Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

DEZAMAGIT de SISTEMUL DE INVATAMANT! (again!)

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

View PostXON-XOFF, on 19 iulie 2013 - 21:30, said:


simplu, dă la un master afară Posted Image
buna idee, dar e cam scump, si guvernul nu te prea sponsorizeaza pt master, as putea da in scotia si sa primesc ceva fonduri, dar doar in 2014, si eu chiar n-as mai astepta un an...

#56
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Vezi ca sunt unele agentii care trimit studenti in strainatate, ai putea sa vorbesti cu ele sa vezi ce optiuni ai pentru master in strainatate si de ce ajutoare financiare poti sa obtii, eu prin ele am reusit sa plec d'aici si din cate stiu nu trebuie sa dai bani pentru consultatii dar va trebui sa te deplasezi pana la Bucuresti desi cred ca poti sa comunici cu ele si prin e-mail. Ar merita sa incerci ca pana la urma n-ai mare lucru de pierdut.

#57
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
[ https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1069369_484619338285449_774772642_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Just sayin`

#58
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostClaiudiu, on 19 iulie 2013 - 15:15, said:

...
da-i in judecata, obliga-i sa-ti plateasca 1 an daca nu prinzi la buget.

Un coleg pevremea lui Nastase a scos 100 milioane din UPB ca l-a muscat un maidanez pe drumul intre facultati. Acum au cate 10 procese pe rol, caini, accidente, batai.

#59
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

View PostJosef_Mengele, on 20 iulie 2013 - 01:21, said:

da-i in judecata, obliga-i sa-ti plateasca 1 an daca nu prinzi la buget.

Un coleg pevremea lui Nastase a scos 100 milioane din UPB ca l-a muscat un maidanez pe drumul intre facultati. Acum au cate 10 procese pe rol, caini, accidente, batai.
Mother of god!!

#60
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

View PostDjMx, on 19 iulie 2013 - 23:51, said:

Vezi ca sunt unele agentii care trimit studenti in strainatate, ai putea sa vorbesti cu ele sa vezi ce optiuni ai pentru master in strainatate si de ce ajutoare financiare poti sa obtii, eu prin ele am reusit sa plec d'aici si din cate stiu nu trebuie sa dai bani pentru consultatii dar va trebui sa te deplasezi pana la Bucuresti desi cred ca poti sa comunici cu ele si prin e-mail. Ar merita sa incerci ca pana la urma n-ai mare lucru de pierdut.
am vorbit cu ceva consilieri Edmundo. si doar de la anu ar fi o sansa.. dar nu vreau sa mai astept un an. La master sunt mai putine sanse decat la studiile de licenta pe dincolo ..

Am fost ieri de curios la UTCN. mi-au spus clar ca nu ma pot inscrie fara adeverinta aceea unde imi apare nota de la licenta. Am zis, asta e, incerc in toamna pe locurile ramase libere, poate dintr-o minune o sa prind bugetul. Apoi i-am intrebat daca trebuie diploma de BAC in original pt buget. Si au zis ca da, neaparat! Se pare ca diploma de bac e tot la ei (la bucuresti), le-am dat mail daca o pot scoate pentru a ma inscrie la un master la buget si ghiciti ce mi-au spus, citez:
"Nu, diploma de bac ramnae la noi pana se elibereaza adiploma de inginer…
Acesta este procedura…
Mai multe informatii solicitati la facultatea dvs" Posted Image
deci WTF???Posted Image si eu ce fac? intru la taxa pt ca am doar copia legalizata de la diploma?si daca n`o aveam nici aia?

Cei de la CJ mi-au spus ieri ca nu se poate, mi`o pot lichida, doar daca as merge personal la ei la decanat sau la rectorat, deci nu stiu ce sa mai fac? ca vad ca situatia se impute tot mai rau!
Maine merg la mine la facultate sa ridic adeverinta aia si ii intreb pe ei sa vad ce solutii au totusi...Posted ImagePosted Image

#61
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008
Am fost azi sa ridic adeverinta si... zer0 solutii!!! mi`au zis ca deja nu mai tine de competenta lor, ei mi`au eliberat ce au putut, sa vorbesc la bucuresti pt diploma de bac desi procedura este sa se tina un an de zile pana la eliberarea diplomei de inginer. sunt curios unde scrie asta? unde e acea PROCEDURA ??? Posted ImagePosted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#62
deea_maria

deea_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.07.2013
Buna! Si eu sunt aproximativ in aceeasi situatie. Am terminat informatica in provincie si vreau sa ma inscriu la master la Politehnica Bucuresti. Si bineinteles, fix aceeasi problema: diploma de licenta se elibereaza abia la anul, odata cu ea si diploma de bacalaureat, iar eu pentru inscrierea la master am nevoie de diploma de licenta sau adeverinta inlocuitoare (care de asemenea inca nu este gata, zici ca au ramas in criza de pix, coli si stampile si nu se mai gasesc niciunde in lumea asta de dureaza asa de mult, tinand cont ca licenta a fost acum 2 saptamani) precum si de diploma de bacalaureat in original... si pur si simplu nu stiu exact cum sa procedez. Am zis ca astept intai sa am adeverinta aceea macar, dupa care sun la Bucuresti sa vad cum pot sa ma inscriu neavand diploma de bac in original. Secretara de la facultatea la care am terminat mi-a spus ca imi da si o adeverinta prin care se atesta faptul ca diploma de bac este depusa in original acolo si ca nu se poate elibera decat odata cu cea de licenta.. Pare-se ca pe la toate facultatile se intampla la fel.. :(

#63
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

View Postdeea_maria, on 30 iulie 2013 - 17:35, said:

Buna! Si eu sunt aproximativ in aceeasi situatie. Am terminat informatica in provincie si vreau sa ma inscriu la master la Politehnica Bucuresti. Si bineinteles, fix aceeasi problema: diploma de licenta se elibereaza abia la anul, odata cu ea si diploma de bacalaureat, iar eu pentru inscrierea la master am nevoie de diploma de licenta sau adeverinta inlocuitoare (care de asemenea inca nu este gata, zici ca au ramas in criza de pix, coli si stampile si nu se mai gasesc niciunde in lumea asta de dureaza asa de mult, tinand cont ca licenta a fost acum 2 saptamani) precum si de diploma de bacalaureat in original... si pur si simplu nu stiu exact cum sa procedez. Am zis ca astept intai sa am adeverinta aceea macar, dupa care sun la Bucuresti sa vad cum pot sa ma inscriu neavand diploma de bac in original. Secretara de la facultatea la care am terminat mi-a spus ca imi da si o adeverinta prin care se atesta faptul ca diploma de bac este depusa in original acolo si ca nu se poate elibera decat odata cu cea de licenta.. Pare-se ca pe la toate facultatile se intampla la fel.. Posted Image
Deea, sa sti ca ieri numa` ce am facut un drum pana la UPB si mi-am luat diploma de bac. Posted Image Ei si`au facut o copie, am scris pe copie ca am luat diploma in original , data si semnatura si la revedere.Posted Image
Am stricat ceva bani pe drumPosted Image, dar noh, asta e, macar ma stiu pregatit pt la toamna cand se mai fac inscrieri Posted Image
Dar tu de unde esti ? poate daca esti mai aproape o sa te poti deplasa, sau daca esti chiar departe poti imputernici pe cineva la notar sa ti`o ridice, cineva care are drum pe la Bucuresti :)
Anyway, iti urez succes si tie  Posted Image

#64
deea_maria

deea_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.07.2013
La mine e putin invers. Tu ai terminat la Bucuresti, eu vreau sa ma inscriu acolo :D Si cei de la facultatea la care am terminat mi-au spus clar ca diploma de bac mi-o dau odata cu cea de licenta ... o sa mai intreb, sa vad cum sta treaba, dar momentan noua nu ne-au eliberat nici macar adeverintele inlocuitoare diplomei de licenta...  :(

#65
Claiudiu

Claiudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.10.2008

View Postdeea_maria, on 01 august 2013 - 09:19, said:

La mine e putin invers. Tu ai terminat la Bucuresti, eu vreau sa ma inscriu acolo Posted Image Si cei de la facultatea la care am terminat mi-au spus clar ca diploma de bac mi-o dau odata cu cea de licenta ... o sa mai intreb, sa vad cum sta treaba, dar momentan noua nu ne-au eliberat nici macar adeverintele inlocuitoare diplomei de licenta...  Posted Image
Aoleu, #-o pai vorbeste cu cei de la Bucuresti,Posted Image cauta un nr de la secretariat ceva sa gasiti o solutie, ca daca le spui ca vrei sa te inscrii la ei gasesc ei o solutie rapid Posted Image desi luna august ii cam "rezervata" pt concedii,
dar adeverinta aia...ar trebui sa ti`o dea cat de curand de la tine de la facultate!Posted Image Sunt smecheri... asa fac multe facultati, nu le dau studentilor adeverintele decat dupa 1-2 zile dupa ce se termina inscrierile la alte facultati cu care sunt "in competitie"Posted Image. Si noi, studentii, nu putem face nimic, decat sa ajungem prin tribunale sau pe la biserica :))Posted Image. si cine-si doreste asa ceva? Cine si-ar pierde timpul si banii pentru asta ?Posted Image
Asta e tara in care traim si incep sa devin tot mai dezamagit de haosul din ea, mai ales de sistemul de  invatamant... si totusi, asta e doar inceputul, suntem studenti si sunt constient ca in viitor ne vom confrunta cu probleme mult mai mari Posted Image

#66
deea_maria

deea_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.07.2013
Ai dreptate! Din pacate intampinam din ce in ce mai multe probleme din cauza mentalitatii si a regulilor scrise sau nescrise din Romania. Asa am de gand sa fac si anume sa sun la Bucuresti, dar momentan astept cu mare interes adeverinta de licenta... si apoi sa vad ce si cum. Am incredere ca se poate, pentru ca am o prietena care este la master, anul II, tot la Politehnica si a terminat licenta la aceeasi universitate ca si mine, si politica era aceeasi si atunci. Sa speram la lucruri pozitive! :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate