Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Romania-Italia itp expirat

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

 CorneliuRos, on 16 iulie 2013 - 20:43, said:

Si eu m-as enerva daca mi-ai oferi ca solutie platforma deoarece de curand

 calinkgb, on 16 iulie 2013 - 20:49, said:

E dreptul tau sa te enervezi, da' ma gandesc ca iti plac senzatiile tari, mai ales cand o sa te intrebe de sanatate Politia de frontiera... Si nu ai nostrii, ci aia maghiari Posted Image
eu zic ca sa il cauti pe mesterul ala cu actele retinute in Slovenia si vedeti voi cum va combinati la venire in Romanica :D

#38
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 December, on 16 iulie 2013 - 20:59, said:

Numa' certificatul ala de trimis inapoi prin curier face vreo 20 de oiro.
Uai dar eu am curier personal, nu ma incred sa dau certificatul masinei la firma de curierat precum nici la politia romana.

#39
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 CorneliuRos, on 16 iulie 2013 - 21:04, said:

Uai dar eu am curier personal, nu ma incred sa dau certificatul masinei la firma de curierat precum nici la politia romana.

Las ca gaborii ti-l iau fara sa-l dai tu de buna voie.

#40
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Eu sper sa mearga solutia cu ITP-ul provizoriu facut in Italia pentru ca tu ma jumulesti rau de tot. Din punct de vedere legal si moral este mai valabil ITP-ul facut in Italia.

Edited by CorneliuRos, 16 July 2013 - 21:25.


#41
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Cum vine aia "mai valabil"? :huh:

#42
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Nu e mai legal, poate mai ieftin doar. :w00t: Cat priveste partea cu jumulitul... :roflmao:

#43
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Spiacente!

Per quanto riguarda la revisione periodica dei veicoli a motore, è necessario seguire le disposizioni nazionali dello Stato di immatricolazione del veicolo, in riferimento alla tempistica e alle modalità di effettuazione del controllo.
Quindi, il veicolo immatricolato in Romania deve effettuare le revisioni periodiche secondo i tempi stabiliti dal codice della strada rumeno.
Inoltre, deve necessariamente effettuare tale controllo periodico presso gli organi istituzionali individuati dal codice della strada rumeno, e non può quindi fare la revisione presso la Motorizzazione italiana, o presso  le officine autorizzate, in quanto deve essere accertato il rispetto delle disposizioni di efficienza del veicolo previste dallo Stato di immatricolazione, non potendo essere verificata l'efficienza del veicolo secondo disposizioni di altro Stato.

Deci ... cu parere de rau, io cred ca ramai pe Sfanta mana a lu' December!

#44
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013

 CorneliuRos, on 16 iulie 2013 - 18:30, said:

Ieri dimineata m-am uitat pe certificat si am vazut ca ITP-ul e scazut de 3 luni de zile. Masina este inmatriculata in Ro dar m-a prins timpul in Italia. A mai avut cineva  acest gen de problema? Cum se procedeaza ?
Te costă 100 euro la băieții cu autocarele. Ăia de transportă persoane.

Într-o săptămână e gata.

#45
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 Clerik, on 17 iulie 2013 - 00:44, said:

Te costă 100 euro la băieții cu autocarele. Ăia de transportă persoane.

Într-o săptămână e gata.
M-am interesat dar ma costa 300

 florinppv, on 16 iulie 2013 - 22:15, said:

Per quanto riguarda la revisione periodica dei veicoli a motore, è necessario seguire le disposizioni nazionali dello Stato di immatricolazione del veicolo, in riferimento alla tempistica e alle modalità di effettuazione del controllo.
Quindi, il veicolo immatricolato in Romania deve effettuare le revisioni periodiche secondo i tempi stabiliti dal codice della strada rumeno.
Inoltre, deve necessariamente effettuare tale controllo periodico presso gli organi istituzionali individuati dal codice della strada rumeno, e non può quindi fare la revisione presso la Motorizzazione italiana, o presso  le officine autorizzate, in quanto deve essere accertato il rispetto delle disposizioni di efficienza del veicolo previste dallo Stato di immatricolazione, non potendo essere verificata l'efficienza del veicolo secondo disposizioni di altro Stato.
Mie nu mi se pare in regula treaba aceasta, adica de la 3,5 tone in sus este legal sa faci ITP ul in alta tara iar tot ce tine sub 3,5 tone nu este voie. La dracu pe toti care au inventat aceste legi stupide.

Edited by CorneliuRos, 17 July 2013 - 19:18.


#46
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

 CorneliuRos, on 16 iulie 2013 - 20:47, said:

Poate ca nu trebuia sa ma rad de decapitata  decapotabila lui Barboso...
Posted Image

Vezi ma Cornelus ce inseamna sa fii taran idiot macaronezo-wanna be? Si recunoaste ca Barboso a fost un domn, da' uite ca eu nu-s, iti urez sa nu poti merge cu aspiratoru' fara manuta lu Decembrica, care bineinteles ca trebuie sa ne faca si noua cinste pentru ca te ajuta. Eu zic sa vinzi aspiratoru' ca iesi mai bine, oricum fara bemveu nu te recunosc aia in sat la tine Posted Image Deh, chestiile se mai intampla si dupa sufletu' omului :D

#47
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Am hotarat sa nu mai folosesc masina o vreme Posted Image .

Edited by CorneliuRos, 17 July 2013 - 19:39.


#48
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Se intampla asta deoarece perioada dintre revizii poate fi diferita de la tara la tara (chiar daca sunt membre UE). De ex, in .ro este de 2 ani pt turisme, iar in .it este de 4 ani dupa prima inmatriculare la turismele noi, dupa care se face din 2 in 2 ani, iar in .pl este de 1 an.

Eu zic sa te bagi, chiar daca te costa 300, cu mai putin nu iesi nici daca o duci pe platforma, iar de dus in tara fara ITP pe roti nu cred ca merita. In plus, pana la urma tot va trebui sa o faci chiar daca nu vei folosi masina o perioada.

De studiat: http://www.asaps.it/...44_cent_156.pdf

Edited by florinppv, 17 July 2013 - 20:46.


#49
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

 florinppv, on 17 iulie 2013 - 20:39, said:

Va fac eu un rezumat: daca te prinde politia fara ITP, amenda si masina merge in parcare pana are ITP valabil. Amenda e de la 159 pana la 639 de euro.

#50
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 ecstrim, on 18 iulie 2013 - 11:16, said:

Va fac eu un rezumat: daca te prinde politia fara ITP, amenda si masina merge in parcare pana are ITP valabil. Amenda e de la 159 pana la 639 de euro.
M-am interesat eu direct la politie. Amenda este in jur de 143 euro in sus iar masina nu o pot retine in parcare cum zici tu...se doar suspenda dreptul de circulatie in Itlalia pentru un timp, de fapt iti dau si o foaie ca poti circula cu ea pana la frontiera .

M-am interesat dar nu pot face ITP-ul la RAR-ul lor precum a facut amicul meu in Belgia Posted Image

Edited by CorneliuRos, 23 July 2013 - 20:51.


#51
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Pai si ce te opreste sa mergi pana in...Belgia? :naughty:

#52
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Daca planul A nu functioneaza (adica sa fac ITP-ul la RAR-ul broscarilor fara sa imi dea timbru, doar sa justifice sa masina este in stare tehnica buna) , trec la planul B si anume ma duc la un service autorizat RAR si fac Itp-ul la ei ,dupa care imi va da foaia daca masina dupa inspectia facuta rezulta ca poate iesi pe drum sau nu, franele functioneaza sau nu, tiungul atarna de asfalt sau nu. Asta vreau sa scrie pe acea foaie ca pana la urma asta inseamna ITP .

Edited by CorneliuRos, 23 July 2013 - 21:35.


#53
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Sau planul C: platforma.
Oricum e mai rapida, si nici nu se opreste la primu' deal pe care-l are de urcat.

#54
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Da, da' aia costa...
Io fara 1000 oiro nu i-as aduce aspiratorul :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate