Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Reconditionare tamplarie lemn (clasica)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Ma gandesc sa reconditionez tamplaria de lemn in felul urmator
-1- curatarea straturilor vechi de vopsea cu ajutorul unei solutii lichide numeproducator decapant
-2- aplicare 2 straturi de vopsea acrilica care ar fi mai buna decat cea obisnuita pentru lemn
-3- foile de geam vor fi lipite cu silicon pentru etanseizare, aici trebuie sa gasesc un silicon care sa reziste la temperaturile mediului ambiant si la apa
-4-etanseizarea tamplariei, intre rama geam si partea fixa, cu silicon, pe partea fixa se aplica silicon iar peste el pe pune o folie subtire de celofan urmand ca prin inchiderea ferestrei siliconul sa etanseizeze suprafata, suprafetele pe care nu doresc sa se lipeasca siliconul voi pune folie de protectie/scotch



La pct 3 am sa schimb unele foi de geam astfel incat sa fie mai groase dar astfel incat  randurile sa fie de grosimi diferite.

Daca poate cineva sa imi recomande produse pe care le-a folosit cu rezultate bune sau foarte bune ii multumesc!


Daca rezultatele vor fi multumtoare, o problema e  indepartarea  siliconului astfel incat sa aiba un aspect ok, ma gandesc sa realizez ori un ansamblu de geam termopan + tamplarie clasica de lemn corect dimensionata care sa sustina foile de geam termopan ori voi inlocui un rand de geamuri.

Edited by 1618, 20 July 2013 - 20:26.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca geamurile sunt in bataia soarelui, siliconul obisnuit imbatraneste din cauza ultravioletelor si se desprinde de pe sticla. O solutie ar fi Teroson, dar nu este decat alb, negru si gri, e putin mai scump si se gaseste ceva mai greu.
Cu timpul, vopseaua acrilica se poate exfolia.
Pentru etansare, se gasesc niste profile de silicon, care se incastreaza intr-un canal in tamplarie, sau se monteaza in niste sipci care se pun pe langa rama. Daca te intereseaza, pot sa detaliez.

Edited by myshyk, 20 July 2013 - 21:54.


#3
FilipT

FilipT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.09.2010
Pt etansare ferestre e mai usor sa folosesti asa ceva

http://www.utilul.ro...tre-655014.html
http://www.power-play.ro/gpage10.html

Pt a vopsi geamul ar trebui sa dai jos straturile vechi, apoi un grund de profunzime pt lemn si apoi o vopsea pt lemn, indicat ar fi o culoare deschisa(sau alb) pt ca rezista mai bine in timp.

#4
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Trebuie sa fac unele rectificari, la pct 1 vroiam sa spun ca voi inderparta vopseaua, la pct 3 si 4 pot adauga faptul ca am dat cu silicon pe o suprafata expusa soarelui si si-a pastrat proprietatile, e la fel de elastica si adera la fel de bine pe suprafata respectiva, am etanseizat de proba o fereastra exterioara si nu sunt probleme, amblele teste au 2 ani vechime. E o diferenta enorma intre fereastra etanseizata cu banda adeziva care isi pierde mult mai repede proprietatile de etanseizare fata de etansezarea de test realizata cu silicon sanitar.

Am vazut cat de bine s-au lipit cu silicon un blat si niste accesorii, durabilitatea in timp a siliconului sanitar, e vorba de 5 an.

Edited by 1618, 21 July 2013 - 14:32.


#5
grigore1

grigore1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.08.2006
Buna ziua !  Trebuie  sa inchid incapere-casuta-sopron-pavilion   cum vreti  voi,   la tara  . Caut  sa imi fac ferestre  si usi  din lemn. Unde  ati  avut  rezutate bune?    Caci eu gasesc numai   variantele   lemn stratificat  cu termopan  si  mi se pare putin cam mult pentru cea ce imi trebuie mie. Este vorba de zona Bucuresti - Ploiesti
Multumesc  de sfaturi!

#6
FilipT

FilipT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.09.2010

 grigore1, on 09 septembrie 2013 - 06:55, said:

Buna ziua !  Trebuie  sa inchid incapere-casuta-sopron-pavilion   cum vreti  voi,   la tara  . Caut  sa imi fac ferestre  si usi  din lemn. Unde  ati  avut  rezutate bune? Caci eu gasesc numai   variantele   lemn stratificat  cu termopan  si  mi se pare putin cam mult pentru cea ce imi trebuie mie. Este vorba de zona Bucuresti - Ploiesti
Multumesc  de sfaturi!

Cauta un tamplar (atelier de tamplarie) sa le faca clasic.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu cred că vor fi mai ietine la tâmplar decât niște profile ieftine din PVC. E doar o părere. Sunt totuși curios de comparație. Ferestre ieftine din PVC, gata făcute găsești la toate magazinele de bricolaj.

#8
goriot

goriot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.08.2007
  • Cred ca pentru etanseizare trebuie folosit Soudal sticla de la Hornbach,eu il folosesc la reconditionarea ferestrelor de lemn vechi,foarte bune rezultate..mai dificil atunci cand spargi sticla,chit de cutit alchidic de la Kober,grija mare la grosimea sticlei si la latimea locasului de la cercevea...de obicei e 1 cm/1cm..daca folosesti sticla de 4mm iti trebuie bagheta de lemn de 6 mm,vopsea de exterior si multa rabdare..succes.Problema cea mai mare...pe care meseriasii nu o spun intodeauna beneficiarilor, e ca degeaba pui silicon,folie si sticla groasa...frigul,condensul si umezeala intra pe la marginile cercevelelor.......asa ca oricat de frumoasa si estetica pare o lucrare trebuie montate chedere peste tot..depinde de vechimea lor si de cate ori a fost intervenit asupra ferestrelor..inclusiv torsionarea lor la umezeala


#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Um mester cu atelier pentru reconditionat usi vechi de apartament (din 1969, fagure, cu furnir frumos) ? Sa se ocupe si de tocurile existente si foarte solide.
In Bucuresti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate