu te-ai apucat tu sa-ti faci prin bucatarie cocktailuri farmaceutice ca pari destul de confuz si ai inclinatii spre artizanal.
Dar atacurile la persoana nu sunt permise prin regulament. Sunt mult mai marlanesti. Eu am dat niste sfaturi. De exemplu intai sa aiba o marfa si abia apoi sa se inhame la jugul birocatic, daca vede vreun succes.
Daca omul a deschis un topic despre proteze si i sa raspunde sa emigreze in Germania, este util? Ca spam avem destul.

#33
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
unii ai ramas cu creierul in 1988... multa frustrare acumulata la banda de productie.

apropo airbag, tu nu esti inginer nu-ti mai da ifose, esti un muncitor frustrat. tzeapa.

 Oxigen1234, on 02 august 2013 - 08:15, said:


Dar atacurile la persoana nu sunt permise prin regulament. Sunt mult mai marlanesti. Eu am dat niste sfaturi. De exemplu intai sa aiba o marfa si abia apoi sa se inhame la jugul birocatic, daca vede vreun succes.
Daca omul a deschis un topic despre proteze si i sa raspunde sa emigreze in Germania, este util? Ca spam avem destul.

nu mai instiga la evaziune fiscala si productie artizanala de dispozitive medicale, asta e infractiune care e peste regulile forumului :)

#34
sadikino

sadikino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.03.2011
Nici in o mie de ani nu m-am gandit la artizanate, dar observ ca tu tot mereu ai o problema cu reply-ul fiecaruia, Nu mai bine ramai tu la managementul tau, la MoneyChannel si Forbs ? Hai fii te rog intelegator si renunta! Ti-am mirosit stilul.

Apropo Airbag, legat de materialele compozite, la Facultatea SIM din Cluj este un astfel de centru de cercetare si dezvoltare, condus de dnul. prof. Iulian Bere. Deci se poate si la noi !

#35
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 sadikino, on 02 august 2013 - 14:12, said:

Nici in o mie de ani nu m-am gandit la artizanate, dar observ ca tu tot mereu ai o problema cu reply-ul fiecaruia, Nu mai bine ramai tu la managementul tau, la MoneyChannel si Forbs ? Hai fii te rog intelegator si renunta! Ti-am mirosit stilul.

Apropo Airbag, legat de materialele compozite, la Facultatea SIM din Cluj este un astfel de centru de cercetare si dezvoltare, condus de dnul. prof. Iulian Bere. Deci se poate si la noi !

Moneychannel s-a inchis.
Se scrie Forbes.

#36
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Măi omule, uite ce îți scrie lumea (ca să nu mai zic de chinaman, care e foarte pragmatic):

 Razvan20k, on 31 iulie 2013 - 22:23, said:

Vreau doar sa iti explic ca inteleg acest domeniu, medical, nu din punct de vedere operational dar al marketing-ului si este EXTREM de regulat. Nu stiu cum este in Romania, eu vorbesc de UK dar este cel putin dificil sa ai aprobarea pentru asa ceva, sa nu mai spun de afacerea in sine.

PS: Nu cred ca design-ul unei proteze este tocmai open source / public domain. In alte cuvinte, mai intra si R&D sau cel putin costuri de licentiere.

Ca să poți produce proteze ai nevoie de foarte mulți bani, fie ca să cumperi tehnologie, know-how, licențe și utilaje fie ca să plătești specialiști, să obții certificări pentru produse proprii, să faci studii, cercetări. Gândește-te numai ce cheltuieli lunare ar trebui să suporți pentru 5-6 angajați, chirie, utilități și materiale până când vei obține poate certificările și avizele, fără să vinzi ceva. Cum spunea cineva mai înainte, e ca și cum ai vrea să construiești o centrală nucleară.
Ceea ce vrei tu e o utopie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate