Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum să mă protejez împotriva chiriașilor rău platnici

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

 crisstonne, on 23 iulie 2013 - 12:10, said:

Eu nu inteleg asta cu restrictionat...

Bagi luptatori si iti este frica de ei ?!

Ai un metru patruzeci si te simti inferior ?!

Casa este a ta, chiar si inchiriata, le spui de la inceput ca la perioade de timp o sa vi in vizite, scurte.

Asa facea un vecin la mine in bloc, care avea doua apartamente inchiriate, nu am observat sa caraie chiriasii, depinde cum te impui.

Sunt multe topicuri în care s-a discutat asta. Nu poți face nimic cu luptătorii, chiriașul sună poliția.
Atîta timp cît există un contract civil, poliția nu are cum să-l dea afară, te trimite să-l dai în judecată și-ți mai face și dosar de vătămare.
Nu contează dacă contractul a expirat sau nu, dacă mai e valabil sau nu, poliția nu poate constata asta, doar un judecător are drept să constate treaba asta. Poliția constată în schimb vătămarea corporală și face dosar.


Caut procedură legală prin care să mă pot proteja.

 Gonthar, on 23 iulie 2013 - 12:13, said:

Uite aici un articol foarte util. Iti spune cum sa verifici temeinic pe potentialii chiriasi.
http://www.moneycras...ckground-check/

What to Look for on a Rental Application:
Current and previous employers – How long has the tenant been at their current job? Has he or she switched jobs multiple times in the last few years?
Current income level – Does the tenant’s income cover the rent plus normal living expenses?
Financial information such as bank accounts and credit cards, including balances and minimum monthly payments, help to provide a financial “picture” for a prospective tenant and offer insights into his or her ability to pay the rent each month.
Contact information for previous landlords should be listed with previous addresses, amounts of rent paid, and reasons for leaving. Are there any gaps in rental history, or are the names and contact inf0rmation for any landlords missing from the application?
Lifestyle information such as number and size of pets and number of occupants should be included on the application.
Personal references should include names, length of acquaintance, and phone numbers.


În afară așa este, se cere scrisoare de la angajator, recomandare de la vechiul loc în care ai locuit, extras bancar. În România, să fim serioși, crezi că aduce cineva scrisoare de la angajator sau extras de cont?



Mă interesează ce pot face să nu pățesc AȘA: http://forum.softped...noul-cod-civil/

Edited by dobrotescunicol, 23 July 2013 - 12:19.


#20
plictisitu014

plictisitu014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.04.2013
In primul rand le ceri un buletin si iti pastrezi o copie xerox dupa buletinul lor. Cere contractul de munca, sa vezi unde lucreaza si noteaza detaliile, si ultimul fluturas de salar sa te asiguri ca poate plati. Intreaba daca este fumator sau nu. La cineva care este fumator, si are salar de 10 milioane este cam riscant sa inchiriezi: 6 milioane chiria + cheltuieli plus 300 de lei tigarile, deci 9 milioane le cheltuie, deci  este cam risky sa traiasca in chirie la tine. Apoi faci un contract cu ei, daca ai nevoie iti trimit unul ca model pe PM; este destul de bun si este in favoarea ta, ca proprietar. Apoi este bine cum se spunea si mai sus sa faci poze apartamentului inainte de a inchiria; xeroxezi pozele pe o foaie A4 si-i pui pe chiriasi sa semneze dedesupt ca sunt de acord cu starea apartamentului asa cum apare in poze. Ai grija ce fel de poze faci; pozeaza zonele importante ale apartamentului, obiectele importante din el in diferite locatii, etc. Cere garantie chiria pe o luna. Cere-le numarul / numerele toate de telefon. Daca ai posibilitati treci saptamanal si inregistreaza consumul de apa, gaz, curent. Daca vezi ca consumul o ia razna ia atitudine. Nu lasa nici o suma neacoperita.

Edited by plictisitu014, 23 July 2013 - 12:21.


#21
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006

 don_dannielo, on 23 iulie 2013 - 11:59, said:

O sa-ti iei teapa, don't worry.


depinde foarte mult pe cine bagi in casa. eu am un apartament in chirie in timisoara din 2010 si nu am probleme cu plata chiriei sau a utilitatilor. nu am facut niciun contract cu chiriasul. daca vrei sa nu ai probleme trebuie sa gasesti o familie serioasa, in general daca stau 1-2 baieti sau fete apar si problemele.

#22
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Vezi si tu asa. Daca e cocaler ai mai mari sanse sa faca figuri. Daca e hipster sunt sanse mari sa fie om cinstit.

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Gonthar, on 23 iulie 2013 - 12:10, said:


In tarile civilizate poate sa iti ia garantie si pe 6 sau 12 luni...
Garantie, sau plata chiriei la fiecare 6 luni, in avans?
Confunzi rolul garantiei.

Edited by don_dannielo, 23 July 2013 - 12:21.


#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

 Gonthar, on 23 iulie 2013 - 12:03, said:

faci poze si la chiriasi...

Față, profil și eventual de deasupra.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 crisstonne, on 23 iulie 2013 - 12:10, said:


Bagi luptatori si iti este frica de ei ?!


Cum sa nu iti iei teapa, tu nici nu incelegi ce iti scriu eu, nu intelegi sensurile, mai citeste o data...

#26
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 plictisitu014, on 23 iulie 2013 - 12:17, said:

Daca ai posibilitati treci saptamanal si inregistreaza consumul de apa, gaz, curent. Daca vezi ca consumul o ia razna ia atitudine. Nu lasa nici o suma neacoperita.

Saptamanal??
Daca eu iti platesc chiria uriasa la timp, nu am chef sa te vad pe tine proprietar decat o data pe luna.
Sau nici atunci, daca ai cont si iti virez banii pe card.

 plictisitu014, on 23 iulie 2013 - 12:17, said:

. La cineva care este fumator, si are salar de 10 milioane este cam riscant sa inchiriezi:

Nu am fumat niciodata, dar mi se pare aiurea sa fiu fumator si sa ma discriminezi pt asta.

In rest, de acord cu pozele casei si cu un eventual inventar semnat in 2 exemplare, cate 1 pt fiecare parte.

#27
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
daca nu tii  mortis sa faci bani de pe urma lui, nu-l mai inchiriezi! ai scapat de problema chiriasilor.

#28
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

 TIC, on 23 iulie 2013 - 12:33, said:

daca nu tii  mortis sa faci bani de pe urma lui, nu-l mai inchiriezi! ai scapat de problema chiriasilor.

La noi regula este să existe minim o persoană la întreținere. Deci, întreținerea tot o plătesc chiar de nu stă nimeni.
Sunt deci nevoit să-l închiriez.
Nu-l pot vinde din alte motive obiective.

Edited by dobrotescunicol, 23 July 2013 - 12:36.


#29
plictisitu014

plictisitu014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.04.2013

 -Diana-, on 23 iulie 2013 - 12:30, said:


Saptamanal??
Daca eu iti platesc chiria uriasa la timp, nu am chef sa te vad pe tine proprietar decat o data pe luna.
Sau nici atunci, daca ai cont si iti virez banii pe card.
Nu am fumat niciodata, dar mi se pare aiurea sa fiu fumator si sa ma discriminezi pt asta.
In rest, de acord cu pozele casei si cu un eventual inventar semnat in 2 exemplare, cate 1 pt fiecare parte.

Trebuie monitorizat consumul de electricitate / apa / gaz caci daca are garantia de 100 EURO de exemplu, si consuma curent pe luna de 3 milioane, si apa 2 milioane tu risti usor sa ramai cu cheltuielile neacoperite. Nu am nimic cu fumatorii dar, trebuie sa faci o evaluare a costurilor pe care le are omul respectiv; de exemplu daca are masina si merge cu masina la job, pai asta cam costa 2-3 milioane pe luna de exemplu; faci diferenta dintre cat castiga si cheltuieli si vezi cum se incadreaza ;)

#30
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Monitorizez consumul, dar în cazul în care e mare ce pot face? I-am băgat în casă, apa nu o pot tăia că e la comun. Ce fac?

#31
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
regulile pot fi modificate, daca se dovedesc ca nu sunt ok pt. majoritatea locatarilor! si chiar si cu o persoana la intretinere, sunt costuri mari?

#32
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

 TIC, on 23 iulie 2013 - 12:37, said:

regulile pot fi modificate, daca se dovedesc ca nu sunt ok pt. majoritatea locatarilor! si chiar si cu o persoana la intretinere, sunt costuri mari?

Nu sunt costuri mari, dar mă afectează lună de lună să plătesc degeaba.
Chiar de n-aș plăti întreținerea, un calorifer cumpărat acum va rugini în cîțiva ani, tocăria, ușile, pereții, nimic nu se conservă. Întrerupătoarele îngălbenesc. Orice lucru trebuie exploatat sau întreținut, asta implică niște costuri, niște bani pe care-i dau lună de lună.

Edited by dobrotescunicol, 23 July 2013 - 12:41.


#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 plictisitu014, on 23 iulie 2013 - 12:36, said:

Trebuie monitorizat consumul de electricitate / apa / gaz caci daca are garantia de 100 EURO de exemplu, si consuma curent pe luna de 3 milioane, si apa 2 milioane tu risti usor sa ramai cu cheltuielile neacoperite. Nu am nimic cu fumatorii dar, trebuie sa faci o evaluare a costurilor pe care le are omul respectiv; de exemplu daca are masina si merge cu masina la job, pai asta cam costa 2-3 milioane pe luna de exemplu; faci diferenta dintre cat castiga si cheltuieli si vezi cum se incadreaza Posted Image

Ce vrei tu, se numeste vis frumos.
Masina sa nu aiba, sa nu fumeze, sa nu consume apa si curent.
A...si sa te primeasca saptamanal in vizita la el.

Poate in afara de salariu, omul ala mai invarte ceva, are de unde plati benzina si tutunul, acum ce faci...ii ceri cazier? Arborele genealogic??

Mai aveti si voi in vedere realitatea care e alta.
Una e sa te protejezi de rau-platnici, alta e sa transformi chiriasul intr-un om cu fobie fata de tine.

#34
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 -Diana-, on 23 iulie 2013 - 12:30, said:

Saptamanal??
Daca eu iti platesc chiria uriasa la timp, nu am chef sa te vad pe tine proprietar decat o data pe luna.
Cum adica nu ai chef sa vezi proprietarul decat odata pe luna? Dar ce te-ai face daca proprietarul ar fi un batranel care se plictiseste si vine in fiecare zi pentru cateva ore si incepe si sa isi depene amintirile din tineretea lui si sa barfeasca pe ceilalti vecini, sa se vaite de politicieni, preturi, medicamente, etc... Cum ai proceda in cazul asta?

#35
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 dobrotescunicol, on 23 iulie 2013 - 12:40, said:

Nu sunt costuri mari, dar mă afectează lună de lună să plătesc degeaba.
Chiar de n-aș plăti întreținerea, un calorifer cumpărat acum va rugini în cîțiva ani, tocăria, ușile, pereții, nimic nu se conservă. Întrerupătoarele îngălbenesc. Orice lucru trebuie exploatat sau întreținut, asta implică niște costuri, niște bani pe care-i dau lună de lună.

Urmeaza sfatul meu si cauta o familie care are nevoie de acoperis deasupra capului.
Oamenii mai modesti, intotdeauna sunt cei care se achita de obligatiile financiare fata de terti.
Si decat sa stai cu casa goala 7 luni sau sa iti fuga chiriasii cu datoriile garla, mai bine cere un pret mai mic si asa ai rezolvat problema 85%.
Pana te protejeaza legea, protejeaza-te singur.

#36
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
^ de acord cu Diana.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate