Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gard Fundatie beton armat + Stalpi beton armat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mariomarian

mariomarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.01.2010
Salutare! Am de imprejmuit  22 ml de teren si solutia pe care am adoptato este un gard de beton cu fundatie (40 cm deasupra solului) si stalpi intermediari de beton cu o inaltime de 140 cm. Intre stalpi 2 bare longituinale de fier pe care vor fi montate sipci de circa 6 cm latime.

Cat ar trebui sa fie sapatura in pamant?
Care trebuie sa fie distanta intre stalpi?
Cat ar trebui sa coste 1ml de manopera pt acest tip de gard?

#2
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Depinde si de sol, daca e mai umed locul atuncea trebuie o fundatie mai mare

Edited by NexT20, 19 July 2013 - 13:31.


#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Pe toata lungimea gardului trebuie sa faci sapatura la minim 50 cm si la 80 cm in dreptul stilpilor. Sapatura, fierul, fundatia etc. se fac peste tot, mai ales daca ai poarta de acces pietonal sau de acces auto. Latimea fundatiei ti-o recomand sa fie minim 40 cm, iar stilpii de 30x30 cm. Ca manopera ar trebui sa fie in jur de 50-70 lei/ml, intra aici: sapatura, cofrare, armare, turnare, decofrare, tencuire, tras tinci. Daca ti se monteaza coame si palarii pe stilpi, pretul mai poate urca. O imagine cu un gard (al meu) in acest gen iata aici:
https://www.facebook...&type=3
https://www.facebook...&type=3

#4
mariomarian

mariomarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.01.2010
apreciez raspunsul tau ionut, insa ce imi spui tu legat de manopera ma cam sperie deoarece mesterul mi a cerut un pret de 180 RON ml! este absurd...
P.S. gardul din imaginile tale este exact tipul de gard care as vrea sa il construiesc doar ca eu ma gandisem la lemn si nu la fier forjat.

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Poate ca pretul lui e cu tot cu materiale. Atentie, la mine pretul pe care l-am spus nu a inclus ce vezi legat de fierul forjat. Un astfel de gard de beton se face cam intr-o saptamina, munca de 2 oameni. 7 zile, doi oameni, 100 lei pe zi de fiecare, adica vreo 1400 lei. Sa cistigi 100 lei/zi in constructii sunt destul de multi bani, zic eu.

#6
mariomarian

mariomarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.01.2010
ma refer strict la manopera Ionut. Mi s a cerut 180 ml de manopera fara materiale!
zi mi te rog ce lungime are gardul tau si daca mai retii costul final. manopera + materiale

Edited by mariomarian, 19 July 2013 - 14:25.


#7
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Fundatia- jumate de metru.  Gaura fundatiei sa nu fie conica. Ca iarna o sa iti iasa afara, din cauza inghetului.
De obicei distanta dintre stalpi este de 1,80-2 metri.

#8
arhipropub

arhipropub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.08.2013
Fundatia in zona stalpilor trebuie sa depaseasca adancime de inghet din zona ta. De obicei 80-100 cm sunt suficienti. Deoarece iarna apa din pamant ingheta si isi mareste volumul apar eforturi suplimentare care duc la aparitia fisurilor si, mai rar, la inclinari ale stalpilor (ex nu se mai inchide poarta bine). Distanta intre stalpi poti sa o alegi doar din motive estetice, armand soclul nu o sa ai probleme la lungimi de 2-3 m. Sincer mi se pare mult 180 lei pe metru liniar.

#9
gardd

gardd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2013
www.gardbeton.ro

Oferte avantajoase gard beton !

#10
dariusmas

dariusmas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2012
Acum intradevar gardurile din beton prefabricat poti fi o solutie rapida si ieftina de a realiza un gard. Eu am gasit unele modele frumoase aici: http://www.gardbeton...o/galerie-foto/ care poate va inspira si pe voi.

[ http://www.gardbetonprefabricat.ro/wp-content/uploads/2013/12/Galerie-02-495x400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate