Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

ASE

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013
subiectul se cheama ASE nu geodezie ....asa ca va rog sa postati informatii de legate de ASE altfel sterg subiectul.

 Eduard9876, on 30 iulie 2013 - 21:26, said:

Avand in vedere sistemul de la noi,nici nu ma mir de ce sunt asa de derutat.
Nu am cerut sa-mi spuneti care sa o fac,sa alegeti voi pentru mine..(nu sunt atat de prost sa intreb asa ceva..).doar ca dupa ce termini liceul ,care stie tot despre facultat,decat dupa 2-3 cautari pe google..
Stiu ca nici o facultate,nu te scoate manager in cazul meu sau etc etc..
Eu desi am terminat profil real,nu stau deloc bine la capitolul fizica,(vina profului pe de o parte;si a mea ca habar nu am avut ceea ce vreau sa fac..si puteam sa aprofundez in particular.)
Eu nu stiu ce fizica se face la geodezie si normal ca ma sperie gandu' ca o sa imi blestem zilele pe acolo..habar nu am ce implica sa fii student acolo..din spusele a 2-3=0.
Problema este ca  cei care ne ducem la facultate ne ducem de dragul de a pleca de acasa.,(nu toti,bineinteles).de a face orice..sa nu dam cu sapa..stiu ca e greu oriunde m-as duce..dar tu "ai avea tupeu sa te plimbi cu avionu' nestiind cum se piloteaza?"
Sincer eu nu sunt atat de atras de mate,o inteleg,nu excelez,dar nici prost nu's..economia o inteleg,(,pana acum)..cum sa nu fii derutat in o asa tara..
Multam' pt raspuns,apreciez.


Poti sa-ti faci un subiect al tau nu e nevoie sa te bagi peste altii.

#56
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
In romania, nota de promovare a unui examen este 5 (cinci).
Daca nu obtiineai  nota 5, nu promovai nici in ciclul primar.  Corijenta , acesta este termenul.
Si atunci, puteai sa repeti examenul respectiv, in toamna, "dadeai corijenta".
Faptul ca acum, in ciclul universitar , nepromovarea unui examen se numeste "restanta", confuzeaza multa lume?
Daca tu nu obtii nota 5, vrei ca statul roman sa-ti dea bani in continuare? esti tu buricul pamantului? Sunt la coada alti studenti cu note mari, care merita statutul de bugetar.

#57
Eduard9876

Eduard9876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.07.2013
Banuiesc ca are Laurentiu,oricat de mic ar fi procentul..sa zicem ca eu vreau sa ma fac aviator..si toti ma cred nebun,si nu am posibilitatea sa fac asta in Ro.si daca nu ma duc la facultate,iar nu este bine,traind cu ideea ca mori de foame?tu ce ai face?(stiu,ti-ai urma talentele naturale,dar nici acolo nu ai incredere in tine,sau poate sunt mai multe..e alta discutie asta...)Stiu ca daca vrei performante in orice domeniu,studiezi acasa,dar sa nu deviem de la subiect..eu doream sa stiu ce implica geodezia,cata fizica se face,si pe de o parte,ce implica a fi student la management.
Acum banuiesc ca un viitor raspuns al tau e asa:te duci la aman2 si vezi ce iti place.
Si eu vreau asa,dar cum am intrebat mai sus,daca renunt la ASE,(la cealalta sunt la taxa),si am restante,platesc ceva cand cer retragerea?Logic ar fi nu,dar cu asa zisul contract de studii,orice e posibil,cum nu am acces la el,sunt in dubii,logic.Si daca ar fi sa platesc,situatia mea financiara nu imi permite sa platesc o facultate la care sunt la taxa care cine stie daca ma va atrage asa cum cred eu.. si eventualele marlanii ale celor de la ASE pt o retragere in timpul anului universitar..poate ca cer prea multe..ar zice unii..dar cine are binevointa sau stie,e rugat sa lase o fraza in topic.

#58
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011

 Eduard9876, on 30 iulie 2013 - 21:36, said:

Multumesc de raspuns Claudia.
Eu stiam exact opusul,cum ca este de tocit mult,..nu ai cum sa-ti dai seama,decat dupa ce te duci acolo..usor pt unii poate  chin pt altii si invers.
Stiti cumva,daca eu ca viitor student la buget,am restanta la ei,si vreau sa ma retrag dupa sesiune,se considera ca as pica la taxa,?si trebuie sa platesc o parte din taxa anuala?Presupun ca astea sunt in contractul de studii(o alta mare prostie dupa parerea mea)..dar cum nu am semnat acel contract nu am acces la astfel de informatii..deci care stie ceva de lucrul asta,as aprecia un raspuns.
de tocit da e. Eu am facut doar materia Management in anul 1 si am avut o carte de invatat in 3 zile. Si foarte important este ca daca ai o restanta pe primul semestru nu treci neaparat la taxa( pana acuma se facea trecerea la buget/taxa si dupa primul sem in anul 1 acum s-a schimbat admiterea deci nu stiu daca o sa fie la fel) mai mult chiar e putin probabil daca ai doar una sa nu ramai la buget. Majoritatea restantelor se iau in vara deci nu ai avea de ce sa iti faci griji de asta (foarte putini la noi la fabbv nu le-au luat pe toate cu sfantul 5 dar le-au luat ce sa mai). Nu cred ca te pun sa platesti ceva daca renunti la facultate dar de asta nu sunt absolut sigura.

#59
Eduard9876

Eduard9876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.07.2013
OK cosmin imi cer scuze,ideea era ca daca faceam,tot ziceai ca este topic despre ASE,asa ca nu vad problema.
Mara,cred ca nu ai inteles ce intreb,ce ai scris tu stiu si eu,no offense..nu cer sa mi plateasca nimeni nimic,am zis concis,daca m-as retrage,ce sa imi mai plateasca,?
Ma intereseaza sa nu platesc eu lor nimic,daca am restante ,si as pica la taxa,sau ma rog cum e procedura..de unde sa stiu eu,daca nu am trecut prin asa ceva..
De aroganta toti suntem capabili.
Multumesc pt raspuns oricum.

#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

 Eduard9876, on 30 iulie 2013 - 21:44, said:

tu ce ai face?
As studia programa de invatamant de la fiecare sa vad ce se prinde de mine, as merge pe teren la cei ce practica cele doua meserii sa iau contact cu realitatea, as studia piata joburilor, as sta un an pe dreapta sa ma pregatesc pentru ce-mi place daca am ratat in liceu ceva etc.
Legat de ASE si promovare, vezi regulamentul de studii, ai acolo cum se intampla cele dorite de tine.

Edited by neagu_laurentiu, 30 July 2013 - 21:51.


#61
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Daca esti la buget si promovezi examenele, ramai la buget, deci nu datorezi nimic.
Daca esti la buget si nu promovezi examenele, la sfarsitul primul semestru, esti redistribuit  "la taxa", deci, trebuie sa platesti 1/2 din taxa anuala ,(aferenta semestrului 2)
Poti fi deasemenea promovat  in anul 2,  chiar daca ai examene nepromovate (cu restante). Vei avea iarasi de ales in anul 2, daca continui inca un an sau nu, ai deasemenea o noua optiune: "inghetarea anului universitar".

Edited by maramicuip, 30 July 2013 - 21:54.


#62
Eduard9876

Eduard9876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.07.2013
Multam' de raspuns Claudia,apreciez.
@laurentiu:m-am uitat peste planurile de invatamant..singurul lucru ce ma sperie e fizica,probabil din cauza de necunoscut,o sa tin cont in alegerea facuta.Multumesc de feed-back.
@mara:mersi,eu nu intelegeam,cum este procedura de a pica de la buget-taxa..lucrurile astea se afla in acel contract stupid banuies,de aici si intrebarile mele .

#63
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Cu managementul nu faci mai nimic ! Functiile posibile pot fi foarte bine ocupate cu orice facultate absolvita, aici trebuie sa ai spirit de antreprenor si el cam vine din nastere.

Edited by neagu_laurentiu, 30 July 2013 - 22:07.


#64
Eduard9876

Eduard9876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.07.2013
De treaba asta imi pot da seama abia dupa ce vad cu proprii ochi..

IMi cer scuze pt o noua intrebare...daca am fost admins la taxa si nu sunt inmatriculat,si  nici nu am platit   nici o transa din taxa,pierd locul,nu?

#65
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 Eduard9876, on 30 iulie 2013 - 22:24, said:

De treaba asta imi pot da seama abia dupa ce vad cu proprii ochi..

IMi cer scuze pt o noua intrebare...daca am fost admins la taxa si nu sunt inmatriculat,si  nici nu am platit   nici o transa din taxa,pierd locul,nu?

Stai drept si judeca stramb. Normal ca pierzi locul. (orisicum, cred ca mai ai o sansa, anul acesta am impresia ca au fost mai multe locuri decat candidati, deci, ai mari sanse sa nu fie prea tarziu) .Incearca cu un telefon la secretariat.
  • O precizare, redistribuirea aceea Buget- taxa, nu se face in sens unic, este valabila si viceversa. adica poti fi student la taxa, iar dupa redistribuire sa prinzi un loc bugetat(unul din cele pierdute in cazul prezentat mai sus).

Edited by maramicuip, 30 July 2013 - 22:32.


#66
Eduard9876

Eduard9876

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.07.2013
Ok.am inteles,sa zicem ca stiam precizarea facuta de tine,nu vreau sa par arogant,era logic.
Multumesc inca o data pt raspunsuri.

#67
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.01.2007
Tot la manangemet la ASE am intrat si eu :D

#68
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012

 neagu_laurentiu, on 30 iulie 2013 - 22:06, said:

Cu managementul nu faci mai nimic ! Functiile posibile pot fi foarte bine ocupate cu orice facultate absolvita, aici trebuie sa ai spirit de antreprenor si el cam vine din nastere.
asta o crezi tu.
absolventii de management au fix aceleasi conditii de intrare in CECCAR, se pot prezenta la concursuri la BNR s.a.m.d.
nu sunt cu nimic mai prejos decat absolventii altor specializari economice, si in nici un caz nu sunt mai prejos decat absolventi de alte specializari tehnice sau mai putin tehnice care nu-si urmeaza domeniul si prin diferite manevre cauta sa ocupe locurile de munca destinate absolventilor de stiinte economice.
tembeluti care s-au dus la constructii si alte cele pentru ca asa zice gura lumii.

#69
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

 beleapecap, on 02 august 2013 - 12:57, said:

absolventii de management au fix aceleasi conditii de intrare in CECCAR, se pot prezenta la concursuri la BNR s.a.m.d.
Stiu asta de ~20 ani ! Si mai stiu ca majoritatea covarsitoare nu studiaza extrascolar si raman doar la cat s-a predat la cursuri, ca nu au nici o tragere de inima spre contabilitate sau finante din moment ce au ajuns pe la acele profile, nu-s aceleasi cursuri dupa primul an etc. si atunci ce am spus eu se cam adevereste. Desigur, sunt si exceptii dar daca tot vrei altceva atunci mergi din start acolo unde ti-e locul.

 beleapecap, on 02 august 2013 - 12:57, said:

nu sunt cu nimic mai prejos decat absolventii altor specializari economice
Asta să i-o spui lu' mutu (repet, nu discutam despre exceptii).

 beleapecap, on 02 august 2013 - 12:57, said:

si in nici un caz nu sunt mai prejos decat absolventi de alte specializari tehnice sau mai putin tehnice care nu-si urmeaza domeniul si prin diferite manevre cauta sa ocupe locurile de munca destinate absolventilor de stiinte economice.
tembeluti care s-au dus la constructii si alte cele pentru ca asa zice gura lumii.
Aici sunt de acord.

Edited by neagu_laurentiu, 02 August 2013 - 13:59.


#70
Stile89t

Stile89t

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.07.2013
ampus-virtual.ase.ro/Licenta/licenta/licenta-etapa2.asp

http://campus-virtua...enta-etapa2.asp

#71
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Numai locurile pacatoase ! Dar trebuie sa-si faca si norma profesorii...

#72
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 neagu_laurentiu, on 02 august 2013 - 19:34, said:

Numai locurile pacatoase ! Dar trebuie sa-si faca si norma profesorii...

Tu ce profil/facultate ai terminat de esti asa inversunat impotriva celor de la management? :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate