Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Colibita

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
cercilia

cercilia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.08.2009

 Lizicat, on 04 mai 2016 - 10:35, said:

Oare n-a mai fost nimeni la Colibita?
Noi am facut o rezervare pentru inceputul lui iunie, 2 nopti, la Pensiunea Lac Colibita si as fi fost interesata sa stiu daca a mai fost cineva acolo pentru ca am gasit doar un review pw booking.
Cum a fost la Pensiunea Lac Colibita? Vrem sa ajungem in zona la vara si ma uitam dupa cazare. Recomandati pensiunea? Multumesc.

#20
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007

 cercilia, on 07 martie 2017 - 11:05, said:

Cum a fost la Pensiunea Lac Colibita? Vrem sa ajungem in zona la vara si ma uitam dupa cazare. Recomandati pensiunea? Multumesc.
Da! Recomandam! Pensiunea este frumoasa, curata, cu o panorma de vis, cu camere spatioase si mic dejun bun. Va recomand sa luati legatura direct cu ei!

#21
ursica

ursica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.07.2006
Buna ziua,
Are cineva noutati ref drumul spre Colibita...? noi vom veni dinspre Sovata in iulie...avem o rezervare la hotel Roser House Boutique (cam scumpa, da' asta am gasit fara sa platim in avans...) Ne-ar interesa orice info si sfaturi pt zona respectiva, daca se poate!
Multumim anticipat!!!

#22
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Acu vazui. Cam tarziu.

(VIDEO) „Poarta Transilvaniei” e deschisă. Pe DJ 172 D între Mureșenii Bârgăului și Colibița drumul e modernizat, iar în stațiune se poate ajunge pe această rută în cinci minute. Sectorul va fi inaugurat însă abia după ce vor fi gata și marcajele.
https://www.timponli...ealitate-video/

Atentie, e vorba de drumul accesibil celor care vin din Moldova(Tihuta). Pentru ceilalti ar insemna un ocol serios.
Prin statiune e tot jalnic drumul, dar se pare ca urmeaza sa intre in reabilitare.

Pentru cei care au fost sau vor merge, un remember vizavi de cum arata aceasta statiune...

https://www.timponli...-colectie-foto/

Cum arăta pe vremuri Colibița, ”baia de la munte”. Imagini de colecție (FOTO)

[ https://www.timponline.ro/wp-content/uploads/2017/07/Colibita-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
ce e de vazut la colibita si imprejurimi? Vin dinspre borsa maramures, si inafara de lacul colibita si dracula, mai este ceva de vazut pe traseu? La baile figa inafara de parcul acvatic (care nu  e de vazut acum, ca is temperaturile destul de scazute) e ceva de vazut?

#24
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Colibita nu arata grozav acum, e lasata multa apa din lac, intra barajul in revizie.
Si cred ca se asfalteaza si celalalt drum spre lac, din Bistrita Bargaului.
Deci cum vii ti e ok, mergi la stanga din Mureseni.
Mare lucru nu prea ai de vazut.
Peisajele sunt foarte frumoase, dar nu e ceva distinct/
Poti cauta Via Transilvanica.
:)

La Baile Figa nu am fost.

#25
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
După Bucovina am mers câteva zile (mai precis 3 nopți) în Colibița - prima dată pe aici.

Mai întâi o scurtă oprire la hotelul Dracula din Piatra Fântânele. Hotelul e în paragină (se numește „mentenanță”); se pare că sunt niște litigii pe acolo, și trebuie soluționate mai întâi. E o pârtie de schi în apropiere, și  o mănăstire mare (și nouă, presupun - nu am intrat). Nu lipsește bazarul de lângă parcare.

Attached File  DSC09335.JPG   396.3K   5 downloads  Attached File  DSC09341.JPG   387.27K   5 downloads  Attached File  DSC09352.JPG   268.4K   5 downloads  Attached File  DSC09348.JPG   297.56K   10 downloads

În Colibița se poate intra pe două drumuri, din Mureșenii Bârgăului (DJ173D), sau din Prundu Bârgăului (DJ173A), ambele asfaltate, în stare foarte bună. Stațiunea (să-i zicem așa, cu indulgență) e un sat de fapt, în care s-au construit o puzderie de pensiuni / hoteluri, pentru toate gusturile și pretențiile. Drumul principal (pe malul drept al lacului) e asfaltat integral până după coada lacului. pe malul stâng nu e asfaltat, dar practicabil (am mers cam jumătate), existând și pe acolo destule pensiuni și hotelașe. Ba chiar o pensiune și-a asfaltat parcarea și breteaua de acces (de vreo 100-150 m) de la drumul cu macadam (evident, în foto pe net se vede numai asfaltul). Din păcate nu există trotuare (pe malul drept), deci una din activitățile de bază  - plimbarea - se face pe marginea drumului. Sunt câteva locuri de mâncat, probabil suficiente, un supermarket mediu ca mărime.

Attached File  DSC09359.JPG   390.61K   8 downloads  Attached File  DSC09417.JPG   319.16K   8 downloads  Attached File  DSC09463.JPG   339.09K   8 downloads  Attached File  DSC09501.JPG   451.75K   9 downloads  Attached File  DSC09503.JPG   407.32K   8 downloads  Attached File  DSC09524.JPG   404.19K   9 downloads  Attached File  DSC09534.JPG   303.22K   9 downloads

Problema principală e că nu prea ai ce face mai multe zile (2 1/2 ne-au fost suficiente). - ce-i drept am prins ploaie și frig (veniți de la peste 30 C, într-o zi nu au fost mai mult de 14 C, de-abia am găsit prin bagaje ceva mai gros). Te poți plimba cu vaporașul (catamarane electrice), hidrobicicleta sau caiacul pe lac; hotelurile mai pricopsite au piscină (cu bani, cel puțin pentru cei din afară), dar și zone amenajate la malul lacului, unde poți face plajă și baie în lac (în „piscine” în lac sau la liber), sau te poți plimba pe jos sau cu mașina. Altceva nu am observat. Sunt și niște trasee marcate pentru drumeție. Lacul și peisajele sunt frumoase, nimic de zis, dar cam atât. Nu există alee / faleză pe mal. Pe malul stâng poți coborî în unele locuri până la mal, dar cred că tot treci peste proprietăți private.

Attached File  DSC09465.JPG   569.36K   11 downloads  Attached File  DSC09469.JPG   438.61K   10 downloads  Attached File  DSC09472.JPG   458.13K   10 downloads  Attached File  IMG_8344.JPG   532.14K   10 downloads

Căprioare la marginea drumului, lângă case; și mai târziu la o baie în lac; ziceau unii că s-ar duce pe o insuliță mică de lângă mal, dar distanța de unde le-am văzut inițial și insuliță era destul de mare, peste 1 km.

Attached File  DSC09461.JPG   521.2K   11 downloads  Attached File  DSC09483.JPG   568.32K   9 downloads

Gata, acum spre casă. Am oprit puțin în Bistrița (tare greu cu parcarea în centru), biserica evanghelică este frumoasă la interior (n-am intrat decât în ușă, eram în grabă), prin zona pietonală nu am ajuns deloc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate