Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cum să mă protejez împotriva chiriașilor rău platnici

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postcrisstonne, on 23 iulie 2013 - 12:10, said:

Casa este a ta, chiar si inchiriata, le spui de la inceput ca la perioade de timp o sa vi in vizite, scurte.

Asa facea un vecin la mine in bloc, care avea doua apartamente inchiriate, nu am observat sa caraie chiriasii, depinde cum te impui.


Hai sa iti zic un secret: in casa ta, inchiriata de mine, tu nu pui piciorul daca eu nu vreau. Pentru ca incalci legea si se pedepseste penal. Violare de domiciliu se numeste. Iti iei inchisoare de la 6 luni la 4 ani.

#56
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Unde e apartamentul ?

#57
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu pe unde am stat cu chirie nu venea nici un proprietar de nebun. Fie ii duceam eu banii, fie venea in fata blocului si coboram, fie transfer. Unul singur venea (dupa ce-l sunam eu), dar nu facea mai mult de 1 metru din prag - ii inmanam banii si pleca. Nu "verifica" nimic.

Edited by don_dannielo, 23 July 2013 - 16:05.


#58
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostOxigen1234, on 23 iulie 2013 - 13:37, said:

Si daca apartamentul tot e nelocuit, si te pomenesti ca niste oarecare ti-l ocupa, cum ii dai afara? Tot tribunal samd.? Cauta "squatting". Si daca ei zic ca au contract cu tine, cum dovedesti ca nu e valabil, ca politia tot nu face nimic. Hai ca nu toti militienii sunt prosti, stiu sa citeasca si ei. Sau o iei invers, angajezi doi baieti cu muschi, spargi usa si le scoti boarfele in strada, si apoi e problema lor sa te dea in judecata sa dovedeasca.

Foarte simplu ai explicat, mai scutit pe mine...  Posted Image

View PostArkouda, on 23 iulie 2013 - 15:49, said:

Hai sa iti zic un secret: in casa ta, inchiriata de mine, tu nu pui piciorul daca eu nu vreau. Pentru ca incalci legea si se pedepseste penal. Violare de domiciliu se numeste. Iti iei inchisoare de la 6 luni la 4 ani.

Ma, eu iti mai dau Like cateodata, ca imi pari inteligent...

Aici cred ca nu ai inteles...

Eu nu sint teoretician, vorbesc din viata reala !

Reciteste, atent...

Edited by crisstonne, 23 July 2013 - 16:53.


#59
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Cea mai bună variantă de "protecție" împotriva chiriașilor rău-platnici este să le oferi condiții foarte bune la o chirie sub prețul pieței, astfel încât să le pară rău dacă pleacă de acolo.

#60
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postcrisstonne, on 23 iulie 2013 - 16:51, said:

Foarte simplu ai explicat, mai scutit pe mine...  Posted Image



Ma, eu iti mai dau Like cateodata, ca imi pari inteligent...

Aici cred ca nu ai inteles...

Eu nu sint teoretician, vorbesc din viata reala !

Reciteste, atent...

Prietene, practic faci parnaie. Nu teoretic. Si ia-ti like-urile inapoi te rog, nu ti le-am cerut niciodata, deci nu ai dreptul sa le aduci in discutie, deci nu-ti datorez nimic.

Si nu am inteles de ce ma faci prost. Pe bune tu crezi ca daca esti proprietar ai dreptul sa intri in inspectie daca inchiriezi apartamentul? Nu ai dreptul. Nu fara acordul chiriasului. Chiriasul are mai multe drepturi decat proprietarul.

Edited by Arkouda, 23 July 2013 - 18:21.


#61
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostArkouda, on 23 iulie 2013 - 18:17, said:

Prietene, practic faci parnaie. Nu teoretic. Si ia-ti like-urile inapoi te rog, nu ti le-am cerut niciodata, deci nu ai dreptul sa le aduci in discutie, deci nu-ti datorez nimic.

Si nu am inteles de ce ma faci prost. Pe bune tu crezi ca daca esti proprietar ai dreptul sa intri in inspectie daca inchiriezi apartamentul? Nu ai dreptul. Nu fara acordul chiriasului. Chiriasul are mai multe drepturi decat proprietarul.

Tu duci discutia in derizoriu, esti prea orgolios, eu am prezentat caz real si tu faci misto'

Pe mine nu ma prinzi in discutii de acest gen, scuze Posted Image am incheiat.

Edited by crisstonne, 23 July 2013 - 18:37.


#62
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu discutam strict din punct de vedere legal. Daca nu iti place discutia, de ce te-ai bagat in seama? Du-te tu gramada peste chiriasii tai si lasa sfaturile pentru oamenii care vor sa o arda legal.

Legal, nu poti sa intri peste chirias in casa fara voia lui, pentru ca esti pasibil de prnaie pentru violare de domiciliu. Daca ai ceva de comentat, comenteaza civilizat, argumentat si eventual cu linkuri. Eu pot sa iti dau link cu legea referitoare la violarea de domiciliu daca doresti.

Si da, esti scuzat. Nu te forteaza nimeni sa participi la nicio discutie daca nu doresti.

Edited by Arkouda, 23 July 2013 - 18:42.


#63
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Arkouda are dreptate. In schimbul chiriei proprietarul cedeaza dreptul de folosinta chiriasului. In cel mai bun caz e un invitat in propriul apartament. Cand aud proprietari cu replici de genul "e casa mea intru cand vreau eu", turbez. Pai daca e asa prietene, data viitoare cand te vad in fata blocului ca vii la mine si intri tu cu cheia de rezerva, te astept in p*#@ goala. Sa vad daca mai vii si data viitoare.

@ initiator:  ca sa fii sigur ca il dai afara cand nu mai e ok, stabiliti in contractul de inchiriere un preaviz de 1 luna sau de 3 luni, cum va intelegeti. In momentul in care vrei sa-l dai afara, trimiti frumos preavizul prin posta, cu confirmare de primire. Sa semneze de primire, pt ca el nu stie ce primeste pana nu deschide plicul. Si din momentul ala tu esti acoperit. La fel, el e obligat sa-ti dea preaviz. Daca pleaca fara sa te anunte, il tarai prin tribunale pana se plictiseste. Si cat timp nu primesti preavizul scris, tu esti acoperit si ii poti pretinde in continuare chiria. Ok, e un pic aiurea, dar daca e vreun chirias care face figuri, macar i-o tragi elegant.
Mentalitatea in Ro e gresita de ambele parti ale baricadei. Gresesc atat proprietarii care merg pe ideea "e casa mea, intru peste el cand vreau" cat si chiriasii care merg pe ideea "de ce vrea 3 chirii avans si mai ales ce-l f**e pe el grija cat castig si unde am mai locuit?". Poate cu timpul se va schimba...

#64
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Eu cand am inchiriat cu alte 2 persoane un apartament am incheiat cu proprietarul un contract pe 6 luni, apoi s-a reinnoit. Ideea contractului mi se pare cea mai buna. Am impresia ca ni s-a cerut si o garantie care ne-a fost returnata la final.

Desi apartamentul arata jalnic, partial mobilat [mobila ultra veche] si nerenovat de "secole", totusi ne-am inteles - era acceptabila chiria, de aceea am si acceptat, insa n-au fost probleme.

Daca ar fi sa inchiriez,sa fiu eu proprietar, de asemenea as face un contract si as incerca sa gasesc persoane salariate, mature... eventual cupluri/familie, ideal intelectuali, pentru ne putea intelege si pt. a tine apt. ocupat cat mai mult timp si a nu avea grija inchirierii in fiecare an.

Edited by B0gdan9, 26 July 2013 - 14:25.


#65
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Eu inchiriez de mult timp, de pe vremea lui ceasca, si nu prea am avut necazuri. O fi si noroc dar eu cred ca se datoreaza mai mult faptului ca sunt foarte prudent si selectez la sange chiriasi. 
Stati de vorba cu cei ce vin sa inchirieze (interviu). Evaluati persoana: exprimare, imbracaminte (de cele mai multe ori incaltamintea spune multe), unde lucreaza, daca sunt casatoriti, copii, cum se comporta celalalt propietar, etc. Cand povestesc fiti atenti la limbajul trupului; stati de vorba cat mai mult, vorbiti despre tot felul de lucruri, sa nu aiba impresia ca-i chestonati, sa devina naturali. Nu inchiriati din prima, faceti lista cu solicitanti, luati numarul de telefon si asteptati cateva zile sa strangeti cati mai multi, apoi selectati. Dupa interviu dati note ca la scoala, in functie de impresia pe care v-a facut-o. In final veti avea locul unu, doi si trei. Daca uni si-au gasit deja casa sa aveti rezerve...Preferabili sunt cuplurile tinere cu salarii bune. Nu va lasati impresionati de ofertele darnice, de promisiuni, greci nu faceau cadouri gratis....Nu intodeauna cei mai bogati sunt si cei mai buni. Personal prefer sa las chiria mai jos dar sa am un chirias cu mult bun simt...
Faceti contractul, la inceput, pana cunoasteti bine chiriasul, doar pe trei luni. Luati chiria in avans pe cat mai multe luni; percepeti cel putin o chirie garantie, care se restituie la sfarsitul contractului daca nu are datori. Faceti rost de un contract solid, atasati un inventar daca aveti mobila, si autentificati la notariat. Cand aud de notar teparii nu prea se mai prezinta! 
Bine ar fi sa platiti si fiscul, uni va santajaza cu asta la sfarsit, cand pleaca. Oricat de buni ar fi, nu asteptati ca chiriasul sa va iubeasca....
Daca chiriasul nu plateste si nici nu vrea sa plece se poate intrerupe curentul, debransare 300 de lei. Tot ce am scris eu aici nu sunt niste reguli sigure care sa te fereasca suta la suta de necazuri dar limiteaza mult riscurile. Am patit-o si eu o data. La mine nu a functionat treaba cu lumina, era o singura persoana si dupa ce a ramas pe intuneric mi-a declarat senina ca nu o deranjaza. Dar daca este firma nu prea cred ca nu ar avea efect.... In cazul meu am rezolvat putin cam ciudat, ca in filmele cu prosti: am pandit cand nu era acasa si mi-am furat singur geamurile si usile, inclusiv cea de la intrare. A anuntat politia si cand aia au venit si au vazut cum sufla curentul perdelele au inceput sa rada....A rezistat trei zile, cred ca atata a durat sa-si gaseasca alta locuinta. Si am mai facut ceva: am pandit, si cand isi carau lucrurile, i-am urmarit unde se muta. Apoi, dupa ce au carat tot si am pus usa schimband yala, i-am amenintat ca daca nu-mi dau banii datorati merg si parasc la noul propietar ce au facut la mine. Asta a functionat, i-a speriat tare si mi-au dat imediat banii, recuperand aproape toata datoria!

#66
avocatpaulalupu

avocatpaulalupu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.11.2014
Contractul de inchiriere incheiat in forma autentica sau sub semnatura privata (si prezentat la ANAF pt luare in evidenta) constituie titlu executoriu cu privire la plata chiriei si pt  eliberarea apartamentului la expirarea termenului de inchiriere. Va recomand sa incheiati contractul in una dintre cele doua modalitati.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate