Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

fier vechi - informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
Ma intereseaza ceva informatii legate de achizitionarea unei cantitati de fier vechi ... cam care sunt preturile prezente, legislatia..stiu ca se vehiculau tot felul de schimbari la un moment dat..orice alte informatii utile.

sper ca e cineva mai in tema decat mine pe forum sa imi dea o mana de ajutor
ms.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Vrei să cumperi sau să vinzi?

#3
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
La centrele de colectare iti da cam 80 de bani pe kilogram, acum daca vrei sa cumperi nu stiu cu cit il vind.
De obicei string cantitati mari pe care le trimit la plimbare cu trenul pe la vreo otelarie.
Ai tu otelarie?

#4
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Din ce stiu daca vrei sa cumperi de la un centru de colectare, il cumperi cu un pret mai mare fata de cat iti ofera ei daca tu te-ai duce sa le vinzi fier.

Dar mai bine fi putin mai clar in solicitare pentru a obtine un raspuns mai la obiect.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
pai am zis - vreau sa cumpar. o cantitate suficient de mare incat un centru de asta local nu o poate furniza. m-am uitat pe net dar nu am gasit mare lucru legat de asta....

am vazut ca sunt mai multe categorii de fier vechi...in functie de calitate...dar nu m-am lamurit cate si care sunt diferentele.
am vazut si ceva preturi dar difera mult...probabil din cauza categoriei..dar nu prea am vazut specificat nicaieri in anunturi ce si cum

...de aia cer informatii de la cine are mai multe...

ms.

#6
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Centre mai mari sunt deobicei pe soselele de centura cit mai aproape de sina de tren.
Un pret e la table si altul la fier plin, gen sina de tren.
Mergi pina la un centru din acesta si informeaza-te bine.

Bafta!

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
pai o sa ma duc sa ma informez si in un centru ..dar nu vreau sa ma duc acolo ca ursu...vreau sa stiu si eu cate ceva despre subiect....

#8
hitman_8787

hitman_8787

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.10.2006
Te ajut eu cu cate ceva:

Fierul este de mai multe categorii in functie de dimensiune.

Daca ai putea sa-mi dai un PM sa-mi spui pt ce ti-l trebe te-as putea ajuta mai mult. Ma gandesc ca vrei o cantitate mare sa faci export, lucru putin plauzibil, pentru ca nu o sa poti oferi preturi bune.

Fier pregatit  HMS 1&2 reprezinta fierul pregatit taiat la anumite dimenisiuni. HMS 1 este mai scump ca HMS 2. HMS 1&2 sunt amestec din cele 2 categorii. Acesta este cel mai scump.

Nesortat, adica fier vechi amestecat, nepregatit.

Tabla. Aici la tabla din nou se poate vinde pe diferite grosimi etc.

Acestea sunt cele uzuale care se folosesc la noi. In principiu daca ai o firma cu autorizatie de mediu pt colectarea fierului nu platesti nimic la stat, tragerile se fac direct de la persoana care vinde prima data fierul. Daca nu ai autorizatie platesti 3% taxa de mediu.

Marjele de profit sunt situate undeva la zecile de bani. Un centru dintr-un oras cumpara de la populatie si il vinde cu un adaos de 0.10 - 0.15 bani pe kg la centrele mari. Centrele mari vand pe baza de contract in tara sau afara. Acestea isi mai adauga undeva intre 0.30-0.50 de bani pe kg, insa au costuri cu logistica, colectarea de la depozitele mici etc. Nu e asa simplu cum pare.

Daca imi spui cam pt ce iti trebe sau eventual ce cantitate vrei, ce tip de fier vrei te pot ajuta eu cu, cumparatul.

Orientativ ca si preturi: cumparare de la populatie 0.80 - 0.90 minus 19%, vanzare la centrele mari, 0.9-1.1, vanzare mai departe 1.4-1.5

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate