Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Optimizare Thunderbird

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Initial am folosit Outlook Express, apoi The Bat!, dar primul a devenit rapid limitat, iar al doilea crapa in draci!
Si uite asa, am ajuns la Thunderbird, pe care il folosesc de ani buni pe conturi IMAP, atat pe Windows, cat si pe Mac OS.

Dupa multi ani, am descoperit ca folderul Thunderbird este de 24.7 Gb!

Attached File  1.png   40.04K   43 downloads

Folderul cu baza de date se afla in:

Mac:
~/Library/Thunderbird

Windows:
C:\Documents and Settings\<Windows user name>\Application Data\Thunderbird\

Mai multe info aici.

De ce?
Cand stergeti ceva din Inbox, el e sters doar din lista, NU si din baza de date!

Solutia este un Add-on: xPunge.
1. Deschideti Thunderbird -> Tools -> Add-ons -> Extensions
2. Cautati xPunge
3. Instalati xPunge si restartati Thudnerbird.
4. Mergeti din nou in Thunderbird -> Tools -> Add-ons -> Extensions -> xPunge -> Preferences
5. Mergeti la tab-ul MultixPunge si apasati All Trash si All Junk

Attached File  2.png   78.97K   44 downloads

6. In partea de jos, aveti optiunea Choose folder to compact, adaugati fiecare cont, selectand Choose whole account.

Attached File  3.png   67.8K   37 downloads

7. In Meniu, Tools -> xPunge -> MultiXpunge ->Call MultiXpunge Now!

Alternativ, se poate adauga un buton in toolbar.

Rezultatul? 8.85 Gb!

Attached File  5.png   39.95K   32 downloads

===

Aplicati procedeul si scrieti aici rezultatul!

#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Folosesc de peste 5 ani Thunderbird si folosesc comanda de compact disponibila din meniul click dreapta pe folder, acest extension ce face in plus?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Teoretic face acelasi lucru...
Paractic face pentru toate folderele.
Eu am bifat "Expunge on exit" la fiecare cont (din cele 10), dar nu pare sa mearga.

Aceasta extensie a mers, totusi!

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
OK, merci. Mi-ar fi fost fost utila inainte de reorganizare, cand primeam sute de mailuri zilnic din care 30-40% le stergeam, acum e mai OK.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Thunderbird salveaza un folder sub forma unui singur fisier text, avand intreg continutul emailurilor unul dupa altul.
La stergerea unui mesaj, el doar bifeaza intr-o baza de date ca acel mesaj nu mai e de interes.
Pentru stergerea efectiva trebuie sa recreeze acel fisier text (de zeci/sute/mii de MB), eliminand toate mesajele "sterse" anterior.

Eu ma mir cum de, dupa atatia ani, inca n-au gasit un mod mai eficient de a stoca mesajele...

#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
mai era o chestie la Thunderbird de care m-am lovit , cu gmail , folosit pe 2 pcuri imi dadea intruna : too many simultaneos conections si ma deloga - super stresant

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mie mi s-a intamplat o singura data ca functia 'Compact' sa nu functioneze (am dat click drepata pe numele contului respectiv, inclusiv pe Inbox, dar nu voia sa se curete). Nu am inteles niciodata de ce (posibil sa se fi nimerit intr-unul din mesaje un caracter de control de genul EOF). In acest caz este posibil ca niciun add-on sa nu rezolve problema.

Cum am rezolvat? Am inchis Thunderbird. Am cautat fisierul inbox cu pricina in profil, l-am sters (de fapt, l-am mutat provizoriu in alta parte pentru orice eventualitate) si am creat un fisier gol cu nume identic pe care l-am pus in directorul contului "cu probleme".

#8
m3kk

m3kk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.07.2004
Eu de obicei fac asa:

In C:\Documents and Settings\<Windows user name>\Application Data\Thunderbird\<folder random>\ImapMail\<imap.contultau> sunt niste fisiere mari, fara extensie si perechea .msf (de exemplu gmail si gmail.msf).
Se inchide Thunderbird, se sterg (sau rename pentru cei paranoici) cele 2 fisiere. Se lanseaza din nou Thunderbird, o sa faca iar download, dar doar pentru headers..

Metoda asta functioneaza doar cu IMAP.

Edited by m3kk, 29 September 2014 - 13:33.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postm3kk, on 29 septembrie 2014 - 13:32, said:

Metoda asta functioneaza doar cu IMAP.

Este valabil si pentru POP3. Verificat de mine.

#10
m3kk

m3kk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.07.2004
Si daca prin pop3 descarci mailurile pe calculator? Adica daca nu selectezi "leave message on server"?

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu iau mesajele prin POP3. Aceasta inseamna ca tot ceea ce imi apare in inbox este salvat pe disk. Daca mut in alte foldere locale tot ceea ce exista in inbox, inbox-ul ramane la fel de mare ca si cum ar contine inca mesajele respective. Compactarea elimina toate aceste intrari. Daca da gres, atunci fisierul corespunzator lui inbox nu se reduce la 0 bytes. Si atunci trebuie inchis Thunderbird si sters fisierul inbox (.msf-ul asociat nu este necesar sa fie sters).
Lasarea sau nu a mesajelor pe server nu are importanta. Odata ce descarci ceva prin POP3, ceea ce ramane pe server in situatia in care ai facut setarea sa ramane mesajele si pe server nu va mai fi descarcat din nou.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate