Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Crestin in armata

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7129 replies to this topic

#37
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Elihu_66, on 28 iulie 2013 - 01:14, said:

Exista iertare pentru acest pacat, dar are un pret de rascumparare.
Deci, ce va da un om in schimb pentru sufletul sau?
nu exista nici un pret de rascumparare. ai pacatuit grav cu buna stiinta, stiai ca n-ai voie sa ucizi si ai facut-o, iti meriti pedeapsa. nimeni nu se va obosi sa invie un animal ucigas.

Edited by cirus6, 28 July 2013 - 13:48.


#38
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 cirus6, on 28 iulie 2013 - 13:47, said:

nu exista nici un pret de rascumparare. ai pacatuit grav cu buna stiinta, stiai ca n-ai voie sa ucizi si ai facut-o, iti meriti pedeapsa. nimeni nu se va obosi sa invie un animal ucigas.
Serios? Si dupa judecata ta cam care ar fi pedeapsa pentru ucidere? Tinand cont ca nu esti crestin si nu-L cunosti pe Dumnezeu, pentru ca nu crezi in povesti...

Edited by Elihu_66, 28 July 2013 - 15:03.


#39
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Elihu_66, on 28 iulie 2013 - 15:00, said:

Serios? Si dupa judecata ta cam care ar fi pedeapsa pentru ucidere?
nu-i judecata mea ci judecata lui dumnezeu, plata pacatului este moartea!!!!!

#40
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 cirus6, on 28 iulie 2013 - 15:09, said:

nu-i judecata mea ci judecata lui dumnezeu, plata pacatului este moartea!!!!!
dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.

Eu te-am intrebat care este judecata ta, un om care faci pipi pe crestinism si pe tot ce scrie in Biblie, nu ce spune Pavelica prin scrisorelele sale. Posted Image
Ce baza ai in ratiunea ta?

P.S. Nu stiu daca ai observat pana acum, dar scrisorelele lui Pavelica nu ma incanta asa mult pe mine. Si nu recunosc ca toata Biblia este Cuvantul Lui Dumnezeu.

Edited by Elihu_66, 28 July 2013 - 18:05.


#41
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Elihu_66, on 28 iulie 2013 - 17:56, said:

dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.

Eu te-am intrebat care este judecata ta, un om care faci pipi pe crestinism si pe tot ce scrie in Biblie, nu ce spune Pavelica prin scrisorelele sale. Posted Image
Ce baza ai in ratiunea ta?
corect. dar unde-i credinta ta in Isus cind tu ucizi pe cineva? iar daca tu nici macar sa lasi in viata pe cineva nu binevoiesti mai ai pretentia la daruri cum e viata?
pe biblie nu cred ca m-ai vazut sa fac pipi, in schimb pe bisericile oficiale crestine o fac cu bolta inca. pe ce spune paulica nu pun prea mare pret, nu de alta dar il contrazice pe Isus la greu, ori io doar in Isus cred.
cred ca ai vrut sa ma intrebi care-i baza credintei mele? ei bine, ratiunea, partial biblia si inca multe alte carti citite.

#42
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 cirus6, on 28 iulie 2013 - 18:08, said:

corect. dar unde-i credinta ta in Isus cind tu ucizi pe cineva?
La oamenii cu credinta subreda si nestatornici de sine, dispare odata cu frica sau cu ura (depinde de situatie).
Pe cealalta parte mai sunt oamenii care sunt ucigasi prin educatie, si care nu au auzit sau nu cred in Cuvantul Lui Dumnezeu, dar si acestia au dreptul la iertare printr-un pret de rascumparare. Un singur pacat este de neiertat, si anume: hula impotriva Duhului Sfant.
Multi nu pricep ce inseamna asta.

 cirus6, on 28 iulie 2013 - 18:08, said:

in schimb pe bisericile oficiale crestine o fac cu bolta inca.
Si pe cele neoficiale nu faci? Sau cum?

Quote

  io doar in Isus cred.
Fara s-o mai lungesc, pentru ca nu merita, iti spun ca mananci rahat cu polonicul. Posted Image

Edited by Elihu_66, 28 July 2013 - 18:37.


#43
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Elihu_66, on 28 iulie 2013 - 18:37, said:

Si pe cele neoficiale nu faci? Sau cum?
pe tot ce nu corespunde cu invatatura lui Isus.

#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 cirus6, on 28 iulie 2013 - 18:58, said:

pe tot ce nu corespunde cu invatatura lui Isus.

Luca 3
14Nişte ostaşi îl întrebau şi ei, şi ziceau: ,,Dar noi ce trebuie să facem?`` El le -a răspuns: ,,Să nu stoarceţi nimic dela nimeni prin ameninţări, nici să nu învinuiţi pe nimeni pe nedrept, ci să vă mulţămiţi cu lefurile voastre.``

Soldatii pt ce iau leafa? Sau, tie iti trebuie numai cuvintele lui Isus, si consideri Biblia ca fiind imaginatia unora?

#45
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 zexelica, on 29 iulie 2013 - 08:25, said:

Sau, tie iti trebuie numai cuvintele lui Isus, si consideri Biblia ca fiind imaginatia unora?
imi place de tine cind esti perspicace, sa ne limitam la cuvintele lui Isus, ok? poti aduce argumente ca biblia nu-i doar imaginatia unora? mie imi place personajul Isus( singurul personaj pozitiv alaturi de sarpe) si invatatura sa, dar hai sa fim sinceri, cu dovezile stam deosebit de prost.

#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 cirus6, on 29 iulie 2013 - 16:54, said:

imi place de tine cind esti perspicace, sa ne limitam la cuvintele lui Isus, ok? poti aduce argumente ca biblia nu-i doar imaginatia unora? mie imi place personajul Isus( singurul personaj pozitiv alaturi de sarpe) si invatatura sa, dar hai sa fim sinceri, cu dovezile stam deosebit de prost.
Cuvintele lui Isus, stimabile:

Luca 3
14Nişte ostaşi îl întrebau şi ei, şi ziceau: ,,Dar noi ce trebuie să facem?`` El le -a răspuns: ,,Să nu stoarceţi nimic dela nimeni prin ameninţări, nici să nu învinuiţi pe nimeni pe nedrept, ci să vă mulţămiţi cu lefurile voastre.``

Nici asa nu-ti convine?

Edited by zexelica, 02 August 2013 - 09:52.


#47
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 mihai190, on 25 iulie 2013 - 19:20, said:

Stefan cel Mare era crestin, si era conducatorul armatei.. acum la noi s-ar pune problema asa.. daca omori non-crestini, esti ok, dar daca omori crestini... nu e bine.

Stefan nu era crestin, deoarece practica pacatul betiei si cel al curviei.

 zexelica, on 29 iulie 2013 - 08:25, said:

Luca 3
14Nişte ostaşi îl întrebau şi ei, şi ziceau: ,,Dar noi ce trebuie să facem?`` El le -a răspuns: ,,Să nu stoarceţi nimic dela nimeni prin ameninţări, nici să nu învinuiţi pe nimeni pe nedrept, ci să vă mulţămiţi cu lefurile voastre.``

Soldatii pt ce iau leafa? Sau, tie iti trebuie numai cuvintele lui Isus, si consideri Biblia ca fiind imaginatia unora?

acest individ abject nu realizeaza ca acei ostasi care l-au intrebat pe Ioan ce sa faca, erau:

- evrei nascuti sub Lege (iar Legea nu prevedea iubirea vrajmasului, ci dinte pentru dinte, evreii aveau voie sa omoare ne-evrei);
- dupa moartea lui Ioan, au inceput sa fie propagate ideile crestine de iubire a vrajmasului, si noul botez in numele lui Isus, Ioan nu a facut altceva decat sa pregateasca calea catre Isus.

Astazi este de neconceput ca crestini sa omoare pe crestini sau altii, necrestini, pentru o leafa.

E necrestin, predica-i-L pe Cristos, nu te duce sa-l omori ca sa-i furi petrolul.

#48
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 zexelica, on 02 august 2013 - 09:51, said:

Cuvintele lui Isus, stimabile:

Luca 3
14Nişte ostaşi îl întrebau şi ei, şi ziceau: ,,Dar noi ce trebuie să facem?`` El le -a răspuns: ,,Să nu stoarceţi nimic dela nimeni prin ameninţări, nici să nu învinuiţi pe nimeni pe nedrept, ci să vă mulţămiţi cu lefurile voastre.``
care cuvinte a lui Isus stimabile? asta o spune ioan botezatorul. te-ai pierdut prin biblie de la atitea interpretari?

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 cirus6, on 02 august 2013 - 10:37, said:

care cuvinte a lui Isus stimabile? asta o spune ioan botezatorul. te-ai pierdut prin biblie de la atitea interpretari?

In primul rand toata Scriptura este Cuvantul Domnului Hristos.

Ioan 1
1La început era Cuvîntul, şi Cuvîntul era cu Dumnezeu, şi Cuvîntul era Dumnezeu.

14Şi Cuvîntul S'a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. -

Iar, ce a spus Isus este relatat tot de altii, nu de El Insusi. Eu ti-am aratat ce a spus El si fiindca nu-ti convine tie, spui ca, de fapt, a spus altcineva.

#50
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 zexelica, on 02 august 2013 - 12:10, said:

In primul rand toata Scriptura este Cuvantul Domnului Hristos.
cum am spus, esti rupt de realitatea, chiar nu mai intelegi nimic. ca biblia a fost scrisa de oameni cred ca nici nu are rost sa-ti explic.
si oricum ai suci-o, crima e crima indiferent ca esti soldat sau nu. de fapt ce-i mai prolifici criminali in serie au fost soldatii si calaii, ambii activind sub autoritatea statului si a bisericii.

#51
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

 cirus6, on 28 iulie 2013 - 15:09, said:

nu-i judecata mea ci judecata lui dumnezeu, plata pacatului este moartea!!!!!
judecata lui Dumnezeu e???
si a vorbit prin tine sau ce?
of of...

#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 cirus6, on 02 august 2013 - 14:49, said:

cum am spus, esti rupt de realitatea, chiar nu mai intelegi nimic. ca biblia a fost scrisa de oameni cred ca nici nu are rost sa-ti explic.
si oricum ai suci-o, crima e crima indiferent ca esti soldat sau nu. de fapt ce-i mai prolifici criminali in serie au fost soldatii si calaii, ambii activind sub autoritatea statului si a bisericii.
Stimabile, degeaba tot incerci sa o intorci. Isus spune soldatilor sa nu faca nedreptati. Nici asta nu-ti convine.

#53
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 pathfinder899, on 25 iulie 2013 - 14:26, said:

Stiati ca...
Din punct de vedere adventist, daca esti soldat in armata nationala, nu poti sa omori dusmanii in caz de razboi ?
Poate un soldat care se considera crestin sa-si omoare inamicii ?
Pai tot din punct de vedere adventist ma gandesc ca nu ar trebui sa te afli in armata nationala. There you go , problem solved!!

 blueday, on 02 august 2013 - 10:14, said:


Stefan nu era crestin, deoarece practica pacatul betiei si cel al curviei.




Extraordinar!! Arata-mi un crestin fara de pacat! Arata-mi un om fara de pacat!!! Vorbeste gura fara de tine....

#54
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 zexelica, on 04 august 2013 - 00:37, said:

Stimabile, degeaba tot incerci sa o intorci. Isus spune soldatilor sa nu faca nedreptati. Nici asta nu-ti convine.

Dar nu le spune "dati hainele si armele jos"
E si normal, cine sa apere biserica si agonoselile ei lumesti ?
Popii., calugarii , misionarii, spilcuitii martorilor lui Yehova ?Multicostalii ?

si mai au si fatarnicia si micimea sufleteasca sa arate cu degetul la cine isi da viata si pentru ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate