Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Asus K56CB vs Lenovo B580AM

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostLensFlare, on 19 iulie 2013 - 15:18, said:

Sunt chiar atat de nestiute probleme cu garantia sau returul la PC Garage? Credeam ca mai citesti pe aici din cand in cand sau ai cunostinte care au patit-o cu ei. Posted Image
Nu,nu ma refer la asta.
Strikes again la ce? Crezi ca un alt magazin ar fi acceptat returul unui produs care nu face obiectul garantiei doar pentru ca utilizatorul nu e multumit de un aspect tehnic/vizual?
Daca era persoana fizica,nu era problema,dar ca persoana juridica,legea de retur in 10/30 zile fara motiv pica,indiferent de magazin.

Cat despre probleme,am incetat sa-mi mai fac griji,probleme poti avea la oricare,pana si la magnificii eMag.
Conteaza norocul in multe cazuri si felul in care stii sa discuti si sa`ti exprimi problema.

#38
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postgeorgik12, on 19 iulie 2013 - 15:55, said:

Strikes again la ce?
E doar o expresie, in engleza are un anume inteles. Posted Image

Diferenta dintre PC Garage si eMAG este faptul ca primii sunt notorii pentru faze gen.

Edited by LensFlare, 19 July 2013 - 15:59.


#39
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
În cazul de față, fiind vorba de o persoană juridică ale căror drepturi nu sunt acoperite de legislația care protejează consumatorul persoană fizică, mai mult ca sigur orice firmă de la noi ar reacționa la fel. Toți sunt o apă și un pământ la serviciile post-vânzare: magazine online, magazine fizice, producători premium  gen Sony, etc.

În România prețul mai mare al unui produs la un comerciant față de un altul nu înseamnă aproape deloc un plus de calitate a serviciilor! Asta se întâmplă și din cauza oamenilor care nu au așteptări crescute o dată cu un preț mărit. Pentru românul de rând valoarea mare este ceea ce contează, mai ales dacă acea valoare este făcută cunoscută.

#40
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Exact asta zic si eu.
Probleme au toate magazinele,nu exista unul de care sa nu se planga lumea. eMag-ul sa zicem ca ar fi mai ok,dar cu siguranta nu sunt sfinti,au cateva refuzari de garantie pe motive cu adevarat ridicolo.

Nu apar interesele nimanui,doar ca nu-mi place sa se zica de X si Y ca "vezi domle' ca astia au probleme".
Iar legat de poza aia,nu credeti ca din 2007 pana acum e cale lunga? :)

#41
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cine vrea service premium sa cumpere apple.
Da, chiar si in ro.

#42
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@dan78rom de banii aia prefer sa le arunc cand se strica...

#43
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Sau Dell/HP, nu seriile consumer la preț de Acer. Cunosc pe cineva care are Dell XPS cu garanție NBD de 5 ani și care, la sub un an de la achiziție, a avut HDD-ul stricat! A sunat la call-center Dell, a comunicat service tagul, a comunicat rezultatul unui test făcut de laptop în urma căruia a rezultat că HDD-ul este stricat, apoi i-a fost cerută adresa de livrare a unui HDD nou, de schimb.

Totodată persoana a fost întrebată dacă dorește să vină și un inginer care să facă înlocuirea HDD-lui. HDD-ul a venit prin curier, a fost înlocuit (fără ajutorul unui inginer), iar persoana a chemat curierul câteva zile mai târziu ca să trimită către Dell HDD-ul stricat. Nu a plătit nimic, nu a fost nevoie de țigăneală. Dell i-a sugerat să păstreze câteva zile HDD-ull în caz că dorește să recupereze datele înainte să îl returneze către Dell, fără a plăti nimic. Laptopul a costat cu 50% mai mult decât un laptop consumer din vremea respectivă ( anul trecut ) dar s-a dovedit că a meritat! De surplus nu a primit doar altă construcție, alte materiale, dar și servicii post-vânzare pe măsură! Avantajele garanției business/collect and return.

Repet, era vorba de un Dell XPS, probabil la un preț asemănător cu un Sony Vaio Premyum Deluxe care are unele antecedente care nu-s prea demne de laudă.

Edited by albastru, 20 July 2013 - 10:40.


#44
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Evident ca nu m-am putut abtine si l-am desfacut. Am crezut ca desfaci doar partea de acces la memeorie si HDD si ai acces si la placa WIFI, dar nici vorba de asa, trebuie desfacut de tot ca sa ai acces la placa wireless. Pana la urma asta am facut, am desfacut tot spatele, operatiune care nu implica ruperea nici unui sigiliu si am ajuns in sfarsit la placa wireless care este una miniPCI-Express Half Mini Card, deci cel mai probabil o voi inlocui in curand cu un Intel® Centrino® Advanced-N 6235 ...

PS: Aveti idee de unde pot cumpara placa asta ?

LE: Si era sa uit, alta cretinantate marca ASUS e ca una din memorii nu poate fi scoasa pana nu desfaci tot capacul care acopera spatele laptopului. Chiar asa batuti in cap sunt astia care proiecteaza laptop-urile astea ?

Edited by adrian001, 20 July 2013 - 15:52.


#45
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@adrian001, pentru a obtine carcasa aia subtire trebuiesc facute cateva "artificii" gen. :)

#46
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Nu in cazul asta, pur si simplu e vroba ca nu s-au gandit la detalii, era loc berechet sa le puna astfel incat sa poti scoate amabele memorii doar desfacand usita aia mica. Oricum am comandat deja placa aia WIFI de la Intel, probabil sapt. viitoare o voi si monta, deci costul total al laptop-ului va ajunge in final la 2500 RON (2400 Laptopul + 100 placa WIFI).

#47
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Toți producătorii care vând laptopuri cu cele mai puternice plăci video, cele mai puternice procesoare, cuplate cu un preț super atractiv și HDD lent apelează la multe compromisuri pentru a putea oferi prețul mic.

Uite cum ai acces la componentele unui HP Elitebook/ HP Probook fără unelte:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MbsH3NDllGA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Ux-f0LnkP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by albastru, 20 July 2013 - 20:43.


#48
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Noutăți? A venit placa de rețea wireless? Cum merge acum?

#49
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Maine o sa o primesc si maine o si montez. Va tin la curent ...

#50
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
A venit placa am si montat-o si am si facut teste. Concluzia este ca sunt multumit de achizitie si in sfarsit ma pot bucura si eu de laptop. Vitezele pe care le am acum sunt cam astea:

[ http://www.speedtest.net/result/2857262315.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum fata de cei 12 Mbps cat aveam cu mizeria aia de Atheros e un progres important.

Edited by adrian001, 24 July 2013 - 16:53.


#51
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Am fost rugat pe privat sa postez aici rezultatele din 3DMark 11

Entry:
Attached File  Result 3D Mark 2011 (Entry).jpg   89.97K   13 downloads

Performance:
Attached File  Result 3D Mark 2011 (Performance).jpg   86.86K   23 downloads

Specificatii placa video:
Attached File  Video card ASUS.gif   23.21K   24 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate