Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Care sunt bazele experimentale sau logice care au dus la declararea lui c ca invariant universal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Continuitatii geometrice. Stii, n-ai voie puncte de inflexiune, alea-alea, ca nu-ti mai ies derivatele, formulele, etc., analiza matematica de clasa a 11-a. :)

#92
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
In realitate se lucreaza cu aproximatii, nu cu valori absolute. Matematica este o stiinta teoretica, fizica este una practica.

Revenim totusi ontopic si asteptam raspunsul domnului mdionis? Eu mi-am expus rationamentul si argumentele referitoare la problema initiatorului.

#93
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View Postchristinne69, on 06 martie 2018 - 14:08, said:

In realitate se lucreaza cu aproximatii, nu cu valori absolute. Matematica este o stiinta teoretica, fizica este una practica.

Hai lasa, nu mai incerca. :) Cu cat incerci mai mult, cu atat te infunzi. :) Nici macar nu-i vorba de aproximatie aici. Pur si simplu daca spui ca spatiu-timpul e discret, nu-ti mai ies formulele. Nu e ca si cum ai obtine alte formule care aproximeaza adevaratele formule. Nu, ci pur si simplu nu-ti mai ies deloc. Ai putea incerca sa faci o facultate de fizica sa afli cum stau lucrurile astea. :)

#94
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcostea_v55, on 06 martie 2018 - 13:06, said:

Asta-i diversiune.  TRS nu limiteaza valoarea acceleratiei, deci prefer varianta simpla in care timpul de accelerare /decelerare este absolut neglijabil in raport cu cu timpul de croaziera;
Nici vorba.
Iti ia ani de zile la acceleratie 1g=10m/s2 sa ajungi la un factor Lorentz care sa-ti permita sa vezi efecte relativiste mai serioase, adica sa zicem de la 2 in sus.
Viteza luminii e de 8.10^8m/s.
Adica ceva de ordinul a 10^8s, adica 3*10^4 ore, adica 10^3 zile, adica de pe la 3 ani incolo. Nu pot eu calcula exact acum, calculul se poate face si exact, dar oridul de marime e .. ani. Nicidecum neglijabil.

Edited by maccip, 06 March 2018 - 21:19.


#95
costea_v55

costea_v55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.07.2013
Doar atat aveti de zis ? Ma dezamagiti.

#96
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postcostea_v55, on 07 martie 2018 - 07:42, said:

Doar atat aveti de zis ? Ma dezamagiti.

Atat ne duce capul. Nu putem mai mult. Dar nu iti face griji, guru Bivolaru sau IPS Teodosie sunt la datorie si stiu ei mai bine de ce functioneaza sistemul GPS sau de ce muonii decad mult mai greu cand sunt accelerati cu 0.9c

Pe langa astia doi sunt sigura ca mai exista o multime de "iluminati" indieni care cunosc secretele realitatii, cine are nevoie de Einstein?

Edited by christinne69, 07 March 2018 - 10:33.


#97
costea_v55

costea_v55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.07.2013
Scuze ! Am fost obraznic. Da' n-am inceput eu. P.S. N-am nicio legatura cu Bivolaru si nici cu alt guru. Ma consider un liber-cugetator, inclusiv in fizica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate