Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Poze jpg criptate de virus !

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Totusi a reusit cineva pana azi sa sa decripteze fisierele ? :)

#74
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postsailor62, on 08 august 2013 - 09:12, said:

Parolarea partitiei D sau a folderului cu poze ar putea fi o masura preventiva in calea unui asemenea virus?Daca da cum ar trebui facuta?

Deep Freeze folosit cum trebuie e o solutie beton

#75
mishasava0018

mishasava0018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.07.2019
Ce vrei ba vere sa zic .... m-am documentat stiu ca e greu , imi vine sa mor ca am pierdut pozele, da speranta nu moare sti cum e.

#76
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Merge! Eu am decriptat pe calculatorul unui amic folosind 3 softuri distincte: GhostCrypt Decrypter, Kaspersky Ransomware Decryptor și Trend Micro Ransomware. Toate sunt gratuite. Le descarci, selectezi fișierele criptate și sunt decriptate automat.

Edited by britneysbitch, 19 August 2019 - 13:48.


#77
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Exista tool-uri pe site-urile din primul post de aici - https://forum.softpe...re-gen-fhqkham/

Ala e topicul dedicat ptr asa ceva, chiar ma mir ca la 1-2 luni mai posteaza cineva in asta si-l resusciteaza degeaba.

Unele se pot decripta dupa ce trece ceva timp si se gasesc solutii. Nu toate, iar uneori trebuie sa stai poate si cativa ani pana apare un tool de decriptare.

#78
cosminmares2020

cosminmares2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.07.2019
Cu răbdare poate apare vreun tool cât mai repede. Altfel n-ai decât sa aștepți.


#79
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am si eu niste poze mai vechi, format jpg, si mai multe video tot vechi , format avi si nu le pot deschide.Am incercat cu Trend Micro Ransomware si celelate 2 programe, am incercat a deschid pozele cu diferite programe si nimic.
Ce pot face ?

#80
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nimic.

#81
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Pai daca pozele sunt acolo, e imposibil sa nu fie o solutie....Doar ca nu le pot deschide

#82
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,884
  • Înscris: 29.09.2010
Singura solutie este sa astepti un decriptor strict pe versiunea ransomware in care sunt criptate respectivele fisiere.
Le pui pe un HDD secundar si uiti de el o perioada ori in cloud.
Nu "se pupa" cu alte tool-uri de la alte variatii fiecare avand particularitatile lor, poti incerca dar sansele de reusita sunt minime.
Principala problema tine si de popularitatea lor  si cat si de bine sunt facute de cand "lansate la apa" venind si ele cu anumite minusuri la pachet ce permit finalizarea unor soltii de decriptare.

#83
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postlaur_radu, on 21 aprilie 2020 - 20:32, said:

Pai daca pozele sunt acolo, e imposibil sa nu fie o solutie....Doar ca nu le pot deschide
De unde stii ca pozele sunt acolo? Poate sunt doar fisiere fara informatii, pline de 0x00 si 0xFF.

#84
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
sunt si videoclipuri de 150 mb. Mi-am adus aminte ca le-am pus si pe un cd, am incercat acum cd ul si nu pot sa le vad nici de pe CD. De fapt nu mai stiu sigur daca am vazut vreodata pozele , dar stiu ca le-am facut in Austria in 2012.

#85
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
@laur_radu, probabil ca pozele, documentele, video-urile sunt acolo, dar sunt criptate.
Fara un decriptor nu le poti accesa.
Le salvezi pe ceva si daca apare un decriptor, le recuperezi atunci.

#86
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mi-am adus aminte ca le-am pus si pe un cd, am incercat acum cd ul si nu pot sa le vad nici de pe CD.
Daca atunci cand le-ai pus pe CD ai scris cu un burner LG la viteza maxima pe CD no-name...

Inca am CD-uri de acu 20 de ani care le pot citi. Dar n-am scris niciodata cu mai mult de 4x datele importante.

Ptr decriptare ai topicul asta cu primul post care contine link-uri - https://forum.softpe...re-gen-fhqkham/

Dar:
1. Daca nu ai primit warning ca au fost criptate e posibi sa fie doar corupte - zero sanse de recuperare.
2. Daca ai primit acel warning si exista mesajele de criptare in folder, poti incerca un upload al unul din link-urile de identificare cryptor dn postul mentionat mai sus sa vezi daca e recunoscut.
Daca nu, mai incearca peste cateva luni.
3. Daca e recunoscut acel cryptor poti cauta ( daca nu ti se dau in pagina respectiva linkuri catre tool ) sa cauti un tool de decriptare. DACA ai noroc vei gasi asa ceva pana la urma.

Evident sunt cam multi de DACA.
In final sansele sunt extrem de reduse - tind spre zero.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate