Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

sticla sparta, de inlocuit, model si firma de termopan necunoscut, HELP!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
riccetto80

riccetto80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2013
buna!

Azi an fost nevoit sa fac o reparatie la pervazul exterior si am aplicat silicon si dupa cateva minute dupa ce am pus sticla la loc , dintro o data sa auzit un zgomot si sticla sa crapat pe un colt (partea din interior).

Apartamentul a fost cumparat curand si nu stiu ce firma a montat termoanele,si sincer nici nu imi doresc sa apelez la ei datorita faptului ca au montat pervazul cam ciudat.

Tot ce stiu e eticheta care este pe sticla:

[ http://img543.imageshack.us/img543/471/1p12.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uploaded with ImageShack.us

Si ca pe profil de feronerie ii scris: KALE impreuna cu cativa coduri numerice.

In teorie geamul are 4 camere.

Puteti sa ma sfatuiti va rog, unde si cum sa comand si sa inlocuiesc geamul?

locuiesc in sector 3, titan, aproape de auchan.

am gasit un site cu o reclama de de reparatii teropan, o simulare imi da 149 ron ca si cost de inlocuire geam, tot inclusiv,montaj, expertizare, etc etc...
este un pret corect?

#2
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 riccetto80, on 17 iulie 2013 - 22:14, said:

buna!
Puteti sa ma sfatuiti va rog, unde si cum sa comand si sa inlocuiesc geamul?



La orice atelier care face geamuri duble(termopan)

Quote

am gasit un site cu o reclama de de reparatii teropan, o simulare imi da 149 ron ca si cost de inlocuire geam, tot inclusiv,montaj, expertizare, etc etc...
este un pret corect?

Mergi la mai multe ateliere si intreaba si asa aflii daca platesti un pret corect !

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
dupa cum vezi firma care face termopanele si firma care face geamurile sunt 2 entitati diferite.
s-au specializat unii doar pe geamuri iar altii pe profile, acestia comanda geamurile de la ceilalti
astfel un singur producator de geamuri deserveste mai multe "firme de termopane"
poti sa suni si la cei care au produs geamul sa faci o intrebare. nu e vina lor ca s-a spart, probabil nu ai pus prea bine geamul la loc si tensiunea rezultata s-a transformat in crapatura
iarasi faptul ca termopanistii ti-au montat profilele ciobaneste e alta mancare de peste....

Edited by onlyone, 18 July 2013 - 00:04.


#4
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
la dimensiunile indicate, 149 este un pret just.

#5
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 euribiontuL, on 18 iulie 2013 - 08:13, said:

la dimensiunile indicate, 149 este un pret just.
Da, este bun pretul.

 onlyone, on 18 iulie 2013 - 00:04, said:

dupa cum vezi firma care face termopanele si firma care face geamurile sunt 2 entitati diferite.
s-au specializat unii doar pe geamuri iar altii pe profile, acestia comanda geamurile de la ceilalti
astfel un singur producator de geamuri deserveste mai multe "firme de termopane"
poti sa suni si la cei care au produs geamul sa faci o intrebare. nu e vina lor ca s-a spart, probabil nu ai pus prea bine geamul la loc si tensiunea rezultata s-a transformat in crapatura
iarasi faptul ca termopanistii ti-au montat profilele ciobaneste e alta mancare de peste....
A scos omul sticla si a montat-o ulterior. N-au nici o vina prestatorii de servicii.

#6
aky77

aky77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.07.2008

 riccetto80, on 17 iulie 2013 - 22:14, said:

buna!

Azi an fost nevoit sa fac o reparatie la pervazul exterior si am aplicat silicon si dupa cateva minute dupa ce am pus sticla la loc , dintro o data sa auzit un zgomot si sticla sa crapat pe un colt (partea din interior).
Puteti sa ma sfatuiti va rog, unde si cum sa comand si sa inlocuiesc geamul?
locuiesc in sector 3, titan, aproape de auchan.
am gasit un site cu o reclama de de reparatii teropan, o simulare imi da 149 ron ca si cost de inlocuire geam, tot inclusiv,montaj, expertizare, etc etc...
este un pret corect?

 onlyone, on 18 iulie 2013 - 00:04, said:

dupa cum vezi firma care face termopanele si firma care face geamurile sunt 2 entitati diferite.
s-au specializat unii doar pe geamuri iar altii pe profile, acestia comanda geamurile de la ceilalti
astfel un singur producator de geamuri deserveste mai multe "firme de termopane"
poti sa suni si la cei care au produs geamul sa faci o intrebare. nu e vina lor ca s-a spart, probabil nu ai pus prea bine geamul la loc si tensiunea rezultata s-a transformat in   crapatura
iarasi faptul ca termopanistii ti-au montat profilele ciobaneste e alta mancare de peste....
Cei de la VISPESTI nu fac pentru persoane fizice , si in nici un caz nu-ti vor asigura si transportul. Nu e vina nici a producatorului sticlei , nici a celor care ti-au montat tamplaria . Cand ai montat personal sticla , n-ai calat-o cum trebuie , si de-aia s-a spart . Calele sunt placutele acelea de plastic colorat de diverse grosimi pe care sta asezat geamul in interiorul profilului . Chiar si daca ai garantie de la producatorul ferestrei , faptul ca ai spart tu geamul nu e cuprins de garantie , deci tot cu bani il vei inlocui.
Pretul estimativ de 149 lei e corect avand in vedere dimensiunile (care se vad din poza cu eticheta).

Dar ai mare grija cu ce firma schimbi geamul , sa-ti dea factura si sa scrie pe factura LowE , altfel n-ai cum sa dovedesti nimic daca ceva merge prost....

firma care a produs geamul termopan e VISPESTI , iar firma care a montat tamplaria e DANMARK CONS , pe cei care au montat poti sa-i tragi la raspundere daca zici ca au fost prost montate pervazele , dar doar pt montajul incorrect al pervazelor , sticla ai spart-o singurel....

Edited by aky77, 19 July 2013 - 12:51.


#7
riccetto80

riccetto80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2013
Multumesc pentru raspunsurile.

De la bun inceput am cautat informatii sa schimb sticla dupa banii mei, unde am scris ca pretind ceva de la producator de sticla/termopane sau de la cine care au montat???

Luni in teorie sa vina meseriaj cu sticla noua si il inlocuieste, si el a spus ca am gresit sa pun calele.

si meseriaj ma confirmat ca termopane sunt montate gresit, au bagat spuma sub pervas si lau ridicat prea mult, pervas i prea scurt si alte magarii (inclusiv un spatiul de cam 1,5cm intre 2 placi de pervas), cum si el a spus "profesionalism romanesc"...
si din cauza asta am fost nevoit sa scot de 4 ori termopane, sa bag silicon sa incerc sa resolv infiltratii de apa... a patra ora am gresit sa pun in loc sticla si sa spart, dar repet, niciodata am scris sau am vrut sa fie inlocuita in garantie sau chestile asta, ma ghindeam ca i mai dificil sa gasesc o sticla la fel si ca trebuie un producator anume, dar pare ca greseam si ca orice producator de geamurile poate sa imi faca o sticla noua si ca orice instalator/firma de termopane poate sa imi inlocuiesca cu o sticla noua potrivita.
Mai bine ca i asa, ca luni sa am iar fereastra fara probleme.

Nu sunt roman, primul mesaj a fost corectat de o prieten roman, asta lam scris eu singur, sper ca am fost inteles, si multumesc inca o data pentru aiutor.

#8
riccetto80

riccetto80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2013
Iar probleme! :D

Cam 2 septmane inainte a fost aic meseriaj de firma "reparatii termopane"... a venit imediat, nu a cerut banii de deplasare (posibil pentru ca era exsact in zona, a venit in 5 minute), nu a cerut avans, sa imi calculezaza preturil de sticla a folosit calculator pe situl lor de la calculator al meu:

http://www.reparatii...-termopan-low-e
cam 150 ron

A spus ca in 4/5 zile sa fie gata sticla si ma suna... nu a mai sunat, am incercat sa sun eu din cand in cand, dar ori era telefon inchis, ori nu raspundea.

Oarecum am avut traba in perioda asta, si nefiind o chestie urgenta, am lasat balta.

Azi am sunat iar si surpriza, a raspuns cineva, alt om, ma spus ca costa 20 ron deplasare pentru masurat, ca la marima ca am nevoie eu costa 190 ron sticla (si daca situl lor spune 150 ron) si ca nu stie ce sa intamplat alta data si ca a fost alt angajat si ca firma nu i a lui.

nu stiu ce sa fac, dar toata treaba asta nuimi miroase bine ,asa ca va rog sa ma sfatuiti, care ar putea fi o firma de montat /reparat termopane care imi poate inlocui sticla cu  preturi corecte pentru zona titan auchan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate