Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

gresie/faianta montaj cu/fara rosturi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Va salut. Dupa cum am gasit raspunsuri folositoare la voi de atatea ori, pentru care va multumesc, poate gasesc si acum:
Vreau sa montez gresia si faianta fara spatii intre placi. Ce avantaje/dezavantaje sunt de-o parte si de cealalta?

#2
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
doar dezavantaje...in afara de cele rectificate c care se preteaza la acest fel de montaj.

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Pana si gresia si faianta "rectificata" e de multe ori decalibrata...

#4
djvillara

djvillara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.05.2007
Daca o puneti tesuta , cum este zidaria de carmida, nu se va vedea foarte urat. Cum era odata placile de 15/15 prin apartamente.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am asa pe un balcon care a fost reabilitat, nu arata rau.

Nu am avut nici o problema cu planeitatea, ori dimensiunile exterioare, au fost perfecte.

Attached Files

  • Attached File  D.JPG   101.64K   319 downloads

Edited by crisstonne, 19 July 2013 - 12:09.


#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cu rosturi parca arata totusi mai bine...

#7
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008

 mireazma, on 19 iulie 2013 - 09:50, said:

Vreau sa montez gresia si faianta fara spatii intre placi. Ce avantaje/dezavantaje sunt de-o parte si de cealalta?

Daca ai o gresie/faianta spaniola , de cea mai buna calitate , poti sa incerci .
Producatorii seriosi specifica acest aspect pe ambalaj .

Dezavantaj : durere de cap ( rar gasesti placi in calibru )

#8
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Va multumesc. Ce inseamna calibrate/in calibru? Cumva asigurate la aceeasi grosime a placii?
Daca nu e de calitate si o pun fara rosturi, care e riscul? Sa fie una mai in afara decat altele sau sa nu se alinieze?

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Of, chiar nu te pricepi...

Sint mai multe aspecte, calibrate inseamna, daca le masori cu rigla/ruleta, toate vor avea aceeasi dimensiune.

Daca pui doua placi una peste alta si le ridici in dreptul ochilor si privesti spre ele, sa nu existe spatiu gol, sa nu vezi

lumina printre cele doua placi, evident le suprapui cu suprafetele lucioase.

Apoi, cand sint suprapuse, daca apesi in colturi sa nu aiba joc , adica sa nu apesi pe un colt si sa se ridice coltul opus.

Daca tot nu ai inteles ce am explicat, arata aceasta postare unui meserias adevarat si o sa inteleaga el ce spun si

o sa iti explice practic.

Astept un Like, ,,pentru '' efort... Posted Image

Bafta.

Edited by crisstonne, 20 July 2013 - 23:01.


#10
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008
Concret :
- daca abaterea dimensiunii medii pe placă, raportată la dimensiunea de fabricaţie , e acceptata la valoarea de 5%
In cazul unor placi de 300x300  dimensiunea reala poate fi cu 1,5mm mai mica sau mai mare .
In extremis rezulta o diferenta de 3mm intre cotele reale a doua placi alaturate => nu se pot monta fara rosturi .

#11
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Cand ai diferente de 3 mm intre placi, si cu rost arata ca dracu'. Iti spun din experienta!

#12
RCB-CONSTRUCT

RCB-CONSTRUCT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.09.2013
Pentru cel mai bun raport calitate pret in ceea ce priveste montajul gresiei si al faiantei, intrati pe www.rcb-construct.ro. :)

#13
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu ar fi mai bine ca intai sa iti pui la punst site-ul si abia apoi sa iti faci cont pe SP pentru a-ti face reclama? Posted Image

#14
Apliccc

Apliccc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.11.2013
am si eu o intrebare...acum 5 luni am renovat apartamenul si am scos gresia veche si am pus una noua...insa recent am observat ca unele placi "suna" si una din ele s a spart...intrebarea mea este legata de montajul gresiei,proces din timpul caruia am poze....deoarece cred ca asta ar fi problema din moment ce materialele folosite au fost de calitate....din poze se vede vreo neregula in legatura ce montarea ei (chiar nu ma pricep)?

Attached Files



#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă am luat un like acum, după atîta timp, hai să explic, deși nu îi mai folosește inițiatorului.
Materialul trebuie să fie întins cu gletiera cu dinți.
Dacă există mici spații în colțuri, zone cu aer, fără material, acele colțuri se vor sparge, la presiunea exercitată în plan vertical, mai ales dacă gresia este subțire, sau, de calitate inferioară.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate