Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum sa fac un server simplu? (aka cloud personal)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Salut,

Am o unitate PC ceva mai veche (intel dual core 1.8ghz si 2gb ram) si vreau sa o folosesc pt stocarea fisierelor. Deasemena vreau sa pot accesa acele fisiere (eu si alte persone carora le dau acces) de oriunde. Adica un fel de Dropbox personal. Solutiile gen cloud (dropbox, Ubuntu one, google drive etc) nu ma ajuta datorita spatiului relativ mic si restrictia de upload a uniui fisier mai mare de 2-300mb. Multe dintre fisiere sunt video care au mai mult de 1GB.

As dori pt acest server sa folosesc o versiune de ubuntu. Probabil unbuntu server?

Nu am nici cea mai mica idee cum se face un server/cloud personal, prin urmare va rog sa imi oferiti sfaturi intr-un limbaj mai pamantean Posted Image  Sau... sa ma ghidati catre un toturial ok de pe net. Eu am gasit cate ceva dar sunt pt servere complexe iar limbajul folosit suna cam asa: 0100101010101001010101010101010101.....Posted Image


Multumesc.Posted Image

Edited by awss, 28 July 2013 - 13:47.


#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Sa faci un serviciu gen dropbox nu e o treaba de o incepi acum si o termini peste 3 ore. Chiar daca iti recomanda cineva... Java sa zicem dureaza cel putin 2-3 luni pana sa te poti apuca de socket-uri Posted Image). Si probabil inca 6 pana sa inveti cum se face un serviciu gen dropbox.
Cel mai bine iei un software gata facut: http://owncloud.org/install/

Edited by -catalin, 28 July 2013 - 13:56.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cel mai simplu e un server ftp: http://www.wikihow.c...in-Ubuntu-Linux

Edited by neagu_laurentiu, 28 July 2013 - 14:04.


#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
pune un soft   freeNAS   pe calculatorul ala.

Edited by eugeniusro, 28 July 2013 - 14:10.


#5
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
multumesc mult de raspunsuri.

@-catailn: solutia cu un program de personal cloud deja facut de o comunitate open source suna bine de tot. O sa-l incerc sa vad daca functioneaza :) Initial ma gandisem la o solutie gen ftp, precizata de neagu_laurentiu dar nu stiu cum sa procedez mai departe. Adica reusesc sa trasfer fisierele in folderul ftp, dar este posibil sa fie mai greu cu accesatul lor. Din cate imi amintesc, ca sa-ti accesezi serverul de ftp trrebuia sa tastezi intr-un browser ftp:// "ip" ?? dupa care aveai acces la fisierele respective. Dar daca ip-ul meu este dinamic???

Oricum o sa le incerc pe amandoua si sa vad care mi se potriveste cel mai bine :D

#6
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011

 awss, on 28 iulie 2013 - 13:46, said:

Deasemena vreau sa pot accesa acele fisiere (eu si alte persone carora le dau acces) de oriunde.

Asta inseamna din orice retea?

Pentru asta trebuie sa ai adresa ip statica.

#7
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
M-am gandit ca imi trebuie ip static. Nu stiu cum sa verific daca am ip staic sau dinamic. Sunt conectal la o retea dintr-un campus universitar. Totusi, daca este dinamic nu exista solutii pt asta?


@eugeniusro: din documentatie am observat ca freeNAS cere minim 2 hdd-uri si minim 4gram... eu am un hdd si doar 2 gb ram Posted Image

Edited by awss, 28 July 2013 - 14:28.


#8
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Daca esti conectat la o retea dintr-un campus universitar posibil sa ai tot felul de limitari. De ex stiu una in care era blocat nu stiu ce port pe care functiona yahoo messenger poze si webcam astfel incat sa nu mai faca alea videochat O.o

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Am ajuns sa folosim termeni pomposi pe care nu-i intelegem.
Ce vrei tu sa faci nu se numeste cloud, ci server, un cloud fiind format din mai multe servere.

#10
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 awss, on 28 iulie 2013 - 14:23, said:

M-am gandit ca imi trebuie ip static. Nu stiu cum sa verific daca am ip staic sau dinamic. Sunt conectal la o retea dintr-un campus universitar. Totusi, daca este dinamic nu exista solutii pt asta?


@eugeniusro: din documentatie am observat ca freeNAS cere minim 2 hdd-uri si minim 4gram... eu am un hdd si doar 2 gb ram Posted Image
poate daca faci streaming video sa iti trebuiasca cerintele alea de sistem vezi aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/FreeNAS

 -catalin, on 28 iulie 2013 - 14:34, said:

Daca esti conectat la o retea dintr-un campus universitar posibil sa ai tot felul de limitari. De ex stiu una in care era blocat nu stiu ce port pe care functiona yahoo messenger poze si webcam astfel incat sa nu mai faca alea videochat O.o
portul 5100 e pentru camera video pe yahoo, iti configurezi serverul inclusiv pe FTP astfel incat sa primeasca totul prin portul de browser 80, si daca nu ai un IP public poti folosi un openDNS, problema este ca sunt sigur ca aveti IP-uri private acolo si deci iti va trebui un portforward pe serverul (routerul) retelei ca sa iti poti accesa datele din exterior.

#11
mihai_mgd

mihai_mgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 08.08.2006
Nu e mai bun un NAS? E mic si consuma putin

#12
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Nu vreau sa fac streaming. Vreau sa imi pot accesa eu fisierele de oriunde (cu permisiune pt modificare, stergere, copiere etc). Atat si nimic mai mult. :D

Nas am observat ca cere 2 hdd-uri (unul exclusiv pt sistemul de operare) si minim 4gb ram.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pt. asa ceva poti instala Filezilla server, dezactivezi firewall-ul din windows sau adaugi la exceptii FIlezilla Server ori portul 21.
Iar la setarile din filezilla adaugi un user, un folder la care sa ai acces, o parola si bifezi toate permisiunile.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Sunt conectal la o retea dintr-un campus universitar. Totusi, daca este dinamic nu exista solutii pt asta?

Solutii exista, doar ca nu iti sunt la indemana direct.
E nevoie de un port porforwading de la administrator.

Consider ca nu merita sa tii hardughia in priza.
Ocupa spatiu, face caldura si zgomot.

Scoti HDD-ul si il infigi intr-un NAS ieftin precum Zyxel.

Face tot ceea ce vrei si mai mult decat atat!

Vezi discutia de aici.
http://forum.softped...recomandare-nas

#15
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Uita-te peste sparkleshare, este proiect free, open source care face exact ce-ti face si dropboxul.

#16
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

 Adm, on 28 iulie 2013 - 16:19, said:

Solutii exista, doar ca nu iti sunt la indemana direct.
E nevoie de un port porforwading de la administrator.

nu cred ca ii va da forward adminul retelei. o sa ocupe toata banda campusului si va fi scandal.

#17
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
De cand am deschis topicul tot incerc diferite variante de a seta un server... cu ocazia asta mi-am reamintit de ce detest networking-ul. Am incercat cam toate variantele de aici si la fiecare m-am impotmolit intr-un punct anume. Am cautat rezolvare pe net, dar nici o rezolvare nu semana cu alta.

Se pare ca cea mai buna si eficienta solutie este sa instalez freeNAS pe unitatea desktop si sa-i bag un un plugin owncloud (de pe owuncloud.org).  Instalarea freenas a fost extrem de simpla. Am downloadat iso, am creat cd bootabil, iar instalarea a decurs de la sine. Am reusit sa ma loghez de pe laptop la "serverul freenas" (adica la pc-ul pe care am instalat acel freenas) si.... s-a terminat cu joaca. Sunt mult prea multe setari de facut si nu stiu care-s potrivite pt situatia mea. Pe net se gasesc o multime de tutoriale dar fiecare difera si este imposibil sa-mi dau seama care este aplicabil pt situatia mea.

A rams sa caut solutii comerciale. Adica ceva in genul recomandarilor de Adm.  Totusi si aici este o problema. Eu nu am router. Am net fie wireless fie prin lan. (prefer cablaraia pt ca-i putin mai rapid netu'). Iar majoritatea solutiilor comerciale cer si ceva setari la router.

O solutie aparent buna ar fi asta: http://www.seagate.c... again, nu stiu ce "cerinte de configurare" are si daca imi trebuie un router.

Stiam ca sunt anti-talent pe partea de networking dar nu ma asteptam sa fie atat de greu sa configurez o unitate pc pe post de hard drive pe care-l pot accesa de oriunde. Oare la distributiile de linux care sunt orientate catre servere nu exista un program pe care sa-l downladeziinstalez si in care sa alei folderul pe care vreau sa-l am disponibil de oriunde, fara configurat adrese ip, mask, dns etc etc etc etc? :(  Evident sa fie si safe sa nu fie usor de accesat datele respective din folder...

#18
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Daca nu intelegi principiul de functionare, n-ai cum sa setezi mediul dorit, vei intampina numai probleme. Din acelasi motiv nu te apuci sa construiesti un dispozitiv GPS fara sa cunosti principiile de functionare.
Sa oferi astfel de solutii in spatele unui nat va fi foarte greu, mai ales daca se pune problema implicarii unui administrator de retea :)
Sfatul meu e unul simplu, ia-ti un VPS cu putin ram si cpu dar cu foarte mult spatiu, preferabil hosterul sa aiba peering cu providerii din RO.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate