Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

China a ajuns să aibă un salariu minim mai mare decât cel din România

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
daca in china salariul minim e de 200 de euro, inseamna ca exact 200 de euro au la dispozitie cei mai saraci chinezi, si estimez ca sunt o mare parte din ei exact in situatia asta. In Romania, cand i se termina romanului salariul minim de 700 de lei, mai schimba 100 de euro. Stiu ca sunt si unii care chiar traiesc din salariul minim, dar foarte multi mai ciugulesc de ici de colo si-si mai rotunjesc cumva veniturile. In China nu cred ca-si rotunjeste nimeni nimic.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcypris, on 18 iulie 2013 - 10:36, said:

"Nevasta pune de mamaliga, in seara asta mancam vanat!"

Orezul la fiert...

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postandrei_im, on 18 iulie 2013 - 10:45, said:

inseamna ca exact 200 de euro au la dispozitie cei mai saraci chinezi, si estimez ca sunt o mare parte din ei exact in situatia asta. In Romania, cand i se termina romanului salariul minim de 700 de lei, mai schimba 100 de euro.
Chestia e ca in China de aia 200 de euro poti cumpara produse si servicii care in Ro costa cel putin dublu. Iar ala cu 700 lei care mai schimba 100 euro tot nu ajunge decat la la cei 400-euro-putere-de-cumparare pe care ii are chinezul.
Alta chestie: un amic de-al meu a lucrat in predat engleza la o scoala din China (in Shenyang) pentru un salariu de aproape 1000 $/luna. Arata-mi un profesor de invatamant liceal care sa aiba un astfel de salariu in Romania.

#22
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Ma indoiesc ca in China salariul mediu este mai mare decat in Romania. Prima problema care o vad este simplul fapt ca nu au cum sa calculeze salariul mediu. Exista provincii mai bogate si altele mai sarace, diferenta dintre clasele sociale este mult mai mare ca in vest si exista foarte multi oameni care traiesc la limita de pe-o zi pe alta plecati de prin mediul rural spre orase ca muncitori zilieri sau bucatari, sau au cate un carut pe strada din care vand mancare. Nu ai cum sa contorizezi acesti oameni.
Legat de puterea de cumparare. Unele chestii sunt mai scumpe ca in vest, altele mult mai ieftine.

View PostKarhu, on 18 iulie 2013 - 11:36, said:

Alta chestie: un amic de-al meu a lucrat in predat engleza la o scoala din China, pentru un salariu de aproape 1000 $/luna. Arata-mi un profesor de invatamant liceal care sa aiba un astfel de salariu in Romania.
Profesorii de engleza nu sunt relevanti intr-un studiul al pietei chineze. Toti strainii, vorbitori nativi de engleza sau nu, care predau engleza sunt platiti ridicol de mult pentru cunostintele care le au. Nu trebuie sa ai experienta in predat, trebuie doar sa vorbesti engleza si preferabil sa fii alb. Toti predau in scoli private sau mediteaza copii.
Un profesor chinez, care vorbeste engleza la perfectie, cu un master in educatie din Franta, prieten de al meu, intr-o scoala privata primeste vreo 20-25 de milioane salariu. Majoritatea insa nu pupa mai mult de 10-15 in orasele mari. Imi inchipui ca in orasele mici sau in mediul rural sunt platiti si mai putin

Edited by Hobo, 18 July 2013 - 11:42.


#23
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Si pt fiecare chestie scumpa ai inca 100 de chestii de 10 ori mai ieftine care acopera aceleasi necesitati de baza.

#24
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postundercoverbrother, on 18 iulie 2013 - 11:41, said:

Si pt fiecare chestie scumpa ai inca 100 de chestii de 10 ori mai ieftine care acopera aceleasi necesitati de baza.

Mancarea e in principiu mai ieftina, dar nu de 10 ori.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHobo, on 18 iulie 2013 - 11:40, said:

Ma indoiesc ca in China salariul mediu este mai mare decat in Romania. Prima problema care o vad este simplul fapt ca nu au cum sa calculeze salariul mediu. Exista provincii mai bogate si altele mai sarace, diferenta dintre clasele sociale este mult mai mare ca in vest si exista foarte multi oameni care traiesc la limita de pe-o zi pe alta plecati de prin mediul rural spre orase ca muncitori zilieri sau bucatari, sau au cate un carut pe strada din care vand mancare. Nu ai cum sa contorizezi acesti oameni.
Legat de puterea de cumparare. Unele chestii sunt mai scumpe ca in vest, altele mult mai ieftine.
Vorbim de salariati. Cel ce vinde mancare pe strada este un mic intreprinzator, uneori ii merge mai bine, alteori poate da faliment (la figurat vorbind).
Provincii sau judete mai sarace si altele mai bogate exista si in Romania si in alte tari UE, nu avem uniformizare totala niciunde.
Chestia principala care o discutam aici e ca salariul minim e comparabil cu cel din Romania in timp ce majoritatea produselor de baza (nu vorbim de branduri de lux) sunt de 2-3 ori mai ieftine.


View PostHobo, on 18 iulie 2013 - 11:40, said:

Profesorii de engleza nu sunt relevanti intr-un studiul al pietei chineze.
E adevarat.
Pot sa fie insa relevanti cand ii comparam, la salarizare, cu profesorii de engleza din Romania.

View PostHobo, on 18 iulie 2013 - 11:44, said:

Mancarea e in principiu mai ieftina, dar nu de 10 ori.
De vreo 2-3 ori. Unele articole de imbracaminte si incaltaminte pot fi insa de vreo 5-6 ori mai ieftine. Poate si de 10...

#26
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View PostKarhu, on 18 iulie 2013 - 11:48, said:

Vorbim de salariati. Cel ce vinde mancare pe strada este un mic intreprinzator, uneori ii merge mai bine, alteori poate da faliment (la figurat vorbind).
Provincii sau judete mai sarace si altele mai bogate exista si in Romania si in alte tari UE, nu avem uniformizare totala niciunde.
Chestia principala care o discutam aici e ca salariul minim e comparabil cu cel din Romania in timp ce majoritatea produselor de baza (nu vorbim de branduri de lux) sunt de 2-3 ori mai ieftine.
Cei care au ajuns sa se mute la oras sa vanda mancare intr-un chiosc au facut-o pentru ca slariatii din industrie si agricultura sunt platiti foarte prost si lucreaza in conditii inumane uneori.
Normal ca nu exista uniformizare totala. Ce spun eu este ca nu am incredere in ce articole a citit initiatorul topicului. Nu ai efectiv cum sa contorizezi tot ce se intampla aici. Ca sa nu mai zic de faptul ca totul este cenzurat, si se publica doar studiile favorabile. Daca guvernul chinez a publicat salariul mediu, este probabil o minciuna, iar nimeni din afara Chinei nu are cum sa faca acest studiu.

Edited by Hobo, 18 July 2013 - 11:55.


#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHobo, on 18 iulie 2013 - 11:52, said:

Daca guvernul chinez a publicat salariul mediu, este probabil o minciuna,
E vorba de cel minim. Presupun ca exista o lege in acest sens si ca urmare o companie care isi angajeaza lucratori nu are cum sa le ofere mai putin.

#28
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View PostKarhu, on 18 iulie 2013 - 11:59, said:

E vorba de cel minim. Presupun ca exista o lege in acest sens si ca urmare o companie care isi angajeaza lucratori nu are cum sa le ofere mai putin.

"minim" - scuze. ma grabeam. poate asa o fi cum spune articolul ala, dar locuitul in China ori mi-a deschis ochii ori m-a facut un pic mai paranoic cand vine vorba de chestiile astea

#29
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostHobo, on 18 iulie 2013 - 11:44, said:

Mancarea e in principiu mai ieftina, dar nu de 10 ori.

Nu stiu daca mancarea la ei este mai ieftina, mai ales daca luam in calcul ca orezul numai mancare nu este !

#30
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostFriskey, on 18 iulie 2013 - 10:15, said:


Chinezii traiesc cu 130 de euro mult mai bine decat romanii. La ei nu exista taxe, impozite si nici TVA si alte prostii. Problema la Chinezi e ca nu multi au un salariu, de fapt si la noi e aceeasi problema.
La fel si bulgarii si ei traiesc cu 158 euro mai bine ca romanii cu 157.
Bineinteles ca Romania poate profita din plin de greutatile economice din Europa scazand taxele si atragand producatori la noi, dar asta e clar ca nu se doreste.

cum sa nu existe taxe esti bolnav psihic? si in offshoreuri exista taxe pentru afacerile locale. au chinezii taxe peste taxe si tva si tot ce vrei tu. au si ei diaspora ce trimite bani acasa si da salariile sunt mai mari ca in Ro in cele mai multe provincii civilizate si chiar si in est si inner mongolia au explodat salariile 30% pe an crestere au clustere de automotive de te doare capu. productivitate serioasa si saptamana de lucru de 6 zile pentru multi plus economie puternic sustinuta de stat prin stimulus non stop si,ajutoare de stat ce sustin pe orizontala o gramada de firme plus loanuri si shadow banking de te doare capu desi incepand de putin timp au inchis robinetu intentionat sa crape incompetentii si sa thrive cine e in stare pentru ca data viitoare cand baga cashu greu in economie sa se duca unde trebe nu la toti boschetarii ce nu au auzit de unghiera. plus ca manevra asta cu salariile e incurajata pentru a avea un consum intern decent, sa nu le mai tremure chilotzii la orice sincopa prin europa sau america.

pozele alea cu custi si dume gen chinezii se multumesc cu putin sunt cel putin retarde, ca roman nu prea as avea tupeul sa comentez in felul asta de alte natii cand nu demult 20 de milioane de romani mancau tacamuri de peste si rabdari prajite in timp ce se bucurau de polu nord in apartamente si energia electrica era motiv de sarbatoare. romania a fost si e exemplu de saracie mai usor cu pianu pe scari si comentarii gen altii se multumesc cu putin. cand mai ridicam putin consumu de sapun si pasta de dinti atunci mai discutam.

Edited by chinaman, 24 July 2013 - 15:00.


#31
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
http://www.indexmund....aspx?c=ch&v=67

Pana una alta la GDP per capita stam mai bine, eu nu stiu ce sa zic acum, dar cred ca suntem peste China, per total, daca aveti voi alte argumente...

#32
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Posttavktm, on 24 iulie 2013 - 16:01, said:

http://www.indexmund...x?c=ch&v=67

Pana una alta la GDP per capita stam mai bine, eu nu stiu ce sa zic acum, dar cred ca suntem peste China, per total, daca aveti voi alte argumente...

chinezii au date distorsionate si la goverment investment,

View Posttavktm, on 24 iulie 2013 - 16:01, said:

http://www.indexmund...x?c=ch&v=67

Pana una alta la GDP per capita stam mai bine, eu nu stiu ce sa zic acum, dar cred ca suntem peste China, per total, daca aveti voi alte argumente...

chinezii au date distorsionate si la gov. spending la gross investments iar nr populatiei e umflat in cifre. toate datele statistice din china sunt manevrate si aberante si la nivel central si de raportorii din teritorii.  plus, gandestete cati stau in agricultura degeaba care conteaza doar la nr populatiei nimic la economy. daca vrei sa compari nivelul de trai compari saraci nostri cu ai lor, clasa de mijloc a lor cu a noastra.

#33
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai si cum este ? Nu stam mai bine daca comparam clasele sociale ?

#34
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
suntem pe draq peste china....
poate peste chinezii aia de stau in sate si traiesc din ce cultiva......

si pentru ca se vorbea de profesori mai sus....tunisia si kazahstan, tari prin care am ajuns la un moment dat,.....profesorii sunt platiti mult mai bine decat in romania.....cica suntem in UE

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate