Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Avi, Divx ---> Mpeg

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
Vreau sa stiu cum se poate converti un film fisier avi sau divx in mpeg, si si cum se poate taia in parti de 650MB (fara desincronizare sau ale erori).
Are cineva nevoie de astfel de solutie pt. ca  are nu stiu ce dispozitiv care se conecteaza le TV si vede numai mpeg-uri!

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
are un VideoCD. ca sa-ti transformi un Avi (DivX) in Mpeg iti trebuie un soft de conversie (TMPGEncoder) care sa-ti recomprime fisierul. Din pacate vei pierde calitate (a lot). Nu e foarte dificil, in schimb, cu subtitrarile e mai complicat.....Taierea o poti face dupa, tot cu utilitarul sus mentionat, are in meniu la File un MPEG Tools cu Cut/Join pt mpeg-uri

Daca nu stii cum, sau nu prea te pricepi si ti-e si lene sa studiezi/inveti....daca vrei sa iti fac eu treaba asta, da-mi un mail.

#3
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
In general am inteles cum este treaba. Nu mi-e lene sa invat dar s-ar putea sa te chinui un pic cu ceva interbari!
Sper ca nu o se te deranjeze.
Mai vorbim!

#4
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Daca vreau sa transform din mpeg sau mpg,dat in avi se va vedea mai bine?

#5
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Cit de greu e cu subtitrarile ?
Poti explica care e metoda, Gunx ?
De cite ori mi-ai explicat tu ceva, a fost ok.
Asta inseamna ca ai spirit pedagogic.
Asa ca spune citeva cuvinte despre cum se mixeaza subtitrarea cu mpeg-ul.

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
oz666 > Nu

burvi2001 > la ce te referi cu "cum se mixeaza subtitrarea cu mpeg-ul"? Mai da si tu niste detalii.

GunX > Cu TMPGenc stiu care e treaba, dar cu optiunea de VideoCD de la Nero stii ceva (oricum nu poti sa arzi un divx de 700MB pe un CD in format VideoCD, doar asa ca chestie?

Mtz

#7
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Gunx e in masura sa dea detalii.
Cred ca atunci cind vrei sa faci un VCD care sa aiba si subtitrare trebuie sa iei textul si sa-l mixezi cu imaginea.

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Acum am inteles chestia cu mixatul, dar poate sa incapa pe un CD de 700MB un divx de 700 facut in format VideoCD?

#9
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Da, cind scrii un cd, se poate sa ai o marja de 1-2 mb.
Oricum nu asta este problema cea mai mare ci compresarea lui.
Il poti face aproape ce marime vrei, dar trebuie sa tii cont si de calitate.
D-aia sint unele filme normale ca timp din 2 cd-uri, calitate mai mare.
O sa spui acum ca filmele de pe 1 cd au cam aceeasi calitate, dar asta e pentru ca ochiul uman nu prea face diferenta.
Si ca ultima solutie, vezi ca are Gunx niste threaduri interesante despre cum se compreseaza.

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu ma refeream daca incape folosind TMPGEnc, deoarece cu Nero sare marimea filmului de 900 MB la o rezolutie obligatorie de 352x258.

Mtz

#11
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Mtz
Acum am inteles chestia cu mixatul, dar poate sa incapa pe un CD de 700MB un divx de 700 facut in format VideoCD?
Incape. cand il faci Video CD o sa-ti ocupe mai putin loc.

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
De acord cu tine in cazul TMPCenc (sa zicem ca iese cam la 70% din marimea originala), dar in cazul Nero?

#13
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Mtz
De acord cu tine in cazul TMPCenc (sa zicem ca iese cam la 70% din marimea originala), dar in cazul Nero?
Pai tocmai la asta ma refeream, in cazul in care il faci cu Nero sau cu alt program de ardere

#14
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
intel > fa si tu Wizard-ul de la Nero de la VideoCD, trage un film de 650-700 MB in fereastra cu NEW si sa vezi ca e mult pe rosu. Sare mult de 90 min.!

Mtz

#15
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu recomand comprimarea/convertirea in mpeg cu nero
procedeul de recomprimare cu subtitrari imprimate pe video l-am descris parca mai demult pe CG. e laborios si destul de complicati (implica "frame server", intelegerea notiunii mai ales si destul de mult timp pierdut)

#16
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Mtz
intel > fa si tu Wizard-ul de la Nero de la VideoCD, trage un film de 650-700 MB in fereastra cu NEW si sa vezi ca e mult pe rosu. Sare mult de 90 min.!

Mtz
Incearca cu WinOnCd. O sa fii uimit. ;)

#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
VideoCD-ul are un bitrate fix, drept urmare pe un CD nu intra mai mult de 1 ora, 1 ora si 10 min max.
ca sa-ti intre ar trebui sa nu respecti atributele STAS si atunci nu mai ai garantia ca iti va merge in playerul stand-alone

#18
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Explica si aici, te rog, Gunx.
Dupa cum stii eu sint banat pe CG si nu am access acolo, parca as fi inamicul nr.1.
Pe de alta parte le e dor de mine, dar n-ar vrea sa intre in colimatorul meu nimeni.
Le e frica de adevar.
Asa ca da mai multe amanunte despre cum se face treaba cu subtitrarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate