Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Operatie miopie

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
teoistrate

teoistrate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.02.2016
Am facut operatia in luna nov 2011 la Oculus, la dl dr Moraru.
Per ansamblu sunt multumit de operatie, cu unele mici nemultumiri (care nu au fost deal breaker, dar pe care trebuie sa le spun si altora).
Daca e cineva intersat de cum au decurs operatia, recuperarea si cum si cat a revenit din miopie, aici sunt.

#38
siulian

siulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.11.2007
Eu sunt interesat de ceea ce ai de zis deoarece am programat un consult in vedere operatiei tot la Oculus.

#39
teoistrate

teoistrate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.02.2016
1)Ok, fii atent: PRINCIPALUL RISC PE CARE EU IL VAD LA OPERATIA LASIK ESTE FAPTUL CA, PE TIMP DE NOAPTE, VEZI HALOURI SAU STELE IN JURUL SURSELOR DE LUMINA. Nu sunt mari, dar uneori te pot enerva. Eu  halouri nu vad (altii au ramas si cu halouri), dar difuzia luminii este putina altfel, in sensul ca sursele de lumina nu sunt clare, ci ca niste stele stralucitoare. Special m-am operat numai la ochiul stang, ca sa vad diferenta fata de dreptul (neoperat). Si ntr-adevar, este: pe timp de noapte, cand conduc si am coloana de masini in fata, daca imi acopar ochiul sanatos, vad farurile masinilor ca niste stele. Cu dreptul le vad normal, si, cu ambii ochi tot normal (stelele le vad doar daca ma uit strict cu ochiul operat). La fel si noaptea, daca ma uit la lumina ledului de casetofon sau a intrerupatorul de pe hol: cu ochiul drept vad clar diferenta intre led si intruneric, cu stangul lumina e mai difuza.
Sa nu te descurajezi, si sa crezi ca este un ,,deal breaker'', dar, daca te operezi la ambii ochi, uneori poate fi enervant cu sursele de lumina. In Buc nu am probeleme, nici in parcuri, ci numai daca sunt f multe surse de lumina apropiate.
SA II SPUI D-RUI MORARU CA ITI E TERIBIL DE FRICA DE ASTFEL DE SITUATII, SI SA FACA INCIZIA CAPACELULUI MAI LARGA, SA EVITE PE CAT POSIBIL ASTFEL DE SITUATII DE DIFUZIE ANORMALA A LUMINII
2)Sa nu crezi ca pretul piperat al operatiei la dr Moraru este cauzat cumva de vreun aparat mai performant al d-lui doctor. Explicatia este pur si simplu lacomia. Dl dr stoarce cat de multi bani poate. Eu in 2001 am platit 500 USD/ochi, acum am auzit ca azi s-a facut 1000 EUR ochi. Este f mult, pt o operatie care dureaza 15 min si in care dr  Morar te tine pe hol, atat post operator cat si pre operator. Sa il pui sa iti arate unde tine pacientii, inainte de operatie cat si dupa operatie. Pe noi ne-a pus pe o banca de spital pe hol, ne-a pus picaturi anesteziante in ochi, dupa 30 min m-a bagat in sala de operatie, a decurs operatia, apoi m-a scos tot pe hol, in acelasi loc, mai era si current, am stat asa vreo ora pana a mai operat 2 personae, apoi s-a mai uitat la noi, si ne-a trimis acasa. Curentul este un killer pt ochii proaspat operati, asa ca sa il pui pe dl doctor sa iti arate unde te tinde dupa operatie (sper ca din 2001 pana in present si-a mai extins si el clinica si are sala pre si postoperatorie).
3)Operatia nu e grea
-te anesteziaza (pe hol) 30 minute
-te baga in sala de operatie, iti acopera fata si ochiul sanatos cu o panza, lasand la vedere doar ochiul operabil
-iti imobilizeaza pleapele si se apuca sa opereze
- am simtit bine de tot cand mi-a taiat capacelul din retina cu bisturiul. Eu nu as mai face Lasik, dar daca vrei sa faci Lasik, sa iti faca macar I-Lasik (adica capacelul sa fie taiat cu laserul, nu cu bisturiul). Taierea unui capacel din ochi cu bisturiul este o interventi de precizie, aici se vede mana doctorului
-apoi vezi cercuri si cerulete, te pune sa focalizezi cu vederea  punctul din centru, si da drumul la laser. Raza intra si arde, simti miros de carne arsa, si in mai putin de 30 secunde ai terminat operatia
-iti pune capacelul la ochi, iti mai pune un pansament pe ochi, si te scoate pe hol (bine ar fi ca acum sa aiba sala postoperatorie)
4)recuperarea e simpla, iti pui doar picaturi cu antibiotic si lacrimi de ochi (simti uscat ochiul respective, si eu l-am simtit uscat si la 5 ani dupa operatie)
5) a doua zi vedeam clar mai bine, am fost la control, si dupa vreo 3 luni s-a stabilizat vederea
6)de atunci am facut culturism, arte martiale, judo si capacelul taiat din retina nu mi-a sarit (dar vreo 6 luni m-am abtinut de la effort)
7)Inainte de operatie am avut -4 la miopie si -1 la astigmatism. Dupa operatie am ajuns cam la -0.25 la miopie si -0.5 la astigmatism
Prin 2005 (adica la 4 ani dupa operatie) am scazut la -0.5 la miopie si -0.5 la astigmatism, iar acum am -0.75 la miopie si -0.5 la astigmatism.
Deci, in 14 ani, o regresie de 0.5-0.75 dioptrii.

Orice nelamuriri mai ai, tu sau altcineva, aici sunt.

#40
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Cum a mai evoluat tehnologia. Sunt alte metode de operatie? Mai sigure?

#41
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
da, sunt, majoritatea sunt sigure acum dar cum spunea teo in mesajul anterior, lacomia afecteaza actul medical.
smecheria e ca mai devreme sau mai tarziu sa te intorci la medici.

#42
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Taieri de capacele din retina, laser  care arde pe acolo, doamne' fereste! Nu mi-as face asa ceva nici sa ma platesti cu 1000 de euro, mai bine  port ochelari sau lentile de contact.
Despre dr Moraru am auzit lucruri nu tocmai frumoase.

View Postandreim77, on 16 august 2016 - 09:38, said:


smecheria e ca mai devreme sau mai tarziu sa te intorci la medici.

Asta e o afirmatie destul de  serioasa. Ai si exemple in acest sens?

#43
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
da nenumarate, daca nu  te conving spagarii deja prinsi cu mormane de plicuri pt pensionari frauduloase apoi nenumarate alte exemple, atunci sper ca sa nu fie prea tarziu cand iti vei da seama cum te jecmaneste (de bani si sanatate) sistemul medical si farmaceutic.

#44
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postandreim77, on 16 august 2016 - 14:52, said:

da nenumarate, daca nu  te conving spagarii deja prinsi cu mormane de plicuri pt pensionari frauduloase apoi nenumarate alte exemple, atunci sper ca sa nu fie prea tarziu cand iti vei da seama cum te jecmaneste (de bani si sanatate) sistemul medical si farmaceutic.

Asa este, sunt cazuri, dar nu cred ca  putem sa generalizam ca toti doctorii n-au  niciun dumnezeu si nu le pasa decat de bani.

#45
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
ba putem. Poate "colectiv" iti spune ceva. mai mult decat un simptom, o certitudine a bolii fatale din sistem.

#46
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postandreim77, on 16 august 2016 - 17:19, said:

ba putem. Poate "colectiv" iti spune ceva. mai mult decat un simptom, o certitudine a bolii fatale din sistem.

N-ai decat sa  generalizezi, eu n-o s-o fac. Exista si am intalnit doctori buni.
Colectiv  nu imi spune   nimic,  nici doctorii  nu  pot face minuni atunci cand  problema este mult prea  grava. Dovada ca au murit si din cei transportati la spitale din strainatate.

Edited by ipopovici11, 16 August 2016 - 17:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate