Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Crestin in armata

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
7129 replies to this topic

#2971
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 dark, on 01 iunie 2018 - 08:28, said:

Dar scrie foarte clar, mai omule!

Dar Pavel si Barnaba le-au zis cu indrazneala: "Cuvantul lui Dumnezeu trebuia vestit mai intai voua; dar fiindca voi nu-l primiti si singuri va judecati nevrednici de viata vesnica, iata ca ne intoarcem spre Neamuri. (Fapt.13:46)

Ioan botezătorul nu a avut treabă cu neamurile. că de el vorbim, ce le-a spus soldaților, nu știe Silică despre ce soldați era vorba!

Soldati evrei in timpul ocupatiei romane ?

#2972
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 salomee, on 01 iunie 2018 - 12:31, said:

Soldati evrei in timpul ocupatiei romane ?
desigur.
crezi ca pe Herod il pazeau pretorienii? Posted Image

sau, daca SUA ocupa o tara, nu e primul lor scop sa formeze o armata autohtona, supusa lor, cu care sa scoata castanele din foc la o adica?

nice try, Salo. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 June 2018 - 12:57.


#2973
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004

 salomee, on 01 iunie 2018 - 12:31, said:


Soldati evrei in timpul ocupatiei romane ?

Traian când a atacat Dacia, formându-se poporul român, era Cezarul Romei. Dar știi unde era născut? În Spania. Știi cine era vizir al Imperiului otoman sub timpul lui Soliman, care a atacat și țările românești, numai vorbim de Ungaria - pașalâc, până la porțile Vienei? Un venețian.
Când se formează imperii, țările cucerite se înglobează ca părți componente, cu drepturi depline. Tot așa, Pavel, deși era evreu din Cilicia, deținea cetățenie romană.

#2974
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 dark, on 01 iunie 2018 - 14:37, said:


Traian când a atacat Dacia, formându-se poporul român, era Cezarul Romei. Dar știi unde era născut? În Spania. Știi cine era vizir al Imperiului otoman sub timpul lui Soliman, care a atacat și țările românești, numai vorbim de Ungaria - pașalâc, până la porțile Vienei? Un venețian.
Când se formează imperii, țările cucerite se înglobează ca părți componente, cu drepturi depline. Tot așa, Pavel, deși era evreu din Cilicia, deținea cetățenie romană.

Raspunsul nu are legatura cu ce-am intrebat eu.

Si tu, si Dude, gresiti.

Eu am intrebat daca erau soldat evrei in solda Imperiului Roman.

Si spun ca précis, nu erau.

Soldatii evrei erau acei evrei ce au luptat contra stapanirii romane,
in cateva din rascoalele acelei perioade.

Cat despre asta, Când se formează imperii, țările cucerite se înglobează ca părți componente, cu drepturi depline.
cam departe de realitate...

#2975
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
Nikita Hrușciov era ucrainean, ajuns președinte URSS, iar astăzi Ucraina e în război cu Rusia.Posted Image

#2976
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 dark, on 01 iunie 2018 - 15:30, said:

Nikita Hrușciov era ucrainean, ajuns președinte URSS, iar astăzi Ucraina e în război cu Rusia.Posted Image

@Dark, care-i legatura intre ce spuneam eu si exemplul cu Hrusciov.

Si daca tot ai spus ca Când se formează imperii, țările cucerite se înglobează ca părți componente, cu drepturi depline,
ia ca exemplu ce a facut Imperiul Otoman armenilor, la inceputul secolului trecut.

#2977
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
Până i-a pus sub ascultare (pe armeni).
Ce am spus eu nu e o regulă generală, dar în cazul romanilor, primea cetățenie romană cu toate drepturile, orice persoană, locuitor al Imperiului, inclusiv contra unei sume de bani - Fapt.22:28.

Edited by dark, 01 June 2018 - 16:30.


#2978
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 salomee, on 01 iunie 2018 - 15:17, said:

Eu am intrebat daca erau soldat evrei in solda Imperiului Roman.

Si spun ca précis, nu erau.

Soldatii evrei erau acei evrei ce au luptat contra stapanirii romane,
in cateva din rascoalele acelei perioade.
Am inteles ca existau  si soldati ce pazeau templul. Acestia din ce ordine faceau ? Banuiesc ca si irod cel Mare avea armata . Erau soldati dintre evrei ? La o revolta a civililor acesti soldati nu ucideau alti evrei ?

#2979
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 salomee, on 01 iunie 2018 - 15:17, said:

Eu am intrebat daca erau soldat evrei in solda Imperiului Roman.

Si spun ca précis, nu erau.
ok.
ai adus un argument de nerefuzat. Posted Image

Salo, garzile de la palatul luiHerod erau formate din?Posted Image
Cei care bateau tara in lung si-n lat siluind si spoliind oamenii de bani, erau formate din?Posted Image

la fel de precis iti spun eu ca din evrei. Colaborationisti se numesc. :)

Edited by Dude_2nd, 01 June 2018 - 18:38.


#2980
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://image.ibb.co/koNAxo/psiic.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Revin!
O avalanșă de soldați păgâni romani care se pocăiau la predica lui Ioan Botezătorul, e greu de imaginat!

#2981
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
Idumeii, cum era Irod, puteau intra în Adunarea Domnului, a treia generație, iar israeliții trebuiau să-i considere frați.

#2982
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 Dude_2nd, on 01 iunie 2018 - 18:36, said:

ok.
ai adus un argument de nerefuzat. Posted Image

Salo, garzile de la palatul luiHerod erau formate din?Posted Image
Cei care bateau tara in lung si-n lat siluind si spoliind oamenii de bani, erau formate din?Posted Image

la fel de precis iti spun eu ca din evrei. Colaborationisti se numesc. Posted Image

In cartea Jerusalem's Traitor: Josephus, Masada, and the Fall of Judea,
am gasit mult material despre subiect.

Eu am citit cartea in ebraica, stiu ca a aparut in engleza, (scriitorul este englez),
nu stiu daca si in romana...

Ti-o recomand. :)

Daca o gasesti, sa fii atent la pagina 44...

#2983
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
pana am sa o gasesc/citesc, pune jos argumentul pe care vrei sa-l aduci din cartea asta. Sa-l cantarim. :)

#2984
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 Dude_2nd, on 06 august 2018 - 17:50, said:

pana am sa o gasesc/citesc, pune jos argumentul pe care vrei sa-l aduci din cartea asta. Sa-l cantarim. Posted Image
Desmond Seward este un cunoscut istoric englez, care a scris respectiva carte bazandu-se pe cartile lui Iosephus Flavius,
(Iosef Ben Matityahu),  -
https://ro.wikipedia...osephus_Flavius


Multe capitole din carte au pagini intregi preluate din cartile lui Iosephus Flavius, care la randul lui a fost si el istoric,
martor ocular al evenimentelor importante din primul secol (e.n.).

Pun mai jos cateva randuri in ebraica si traduse in romana.
Poti controla traducerea, si fii sigur ca textul in ebraica este ''neatins'' :)

חיל המצב הרומי ביודאה היה זעיר,שלוש קוהורטות ואלא -יחידת פרשים- אשר מנו לא יותר מ-3000 איש, מספר אשר, כפי שמציין טקיטוס, לא היה מספיק. כאלף מהם הוצב דרך קבע בירושלים, במצודת אנטוניה. חיילים אלה לא שירתו בלגיון אלא היו כוחות עזר מקומיים או ''חיילים ילידים'' (סורים, שומרונים, אדומים או נובים, אך לעולם לא יהודים ) אף כי מפקדיהם הבכירים היו רומאים.

Trupele romane stationate in Yudeea erau mici, trei cohorte si o unitate de cavalerie, care numarau nu mai mult de 3000 de oameni. Dupa cum specifica Tacitus, nu erau suficiente.
Aproximativ 1000 din ei au fost plasati in mod curent in Ierusalim, in Cetatea Antonia.
Acesti soldati nu au servit in Legiune ci au fost forte auxiliare locale sau ‘’soldati indigeni’’, (sirieni, samariteni, edomiti sau nubieni, dar niciodata evrei), desi comandantul superior era Roman.


Asta este doar o dovada ca, evreii nu au fost soldati in solda Imperiului Roman.
Intre ei si cotropitorii romani exista o ura acerba...


PS. Sper ca postarea sa nu fie considerata off topic...

#2985
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 salomee, on 06 august 2018 - 18:37, said:

Asta este doar o dovada ca, evreii nu au fost soldati in solda Imperiului Roman.
Intre ei si cotropitorii romani exista o ura acerba...
n-am spus niciodata ca evreii ar fi fost platiti de Cezarul, ci ca Herod avea armata proprie, tolerata de Imperiu, formata din evrei. Acestia, colectau taxele prin violent si chiar constrangere de la populatie, pentru ca, sa nu uitam, sa nu uitam Salomee, scaunul de domnie cu sacrificii se tine. :)

ura acerba o fi existand intre populatia de rand si romanii imperialisti, insa asa cum este si astazi cazul imperiilor care subjuga tari slabe precum Romania, armata oficiala este tolerata de Imperiu, ba chiar sprijinita pana la un anumit nivel. Iar Armata coopereaza foarte bine cu fortele Imperiului aflate ca si atunci pe teritoriul tarilor subjugate. :)

#2986
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 23 octombrie 2018 - 20:49, said:

evident ca nu.
de aceea au avut derogarea de la porunca.

Hai ca de data asta ai nimerit-o.

Da frate Dude, au avut derogare. Adica legea NU SE APLICA intr-o situatie sau imprejurare stabilita de legiuitor. Situatiile si imprejurarile respective le gasesti in Scriptura.

LA FEL este si cu dregatorii, care au primit misiunea de a purta sabia si de a pedepsi pacatul, din partea lui Dumnezeu bineinteles.

Derogarea NU este ingaduinta. Este o exceptie, care evident are valoare de lege.

Edited by SILIKA, 23 October 2018 - 21:06.


#2987
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,499
  • Înscris: 16.03.2004
Ce legătură este între ce ai menționat mai sus, și războaiele dintre state, spre exemplu, războiul româno-maghiar?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UXgzDu6pwJE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2988
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
:D

Ma mai agasezi mult? :D

Nu m-ai trimis tu pe mine si pe Dude pe acest topic ca sa discutam in liniste?

Edited by SILIKA, 24 October 2018 - 08:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate