Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Asus K56CB vs Lenovo B580AM

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Acel Lenovo sigur nu ... m-am uitat la ThinkPad E530, dar si ala are bubele lui. Din punct de vedere estetic (si chiar practic) as fi multumit, adica arata decent si nu flexeaza cand pui presiune pe el, nici chiar capacul ecranului care este tot aluminiu. Este caldut exact unde este touchpad-ul si din ce am vazut in poze chiar sub el este ori northbride-ul, ori southbridge-ul placii de baza. All in all laptop-ul este decent mai putin partea de wireless care e bataie de joc, pe langa faptul ca nu e decat single band (2.4 GHZ) nici antena nu e prea buna, adica un vechi acer de 4 ani este cu 10 db (ca semnal) in fata acestui Asus puse in acelasi loc, ceea ce mi se pare trist. Daca as putea schimba cumva placa wireless cu una dual band (considerand ca are si antena pentru 5 Ghz) atunci ar fi cat de cat ok, dar asa nu stiu ce sa zic. La serviciu avem solutia enterprise de la CISCO cu wireless controller si AP-uri cu canale de maxim 20 de Mhz in 2.4 Ghz (nu merge setat mai mult) si cu canale de 40 Mhz in 5 Ghz.  Cu Acer-ul ala de 4 ani ating lejer 80/100 de Mbps up/down (in 5 Ghz) iar cu asta in 2.4 Ghz dupa o gramada de teste am avut maxim 20/12 Mbps, deci fail total.

PS: Totusi as vreau sa folosesc laptop-ul wrieless, nu sa conectez de fiecare data cablul, mai ales ca laptop-ul asta il iau acasa ...

#20
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Atunci orientează-te către altceva. Totuși, nici Thinkpad E530 nu îți place? Pare mai ok și decât ProBook și decât primele 2 modele alese. Poți returna Asusul?

#21
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai de ce sa nu pot face asta ? L-am cumparat de la PC Garage, banuiesc ca o sa comenteze, dar nu au incotro ...

Am citit de ThinkPad-ul ala si lumea zice ca are probleme cu ventilatorul in sesul ca pulseaza (adica ii creste turatia chiar si in idle la intervale scurte regulate) si deci e enervant ...

LE: Totusi e pacat, chiar imi place cum se simte tastatura si cum se misca ... am vazut ca la drivere pentru wireless sunt doua tipuri: pentru Atheros (ce am eu) si pentru Intel, care nu cred ca face placi wireless single band, deci e posibil ca alt model identic sa aiba WIFI de la Intel, cred ca o sa ii intreb maine pe aia de la PC Garage.

Edited by adrian001, 18 July 2013 - 21:09.


#22
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Mai bine scapă de el. Chiar și în recenzii serioase este menționată problema cu încălzirea:

Quote

Pros: powerful graphics card and processor, easy to upgrade, bright screen with opaque matrix and stylish
Cons: strong heating the bottom of the case, the cooling system is noisy during load fingerprints on the case


#23
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
M-am tiganit cu ei pe e-mail, dar se pare ca nu pot returna laptop-ul si deci pentru mine e ultimul produs cumparat de la PC Garage. Probabil o sa schimb in curand placa wireless din laptop cu una Intel ...

#24
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Din pagina PCGarage.ro

Produsele achizitionate la distanta se pot returna conform O.G. 130/2000. Consumatorul are dreptul sa notifice in scris comerciantului ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 10 zile lucratoare de la primirea produsului sau, in cazul prestarilor de servicii, de la incheierea contractului. Returnarea produselor se va face pe cheltuiala clientului, in termen de 5 zile lucratoare de la denuntarea contractului, folosind acelasi serviciu de transport cu care s-a facut expedierea. S.C. PC Garage S.R.L. va inapoia contravaloarea comenzii in cel mult 30 de zile de la data denuntarii in scris a contractului. Suma inapoiata cat si conditiile de returnare nu includ cheltuielile de transport. Nu se accepta pentru returnare produsele care prezinta modificari fizice, lovituri, ciobiri, zgarieturi, socuri etc.Incheierea contractului are loc in momentul emiterii facturii fiscale si nu la lansarea comenzii sau emiterea confirmarii automate de primire a acestei comenzi.
O.G. 130/2000 se aplica doar consumatorului definit ca orice persoana fizica care achizitioneaza, utilizeaza sau consuma produse ori beneficiaza de prestarea unor servicii, in afara activitatii sale profesionale, in baza unui contract incheiat cu un comerciant.

#25
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Da, dar legea aia protjeaza doar persoanele fizice, laptop-ul meu e luat pe persoana juridica, altfel ma duceam peste ei la magazin si la dadeam cu aia in cap ...

#26
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Am încercat să îți atrag atenția și pe forum dar și în mesageria privată. Îmi pare rău. Vezi dacă e ușor să faci schimbarea aia. Baftă multă!

Edited by albastru, 19 July 2013 - 11:14.


#27
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Am zis ca laptop-ul se misca foarte bine, sunt foarte multumit de el ... singurul lucru care ma deranjeaza (destul de mult) este acea placa wireless. Sper sa fie mini-PCI-Express si sa o pot inlocui.

#28
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Garanția este de 24 de luni?

#29
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Da, garantia este de 24 luni chiar si pe persoana juridica la laptop-ul asta ...

#30
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
http://www.itpromo.r...wb~1708707.html sau sună la Asus să afli dacă fac upgrade contra cost.

#31
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
PC Garage strikes again...

#32
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Având în vedere ceea ce discută în mesajele de mai jos, mă tem că nici o altă firmă, fie ea PC Garage, eMag, Cel, etc. nu este mai brează când vine vorba de garanția produsele achiziționate de persoane juridice ( altele decât persoanele juridice mari de genul multinaționalelor):

Garantie produse electronice pentru persoane juridice

Quote

Data post: Luni, 17 Iunie 2013, 22:30
Subiect: Garantie produse electronice pentru persoane juridice
Am avut surpriza ca ieri, cand am achitionat un produs IT pe firma (o componenta periferica pentru calculator), sa mi se precizeze faptul ca durata garantiei este redusa la jumatate (1 an in loc 2 ani) datorita faptului ca s-a achizitionat pe persoane juridica. La orice produs achizitionat ca persoana juridica garantia se injumatateste.
Pana acum nu am gasit nimic referitor la aceasta problema. Este ceva introdus de curand sau toate firmele procedeaza astfel?
Stiu ca am achizitionat produse electronice in trecut si nu am intampinat problema asta.

Data post: Marti, 18 Iunie 2013, 08:22
Persoanele juridice nu beneficiaza de dispozitiile legislatiei privind protectia consumatorilor, nu aveti unde sa gasiti reglementari in privinta asta.
Daca in trecut ati beneficiat de reparatii sau inlocuiri in garantie la produse cumparate pe firma ati avut noroc sa dati peste comercianti care tin la reputatia lor sau la relatiile cu firma dvs.


garantie persoane juridice

Quote

Data post: Duminica, 20 Martie 2011, 10:28
Subiect: garantie persoane juridice
Buna ziua sunt administratorul unei firme de IT si as dori sa cunosc si eu cadrul legal in ceea ce priveste asigurarea garantiei comerciale pentru persoanele juridice.
In speta eu cumpar produse IT trebuie sa asigur garantie clientilor mei..nu acelasi lucru pot spune despre furnizorii mei
Cum pot reglementa aceasta problema..ofer garantie...primesc garantie
Va multumesc

Data post: Vineri, 25 Martie 2011, 11:15
Daca produsele nu sunt vandute catre consumatori persoane fizice nu trebuie sa respectati prevederile Legii 449/2003.
In fapt garantia pentru produse va fi cea comerciala, stabilita de comun acord intre parti prin contract.

Avantaje și mari dezavantaje la faptul că economisești  TVA.

#33
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostLensFlare, on 19 iulie 2013 - 11:49, said:

PC Garage strikes again...
Detaliaza.

#34
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Sunt chiar atat de nestiute probleme cu garantia sau returul la PC Garage? Credeam ca mai citesti pe aici din cand in cand sau ai cunostinte care au patit-o cu ei. Posted Image

Edited by LensFlare, 19 July 2013 - 15:19.


#35
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Oare problema cu picătura a fost dată uitării? Posted Image

(Pentru cine nu știe, placa video din documentul de mai jos a fost refuzată în service, parte a unui sistem asamblat de Pc Garage, din cauza unei picături care a căzut pe placa video în timp ce ea funcționa, fapt ce a dus la defectarea ei din vina utilizatorului. Placa video s-a defectat de la acea picătură la o zi de la achiziția acelui calculator. Placa aia a costat aproximativ 1500 de lei acum 6 ani, probabil vreo 400-500 de EURO la timpul respectiv.)
[ https://i.imgur.com/ohPcaiY.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


P.S. Poze cu dovezile existenței acelei picături:

[ https://i.imgur.com/ST2APnG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/CaOglP4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by albastru, 19 July 2013 - 15:53.


#36
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@albastru apropo de scrisoarea aceea de respingere a garantiei, legal nu au voie sa conditioneze garantia de prezenta ambalajului original. E doar inca o metoda prin care mai pacalesc nestiutorii... o plangere la ANPC si se aleg cu o amenda de toata frumusetea daca refuza produsul pe motiv ca lipseste cutia. :)

Edited by LensFlare, 19 July 2013 - 15:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate