Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Critica constructiva

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#19
studio_21

studio_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.04.2014
Foarte tari ! Singura chestie e cu hdru - (Aici cred ca depinde si de gustul fiecaruia) . De exemplu mie imi place sa folosesc hdr dar sa nu para ca am folosit efectul ala , daca intelegi ce zic :) ! In general pentru o poza cu linie de orizont fac 2 (una expusa pe background si cealalta pe cer , apoi le combin - asa obtin un hdr fara sa semene a hdr) . Cred in ca intelegi ideea ! Oricum imi plac mult si efectele stridente. Totul depinde de ce vrei sa transmiti ! Respect pentru ceea ce faci !

#20
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View Poststudio_21, on 10 aprilie 2014 - 20:43, said:

Foarte tari ! Singura chestie e cu hdru - (Aici cred ca depinde si de gustul fiecaruia) . De exemplu mie imi place sa folosesc hdr dar sa nu para ca am folosit efectul ala , daca intelegi ce zic Posted Image ! In general pentru o poza cu linie de orizont fac 2 (una expusa pe background si cealalta pe cer , apoi le combin - asa obtin un hdr fara sa semene a hdr) . Cred in ca intelegi ideea ! Oricum imi plac mult si efectele stridente. Totul depinde de ce vrei sa transmiti ! Respect pentru ceea ce faci !
Multumesc frumos ! Cum spuneam intr-un mesaj anterior, HDR-ul este la stadiul de experiment ( de culori si de softuri ), si uneori imi place sa dau mai multa culoare fata de imaginea reala. Imi plac culorile, aduc veselie, evident incerc sa nu exagerez, si chiar daca am scapat mai multa culoare, am zis ca poate nu strica placerea de a privi poza respectiva. Combin, lucrez, imaginatie exista, imi caut un stil, experimentez. Ma bucur ca ceea ce fac place si asta ma stimuleaza ! Si ce este cel mai important, sunt deschis la sugestii, sfaturi, critici :) O sa incerc si eu combinatia de 2 poze in stilul tau cu prima ocazie. Eu am mers pe 3 poze ( normal, expus si subexpus ), sau un pseudo-hdr cu o singura poza. Oricand e loc de mai bine cand faci ceva cu placere !

Vizionare placuta tuturor celor ce popositi pe pagina mea !

#21
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Pe langa plopii fara sot, in drum spre-al meu castel, la umbra ciresilor am zabovit, gandind ce poze sa mai pun :)

#22
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Linistea ... florilor de cires :)

#23
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
O zi din octombrie ...

Edited by pirpy, 29 April 2014 - 15:29.


#24
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Drumul spre aur Posted Image

#25
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Spre Île de la Cité

#26
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Promenada pe si deasupra Senei :)

#27
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Prea kitchos efectul ăla HDR...compoziţia e faină.

#28
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View PostTinkerbelle, on 06 mai 2014 - 16:40, said:

Prea kitchos efectul ăla HDR...compoziţia e faină.
Gusturi si gusturi ...  :)

#29
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Muzicianul

#30
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postpirpy, on 06 mai 2014 - 17:11, said:

Gusturi si gusturi ...  
Ai dreptate, gusturi de calitate şi gusturi proaste... :)

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Compozițiile în multe fotografii arată că ai mână. Desigur, sunt câteva sfaturi care nu strică:
-HDR-ul uneori nici nu e necesar, mai ales dacă ai lumină bună, dacă folosești filtre. Aici http://www.panoramio...photo/103288738 ai un exemplu clar însă unde un HDR era util. Scoteai la lumină și clădirile imediat de sub orizont. Util dar nu obligatoriu, pentru că ele oricum nu fac subiectul expunerii.
-Văd că încadrezi agresiv uneori, ceea ce semnifică o înclinație spre fotografie. Foarte bune! Cel mai bun exemplu e cel cu fata cu floarea. Acolo ai o încadrare de nota 10. Mulți nu ar fi îndrăznit să intre așa de bine "în pită" Uneori insă apare nesiguranța: Dacă de exemplu ai de ales între a tăia vârfuri la copaci și a strica încadrarea, taie mai mult decât vârful.
-Atenție la încadrările cu obiecte ce ies în evidență, am văzut încadrări centrale. Acestea strică efectul încadrării. De multe ori fac imaginea să apară plată. Alteori te lovește un stâlp în cap când vizionezi cadrele.

Edited by benis, 07 May 2014 - 13:36.


#32
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View Postbenis, on 07 mai 2014 - 13:30, said:

Compozițiile în multe fotografii arată că ai mână. Desigur, sunt câteva sfaturi care nu strică:
-HDR-ul uneori nici nu e necesar, mai ales dacă ai lumină bună, dacă folosești filtre.
-Văd că încadrezi agresiv uneori, ceea ce semnifică o înclinație spre fotografie. Foarte bune! Cel mai bun exemplu e cel cu fata cu floarea. Acolo ai o încadrare de nota 10. Mulți nu ar fi îndrăznit să intre așa de bine "în pită" Uneori insă apare nesiguranța: Dacă de exemplu ai de ales între a tăia vârfuri la copaci și a strica încadrarea, taie mai mult decât vârful.
-Atenție la încadrările cu obiecte ce ies în evidență, am văzut încadrări centrale. Acestea strică efectul încadrării. De multe ori fac imaginea să apară plată. Alteori te lovește un stâlp în cap când vizionezi cadrele.
Multumesc frumos pentru sfaturi !

- De cele mai multe ori folosesc HDR-ul cand nu am avut lumina buna sau cadrul era banal ! Stiu ca uneori exagerez, nu tot ce fac e reusit, dar experimentez :)
- Nu e neaparat inclinatia spre fotografie cat deformatia profesionala ( fost regizor de montaj si editor imagine in tv ) ceea ce m-a facut sa vad altfel imaginea in ansamblu sau in particular.
- Tocmai pentru ca tv-ul si fotografia nu sunt intodeauna acelasi lucru, gresesc la anumite incadraturi. Sper sa ma corectez in timp :)

Multumesc pentru aprecieri !

#33
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Chiar voiam să te întreb dacă nu ai lucrat ceva în domeniu, mă bătea gândul la ceva foto de presă.

#34
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Inca tineri ...  Posted Image

Edited by pirpy, 09 May 2014 - 13:42.


#35
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Notre-Dame de Paris, vedere de pe malul Senei :)

#36
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
E greu să faci o poză nereuşită cu Notre-Dame şi Sena... :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate