Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

calcul corect adaos comercial

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

View Postlacusta75, on 16 iulie 2013 - 18:04, said:


acu' spune-i si ce sa faca pt a deduce cat mai mult tva.

s-o descurca el sa gaseasca o tiganca care sa-i vanda facturi pe  firme fantoma.

#20
elatudor09

elatudor09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.06.2011

View Postlacusta75, on 16 iulie 2013 - 18:04, said:

l-ai dezamagit....el vedea altfel lucrurile.
acu' spune-i si ce sa faca pt a deduce cat mai mult tva.

la cat de bine "cunosti" legislatia fiscala prin raspunsurile la misto de aici,cum de nu stii ce sa faci cu 5000 mii de euro in topicul deschis de tine in septembrie in afaceri...ha ha

View Postlacusta75, on 16 iulie 2013 - 13:10, said:

tu chiar detii o societate comerciala?

tu chiar ai doar 5 000 mii de euro?

Edited by elatudor09, 23 September 2013 - 23:13.


#21
iasminb

iasminb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2015

View Postgelublabla, on 16 iulie 2013 - 15:33, said:

La obiect:
- cand te aprovizionezi cu marfa pe factura ai trecute distinct pretul marfii si un TVA;
- daca o bagi in gestiune spre a o revinde faci un NIR in care evidentiezi: pretul cu care ai cumparat (1) marfa (deci nu ai treaba aici cu TVA ul platit), adaosul(2) pe care il pui (in procente si valoare absoluta), pretul de vanzare fara TVA (3=1+2)si TVA -ul pe care urmeaza sa-l incasezi de la clientii tai (4=3*24%).
Pentru exercitiu cauta doua formulare de factura si un NIR si incearca sa le completezi urmarins ce am scris eu mai sus. SUCCES!
Ca sa verifici daca ai facut corect faci diferenta dintre TVA ul pe care il incasezi tu de la client si cel platit furnizorului. Daca e mai mare ca 0 este bine, dar nu te bucura in exces deoarece acea diferenta o virezi la stat ca sa cheltuie Sova la autostrazi!

Un raspuns foarte clar. Multumesc.
Am o nedumerire insa. Am un IF si sunt neplatitor de TVA. Fiind incepator nu inteleg de ce nu se calculeaza TVA-ul la punctul 1. cand eu am platit TVA-ul pe factura si nu am sa-l mai recuperez de la clienti. Daca eu am cumparat un produs cu 12RON, fara TVA, si cu TVA este 14.88 imi ies urmatoarele calcule dupa cele 2 exemple:
Cu TVA: 14.88 * 1.2 = 17.86
Fara TVA: 12 * 1.2 = 14.4
Deci, in cazul acesta pretul meu ar fi mai mic decat cu cat l-am cumparat! Oare trebuie sa adaug TVA-ul in rubrica nr 4 inloc de a-l include in Pretul de Achizitie? Sau trebuie ca adaosul meu sa includa TVA-ul, adica inloc de 1.2 sa adaug 1.44: 12 * 1.44 = 17.28
Multumesc.

Edited by iasminb, 08 February 2015 - 21:55.


#22
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postiasminb, on 08 februarie 2015 - 21:50, said:

Un raspuns foarte clar. Multumesc.
Am o nedumerire insa. Am un IF si sunt neplatitor de TVA. Fiind incepator nu inteleg de ce nu se calculeaza TVA-ul la punctul 1. cand eu am platit TVA-ul pe factura si nu am sa-l mai recuperez de la clienti. Daca eu am cumparat un produs cu 12RON, fara TVA, si cu TVA este 14.88 imi ies urmatoarele calcule dupa cele 2 exemple:
Cu TVA: 14.88 * 1.2 = 17.86
Fara TVA: 12 * 1.2 = 14.4
Deci, in cazul acesta pretul meu ar fi mai mic decat cu cat l-am cumparat! Oare trebuie sa adaug TVA-ul in rubrica nr 4 inloc de a-l include in Pretul de Achizitie? Sau trebuie ca adaosul meu sa includa TVA-ul, adica inloc de 1.2 sa adaug 1.44: 12 * 1.44 = 17.28
Multumesc.



daca nu esti platitor de tva nici nu deduci, adica pretul de achizitie este suma totala platita.
iar faza cu adaos si tva este doar matematica.
presupunere- achizitie produs care pe factura apare
pret unitar fara tva-100 lei
tva-24 lei
total factura -124 lei

si vrei adaos 20%

1-platitor tva
100*1.2*1.24=148.8
sau
100*1.24*1.2=148.8
datorita proprietatilo inmultirii nu conteaza daca pui mai intai adaos sau tva

100 * 1.2=120
120*1.24=148.8

2-neplatitor tva
124*1.2=148.8

neplatitorul de tva ia in calcul pretul total al produsului

#23
iasminb

iasminb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2015

View PostLORELYAN, on 08 februarie 2015 - 23:12, said:

daca nu esti platitor de tva nici nu deduci, adica pretul de achizitie este suma totala platita.
....
2-neplatitor tva
124*1.2=148.8

neplatitorul de tva ia in calcul pretul total al produsului

Multumesc mult LORELYAN. M-ai ajutat sa inteleg mai bine.
Dumnezeu sa te binecuvinteze

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate