Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ASE

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
N-am avut rabdare sa citesc 4 pagini.

Am vazut ca vrei sa dai la finante si esti de la uman.Am facut filologie si acum trec anul 2 la ase finante banci.In primul an o sa-ti vina mai greu daca nu esti obisnuit sa inveti.Eu in liceu nu am facut nimic, absolut nimic.Asadar am zis sa nu fac aceeasi greseala si sa dau la o facultate unde trebuie sa invat insa n-am crezut ca chiar asa de diferit o sa fie.

Ase-ul pare usor , economie agroalimentara , management , marketing  DA , sunt , insa finante si cibernetica statistica si inform economica nu sunt chiar cu una cu doua.Un student ce e absolvit rei ,man , mrk stie putin comparativ cu un absolvent de CSIE sau FABBV.

Gandeste-te bine daca-ti place domeniul de banci.Eu eram pe punctul de a ma duce la REI insa am vorbit cu cativa absolventi si mi-au spus ca e mai mult un ghiveci..si ca o alta greutate o are FABBVsau CSIE.(eu  as mai adauga si contabilitatea aici , insa nu ma pasioneaza deloc desi e o facultate f buna)


Matematica ...am trecut de ea. Posted Image Nu am nici o restanta fata de alte persoane ce au fost la MI si teoretic ar avea o gandire mai matematica.Daca te crezi capabil sa inveti mult , materii noi ,legate mult cu matematica da la fabbv  , dar gandeste-te bine.

Revin si eu la salariu , 1500 pentru anul 1 dupa facultate mi se pare FOARTE OK. nu am studiat la HARVARD ca sa intru cu nu stiu cate mii de euro.Eu una nu vreau sa ma angajez la BNR ..sau la vreo banca.A fi economist pe finante nu inseamna DOAR BANCI!

Edited by Juliee, 04 August 2013 - 08:16.


#74
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
marketingul sa fie usor la ase? greu de crezut.
la mine in iasi, unde multi considera FEAA un șto de facultate, la Marketing e cam jale, se cam ajunge pe la RRuri, note mici iar cei mai relaxati, care s-au inscris la MKT doar pentru ca suna cool..ajung sa se inscrie de mai multe ori in acelasi an (>5 restante in anul II, >=1 in anul 3)
la Management iar e jale...cam singura specializare unde mai vezi cate un picat la licenta, cine ajunge in licenta..

iar faptul ca e greu in facultate nush dak iti ajuta mare branza dupa..poate fi un recrutor care sa mearga pe sistemul invocat aici ca o specializare mai grea face o selectie mai riguroasa...
dar, cati fac diferenta intre specializari si cati iau la gramada aseul? greu de spus..
sunt destui care pun deosebit accent pe activitati extracur..ori cand ai multe de facut pt. fac..cam nasol cu timpu personal..tre sa mai si respiri

#75
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 beleapecap, on 04 august 2013 - 10:29, said:

marketingul sa fie usor la ase? greu de crezut.
la mine in iasi, unde multi considera FEAA un șto de facultate, la Marketing e cam jale, se cam ajunge pe la RRuri, note mici iar cei mai relaxati, care s-au inscris la MKT doar pentru ca suna cool..ajung sa se inscrie de mai multe ori in acelasi an (>5 restante in anul II, >=1 in anul 3)
la Management iar e jale...cam singura specializare unde mai vezi cate un picat la licenta, cine ajunge in licenta..

iar faptul ca e greu in facultate nush dak iti ajuta mare branza dupa..poate fi un recrutor care sa mearga pe sistemul invocat aici ca o specializare mai grea face o selectie mai riguroasa...
dar, cati fac diferenta intre specializari si cati iau la gramada aseul? greu de spus..
sunt destui care pun deosebit accent pe activitati extracur..ori cand ai multe de facut pt. fac..cam nasol cu timpu personal..tre sa mai si respiri
Nu stiu cum e la iasi eu vorbeam de bucuresti.

A fi usor nu inseamna a lua 10 , ci a fi usor de invatat :) .
Nu poti sa te duci pe un post de analist financiar cu facultatea de management . :) Nu se compara managementul si marketingul cu fabbv. La management e mult de tocit..si ? la ce ajuta sa faci n-mii de feluri de management?!
Am stat in camin si am vazut cum sunt persoanele de la marketing ase..duc o restanta de la matematica pana in anul 3(si nu se compara matematica lor cu cea pe care am facut-o eu ) , si au mai mult timp liber decat ore.

Normal ca trb sa ai si activitati extra- , insa de lucru asta iti dai seama singur.Tu singur te duci la interviuri , la internshipuri ..te inscrii in asociatii.

Cu iasiul?! am un coleg ce e la feaa si imi spunea ca el pt examen la tehnologia aplicatiilor office(excel) a avut pe platforma online exercitiu exact la fel ca la examen.Noi , cel putin de la finante , NU. Si imi pare bine pt ca daca ma duc la un interviu si am o proba de genul stiu din prima mai multe decat fostul meu coleg , care le-a invatat...hmm"mot-a-mot" :)
Nu cred ca cei de la mrk , man stiu sa faca o scoatere din gestiune , ce invata ei e activiul si pasivul si niste operatii simple.ATAT

#76
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Juliee, on 04 august 2013 - 14:04, said:


Nu stiu cum e la iasi eu vorbeam de bucuresti.

A fi usor nu inseamna a lua 10 , ci a fi usor de invatat :) .
Nu poti sa te duci pe un post de analist financiar cu facultatea de management . :)

Bullshit! :| daca esti direct din facultate, 0 experienta nu te angajeaza nici dracu' ca analist financiar ca ai face un dezastru total pe postul asta. O fi ASE-ul mai bun decat altele, dar nu e MIT sau Harvard ;)


Iar experienta poate obtine si unul de la o facultate privata, anonima daca are destula determinare/ambitie sa ajunga acolo unde vrea ;)

Edited by lawrence38, 04 August 2013 - 15:35.


#77
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 lawrence38, on 04 august 2013 - 15:30, said:

Bullshit! Posted Image daca esti direct din facultate, 0 experienta nu te angajeaza nici dracu' ca analist financiar ca ai face un dezastru total pe postul asta. O fi ASE-ul mai bun decat altele, dar nu e MIT sau Harvard Posted Image


Iar experienta poate obtine si unul de la o facultate privata, anonima daca are destula determinare/ambitie sa ajunga acolo unde vrea Posted Image
Imi pare rau , aici vorbeam de facultati. LA AMBELE fara EXPERIENTA.Posted Image
Nu-mi zi mie ca unul cu economie agroalimentara si unul cu finante sau contabilitate (toti 3 cu activiitati in voluntariat , asociatii) are sanse mai MARI ca ultimii.
Exista pozitia de analist fianciar si-n romania , si nu , nu sunt romani de la MIT sau Harvard(nu cred ca e cineva atat de ... sa se intoarca inapoi cu o facultate de genul).Sunt de la facultatile in romania..

Ah..revin , era doar un exemplu in care diferentiam managementul .
Si nu e mai bine sa STII ce facultate ai absolvit (si sa ai experienta) decat sa nu stii si sa ai experienta?

Sunt extrem de putini oameni cu facultati private in economie carora chiar le pasa de ce au facut.

Edited by Juliee, 04 August 2013 - 17:23.


#78
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012

 Juliee, on 04 august 2013 - 14:04, said:

Cu iasiul?! am un coleg ce e la feaa si imi spunea ca el pt examen la tehnologia aplicatiilor office(excel) a avut pe platforma online exercitiu exact la fel ca la examen.Noi , cel putin de la finante , NU. Si imi pare bine pt ca daca ma duc la un interviu si am o proba de genul stiu din prima mai multe decat fostul meu coleg , care le-a invatat...hmm"mot-a-mot" Posted Image
Nu cred ca cei de la mrk , man stiu sa faca o scoatere din gestiune , ce invata ei e activiul si pasivul si niste operatii simple.ATAT

a mancat el maro mult cand era mic si a avut norocul prostului.
nu e chiar asa simplu de trecut

p.s. analist financiar, fara experienta pe conta in romania cam greu de prins.
putini recunosc de bun CFA...singura certificare veritabila

Edited by beleapecap, 04 August 2013 - 21:31.


#79
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Juliee, on 04 august 2013 - 17:23, said:

Imi pare rau , aici vorbeam de facultati. LA AMBELE fara EXPERIENTA.Posted Image
Nu-mi zi mie ca unul cu economie agroalimentara si unul cu finante sau contabilitate (toti 3 cu activiitati in voluntariat , asociatii) are sanse mai MARI ca ultimii.


Daca e baiat destept ARE. Nu-ti fa iluzii ca facultatea sau mai bine zic "o facultate" o sa-ti stea drept stea in frunte sau card de acces in diverse locuri. In ultima instanta conteaza persoana, ce stie, cum se prezinta, etc.

Aia care angajeaza doar dupa ce diploma are tipu', tipa, isi merita angajatii. Si asta e mai ales valabil in Romania, unde si gastele pot merge la facultate :|

 Juliee, on 04 august 2013 - 08:05, said:

N-am avut rabdare sa citesc 4 pagini.

Am vazut ca vrei sa dai la finante si esti de la uman.Am facut filologie si acum trec anul 2 la ase finante banci.

Imi pare rau sa-ti spun asta dar sper sa dai cu capu' de sus cat mai repede si cat mai vertiginos pentru ca iti trebuie multa maturitate ca sa faci ceva cu adevarat in viata, nu-ti pune baza in nicio facultate sau hartie :nonobad:

 Juliee, on 04 august 2013 - 17:23, said:

Sunt extrem de putini oameni cu facultati private in economie carora chiar le pasa de ce au facut.

Nu mai generaliza oamenii, nu pune facultatea ta sau orice alta calificare ai pe vreun pedestal ca o sa regreti mai tarziu, crede-ma ;)

#80
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
măi băieţi/fete, de ce tot amestecaţi voi experienţa cu facultatea? INDIFERENT că ai sau nu ai facultate, în primul/primele joburi în care lucrezi, nu ai experienţă, eşti junior cum s-ar zice, nu te pune nimeni la PRIMUL job vicepreşedinte de firmă, nici consilier al preşedintelui!

se tot spune că nu te angajează nimeni fără experienţă... depinde pe ce post... este adevărat pt posturile care cer experienţă !!! şi nu e nimic anormal, şi, repet, este valabil şi pt cei FĂRĂ facultate, degeaba vine acum Gigel şi scrie pe forum că facultatea e un kk pt că după facultate nu ai experienţă... da, nu ai, dar cu atît mai puţin ai imediat după LICEU !!!

deci omu' alege, face facultate sau nu face; în funcţie de asta, poate MAI TÎRZIU să aibă pretenţii, respectiv acces, în anumite joburi la care patronul şi/sau legea nu permit angajarea celor care au doar studii liceale. Dar experienţa, e cu totul altă mîncare de peşte. Experienţă o să ai la 30 de ani mult mai multă decît la 20, la 40 şi mai multă, ş.a.m.d.... aţi văzut voi mulţi directori de corporaţii la 22 de ani ???

#81
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Legat de experienta, una e sa nu o ai si nici sa nu stii mai nimic teorie (logic argumentata si nu spusa ca pe o poezie) si alta e sa nu ai experienta dar cand te intreaba cineva ceva poti transa problema la nivel teoretic. Ori aici trebuie sa sclipeasca absolventii, la abordarea teoretica, mai ales ca documentatie exista cata vrei. Iar de la teorie la practica e doar un pas.

Edited by neagu_laurentiu, 05 August 2013 - 10:51.


#82
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012

 neagu_laurentiu, on 05 august 2013 - 10:41, said:

Legat de experienta, una e sa nu o ai si nici sa nu stii mai nimic teorie (logic argumentata si nu spusa ca pe o poezie) si alta e sa nu ai experienta dar cand te intreaba cineva ceva poti transa problema la nivel teoretic. Ori aici trebuie sa sclipeasca absolventii, la abordarea teoretica, mai ales ca documentatie exista cata vrei. Iar de la teorie la practica e doar un pas.
poate la programare. nu mai generaliza

#83
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
La contabilitate ce are ?! Ca ma pricep.

#84
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010

 lawrence38, on 04 august 2013 - 21:37, said:


Daca e baiat destept ARE. Nu-ti fa iluzii ca facultatea sau mai bine zic "o facultate" o sa-ti stea drept stea in frunte sau card de acces in diverse locuri. In ultima instanta conteaza persoana, ce stie, cum se prezinta, etc.

Aia care angajeaza doar dupa ce diploma are tipu', tipa, isi merita angajatii. Si asta e mai ales valabil in Romania, unde si gastele pot merge la facultate Posted Image



Imi pare rau sa-ti spun asta dar sper sa dai cu capu' de sus cat mai repede si cat mai vertiginos pentru ca iti trebuie multa maturitate ca sa faci ceva cu adevarat in viata, nu-ti pune baza in nicio facultate sau hartie Posted Image



Nu mai generaliza oamenii, nu pune facultatea ta sau orice alta calificare ai pe vreun pedestal ca o sa regreti mai tarziu, crede-ma Posted Image
Nu stiu de ce am impresia ca mi se intelege gresit mesajul.
In final erau 2 chestii: MANAGEMENTUl sau MARKETINGUL nu se compara cu Contabilitatea , finantele sau csie.Si nu bag aici experienta , asociatiile etc.Ma refer strict la ce se INVATA.!
Nu-mi fac iluzii de nici un fel , eu vroiam sa arat diferenta dintre o facultate la care freci menta si nu inveti pt ca e prea usoara si la una in care chiar inveti.

Nu generalizez oamenii , nu pun facultatea mea ( eu nu sunt si la csie sau contabilitate) ci doar aratam DIFERENTA de materii.Stiu studenti la man ce trec in anul 2 , la fel ca mine , si de aia mi-am permis sa spun.
Momentan n-am fost angajata niciodata , cum as putea sa zic ce fel de oameni angajeaza angajatorii ?! Eu ma refer la partea strict teoretica , si la ce cunostinte iti da facultatea.

De aia am spus ca cei de la rei de exemplu , man sau mrk nu stiu sa faca contabilitate ca cei de la celelalte facultati?De ce ?! pt ca nu invata , nu au in programa.In schimb au 10 tipuri de management.
Si nu cred ca ajungi manager la 23 de ani.

#85
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Juliee, on 05 august 2013 - 12:04, said:



Complet de acord. Vrei conta, du-te la CIG unde faci 7-8 tipuri de contabilitate+audit. Vrei banci, du-te la Fin-Banci. Desi toti iesim economisti(nu stiu daca aia de la MK ies economisti) fiecare din noi va avea si o specializare.
Si, in opinia mea, unul care are CIG terminata poate fi un bun manager, dar unul care are managementul terminat nu poate fi un bun contabil.

#86
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Alecsandru010, on 06 august 2013 - 08:17, said:

Si, in opinia mea, unul care are CIG terminata poate fi un bun manager, dar unul care are managementul terminat nu poate fi un bun contabil.
Sunt de acord cand vorbim de majoritatea insa avem si exceptii ce studiaza extrascolar.
Legat de manageri, cei mai multi sunt pregatiti intr-un domeniu de activitate (altul decat managementul), stiu cu ce se mananca acea activitate si eventual fac facultatea in cauza (desi multi au nativ indus mecanismul si nu le trebuie trei ani de scoala specifica) ori studiaza pe cont propriu mecanismele economice si desfasoara activitatea. Un manager doar cu facultatea in cauza fara alta pregatire pe un domeniu de activitate eu nu am vazut (desi nu neg ca nu ar fi pe undeva).

Edited by neagu_laurentiu, 06 August 2013 - 08:54.


#87
alexandrapricob

alexandrapricob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2013
nu stiu la ce subiect sa ma duc sa  postez intrebarea asta ..Vreau si eu sa stiu cator studenti din anul 1  de studiu li se acorda acea bursa de studiu? am citit tot pe site si ei doar spun ca se au celor de la buget cu frecventa si cam atat... :-?

#88
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Asa cum scrie aici: http://www.ase.ro/as...rijin/index.asp

#89
MicKeyMous3

MicKeyMous3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2010
Marketing sau REI ?

#90
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Vrea cineva nişte manuale pt. Turism scoase în anii '000 ? Sau le fac vânt?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate