Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Blogspot vs Wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Buna seara ! Care din cele 2 platforme amintinte in titlu mi le sugerati si de ce ?

P.S : Eu trag spre blogspot pentru ca pot sa imi schimb tema cum vreau si pot, lucru ce pot sa il fac in wordpress fara sa platesc.
        Ce nu stiu cum se face pe blogspot e cum pot sa pun o postare pe o anumita pagina si cum fac o delimitare pe categorii a continutului.

Multumesc anticipat !

#2
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Recomand wordpress,blogspot s-a prostit rau de tot in ultimii ani si nu mai e ca inainte

#3
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postteapavoua, on 19 iulie 2013 - 22:41, said:

Recomand wordpress,blogspot s-a prostit rau de tot in ultimii ani si nu mai e ca inainte

Blogurile free de pe blogger pot fi gasite la o cautare google ptr. ca sunt indexate in timp e blogurile free de pe wordpress cica nu sunt indexate si deci nu poti fi gasit la o cautare google, prin urmare ce scrii tu acolo vei citi numai tu.

#4
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostKrisler12, on 19 iulie 2013 - 22:56, said:

Blogurile free de pe blogger pot fi gasite la o cautare google ptr. ca sunt indexate in timp e blogurile free de pe wordpress cica nu sunt indexate si deci nu poti fi gasit la o cautare google, prin urmare ce scrii tu acolo vei citi numai tu.

da, sigur. Iar marmota învelea ciocolata în staniol.... Posted Image


@Bondan91: Eu, personal, folosesc wordpress. Am încercat mai demult blogspot și mi s-a părut mai greu de utilizat față de wordpress. Dar e o părere personală.

Edited by dan-s, 19 July 2013 - 23:04.


#5
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postdan-s, on 19 iulie 2013 - 23:02, said:

da, sigur. Iar marmota învelea ciocolata în staniol.... Posted Image



Vrei sa spui ca nu e asa ?

#6
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Nu sti in wordpress pot sa schimb tema (sa incarc un fisier xml) fara sa am cont premium ?

#7
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostKrisler12, on 19 iulie 2013 - 23:09, said:

Vrei sa spui ca nu e asa ?
Am blog pe wordpress și primesc zilnic vizite. Caut unele cuvinte cheie și mă trezesc că îmi apare  blogul în prima pagină ( și cuvintele nu sunt numele blogului sau chestii ce apar doar pe blogul meu ).

View PostBondan91, on 19 iulie 2013 - 23:09, said:

Nu sti in wordpress pot sa schimb tema (sa incarc un fisier xml) fara sa am cont premium ?
Din păcate nu prea poți decât să folosești teme de-ale lor.

#8
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Inteleg, wordpress ca platforma e mai profesionist dar blogger iti confera mai multa libertate. Este un singur lucru care nu imi place la blogger, nu stiu daca se poate sa imi impart continutul pe categori.

#9
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Wordpress... Țin un blog de mai bine de un an pe wordrpress și nu m-a dezamăgit deloc... Ok, poate alții se descurcă mai bine cu Blogspot, dar pe mine nu m-a atras deloc.
Chestia cu „indexarea de la google” e un fals. Mie-mi apar în panoul de control chiar și termenii de pe google care au dus spre blogul meu.
Platforma cea mai cunoscută de blogging pe un host separat este Wordpress, deci dacă îți vei cumpăra în viitor un pachet de servicii de hosting+domeniu, vei fi obișnuit oarecum cu acesta.

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Wordpress este foarte bun, dar hostat, nu pe subdomeniu oferit.

#11
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Wordpress  e mult mai bun..

#12
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Wordpress e mai complex. Blogspot e mai usor de gestionat. Daca nu ai rabdare si nu vrei sa-l hostezi si sa-l customizezi tu peste tot nu vad de ce ai folosi wodpress.

Delimitarea continutului se face prin taguri.(le gasesti in dreapta cand scrii postul la categoria 'labels'). Nu pricep ce vei sa spui cu

View PostBondan91, on 19 iulie 2013 - 22:22, said:

Ce nu stiu cum se face pe blogspot e cum pot sa pun o postare pe o anumita pagina

Te referi la editarea unei postari sau vrei sa fie precum un website cu meniu, etc?
Wordpress e mai maleabil, poti face website-uri cu el de fapt. Blogger e doar pt bloguri. La WP te obisnuieti mai greu cu optiunile, etc pt ca e mai complex. Blogger e facut sa functioneze ca un jurnal fara niciun fel de efort.

#13
Bondan91

Bondan91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.05.2009
Inteleg. Am gasit o serie de teme pentru blogger care se prezentau sub forma unui website cu meniu, si nu stiu cum sa il configurez astfel incat un post sa apara pe o anumita pagina.

#14
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Stiu ca m-am jucat si am adaugat meniu cu mai multe pagini, dar nu mai una din ele functioneaza ca un blog, adica sa fie continue in timp. restul erau doar cate o pagina si atat.
Au trecut cred vreo 2-3 ani de cand am facut asta. Cauta tutoriale in engleza, romanilor nu prea le place sa scrie cum fac ei diverse.

#15
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Nu ii inteleg pe cei care aleg Wordpress. Cum sa nu ai incredere in gigantul Google? Posted Image

P.S.: Am o intrebare. Cum fac sa adaug "s-ar putea sa iti placa si" pe BlogSpot?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate