Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

ASE

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013

View Postmaramicuip, on 17 iulie 2013 - 22:29, said:

A.S.E.-ul , specializarea Finante -Banci, are peste 500 de locuri la admiterea in anul I, iar A.S.E.-ul nu este singura universitate  din tara care are specializarea asta.
Cate locuri in consiliul de administratie al BNR-ului? crezi ca au fost vacante in ultimii 20 de ani? Tu parca spuneai de "Nicolae Dănilă", ca ti-ar place o cariera ca a lui.


da chiar mi-ar placea o cariera ca a lui :)

#20
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postlawrence38, on 17 iulie 2013 - 22:22, said:

Eu cred ca in someniul finantelor, trebui sa ai in primul rand niste baze solide de cunostinte, nu merge ca in politica doar cu tunuri si cutite sub coasta altora/nepotism iar apoi sa stii sa te vinzi pe tine insuti altora.
http://www.campus-vi...TERE_2013/2.pdf
Banul a fost si ramane totusi ochiul Dracului.
Uite ce face o institutie prestigioasa pentru bani.
Minim 75 de candidati? Acest prag este in pericol sa nu fie atins?
Mai bine sa sfatuim candidatii sa treaca cat mai multe optiuni(fiecare optiune costa, nu este MOKA), in loc sa-i sfatuim sa aleaga specializarile pe care le doresc.

Edited by maramicuip, 17 July 2013 - 22:57.


#21
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostCosminCSM, on 17 iulie 2013 - 22:25, said:

si la management ma gandisem prima data vrei sa vb pe mess daca e? am mai multe intrebari:)

Nu am messenger dar am mesagerie privata Posted Image

View Postmaramicuip, on 17 iulie 2013 - 22:29, said:

A.S.E.-ul , specializarea Finante -Banci, are peste 500 de locuri la admiterea in anul I, iar A.S.E.-ul nu este singura universitate  din tara care are specializarea asta.
Cate locuri in consiliul de administratie al BNR-ului? crezi ca au fost vacante in ultimii 20 de ani? Tu parca spuneai de "Nicolae Dănilă", ca ti-ar place o cariera ca a lui.
Cati or mai fi pe loc in ziua de azi ? La ASE ma refer

Edit...am dat o cautare, anul trecut cica ar fi fost 7 in medie. Cand am intrat eu erau vreo 20 pe loc la buget la Manag daca imi aduc bine aminte. Oricum asta nu spune nimic pentru ca majoritatea sunt "de umplutura", plus ca atunci erau unii inscrisi si la cate 4-5 facultati Posted Image

View Postmaramicuip, on 17 iulie 2013 - 22:49, said:

http://www.campus-vi...TERE_2013/2.pdf
Banul a fost si ramane totusi ochiul Dracului.
Uite ce face o institutie prestigioasa pentru bani.
Minim 75 de candidati? Acest prag este in pericol sa nu fie atins?
Mai bine sa sfatuim candidatii sa treaca cat mai multe optiuni(fiecare optiune costa, nu este MOKA), in loc sa-i sfatuim sa aleaga specializarile pe care le doresc.

Mda....educatie a la Romanika :coolspeak: sa stea buzunarul profesorului plin, nu sa iasa studentu' toba de carte :|

View Postmaramicuip, on 17 iulie 2013 - 22:49, said:

http://www.campus-vi...TERE_2013/2.pdf
Banul a fost si ramane totusi ochiul Dracului.
Uite ce face o institutie prestigioasa pentru bani.
Minim 75 de candidati? Acest prag este in pericol sa nu fie atins?
Mai bine sa sfatuim candidatii sa treaca cat mai multe optiuni(fiecare optiune costa, nu este MOKA), in loc sa-i sfatuim sa aleaga specializarile pe care le doresc.

Problema e ca intr-o banca, in Romania nu prea faci bani...adica eu cred ca sunt alte domenii mult mai interesante si banoase decat a lucra intr-o banca, mai ales cum zicea el sa administrezi conturi...pentru asta primeste probabil 1000-1500 RON la inceput sau mai putin prin provincie. Oricum trebuie sa incepi de undeva dar eu zic ca a incepe intr-o banca mare nu e solutia cea mai buna. E mult mai indicat sa lucrezi undeva unde sa ai ocazia sa prinzi o pozitie de responsabilitate mai devreme. In bancile din Romania 90% sunt niste "paper-pushers" , ma ingrozesc cateodata cand mai am ocazia sa vorbesc cu persoane care au de 2-3 ori mai multa experienta ca mine, cu titlu de general manager sau pe-acolo dar care de fapt sunt varza...habar nu au, probabil au ajuns pe pozitiile alea doar pentru ca s-au indarjit sa stea pe-acolo mult si au prins pureci. Sunt cazuri si cazuri bineinteles dar in general oamenii care sunt acum la conducere, chiar si in domeniul bancar, nu prea au habar. De ce credeti ca majoritatea bancilor straine isi aduc pe cate unul de-al lor pe pozitii inalte ? Nu pentru ca n-ar fi mai usor sa angajeze un roman ci fiindca in general nivelul in Romania e mult mai scazut.

Edited by lawrence38, 17 July 2013 - 23:01.


#22
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postmaramicuip, on 17 iulie 2013 - 22:49, said:

http://www.campus-vi...TERE_2013/2.pdf
Banul a fost si ramane totusi ochiul Dracului.
Uite ce face o institutie prestigioasa pentru bani.
Minim 75 de candidati? Acest prag este in pericol sa nu fie atins?
Mai bine sa sfatuim candidatii sa treaca cat mai multe optiuni(fiecare optiune costa, nu este MOKA), in loc sa-i sfatuim sa aleaga specializarile pe care le doresc.

View Postmaramicuip, on 17 iulie 2013 - 22:49, said:

http://www.campus-vi...TERE_2013/2.pdf
Banul a fost si ramane totusi ochiul Dracului.
Uite ce face o institutie prestigioasa pentru bani.
Minim 75 de candidati? Acest prag este in pericol sa nu fie atins?
Mai bine sa sfatuim candidatii sa treaca cat mai multe optiuni(fiecare optiune costa, nu este MOKA), in loc sa-i sfatuim sa aleaga specializarile pe care le doresc.

Se pare ca sunt in mare eroare!
Trebuie sa-mi pun cenusa pe cap.
Posted Image
http://www.campus-vi...ta/ANUNT/A1.pdf
Minunea chiar s-a intamplat, A.S.E.-ul nu are suficienti studenti(candidati) pentru anumite specializari.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#23
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postmaramicuip, on 19 iulie 2013 - 20:43, said:




Se pare ca sunt in mare eroare!
Trebuie sa-mi pun cenusa pe cap.
Posted Image
http://www.campus-vi...ta/ANUNT/A1.pdf
Minunea chiar s-a intamplat, A.S.E.-ul nu are suficienti studenti(candidati) pentru anumite specializari.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Stiudănț no spic Ingliș nou mor ? :scratchchin:

#24
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
http://webcache.goog...l=ro&lr=lang_ro
Anul trecut parca mai stiau ceva engleza????

#25
claudia_bb

claudia_bb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.03.2011
Evident ca ase-fabbv nu iti va asigura vreodata un post asa cum viseaza multi pentru ca asa cum stiti sunt foarte multe locuri in fiecare an si da mai sunt si alte facultati prin tara cu acelasi profil. Daca vei fi pe locul 100 din 500 de studenti doar din anul tau fara sa ii pui la scocoteala pe cei din anii anteriori si viitori, normal ca nu vei ajunge sa ai un viitor asa de stralucit. Si de asemena nu conteaza numai rezultatele la facultatea ci si ce studiezi tu pe cont propiu, la ce work-shop-uri, camp-uri si intership-uri mergi. Si cea mai mare greseala este sa nu te "pricepi" la mate si sa alegi sa vi la fabbv si sa mai ai si curajul sa visezi ca vei lua examenul de modelare sau inginerie financiara.

#26
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
^ Hai mai da-o incolo de treaba... Daca si matematica de facultate e grea... Oricum la toate facultatile nu doar la ASE la examen se dau fix problemele de la seminar dar cu alte numere... Chiar daca nu te preocupa matematica te obosesti macar sa inveti metodele de rezolvare (multe sunt standard) a unor probleme si gata. Imposibil sa nu treci. Daca ne plangem de asta cand avem pe net si youtube plin de exercitii si cursuri de facultate... oare cum se descurcau aia in anii '80 cu ele? Probabil ca de aia ei acum au pozitii bune in banci totusi si astia de azi nu isi gasesc de munca :)).

#27
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013

View Post-catalin, on 24 iulie 2013 - 14:14, said:

^ Hai mai da-o incolo de treaba... Daca si matematica de facultate e grea... Oricum la toate facultatile nu doar la ASE la examen se dau fix problemele de la seminar dar cu alte numere... Chiar daca nu te preocupa matematica te obosesti macar sa inveti metodele de rezolvare (multe sunt standard) a unor probleme si gata. Imposibil sa nu treci. Daca ne plangem de asta cand avem pe net si youtube plin de exercitii si cursuri de facultate... oare cum se descurcau aia in anii '80 cu ele? Probabil ca de aia ei acum au pozitii bune in banci totusi si astia de azi nu isi gasesc de munca Posted Image).

stai linistit ca nu e problema de matematica pentru ca mi-as da interesul s-o invat insa la mine e problema cu gasitul de munca.Matematica mi se pare chiar interesanta si partea aia cu elemente de statistica si alte chesti dinastea scheme de tot felul dar vreau sa stiu ca sunt apreciat pentru ceea ce fac si imi gasesc un loc de munca bun.

#28
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostCosminCSM, on 24 iulie 2013 - 15:40, said:

vreau sa stiu ca sunt apreciat pentru ceea ce fac si imi gasesc un loc de munca bun.
Ai impresia ca daca inveti bine, nu esti apreciat? O bursa de merit~530 ron+  o bursa de excelenta sau de cercetare `850 ron.
Iar daca te duce carca, poti avea si o slujba platita cu ~1400 ron.

View PostCosminCSM, on 24 iulie 2013 - 15:40, said:

stai linistit ca nu e problema de matematica pentru ca mi-as da interesul s-o invat
Dar pentru asta, trebuie sa-ti dai interesul.

#29
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013

View Postmaramicuip, on 24 iulie 2013 - 15:46, said:

Ai impresia ca daca inveti bine, nu esti apreciat? O bursa de merit~530 ron+  o bursa de excelenta sau de cercetare `850 ron.
Iar daca te duce carca, poti avea si o slujba platita cu ~1400 ron.

Dar pentru asta, trebuie sa-ti dai interesul.


eu nu ma refer sa fiu apreciat in timpul facultatii ma refer ca dupa ce termin adica sa pot sa fiu angajat undeva calumea nu sa lucrez pe un salariu de 1500 lei intelegi ce vreu sa zic?:D

#30
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Cum naiba sa lucrezi pe 1.500 ron? Daca tu ai avut venituri in timpul facultatii?
1.500 ron, castiga "dorel"!!
Dar pentru asta trebuie sa inveti, trebuie sa te implici cu adevarat.
Tu vrei sa faci o facultate, sa treaca timpul , iar peste 3 ani sa te angajezi la Banca Nationala? ca poate iese Danila la pensie?

Edited by maramicuip, 24 July 2013 - 15:56.


#31
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
cam marete vise tata. incepe cu bacul, ia 10 si mai vezi tu dup-aia.
nu suntem la inceputul istoriei asa ca fara pile, familie, recomandari etc. e aproape imposibil de ajuns la joburi de-astea spectaculoase direct de pe bancile facultatii.

View Postmaramicuip, on 24 iulie 2013 - 15:52, said:

Cum naiba sa lucrezi pe 1.500 ron? Daca tu ai avut venituri in timpul facultatii?
1.500 ron, castiga "dorel"!!

sunt multe salarii in banci sub acest nivel. la nivel general procentul e si mai crancen

#32
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Sunt salarii mari in economie pt. oameni cu adevarat destepti si competenti. Nu ciocalari inchipuiti care viseaza "finante", "banci" etc. Adica in primul rand trebuie sa intelegi fenomenele. 2) sa citesti carti 'tehnice' in domeniu. 3) sa fii la punct mereu cu legislatia fiscala din romania 4) multa munca, uneori 'pe degeaba' la inceput ca sa prinzi experienta reala si totoadata sa demonstrezi ce capacitate ai. Dar cum maj. de se duc la ase sunt ciocalari fara un ban in buzunar dar care au poze imbracati la costum pe facebook cred si eu ca exista o impresie mai nasoala despre tot fenomenul asta...

#33
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013

View Postmaramicuip, on 24 iulie 2013 - 15:52, said:

Cum naiba sa lucrezi pe 1.500 ron? Daca tu ai avut venituri in timpul facultatii?
1.500 ron, castiga "dorel"!!
Dar pentru asta trebuie sa inveti, trebuie sa te implici cu adevarat.
Tu vrei sa faci o facultate, sa treaca timpul , iar peste 3 ani sa te angajezi la Banca Nationala? ca poate iese Danila la pensie?

ete na nici chiar asa in locul lui danila;))))

#34
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013

View Post-catalin, on 24 iulie 2013 - 16:45, said:

Sunt salarii mari in economie pt. oameni cu adevarat destepti si competenti. Nu ciocalari inchipuiti care viseaza "finante", "banci" etc. Adica in primul rand trebuie sa intelegi fenomenele. 2) sa citesti carti 'tehnice' in domeniu. 3) sa fii la punct mereu cu legislatia fiscala din romania 4) multa munca, uneori 'pe degeaba' la inceput ca sa prinzi experienta reala si totoadata sa demonstrezi ce capacitate ai. Dar cum maj. de se duc la ase sunt ciocalari fara un ban in buzunar dar care au poze imbracati la costum pe facebook cred si eu ca exista o impresie mai nasoala despre tot fenomenul asta...
mananci rahat cu gura plina.
ce salarii mari in economie visezi ?
sunt o mica patura care au salarii colosale pentru ca sunt sefi sau pile.
dupa 10-15 ani de experienta crancena poate poate sa nimeresti un post de sef fara sa ai spate

Edited by vexatul1987, 24 July 2013 - 18:36.


#35
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Te simti de ai sarit asa? Prin salarii mari ma refer acolo un 800-1000 euro, nu bani cat sa-ti iei 2 loganuri pe luna... Si acu' normal daca te educi economist la firma de apartament a lu' Gica si inafara de cartile de la scoala pe altele nu ai mai pus mana sau nu ai investit deloc in dezvolarea ta cred si eu ca ramai la acelasi salariu.

#36
CosminCSM

CosminCSM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 13.05.2013

View Post-catalin, on 24 iulie 2013 - 22:58, said:

Te simti de ai sarit asa? Prin salarii mari ma refer acolo un 800-1000 euro, nu bani cat sa-ti iei 2 loganuri pe luna... Si acu' normal daca te educi economist la firma de apartament a lu' Gica si inafara de cartile de la scoala pe altele nu ai mai pus mana sau nu ai investit deloc in dezvolarea ta cred si eu ca ramai la acelasi salariu.


oricum eu caut ceva mai mult de atat (1000 euro) insa nu ma astept ca de la inceput sa vina un salariu mai mare sunt constient ca o sa-l primesc prin munca Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate