Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Comentarii la "Fotografia cu telefonul mobil"

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
E baiat sau fata ?

#38
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
e fata domne dar e mai uratica pt ca semana cu  minePosted Image. Nu o vezi si la avatar?

Edited by nenis, 13 May 2013 - 18:06.


#39
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012

View PostPuferiu, on 13 mai 2013 - 17:56, said:

E baiat sau fata ?
Te iubesc dar nu sări calul!Posted Image Fără familie şi mai ales fără copii! În rest multă ....bere....Posted Image

#40
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Daca tot am deviat topicul, macar sa-l umplem de sange.

Peste cateva zile voi cere moderatorilor de pe GSM mutarea acolo sau deschiderea altuia, cu aceeasi tema.

#41
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Si pozele bune unde-s?Posted Image Nu de alta, dar cele de mai sus numai ok nu-s: cele care se vor a fi macro sunt total out-of-focus, iar celalalte duc lipsa de detalii la modul grav.

Astea-s ok pt vizualizat pe un monitor de maxim 15'', daca faci un pic de zoom-out si te uiti la ele de la minim 1 metru distanta.

#42
daemon666

daemon666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 02.05.2007
N-au detalii, si sunt supraexpuse ca naiba, de altfel cam ca majoritatea camerelor de pe telefoane.
One o fi avand el alte calitati ,dar camera nu mi se pare deloc la nivelul la care i-au facut reclama.
Cine vrea camera ptr lumina scazuta si de calitate superioara poate sa incerce nokia 925, abia aparut, din ce am vazut dintr-un comparativ cu One, e peste el mult la calitate.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ei, hai sa nu ne cacam pe noi, pozele nu-s rele deloc. Nu-s nici DSLR, dar sa zici ca nu-s bune... miroase a altceva

#44
Mike666

Mike666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.05.2013
Din ce vad eu pozele nu-s la rezolutia nativa - 2688 x 1520; ca asa le-a uploadat rotweilleronguard2000 sau ca le-a redimensionat forumul cand le-a uploadat, nu e clar (eu cred ca atunci cand le-a uploadat aici s-au redimensionat, dar nu stiu sigur, deocamdata eu nu am facut upload la poze aici). Deci argumentul cu lipsa de detalii nu tine, cat timp pozele nu-s la calitatea lor maxima; in legatura cu focus-ul, da, unele nu au focus-ul corect; eu prefer sa pun manual focus-ul la fiecare poza pe care o fac, chiar daca stiu ca va iesi mai luminoasa / intunecata din cauza punctului pe care fac focus-ul; dar ii dau dreptate si lui rotweilleronguard2000, uneori expunerea se ,,strica" dupa ce faci focus, dar pentru mine personal de cele mai multe ori e foarte ok si expunerea si oricum prefer o poza in care subiectul e in focus si expus bine, chiar daca asta inseamna highlight-uri blown out etc. Cu HDR se rezolva si problema expunerii (in parte) :)

#45
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Cele facute in modul macro sunt bune, celelalte insa.... Posted Image Posted Image

#46
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010

View PostMembruAnonim, on 16 iunie 2013 - 18:53, said:

Ei, hai sa nu ne cacam pe noi, pozele nu-s rele deloc. Nu-s nici DSLR, dar sa zici ca nu-s bune... miroase a altceva
Din pacate partea asta de forum e o mica cloaca de fanboy ai unei anumite marci iar cine citeste pe aici chiar poate avea impresia ca il informeaza cineva corect si obiectiv.... Posted Image
Unii vad ca au nevoie de niste monitoare de 15 mai bune sau sa afle ca la 4 megapixeli e cam greu sa ai pretentia la zoom sau sa citeasca faptul ca nu am pus focus la nici o poza...
Nu stiu daca forumul le redimensioneaza dar ca sa nu fie discutii le postez si intr-un folder dropbox - https://www.dropbox....rvfc/lylu_0e0QY  dati pe view original si zoomati pana la ultimul pixel Posted Image
Unora le miroase totul a rahat dar pacat pentru ei ca nu prea conteaza asta; conteaza ca la monitorul meu de 15.6 pozele se vad intr-un fel in care ma multumeste pe mine personal.
Pentru a mai da ceva de mestecat doritorilor, va atasez asa cum am promis si poze de noapte comparative intre S3 si One. Stiu deja, sigur nu o sa aiba destule detalii, sigur sunt un om fara suflet ca pun un biet Samsung de anul trecut sa se bata in intuneric cu o bestie de anul asta dar deh asta am avut la indemana...va las pe voi sa completati
Deci - sunt 2 cadre, fiecare are 3 poze, in ordine - modul auto, night mode si HDR. Enjoy:
Linkuri S3:  https://www.dropbox....tw5n/Vydw7E8Prk
Linkuri One: https://www.dropbox....zdk4/aEd5lj6xrN

Sa auzim numai de bine!

Edited by rotweilleronguard2000, 16 June 2013 - 23:02.


#47
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postrotweilleronguard2000, on 16 iunie 2013 - 22:45, said:

conteaza ca la monitorul meu de 15.6 pozele se vad intr-un fel in care ma multumeste pe mine personal.
Pai zi asa din start, ca-ti plac tie, dar nu avea pretentia ca toata lumea sa fie de acord cu asta. Daca tot vrei sa compari pozele tale cu altele facute cu telefoane, ia de aici, gasesti poze facute cu diferite telefoane, in diferite conditii. Descarca-le si compara-le cu cele puse de tine pe forum. Forumul redimensioneaza pozele, dar in acest caz le poti compara linistit pe cele din topic cu ale tale de pe Dropbox, neatinse.

In alta ordine de idei, ai mai multa atentie la limbaj, ca nu vad pe nimeni pe aici sa vorbeasca cum o faci tu.

#48
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
@rotweilleronguard2000 Nu te supara pe mine dar eu chiar nu inteleg faza asta cu pozele noaptea.. care e ideea pana la urma? In pozele facute cu S3 nu se vede mai nimic, in cele facute cu One se vede ceva dar sunt inutilizabile, noise-ul e mai mare decat casa, pana la urma de ce ai face poze noaptea cu telefonul? sau asta e singurul capitol unde castiga One-ul? Oricum vad ca acum ati inceput sa il comparati cu S3, in sfarsit ati realizat si voi care e adevaratul rival al lui One.Asa ca, la cat mai multe versus-uri cu S3.

#49
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Toate's telefoane si toate fac poze de rahat comparate cu o camera digitala de calitate/DSLR, cei drept ONE are acel avantaj in conditii de iluminare mai slaba unde un telefon banal nu prea se descurca, pentru situatii limita este beton, daca este posibila prezenta unui aparat dedicat atunci ONE ramane un telefon, adica un aparat cu care suni si esti sunat, in esenta asta este, restul sunt accesorii.

GSMArena si altii au criticat One-ul pentru pozele slabute pe timp de zi, din cauza nr. mai mic de pixeli sau a optimizarii nu prea fericite a softului/senzorului, pe timp de noapte a castigat fara probleme. Totusi un obiectiv mai luminos decat F2.0 era bine venit, la DSLR cu F2.0 nu faci mare lucru noapte fara o lumina externa puternica, daca nu ai trepied la tine sau nu vrei sa urci ISO pan' la cer, cei drept telefon cu F1.2 nu vad sa fie posibil la un pret rezonabil.

#50
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,031
  • Înscris: 10.04.2006

View PostDaniJ90, on 16 iunie 2013 - 23:35, said:

@rotweilleronguard2000 Nu te supara pe mine dar eu chiar nu inteleg faza asta cu pozele noaptea.. care e ideea pana la urma? In pozele facute cu S3 nu se vede mai nimic, in cele facute cu One se vede ceva dar sunt inutilizabile, noise-ul e mai mare decat casa, pana la urma de ce ai face poze noaptea cu telefonul? sau asta e singurul capitol unde castiga One-ul? Oricum vad ca acum ati inceput sa il comparati cu S3, in sfarsit ati realizat si voi care e adevaratul rival al lui One.Asa ca, la cat mai multe versus-uri cu S3.

Sau poate simplul motiv ca omul are numai S3 si One. Trebuie toata lumea sa aiba TOATE ultimele modele ca sa poata face comparatii ? Geeeee

#51
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Ce ma amuza persoanele care aduc camera ca argumentul suprem in a cumpara un telefon.

#52
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostNenea Zap, on 17 iunie 2013 - 07:53, said:



Sau poate simplul motiv ca omul are numai S3 si One. Trebuie toata lumea sa aiba TOATE ultimele modele ca sa poata face comparatii ? Geeeee
Eu am crezut ca are S4 dar asa vrea el sa compare cu S3... mama Nenea Zap...

#53
linda.kasabian

linda.kasabian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.01.2007
Problema pozelor de mai sus nu tine neaparat de telefon, cat de conditiile din "teren". Lumina nu e cea mai potrivita, soarele e fie deasupra, fie putin in fata (judecand dupa umbre), sau unele sunt out of focus (din cauza miscarii sau poate a grabei).
Apoi, ce e mai sus nu e o comparatie pentru ca nu avem poze facute cu un alt telefon "cu care sa le comparam". Ca pozele nu sunt perfecte, ok, (asta tine de conditiile externe, de skill-ul fotografului, dar si de capacitatea privitorului de a analiza si de a da verdicte), dar nu va grabiti in a concluziona ca One face poze proaste ca nu e deloc asa.

Din experienta mea de pana acum, One face poze foarte bune daca tinem cont de conditiile initiale pentru care camera a fost conceputa. Si ca veni vorba de gsm arena, eu nu prea acord atentie unor site-uri care compara poze gasite pe internet (de la un reviewer "profesionist" te astepti la altceva).

#54
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010
Am scris destul de clar cum sunt facute pozele dar cine sa mai stea sa citeasca cand tot ce stiu unii sa faca e sa vorbeasca mizerii.... Sunt poze facute fara sa stau sa analizez unde e soarele etc.... FARA SETARI SPECIALE, in mod auto, HDR, macro sau night mode in functie de situatie si FARA NICI UN FEL DE FOCUS...un fel de "scot telefonul din buzunar si trag o poza". Nu am stiut ca forumul le scade calitatea prin redimensionare de aceea am corectat si le-am atasat direct din dropbox. Nu ma interesa sa fac de ras nici un telefon (vezi S3) ci pur si simplu sa postez niste poze si comparatii asa cum sunt ele. E inca o dovada a modului in care gandesc si inteleg sa se comporte unii.
Comparatie cu alte telefoane sa mai faca si altii; eu nu am avut S3-ul disponibil in ziua respectiva iar in momentul asta nu mai am nici disponibilitatea si nici timpul sa mai imi bat capul cu asa ceva, nici nu prea am pentru cine....

Edited by rotweilleronguard2000, 17 June 2013 - 16:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate