Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Mageia, topic general

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

tom_1133

tom_1133

utilizator Linux Mint

• Grup: Senior Members
Nu-mi place KDE.

Imi plac:
LXDE, Xfce, Gnome si MATE Posted Image
Spoiler

rich1974

rich1974

Guru Member

nu inteleg ce nu_ti place la kde. e cel mai versatil desktop. daca ii dezactivezi toate efectele, se misca la fel de repede ca un xfce.  nici eu nu prea inghiteam kde_ul dar mi_am dat seama ca e bun. si cand vine vorba de kde, OpenSuSE rules!

tom_1133

tom_1133

utilizator Linux Mint

O intrebare de 1.000 de puncte:
Mageia 4.1 de 3.7GB, are si driverele video incluse in imaginea ISO ? precum PCLinuxOS ?!

stima  Posted Image

tflorin40

tflorin40

Active Member

• Grup: Members
De ce-ti bati capul cu asta ?
Oricum la instalare mediile non-free si tainted nu sant activate.

tflorin40

tflorin40

Active Member

Mageia 5 RC

Pana acum sint incantat

tflorin40

tflorin40

Active Member

Cred ca maine e lansarea pt stable.Din ce nume pachete primesc acum ........ as pune pariu.

tflorin40

tflorin40

Active Member

Am pierdut Posted Image

tflorin40

tflorin40

Active Member

Daca nici weekend-ul asta nu se lanseaza, imi dau barba jos !

tom_1133

tom_1133

utilizator Linux Mint

@tflorin40, tu esti utilizator al acestei distributii ?

Ce parere ai despre Mageia ?
Este potrivita pentru un utilizator incepator ?
Cum sunt comenzile in Consola ? ca am remarcat ca nu sunt identice cu cele de la Debian !

sudo apt-get

Mageia este mai inchegat decat Debian ?
E mai stabil ? adica e conservator precum Debian ?!
Are codecurile audio-video gata instalate  ? ori trebuie sa le downloadezi ?

multumesc  Posted Image

shogun1

shogun1

Cranky old n00b ☯

Mageia se trage din Mandriva, in consecinta este potrivita incepatorilor, package managerul este urpmi, este rapid si intuitiv: https://wiki.mageia.org/en/URPMI
Uite cate ceva despre administrarea pachetelor in diverse distributii (inclusiv urpmi): http://stressat.blog...chete-cli.html#

De ce nu-ncerci tu un live cd/ usb, sau chiar boot de pe hdd cu Grub?

tom_1133

tom_1133

utilizator Linux Mint

Am downloadat Mageia Live Cd (KDE si Gnome).
Ambele m-au impresionat, insa am retineri fata de aceasta distributie deoarece nu pare genul de distributie Linux conservatoare (foarte stabila, precum Debian).

Fac aceasta afirmatie caci am vazut ca are ultimul kernel, insa nu vine cu drivere si codecuri preinstalate.......
Cu toate ca in modul Live Cd am putut sa vizionez clipurile pe youtube.

Vizavi de administrarea pachetelor in Mageia, comenzile pentru instalare/dezinstalare programe sunt asemanatoare ca in Debian  ?
Adica asa:

in Debian

apt-get install "smplayer"

apt-get remove/apt-get autoremove/apt-get purge "smplayer"

in Mageia

urpmi "smplayer"

urpme "smplayer"

Stii ca in Debian (si derivatele acestuia) sunt mai multe comenzi pt. dezinstalarea definitiva a programelor si pachetelor.

multumesc.

shogun1

shogun1

Cranky old n00b ☯

Nu folosesc Mageia, am testat-o puțin cam la fiecare versiune, dar ca fost user de Mandriva pot spune că derivatele din aceasta (Rosa, Mageia, OpenMandriva) sunt stabile și user-friendly! Stabilitatea nu e legată de stilul Debian (pachete verificate și răs-verificate, vechi, obsolete), există distribuții super stabile, unele chiar și rolling release, Gentoo, Sabayon, Slackware, Arch, Manjaro, și multe altele.
Apt-get din Debian are mai multe ”opțiuni” (remove, clean, purge, autoremove,...) în funcție de ce anume vrei să faci, opțiunea clasică/ implicită (remove) șterge doar pachetul dat, urpmi rezolvă direct dependențele, e un proces oarecum automatizat, mie personal mi se pare urpmi mai intuitiv. Contează mai puțin asta, e preferință personală, am început cu urpmi și Mandriva. :P

Dacă vrei ceva out of the box, totul funcțional după instalare, Rosa, Manjaro sau Sabayon e ce-ți trebuie, dar nu-nțeleg ce-i așa greu să instalezi niște codecuri în Mageia...

Edited by shogun1, 21 May 2015 - 09:27.

tflorin40

tflorin40

Active Member

@ tom_1133
Am inceput cu Mandriva . ( Hehe ... Mandriva 2005 ... kit de 5 CD-uri la instalare ... introdu CD-ul 1 .. introdu CD-ul 3. Baga-l din nou pe 1... Acuma 5 ..... Posted Image  . O tempora. Eram tanar frumos si destept. Acum am ramas doar frumos  Posted Image  )

Dar cred ca am mai povestit de asta....

De ce folosesc Mageia, derivata din Mandriva ?
- 1. Cred ca in primul rand trebuie sa recunosc, am un caracter conservator si ..... comod.
- 2. Cred ca ma potrivesc cu cei cei de la Mageia. Pachetele ( inclusiv pe Cauldron ... adica inca nu declarate stable) sant atent pigulite si verificate ( doar daca nu alegi mediile testing de update).Spre exemplu acum sunt tot pe Firefox 31.7.Pt curiozitate sa vad unde duce viitorul am dat drumul la update-urle neoficiale doar la Chrome, pe care nu l-am mai accesat de .......... nu mai tin minte  Posted Image .
- 3 Pana acum imi ofera cam tot ce am nevoie de la un PC.
- 4 Cele 4 distributii au functionat OK fara probleme deosebite la upgrade.

Iar ¨tradatorul¨ de SHOGUN, membru activ al comunitatii Mandriva din Romania poate sa-ti spuna mai multe despre fork-ul de acum ceva ani.

@ shogun 1 : Ce spunea symbianflo ... shogun shogunas ...
MRB .....O tempora Posted Image .

Edited by tflorin40, 21 May 2015 - 14:10.

tflorin40

tflorin40

Active Member

tom_1133, on 21 mai 2015 - 09:08, said:

Vizavi de administrarea pachetelor in Mageia, comenzile pentru instalare/dezinstalare programe sunt asemanatoare ca in Debian  ?

Ca si in (derivatele) Debian de fapt la fel si in derivatele Red Hat, Mageia fiind una din ele poti fi la fel de ¨puturos¨ precum in Microsoft Windows ( exemplu in Mageia 5) :

Attached Files

shogun1

shogun1

Cranky old n00b ☯

Domnule, io nu mă ”regăsesc” prin urmașele Mandrivei, Mageia n-o suport pe motive idealiste, Rosa nu mă coafează că-mi oferă symbianflo (MRB) tot pe tavă și mă ramolesc prematur, OpenMandriva e deocamdată departe de cele 2 menționate înainte. Oricum ar fi greu să egaleze una Mandriva 2009, aia a fost cea mai tare distribuție folosită de mine ever! Și-apoi am descoperit Sabayon și Arch, mai exact distribuții roling release, și fiind exagerat de leneș una din ele era alegerea firească. E-adevărat că n-am reușit să evoluez cât aș fi vrut (Posted Image ) dar măcar n-am instalat sistemul de vreo 3 ani (laptop), economisesc energia proprie...

LE: oarecum ciudat, dar grosul cunoștințelor le-am acumulat pe Mandriva (și mandrivausers).

Edited by shogun1, 21 May 2015 - 15:09.
Completări

tflorin40

tflorin40

Active Member

shogun1, on 21 mai 2015 - 15:03, said:

Domnule, io nu mă ”regăsesc” prin urmașele Mandrivei

Hai fii barbat si alege onoarea, un sepuku ...kill-disk  ceva Posted Image

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Inseamna ca eu sunt dinozaur folosind candva Mandrake Linux Posted Image

tflorin40

tflorin40

Active Member

neagu_laurentiu, on 21 mai 2015 - 17:42, said:

Inseamna ca eu sunt dinozaur folosind candva Mandrake Linux Posted Image

Adica GURU !

Respecte !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate