Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Curiozitate HDD vs. SSD in capitolul securitate

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Intrebarea e simpla,
Se stie ca Hard-disk-ul are componentele mecanice, ca pot aparea bad-uri din diverse motive etc..

Atunci cand un Hard-disk incepe sa aiba probleme din diverse motive (de pilda incepe sa aiba Bad-uri) aceasta inca mai functioneaza, dar nu in conditiile optime (ci e pe "moarte" si se recomanda un back-up la fisiere).

1. Daca acel Hard-disk este criptat cu Bitlocker de exemplu, ajunge un singur Bad ca ai pierdut toate datele (Adevarat?)
2. SSD-ul neavand partile mecanice, nu apar BAD-uri, in schimb poate sa apara un alt tip de defectiune care sa pierzi datele din acel mediu de stocare?
3. Daca "DA", riscul unei defectiuni este mai mica fata de Hard-Disk? (Adevarat?)
4. De asemenea, daca s-ar cripta un SSD folosind Bitlocker de pilda, e mai in "siguranta" decat atunci cand criptezi un HDD? (ma refer strict la riscul unei defectiuni la nivel hardware)

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
SSD-urile MLC din prezent, suporta ~ 2000 de rescrieri pe celula de memorie, pana se deterioreaza.
Modelele de anul trecut, suportau ~ 3000 / celula memorie.
Pe masura ce se miniaturizeaza, creste capacitatea si scade pretul, insa fiabilitatea scade si ea.

Modelele cu TLC, din ce in ce mai comune, suporta ~ 1000 rescrieri cu tehnologia curenta.

Modelele SLC, mult mai scumpe, in categoria enterprise/sever, suporta 10 K - 100 K rescrieri, in f. de tehnologie.

Pt. viata lunga, SSD-urile trebuie umplute cat mai putin cu date, pt. cat mai mult spatiu redundant, si de asemenea trebuie facute o serie de mai multe de setari in SO, printre care dezafectarea page file sau mutarea pe alt hard (- o prostie mutarea...), dar si alte setari.

Fiabilitatea depinde si de noroc, dar si de alegerea modelului si de tipul de utilizare.

Sunt HDD-uri care functioneaza de 15 ani OK, si altele varza sau complet busite dupa scurt timp.
Asa sunt si SSD-uri care devin inutilizabile in f. scurt timp, de la defecte hardware, firmware, sau chiar si de utilizare, dar sunt si SSD-uri care vor avea o viata foarte lunga, si poate utilizatorii nici nu vor apuca sa le vada sfarsitul.
Din pacate, acum fiabilitatea tine mult si de noroc - sunt SSD-uri SLC care teoretic tin 100 K rescrieri, si care au murit complet in cateva zile, fara sa apuce sa fie utilizate serios...

Edited by loock, 22 July 2013 - 22:41.


#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002

View Postloock, on 22 iulie 2013 - 22:34, said:

SSD-urile MLC din prezent, suporta ~ 2000 de rescrieri pe celula de memorie, pana se deterioreaza.
Modelele de anul trecut, suportau ~ 3000 / celula memorie.

N-ai cam generalizat aici un pic ?

#4
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
De curiozitate...cam care este comparatia de pret per gigabyte la ssd-uri, in functie de tehnologia folosita/nr max de scrieri?

#5
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

View Postloock, on 22 iulie 2013 - 22:34, said:

SSD-urile MLC din prezent, suporta ~ 2000 de rescrieri pe celula de memorie, pana se deterioreaza.
Modelele de anul trecut, suportau ~ 3000 / celula memorie.
Pe masura ce se miniaturizeaza, creste capacitatea si scade pretul, insa fiabilitatea scade si ea.

Modelele cu TLC, din ce in ce mai comune, suporta ~ 1000 rescrieri cu tehnologia curenta.

Modelele SLC, mult mai scumpe, in categoria enterprise/sever, suporta 10 K - 100 K rescrieri, in f. de tehnologie.

Pt. viata lunga, SSD-urile trebuie umplute cat mai putin cu date, pt. cat mai mult spatiu redundant, si de asemenea trebuie facute o serie de mai multe de setari in SO, printre care dezafectarea page file sau mutarea pe alt hard (- o prostie mutarea...), dar si alte setari.

Fiabilitatea depinde si de noroc, dar si de alegerea modelului si de tipul de utilizare.

Sunt HDD-uri care functioneaza de 15 ani OK, si altele varza sau complet busite dupa scurt timp.
Asa sunt si SSD-uri care devin inutilizabile in f. scurt timp, de la defecte hardware, firmware, sau chiar si de utilizare, dar sunt si SSD-uri care vor avea o viata foarte lunga, si poate utilizatorii nici nu vor apuca sa le vada sfarsitul.
Din pacate, acum fiabilitatea tine mult si de noroc - sunt SSD-uri SLC care teoretic tin 100 K rescrieri, si care au murit complet in cateva zile, fara sa apuce sa fie utilizate serios...

Pana la urma tot nu mi s-a raspuns la intrebarea legata de defectiune la nivel hardware...la HDD este riscul de Bad-uri, la SSD-uri in afara ca se degradeaza dupa un numar de cicluri scriere/citire ?

Voi ce ati recomanda? Criptare SSD sau Criptare HDD? avand in vedere ca ajunge un singur BAD pentru HDD si adio informatia, iar la SSD...???

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
din pespectiva securitatii, eu as recomanda HDD-ul. nu numai ca "da semne" atunci cand urmeaza sa pateasca ceva, dar in caz de nevoie sunt firme care pot recupera datele.
la un SSD cand pica o face brusc, fara nici un fel de avertizare, si nu se mai poate recupera nimic.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă funcţia de Levelling îşi face treaba corect, SSD-ul ţine 10 ani fără probleme. Se recomandă însă un back-up săptămânal sau lunar pt. datele sensibile, iar dacă sunt mai multe partiţii, înafară de cea sistem celelalte merită comprimate din Windows, aşa câştigi spaţiu şi uzura celulelor e mai mică.
Totuşi şi SMART-ul de la SSD te avertizează înaine să pice hardul, ca şi la cele clasice, dacă a trecut de un nr. de bad-uri.
La ora actuală un SSD de calitate media are un preţ de cca. 0,8-1 Euro per GB.

#8
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
RAID 1 FTW

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostJaJe, on 23 iulie 2013 - 00:23, said:

avand in vedere ca ajunge un singur BAD pentru HDD si adio informatia, iar la SSD...???

Nu mai repeta aceiasi prostie! Chiar daca nu stii exact cum lucreaza bitlocker cum ar putea logic sa fie deranjat de orice bad ai avea cind in mod normal iti ia zeci de minute (si citeodata si citeva ore, in functie de hdd) sa citesti hdd-ul sa iti dai seama ca ar avea ceva bad-uri? Nu e nici o treaba speciala cu bitlockerul (sau TrueCrypt sau similare): encriptia e la nivel de sector, daca iti da hdd-ul o eroare de citire asta e propagata la OS si e pur si simplu o eroare de citire pe bucatica respectiva. E posibil sa fie blocul folosit de algoritmul de encriptare mai mare decit sectorul hard discului sau (teoretic, cred ca nu se intimpla in practica) sa nu fie aliniate astfel incit din cauza layerului de encriptie sa pierzi 2/4/8 sectoare de informatie chiar daca ai un singur bad dar e relativ nerelevant.

De asemenea trebuie mentionat ca in schemele de genul asta (incluzind bitlocker si truecrypt dar NU zfs, care e cu totul special) encriptia pe bloc e 1:1, adica orice sector este decriptat in ceva (nu exista nici un checksum). Deci daca suportul fizic returneaza aiurea niste bytes layerul criptografic nu o sa se prinda, o sa "decripteze" ceva si o sa serveasca aplicatiilor o informatie total eronata (la fel cum s-ar fi intimplat daca nu exista encriptie).

Pe scurt: e tot dracul ala daca ai encriptie din punct de vedere al sectoarelor busite. Dar oricum stii ca trebuie sa faci backup si oricum nu te bazezi pe faptul ca la un hdd apar doar citeva baduri, da? DA?!

In ceea ce priveste SSD-urile, in ciuda aparentei de imortalitate mecanica mor cel putin la fel de des ca hdd-urile (si dupa cum s-a spus de obicei catastrofic). Poate sa fie o diferenta fundamentala la scule care iau socuri sau operate la peste 3500-4000m (zic de munte, nu avioane presurizate) din cauza aerului rarefiat (hdd-urile au nevoie de presiune atmosferica normala) dar pentru desktopurile si laptopurile "normale" SSD-urile nu sint solutia minune care sa iti pastreze datele. Similar cu USB stick-urile...

View PostAMETHIST, on 23 iulie 2013 - 07:51, said:

RAID 1 FTW

Asta pina la o miscare gresita care afecteaza (by design) instant (si potential catastrofic) ambele discuri, incluzind (dar nu numai): user error (sters ce nu trebuie sau salvat peste fisierul care nu trebuie), OS bug, virus, probleme cu filesystemul, RAM-ul, sursa, socuri de tensiune, cafeaua varsata pe calculator, hoti, incendiu, inundatie, etc, etc, etc

Edited by f300, 23 July 2013 - 08:25.


#10
timber102

timber102

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2009
Eu am cumparat pana acum in total 3 SSD-uri de la firme care toate erau defecte. Mi s-au inlocuit iar apoi mi s-au dat banii inapoi. Acum ma voi adresa si la OPC pentru ca am dovezi ca undeva pe traseu se desigileaza cutiile si se inlocuiesc ssd-urile cu unele defecte. Deasemenea voi apare in curand si la TV sa arat adevarata fata a institutiilor din aceasta tara, pentru ca in alte cazuri am ajuns si la CEDO dar si la ONU si tot nu mi s-a facut dreptate.Degeaba s-a facut revolutia din 1989!

#11
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Ce magazin/e, ce SSD-uri ?

Edited by driftking91, 24 February 2014 - 21:54.


#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Mergi la ONU pentru 3 SSD-uri defecte?

#13
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007
Salut,
sper să nu enervez vreun guru softpedia, dar am și eu o problemă.
Din greșeală am dezactivat TCG Opal din Samsung Magician.
Acum îmi spune să reinstalez win pe fresh iar în samsung magician
nu mai e nici o opțiune bifată de criptare.
Întrebarea e:
Este necesară activarea vreunei oțiuni din cele 3?
Dacă da, se poate actica fără reinstalare windows?

#14
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018

View Posttimber102, on 24 februarie 2014 - 21:49, said:

Eu am cumparat pana acum in total 3 SSD-uri de la firme care toate erau defecte. Mi s-au inlocuit iar apoi mi s-au dat banii inapoi. Acum ma voi adresa si la OPC pentru ca am dovezi ca undeva pe traseu se desigileaza cutiile si se inlocuiesc ssd-urile cu unele defecte. Deasemenea voi apare in curand si la TV sa arat adevarata fata a institutiilor din aceasta tara, pentru ca in alte cazuri am ajuns si la CEDO dar si la ONU si tot nu mi s-a facut dreptate.Degeaba s-a facut revolutia din 1989!
In 10 ani, ai postat 2 mesaje. Si asta e unul dintre ele... Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate