Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

openSUSE, topic general.

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#37
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Cum adica a devenit inutilizabil?
Explica... ca nu inteleg.
Mai foloseste cineva in ziua de azi SVideo?

#38
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu folosesc sVideo pe un tv crt de conceptie mai veche. merge foarte bine.
imi este greu sa explic in cuvinte, la meniul de start, cand plimbam cursorul, apareau niste benzi orizontale negre, ma rog......si alte chestii. e greu sa explic.
oricum, nu il instalez, imi merge bine Ubuntu, nu am de ce sa ma plang. un singur bug am, care nu s-a rezolvat pana acum, dar il trec cu vederea fiindca sunt constient ca 13.04 este versiune experimentala si nu ma afecteaza. am si 12.04 dar ala il folosesc mai rar fiindca vanez bug-uri la 13.04.
si nu prea inteleg faza cu meta pachetele, eu la ubuntu nu am intalnit asa ceva, poate doar "ubuntu-restricted-extras", dar poti sa nu-l instalezi si instalezi strict ce iti trebuie.

Edited by rich1974, 08 August 2013 - 19:23.


#39
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Meta-pachetul e un pachet ce nu contine altceva decat dependinte. Ajuta la instalarea unor seturi de pachete. Si Ubuntu are o caruta de astfel de meta-pachete.
Ubuntu 13.04 nu e deloc experimentala. Experimentale sunt versiunile ALPHA si BETA, in rest sunt releasuri normale.
Ca 12.04 e LTS si 13.04 nu e LTS e cu totul alta mancare de peste. LTS are o alta destinatie pe cand versiunile circualre de 6 luni sunt facute pt. altceva.
LTS e bun pt. firme sau cei ce au nevoie de suport lung, adica nu trebuie reinstalare si update-uri pe aplicatii ci doar fix-uri.
Non-LTS e pt. cei ce vor noutati, aici intra utilizatorii desktop si/sau cei pt. care primeaza lucrurile noi. Faptul ca nu e LTS nu inseamna ca e experimental sau unstable.

Edited by ovilix, 08 August 2013 - 19:59.


#40
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
"• Development Release: OpenSuSE 13.1 Milestone 4" http://distrowatch.com/?newsid=08000

"openSUSE A few days after the project's birthday, openSUSE today reached the fourth and final Milestone of its version 13.1 before starting the only one beta process. From the release announcement: "This January a team of developers started moving YaST codebase to Ruby. This milestone is the first to integrate the Ruby version of YaST, so when you test, give installation and configuration a good workout! Aside from the freshened-up version of YaST, there's the list of major changes. update-ca-certificates now uses p11-kit as backend. With p11-kit it's now possible to have Firefox and Thunderbird use the system CA certificates instead of their own ones. You need to replace mozilla-nss-certs with p11-kit-nss-trust to make use of that feature. motif is readded - we have openmotif 2.4 under LGPL now. We have yast2 3.0 (which would be yast3 then) converted to Ruby now...."

Mai multe informatii puteti gasiti pe site-ul oficial "openSUSE Milestone 4" http://news.opensuse...se-milestone-4/

Edited by Papillon_, 14 August 2013 - 16:10.


#41
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Fisierele cu extensia flac merg cu playerul Amarok in schimb mp3-urile nu merg pentru ca are pluginul lipsa iar atunci cand dau sa il instaleze spune ca nu il gaseste in nici una din sursele configurate.
La fel face si la filme, dupa ce am instalat playerul Dragon zice ca nu am codecurile H.264 SI DTS iar daca ii dau cautare nu le gaseste.
Am intrat in Control Centerul Yast la Software management dar nu am reusit sa gasesc VLC-ul, e cam complicat. Solutii?

Mi se pare cea mai bine lucrata distributie de linux pe KDE, pacat ca nu se pot instala usor codecurile si vine cu un software manager prea complex.

Attached Files


Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 12:22.


#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPapillon_, on 17 august 2013 - 12:14, said:

Am intrat in Control Centerul Yast la Software management dar nu am reusit sa gasesc VLC-ul, e cam complicat. Solutii?
Eu il vad: http://software.open...org/package/vlc

#43
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
I-am dat iar cauta dar nu gaseste nici un rezultat.

Attached Files


Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 12:21.


#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu am distributia instalata, doar am vazut in pachete.
Sau instaleaza de aici: http://www.videolan....nload-suse.html

Edited by neagu_laurentiu, 17 August 2013 - 12:25.


#45
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Dupa 15 mesaje ca incerc sa descarc ceva periculos am reusit sa il instalez si merg filmele, problema e la muzica.

E frustrant ca are un software manager slab si complica lucurile inutil.

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Vad la ei pe site ca indica spre alte surse: http://en.opensuse.o...itories#Packman

#47
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Problema pare a fi selectarea mediilor de pachete, inițial ca sursă e trecut dvd-ul, acesta conține multe pachete care pot fi instalate direct sau ulterior, pentru cazul că nu ai conexiune net.
Apoi trebuie debifat dvd-ul și adăugate alte medii online (repositories), unele sunt oficiale, altele neoficiale, majoritatea distribuțiilor nu includ soft non-free în cd/ dvd din cauza legislației din diverse țări.

GIYF: https://www.google.r...ensuse&safe=off : verifică primele 3- 4-5 linkuri și documentează-te!

Edited by shogun1, 17 August 2013 - 13:01.


#48
s.p

s.p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.09.2007
Salut. Poate te ajuta linkul de mai jos:

http://opensuse-comm...ed_formats/12.3

#49
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011

View Postshogun1, on 17 august 2013 - 12:58, said:

Problema pare a fi selectarea mediilor de pachete, inițial ca sursă e trecut dvd-ul, acesta conține multe pachete care pot fi instalate direct sau ulterior, pentru cazul că nu ai conexiune net.
Apoi trebuie debifat dvd-ul și adăugate alte medii online (repositories), unele sunt oficiale, altele neoficiale, majoritatea distribuțiilor nu includ soft non-free în cd/ dvd din cauza legislației din diverse țări.

Am instalat packman-essentials si multimedia dar degeaba, acum numai vrea da deschida Amarok de nici o culoare. Cu VLC imi merg toate fisierele audio/video.

View Posts.p, on 17 august 2013 - 13:06, said:

Salut. Poate te ajuta linkul de mai jos:

http://opensuse-comm...ed_formats/12.3
L-am instalat dar tot nu vrea, nu imi vine sa cred cata bataie de cap ca sa pot sa rulez un prapadit de mp3. Distributia e foarte buna dar Software Managerul si lipsa pachetelor il trag in jos.

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 13:53.


#50
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Un prapadit de player care ar trebui sa indeplineasca o gramada de conditii si/sau sa platesca pe masura pentru a putea reda formate proprietare.

#51
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Învață să dai detalii, nu ghicește nimeni ce anume ai făcut tu acolo. După instalare ai șters dvd-ul din lista mediilor? Ai adăugat alte medii? Ai actualizat sistemul? Ai încercat să deschizi amarok din konsole să vezi ce eroare dă?

Sau înveți cum să ceri asistență sau te descurci singur (recomandabil, că useri de OpenSuSE sunt puțini pe aici, asta dacă o fi vreunul)!
http://lmgtfy.com/?q=amarok+don%27t+work+on+opensuse

#52
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Am reusit pana la urma, vede mp3-urile Amarok.

Edited by Papillon_, 17 August 2013 - 14:35.


#53
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Spune te rog care era buba, poate ajută și pe altcineva!

#54
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Buba nu stiu exact care era, am inchis toate aplicatiile i-am dat log out si m-am logat iar apoi a mers.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate