Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Achizitie TV 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007

View Postnesupus, on 24 iulie 2013 - 00:10, said:

Peste 2 m nu se vad liniile negre in 3D, iar diferenta la DTS (probabil are maxim 7.1), ar fi numarul de canale fata de 5.1 (surround) sau 2.0 (stereo).
si atunci DTS simplu inseamna sunet mono?

#20
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Nu. DTS (Digital Theater Sound) is an audio 5.1 surround sound format.

#21
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007

View Postnesupus, on 24 iulie 2013 - 16:34, said:

Nu. DTS (Digital Theater Sound) is an audio 5.1 surround sound format.

coolPosted Image  probabil cifrele 2.0, 5.1 etc provin de la versiuni, gen pci-ex 1.0, 2.0 etc. dar daca are DTS probabil "vede" filme codate DTS 5.1, dar se mai pierd ceva informatii pe acolo la redare.

#22
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Filmele .mkv cu dts, luate de pe torrente le recunoaste. Cu acel LG nu vei avea probleme la vizionat cu sonor DTS, prin USB, HDMI sau DLNA.

#23
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007

View Postnesupus, on 24 iulie 2013 - 21:10, said:

Filmele .mkv cu dts, luate de pe torrente le recunoaste. Cu acel LG nu vei avea probleme la vizionat cu sonor DTS, prin USB, HDMI sau DLNA.

am inteles, multumescPosted Image

#24
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
am achizitionat lg-ul 42la640s si are un pixel defect. la magazin au zis ca il schimba doar cu cel expus si nu stiu ce sa fac. sa il schimb sau nu? pot aparea si alti pixeli defecti in timp? pe site-ul LG sunt trecuti 6 pixeli defecti pentru primirea la garantie.

#25
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
6?.. wow...

pot aparea mai multi sau poate sa nu mai apara nici unul. nu e o regula ca daca a aparut unul se inmulteste... nu e contagios.

sfatul meu e sa stai linistit daca nu te deranjeaza.
cel expus e posibil sa fie zgariat. in rest nu ar trebui sa ai probleme cu el, pentru ca totusi nu cred ca e expus outdoor.

#26
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007

View Postshmu, on 14 august 2013 - 12:28, said:

6?.. wow...

pot aparea mai multi sau poate sa nu mai apara nici unul. nu e o regula ca daca a aparut unul se inmulteste... nu e contagios.

sfatul meu e sa stai linistit daca nu te deranjeaza.
cel expus e posibil sa fie zgariat. in rest nu ar trebui sa ai probleme cu el, pentru ca totusi nu cred ca e expus outdoor.

pai este expus in showroom, la domo. la asta m-am gandit si eu ca poate sa fie zgariat....cel pe care il am a fost sigilat, l-au desfacut in fata mea. pfff l-as schimba cu cel expus sa scap de pixelul acela, dar si gandul ca iau unul folosit ma deranjeaza deasemenea. totusi e cam nasol sa platesti tv folosit la pret de nou.

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
oarecum ar trebui sa spui mersi ca sunt de treaba si ti-au oferit o alternativa la: "mars acasa ca ai doar unu".

#28
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007

View Postshmu, on 14 august 2013 - 12:49, said:

oarecum ar trebui sa spui mersi ca sunt de treaba si ti-au oferit o alternativa la: "mars acasa ca ai doar unu".

cred ca ai dreptate, nu e vina lor ca firma producatoare nu are garantie "zero pixel". oricum tv-ul este minunat atat pe full hd cat si pe 3D. o sa incerc sa ma impac cu acel pixel defect, sper sa nu mai apara altii.

#29
tomahok77

tomahok77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.02.2006
imi pare rau pt treaba cu pixelul, totusi parerea mea e sa nu te amarasti prea mult ca nu-i o mare problema.
mai bine spune-ne cum sta treaba cu DTS si eventual alte detalii legate de noua ta achizitie ?
oricum, sa-l folosesti sanatos.

Si o intrebare pt. cunoscatori..totusi, eu nu am inteles care-i diferenta intre LG 42la620s si LG 42la640s ?

Edited by tomahok77, 14 August 2013 - 13:17.


#30
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007

View Posttomahok77, on 14 august 2013 - 13:16, said:

imi pare rau pt treaba cu pixelul, totusi parerea mea e sa nu te amarasti prea mult ca nu-i o mare problema.
mai bine spune-ne cum sta treaba cu DTS si eventual alte detalii legate de noua ta achizitie ?
oricum, sa-l folosesti sanatos.

Si o intrebare pt. cunoscatori..totusi, eu nu am inteles care-i diferenta intre LG 42la620s si LG 42la640s ?

multumesc. am incercat film cu sunet DTS si il reda fara probleme atat de pe stick cat si prin retea (DLNA). DLNA-ul este chiar o treaba super nu mai ai nevoie nici de stick. tin filmele sharate pe hdd-ul de 1tb de pe pc si le vad direct pe tv prin player-ul acestuia. am vazut "the hobbit" in fomat 3D si se vede super, exact ca la cinema 3D. sunetul este clar si se aude destul de tare. daca mai vreti alte informatii postati aici.

diferenta intre cele doua este tehnologia din spatele diaplay-ului. 620S este direct LED (mai gros), iar 640S este edge LED (slim). in rest au aceleasi caracteristici.

Edited by gabi_tz, 14 August 2013 - 13:23.


#31
tomahok77

tomahok77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgabi_tz, on 14 august 2013 - 13:21, said:

multumesc. am incercat film cu sunet DTS si il reda fara probleme atat de pe stick cat si prin retea (DLNA). DLNA-ul este chiar o treaba super nu mai ai nevoie nici de stick. tin filmele sharate pe hdd-ul de 1tb de pe pc si le vad direct pe tv prin player-ul acestuia. am vazut "the hobbit" in fomat 3D si se vede super, exact ca la cinema 3D. sunetul este clar si se aude destul de tare. daca mai vreti alte informatii postati aici.

diferenta intre cele doua este tehnologia din spatele diaplay-ului. 620S este direct LED (mai gros), iar 640S este edge LED (slim). in rest au aceleasi caracteristici.

Merci pt. raspuns si detalii..
diferenta aceea de tehnologie face diferenta de bani?..adica practic aduce ceva in plus ochiului ?

#32
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007

View Posttomahok77, on 14 august 2013 - 13:33, said:


Merci pt. raspuns si detalii..
diferenta aceea de tehnologie face diferenta de bani?..adica practic aduce ceva in plus ochiului ?

se zice ca cele slim (edge led) ar avea disply-ul mai luminos. trebuie comparate unul langa altul ca sa vezi daca sunt diferente de genul acesta. de cel slim (640S) iti pot spune ca are luminozitate suficienta.

#33
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

View Postgabi_tz, on 14 august 2013 - 12:47, said:

pai este expus in showroom, la domo. la asta m-am gandit si eu ca poate sa fie zgariat....cel pe care il am a fost sigilat, l-au desfacut in fata mea. pfff l-as schimba cu cel expus sa scap de pixelul acela, dar si gandul ca iau unul folosit ma deranjeaza deasemenea. totusi e cam nasol sa platesti tv folosit la pret de nou.
Dar ce te opreste sa-l verifici, sa-l analizezi, din moment ce este expus ? Daca nu gasesti nimic in neregula, il schimbi si te-ai scapat de pixelul ars. Stai linistit ca si eu am unul la Samsung 40D7000, cred ca a aparut dupa cateva luni de la achizitionare, dar nu-l bag in seama ca nu se vede de la distanta de vizionare.
Am uitat sa zic ca si al tau dupa o luna va fi un TV folosit, dar va fi tot cu un pixel ars. Eu in locul tau l-as schimba, mai ales ca ai posibilitatea.

Edited by nesupus, 14 August 2013 - 16:48.


#34
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
dar pixelu e acolo.. si unii mai au un pitic invizibil care le sopteste la ureche: "ai un pixel mort... ai un pixel mort... ai un pixel mort... ... .. .. . . ."

#35
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
pff am alta problema: am pus ultimul firmware 03.20.33 de pe site lg si acum nu imi mai merg toate filmele mkv ca inainte. imi zice "invalid file". ce sa aiba? cum pot pune inapoi frimware-ul original? se pare ca noul firmware nu mai vede mkv codate in 10bit. fuck that cu cel original mergea ca uns.

#36
tomahok77

tomahok77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgabi_tz, on 14 august 2013 - 19:22, said:

pff am alta problema: am pus ultimul firmware 03.20.33 de pe site lg si acum nu imi mai merg toate filmele mkv ca inainte. imi zice "invalid file". ce sa aiba? cum pot pune inapoi frimware-ul original? se pare ca noul firmware nu mai vede mkv codate in 10bit. fuck that cu cel original mergea ca uns.

Am luat si eu ieri un LG 42LA620S cu versiunea  de firmware 03.20.33 si am 2 probleme:

1 - aceiasi chestiune descrisa de tine, nu ruleaza mkv ( am convertit un trailer din avi in mkv cu Divx plus converter )

2 - nu imi dau seama daca am facut sau nu corect si pana la capat inregistrarea DivX. am urmat pasii: cont pe dvix plus player - trecut codul din tv ( dispozitiv asociat / setari / DviX® VOD Inregistrare) -  am downloadat filmul ...si de aici ciudatenia, pt. ca filmul l-am incarcat pe un hard extern care odata introdus in tv nu vedea filmul pe el , dar cea mai mare problema e ca nu mai vad deloc hardul in laptop !!!....in schimb il pot folosi sa inregistrez pe el de pe tv cu Time Machine II...ciudat rau, ca nu vad hardul cand il pun la laptop.
Revenind cu problema inregistrarii sau nu ? la DivX...nu mi-e clar daca s-a facut sau nu pt. ca desi am reusit sa deschid filmul descarcat de DviX la inregistrare ( prin Nero Media Home 4 ), el nu ruleaza decat cu sunet fara imagine iar pe pc la fel cu o imagine criptata...parerea mea e ca o fi ceva eroare la descarcarea lui, acum nu stiu ce sa zic..si in plus in continuare cand intru in "dispozitiv asociat / setari / DviX® VOD Inregistrare" , imi zice ca este necesara inregistrarea dispozitivului si-mi da codul....insa cand intru in Dvix player imi vede tv la dispozitive inregistrate. Am incercat sa-l "deregistrer" , dar imi cere un cod pe care eu nu-l gasesc nicaieri si nu e cel cu care am inregistrat....

In rest, sunt f multumit de el, insa am abia o zi de relatie cu acest tv.

Merci anticipat pt eventualele sfaturi la problemele de mai sus.

PS: o chestiune de verificat la cumparare, n-am gasit in cutie suruburile de prindere a suportului, parerea mea ca le-au sutit aia de la magazin ca nu cred ca un producator se zgarceste sa puna 8 suruburi la pachet...noroc ca am avut ceva prin casa.

PS2: Ca si info. pt cine e interesat, pana pe 21.08 ( aprox, trebuie verificat) Metro are acest produs la 2999 lei, in pret fiind inclusa si o camera video 3D LG  si 10 rate fara dobanda ( 300 lei pe luna , fara avans), aprobat in 30 de min.

Edited by tomahok77, 17 August 2013 - 10:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate