Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transumanismul, viitoarea etapa a civilizatiei umane

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
459 replies to this topic

Poll: Transumanismul (54 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu transumanismul?

  1. Da (21 votes [38.89%])

    Percentage of vote: 38.89%

  2. Nu (22 votes [40.74%])

    Percentage of vote: 40.74%

  3. Nu stiu (11 votes [20.37%])

    Percentage of vote: 20.37%

Ati acceptat portarea GRADUALA a mintii pe alt suport?

  1. DA (21 votes [38.89%])

    Percentage of vote: 38.89%

  2. Nu (26 votes [48.15%])

    Percentage of vote: 48.15%

  3. Nu stiu (7 votes [12.96%])

    Percentage of vote: 12.96%

Va afecta atitudinea voastra fata de credintele religioase sau viziunile metafizice asupra lumii?

  1. Da (8 votes [15.09%])

    Percentage of vote: 15.09%

  2. Nu (31 votes [58.49%])

    Percentage of vote: 58.49%

  3. Poate (7 votes [13.21%])

    Percentage of vote: 13.21%

  4. Sunt adeptul naturalismului (7 votes [13.21%])

    Percentage of vote: 13.21%

Vote Guests cannot vote

#37
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostJo_Malbun, on 21 iulie 2013 - 14:09, said:

Nu e firesc, daca pot fi ajutati, protezati, cred ca e bine.
Transumanismul vizeaza si oameni sanatosi... super-soldati, om bionic, batman.
Se baga in fata handicapatii pentru a justifica.
faptul ca cutitul poate fi folosit pentru a ucide un om, nu tre sa ne determine sa nu mai folosim cutite.

#38
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostJo_Malbun, on 21 iulie 2013 - 13:45, said:

Omul by default nu e paraplegic, nu are nevoie de interfete sau electro-metale in corpul lui.
De ce sa justificam anormalul prin exceptii? Transumanismul e nefiresc.
Ce traume vechi il pot determina pe un individ sa-si doreasca nefirescul?

Nefiresc? Nefiresc este sa apesi pe niste butoane si sa transmiti mesajul tau la mii de kilometrii.
Ce traume vechi te pot determina sa iti doresti nefirescul?

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View Postarchaeus5, on 21 iulie 2013 - 12:49, said:

De ce nu? O astfel de existenta in care controlez toate aspectele? Ce nu este de dorit? Poti sa iti programezi pana si dorinta. Of, este grele.
Eu nu te-am intrebat ce se poate accesa/realiza prin intermediul tehnologiei respective, ci de ce ti-ai dori o astfel de viata? Si de ce ti-ai dori-o pentru eternitate?

#40
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postrichelieu, on 21 iulie 2013 - 14:26, said:

Si de ce ti-ai dori-o pentru eternitate?
Asta-i ceva de genu' "Who wants to live forever?"?

Edited by jazzu, 21 July 2013 - 14:30.


#41
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostJo_Malbun, on 21 iulie 2013 - 14:09, said:

Nu e firesc, daca pot fi ajutati, protezati, cred ca e bine.
Transumanismul vizeaza si oameni sanatosi... super-soldati, om bionic, batman.
Se baga in fata handicapatii pentru a justifica.

Si cand ai ochelari de vedere sau cand ti se dau pastile care sa iti modifice chimia corpului sau cand ti se face transplant de organe sau transfer de sange sau ti se pun proteze? Merge pentru orice organ, dar pentru creier ai hotarat tu, in infailibilitatea si superioritatea ta morala autojustificata, ca nu este acceptabil ...

View Postrichelieu, on 21 iulie 2013 - 14:26, said:

Eu nu te-am intrebat ce se poate accesa/realiza prin intermediul tehnologiei respective, ci de ce ti-ai dori o astfel de viata? Si de ce ti-ai dori-o pentru eternitate?

Ce intrebare stupida este asta? Ai o placere sadica in gandul ca o sa fii anihilat de haos? Tu nu te uiti in ambele sensuri cand treci strada? Din acelasi motiv si eu mi-as dori  sa evit moartea si sa imi doresc eternitatea ... vreau sa vad ce este in partea cealalta de strada.

Edited by archaeus5, 21 July 2013 - 14:34.


#42
Oboi

Oboi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 845
  • Înscris: 07.07.2013

View Postjazzu, on 21 iulie 2013 - 14:28, said:

Asta-i ceva de genu' "Who wants to live forever?"?


nu numai sa traiasca forever, ci cum ii place,...cam asta ar fi esenta din ce discutam io cu fiu-meu , ca ar fi vorba...

si l-am intrebat daca pot sa-mi iau virsta de la 17 ani,...si sa fac ce-mi place, raminind insa in corpul respectiv...

nu mai stiu ce mi-a raspuns, cred, ca daca era ceva pozitiv, tineam minte

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View Postarchaeus5, on 21 iulie 2013 - 14:33, said:

Ce intrebare stupida este asta? Ai o placere sadica in gandul ca o sa fii anihilat de haos? Tu nu te uiti in ambele sensuri cand treci strada? Din acelasi motiv si eu mi-as dori  sa evit moartea si sa imi doresc eternitatea ... vreau sa vad ce este in partea cealalta de strada.
si-atunci ce e de condamnat in dorinta similara a unui credincios care isi doreste viata vesnica?
Ce este de condamnat la un credincios care isi doreste acea viata vesnica, in afara acestui trup, la adapost deci de imbatranire, dorinte direct dependente de procese chimice etc?
Ce este de condamnat la un maestru spiritual, care a dobandit aceasta forma de control si de programare, chiar si prins in acest trup?

Nu ti se pare ca pana la urma dorintele oamenilor sunt aceleasi? Doar ca unii au convingerea ca accederea la astfel de existenta ne este deja la indemana intr-un mod natural, intr-o alta dimensiune a existentei, iar altii isi pun toata nadejdea in avansul tehnologic?  

Ma surprinde, nu neaparat neplacut, sa vad ca si ateii, in superioritatea lor rationala, tot la asta se reduc ;)

Edited by richelieu, 21 July 2013 - 14:46.


#44
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013
Cele mai infioratoare lucruri vor avea si justificari puternice, posibilitatea folosirii lor fiind inlocuita usor de impresia necesitatii de a le avea. Firescul este bine delimitat, dar trebuie ca raportarea sa fie corecta. La fel ar trebui sa ramana si posibilitatea de a alege sau nu sa-ti bagi electrozi in creier sau alte chestii. A contrapune o aspirina sau niste ochelari cu transumanismul mi se pare deplasat.

Edited by Jo_Malbun, 21 July 2013 - 14:46.


#45
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postrichelieu, on 21 iulie 2013 - 14:44, said:

si-atunci ce e de condamnat in dorinta similara a unui credincios care isi doreste viata vesnica?
Posted Image
-Dom'le, eu vreau să ofer cadouri pur şi simplu!
-Eu îmi doresc cadouri de la Moş Crăciun!

Edited by jazzu, 21 July 2013 - 14:53.


#46
Oboi

Oboi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 845
  • Înscris: 07.07.2013

View PostJo_Malbun, on 21 iulie 2013 - 14:46, said:

Cele mai infioratoare lucruri vor avea si justificari puternice, posibilitatea folosirii lor fiind inlocuita usor de impresia necesitatii de a le avea. Firescul este bine delimitat, dar trebuie ca raportarea sa fie corecta. La fel ar trebui sa ramana si posibilitatea de a alege sau nu sa-ti bagi electrozi in creier sau alte chestii. A contrapune o aspirina sau niste ochelari cu transumanismul mi se pare deplasat.


e diferenta mare de la transumanism la o aspirina, sau ochelari,...chiar nu intelegi?

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Ma bucura faptul ca te distrezi, da' ne poti spune si de ce? :) poate radem si noi...

#48
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postrichelieu, on 21 iulie 2013 - 14:44, said:

si-atunci ce e de condamnat in dorinta similara a unui credincios care isi doreste viata vesnica?
Ce este de condamnat la un credincios care isi doreste acea viata vesnica, in afara acestui trup, la adapost deci de imbatranire, dorinte direct dependente de procese chimice etc?
Ce este de condamnat la un maestru spiritual, care a dobandit aceasta forma de control si de programare, chiar si prins in acest trup?

Nu ti se pare ca pana la urma dorintele oamenilor sunt aceleasi? Doar ca unii au convingerea ca accederea la astfel de existenta ne este deja la indemana intr-un mod natural, intr-o alta dimensiune a existentei, iar altii isi pun toata nadejdea in avansul tehnologic?

Copile, durata medie de viata a omului este mai mult decat dubla datorita tehnologiei noastre. Avem experimente in care am prelungit viata altor fiinte cu ajutorul tehnologiei si stiintei doastre. Asta stim si, prin urmare, avem motive fundamentate in concret ce suporta idea ca poti prelungii viata in conditiile naturalismului.
Speranta lor se loveste de speranta mea pentru rationalitate in fata consecintelor ce decurg din comportamentul lor irational pe durata vietii lor. Nu stiu cum sa iti spun, dar este cam autoaparare. Eu vorbesc de ceva concret, viata biologica lor si de a mea, si ei incearca sa ma convinga sa ignor pe acestea in favoarea unei sperante irealiste fara un argument coerent si vreo dovada? Daca ar incerca, eu cred ca ar gasi motive sa se bucure de viata si fara iluzii, nu crezi? Cand erai mic aveai destule, daca iti amintesti, dar acum ai renuntat la ele pentru ceva mai concret si nu cred ca le duci lipsa pentru ca sunt altele ce compenseaza.
Nu este decat o chestiune de perspectiva ...

Edited by archaeus5, 21 July 2013 - 15:00.


#49
Oboi

Oboi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 845
  • Înscris: 07.07.2013

View PostOboi, on 21 iulie 2013 - 14:53, said:

e diferenta mare de la transumanism la o aspirina, sau ochelari,...chiar nu intelegi?


tu , jazzule, de ce ai cazut pe jos, de ris?

domne,...numa' de religiosi dau pe aici...frunza si iarba...

toti visati la eternitate,...

Edited by Oboi, 21 July 2013 - 14:56.


#50
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View PostOboi, on 21 iulie 2013 - 14:53, said:


e diferenta mare de la transumanism la o aspirina, sau ochelari,...chiar nu intelegi?
Tocmai asta am spus si eu my dear... chiar nu intelegi?

#51
Oboi

Oboi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 845
  • Înscris: 07.07.2013

View PostJo_Malbun, on 21 iulie 2013 - 14:55, said:

Tocmai asta am spus si eu my dear... chiar nu intelegi?


acuma, da....

sa vedem mai departe

#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
@archaeus: ma depaseste modul in care ai formulat raspunsul la intrebarea mea. Recunosc ca nu pricep nimic din el :)

#53
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostJo_Malbun, on 21 iulie 2013 - 14:46, said:

Cele mai infioratoare lucruri vor avea si justificari puternice, posibilitatea folosirii lor fiind inlocuita usor de impresia necesitatii de a le avea. Firescul este bine delimitat, dar trebuie ca raportarea sa fie corecta. La fel ar trebui sa ramana si posibilitatea de a alege sau nu sa-ti bagi electrozi in creier sau alte chestii. A contrapune o aspirina sau niste ochelari cu transumanismul mi se pare deplasat.

Amice, tu vezi cum sari de la o concluzi la alta mizand pe frica nejustificata ce incerci sa o inseminzi, prin remarci adhoc, pentru a paraliza ratiunea incercand sa ghidezi lumea sa ajunga la aceeasi concluzie ca si tine? Cine a zis ca o sa fii obligat sa adopti transumanismul? Te obliga cineva sa faci operatie de cord daca tu nu vrei? Batii campii ca orice profet al apolipselor ...

Edited by archaeus5, 21 July 2013 - 15:08.


#54
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postarchaeus5, on 21 iulie 2013 - 15:07, said:

Amice, tu vezi cum sari de la o concluzi la alta mizand pe frica nejustificata ce incerci sa o inseminzi, prin remarci adhoc, pentru a paraliza ratiunea incercand sa ghidezi lumea sa ajunga la aceeasi concluzie ca si tine? Cine a zis ca o sa fii obligat sa adopti transumanismul? Te obliga cineva sa faci operatie de cord daca tu nu vrei? Batii campii ca orice profet al apolipselor ...
Nu te-am intrecut in incercarea ta de a minimaliza, de a nu vedea nici o repercursiune. Ai cerut acel raspuns.
Tie iti place ideea, mie nu-mi place din cauza substratului rau si nu a beneficiilor de suprafata.
Sa ramanem asa...

pies: Daca ar fi ceva curat, n-ar trebui sa ia forma unui curent.
Vrei sa ajuti un om, fa-i proteza aia si gata, dar nu veni cu idei-concept globaliste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate