Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Mageia, topic general

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostHuza, on 30 iulie 2013 - 15:30, said:

Sunt curios cine foloseste Mandriva, din ce stiu eu au trecut la versiuni comerciale anul trecut.
Nu prea o mai folosește nimeni, ultima versiune a fost 2011, acum 2 ani, și, (părerea mea) a fost oarecum mediocră, banală, poate și din cauză că erau vremuri tulburi și că 2010.1 (versiunea precedentă) fusese excepțională! Mulți din utilizatori au migrat către Rosa, Mageia, Sabayon, Ubuntu și Arch, cam în ordinea asta.
Rămâne de văzut cum va arăta versiunea comunitară, OpenMandriva: http://openmandriva....or-bug-hunting/

View Postrich1974, on 30 iulie 2013 - 17:25, said:

multi au impresia ca daca instaleaza flash-ul si codecurile by default, gata, au devenit user-friendly!
La câți începători am văzut bocind că nu pot instala flash, că nu le merg fișierele video, că le dispar decorațiile ferestrelor, că le crapă sistemul dacă schimbă tema sau alte prostii, nu-s user-friendly, sunt luzăr-friendly! Posted Image

View PostHuza, on 31 iulie 2013 - 09:20, said:

User friendly e greu de definit, pt fiecare inseamna altceva...
Încep să percep conceptul de user-friendly cam în genul Gentoo sau Debian.
1- Gentoo: pachete mascate și blocate! Știi ce și cum le instalezi. Nu știi? Hai că suntem prietenoși și nu te lăsăm să-ți șifonezi sistemul ca blondul.
2- Debian: pachete stabile/ vechi/ obsolete! Vrei Kde 4.11? Da' ce are 4.10,e aproape la fel de bun ca 4.9, așa că ia de-aici Kde 4.8.

#20
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Distractiva comparatia ta cu KDE :) Nu, user friendly pt mine cel putin inseamna ca acel dispozitiv/os/orice-ar fi poate fi utilizat (cu usurinta) de cam orice persoana care e capabila sa citeasca.

#21
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mda, și pentru mine cam la fel, look & feel cunoscut și intuitiv, oarecum asemănător windows (<8): un panou clasic cu meniu aplicații, taskbar, tray, etc, meniuri contextuale cuprinzătoare pe desktop, în file manager și unde mai este omul obișnuit, acțiuni intuitive, posibilitatea de-a seta și folosi OS-ul din interfața grafică, aplicații uzuale pre-instalate și ideal pentru începători ar fi ca totul să fie out of the box, să ai flash, codecuri, etc (chiar efecte), pre-instalate.
Chestia cu Gentoo și Debian a fost o glumă, arătam că-i cam ”elastică” noțiunea de user-friendly, de pildă mie mi se pare Arch prietenos cu utilizatorul, muncești puțin la instalare/ configurare, dar pe urmă luni de zile (sau chiar ani) folosești sistemul fără probleme, nu trebuie upgradat la 6 luni, nu ai probleme majore.

Problematic mi se pare faptul că unii consideră user-friendly= idiot-friendly, chiar nu consider că o distribuție Linux ar trebui să fie cum aud c-ar fi Zorin, chiar n-aș vrea să folosească orice dobitoc analfabet IT un Linux, orice distribuție ar trebui să aibă ceva calitate, niște standarde, să te pună puțintel să-ți folosești creierul, să-ți crești nivelul, să înveți ceva! Și prietenia trebuie să fie selectivă, dă-o-n mă-sa de treabă, nu ne împrietenim chiar cu oricine, nu? Da' poate greșesc eu? Posted Image

#22
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006

View Postrich1974, on 31 iulie 2013 - 13:08, said:

probabil ca pana la urma a ramas la wind 7 care, sa recunoastem, este foarte bun.
Pana la urma am ramas pe Ubuntu, chiar din Ubuntu îti raspund acum.

Quote

root@user-K50IN:~# cat /etc/issue
Ubuntu 12.04.2 LTS \n \l

Edited by request, 01 August 2013 - 14:47.


#23
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@rich1974 de cand am parasit forumul asta numai aberatii postezi.
Tu si cu popascu nu ati mai trecut de partea cu sub-incepatori.
Probabil; se trage de la Ubuntu si gandirea voastra mondiala.

Nu o lua ca pe o jignire dar asta e realitatea.
Pt. voi doi mi-am facut eu user. Ca vad ca in loc sa ajutati frecati menta si bagati toti in sperieti.
Ce sa mai zica userul nou cand da de voi pe aici?

#24
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ce bine ar fi sa stiu si eu cu ce user vechi vorbesc....

si acum, da-mi si mie un exemplu de o aberatie spusa de mine. multumesc!

#25
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Sunt fratello.
Frate, absolut 90% din ce postezi sunt aberatii.
Imi e greu sa scot ceva bun din ce postezi tu.
Dar na tu ai invatat singur linux, de fapt nu te-a introdus nimeni.
La inceput nu ti-a spus nimeni nimic referitor la acest soft.
Asta e, pacat ca ai ramas la nivelul la care te-am lasat.
Avansare ioc. Probabil pt. ca tot esti in cautari de distributii perfecte.
Sau o fi si de la Ubuntu.

@shogunu1 va mai arde cate una, dar nimic.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
oooooooo! salut frate! tu stii cat te-am cautat.....parca ti-am dat si un email, nu mai stiu....

am mai avansat de atunci, degeaba zici tu, o simt pe pielea mea. am ramas demult pe Ubuntu. de un an de zile folosesc numai ubuntu.

#27
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Degeaba dai mail spre un cont banat. Nu stiu, dar ar fi trebuit sa stii asta.
Bine, nu te condamn pt. nimic.
Doar incercati sa nu mai postati indecizii.
Ce ma doare e ca "voi" nici pana acum nu ati inteles cum se dezvolta lumea asta open-source.
Desi @neagu_laurentiu a spus-o de mi s-a acrit si mie care doar treceam cand si cand sa mai vad ce face softpedia.
Asta e mare buba, ca de flame si war gasesc si pe net incluziv pe grupurile din G+.
Si da, si strainii sunt uneori dusi cu sorcova. Asta ca nu careva sa creada ca doar romanul e asa.

Chiar nu are importanta majora ca folosesti Ubuntu. La fel de simplu puteai folosi si Linux Mint.
Crezi ca te priveam altfel?

#28
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View PostHuza, on 30 iulie 2013 - 15:30, said:

Sunt curios cine foloseste Mandriva, din ce stiu eu au trecut la versiuni comerciale anul trecut.

Eu inca folosesc Mandriva 2010.2 ca sistem stabil . Nu cred ca pt inca mult timp Posted Image
Dar in acelasi timp testez/ma joc si cu altele....

#29
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
O noua versiune:

"Development Release: Mageia 4 Alpha 1" http://distrowatch.com/?newsid=07994


Mageia The first alpha build of Mageia 4 has been released for testing: "It has been a proper alpha release this time with 5 rebuilds along the way. The classic installer DVDs may follow, or we may leave them for now and release them with alpha2. Hopefully having all these issues at this stage will make the later stages much simpler. It is actually a good sign that it has been such a rough ride as it shows a lot has happened since Mageia 3 release. Work has begun towards implementing the agreed features and many updated packages are landing in Cauldron. Gnome is in development stage and KDE is at RC stage so issues are to be expected, we’re already aware of some but please report any that you notice on our bugzilla."

#30
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
M-am "jucat" cu ea un pic pe live DVD versiunea KDE, ce ma dispera e ca indiferent ca intri intr-o aplicatie sau in file manager apare doar o fereastra mica in coltul din stanga sus pe care nu poti sa o muti sau sa o maresti, care sa fie cauza?

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pare o problema la window manager, nu o fi detectat bine placa video la tine.

#32
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Se poate sa fie din cauza ca am doua GPU pe laptop? Intel 3000HD  si Nvidia GT540, o sa incerc si pe Lenovo care are doar Intel X3100 sa vedem daca face tot asa.

#33
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
E versiunea 4 Alpha 1? Dacă da nu te văd de ce te miră problemele, Alpha și Beta nu-s pentru tine, și cred că nici măcar RC. Posted Image

LE: îmi permit un sfat: nu mai testa o căruță de distribuții, oprește-te la una (oricare!) și învață s-o folosești, citește documentația, obișnuiește-te cu ea! După 1-2 ani sau măcar 6 luni poți testa și altceva.

Edited by shogun1, 17 August 2013 - 13:09.


#34
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Nu e versiunea 3 finala...

M-am oprit la una pe care am si instalat-o ca sistem de operare principal pe Lenovo T61,e vorba de Linux Mint 15, acum testam de curiozitate Mageia, PCLinuxOS si OpenSuSE pe Asus.

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 13:59.


#35
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Eu zic sa te opresti la Gentoo, s-ar imputina posturile pe aici. :)

#36
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Gata, am terminat cu testatul.Posted Image

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 20:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate