Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Spania - Romania fara asigurare si fara ITP

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Slo

Slo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009
Furgoneta Ford Transit inmatriculata in Spania, proprietar roman cu domiciliu in Spania (eu), dar n-am mai folosit-o de ceva vreme si nu are nici asigurare si nici ITP. N-am facut niciodata drumuri internationale si cu atat mai putin spre Romania cu masina si nu stiu daca se cere pe undeva vreun fel de documetatie pe la vreo vama ceva... asigurarea ma costa 1000 euro si prefer sa evit cheltuiala asta si mai are si niste defecte de genul senzori dereglati pe la usa si nu iese apa la stergatoare sigur nu trece ITP. sa zicem ca in vreo 200€ rezolv problemele mecanice si trec ITP, dar fara asigurare va figura ca "defect usor" si trebuie remediata problema (adica asigurare) intr-un interval de timp...
Masina vreau s-o aduc s-o inmatriculez in tara.
Ce-mi recomandati in legatura cu dumul??

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Platforma.

#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Platforma.
Sunt satul de genul asta de oameni pentru care RCA/Cartea verde e ceva optional!

#4
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
o urci pe platforma , o repari, o duci la rar pe platforma , etc

#5
Slo

Slo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009
habar nu am, dar nu credeti ca platforma o sa ma coste tot in jurul a 1000€? incerc sa evit cheltuiala asta... pai mai bine imi fac asigurare decat s-o aduc cu platforma... deci in afara de asigurare si platforma, nu exista alta metoda? de reparat o repar si trec ITP (dar nu complet pentru ca, cum am mai spus, fara asigurare o sa figureze ca "defect usor" si trebuie remediata problema), nu pot face nimic in timpul asta? Stiu sunt insistent, dar nu vreau sa par retardat, lol :))

#6
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
nu vrei sa pari....

daca legea zice ca aia si aia dar tu nu vrei nici platforma...ce dracu sa intelegem?

#7
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Stii ceva : vindeti cazanul in Spania si cumperi altul in Romania, daca platforma nu, asigurare Nu , carte verde NU .
La teleportare este rind mare.

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Daca pe drum ai sanse sa nu fi oprit te vor opri 100% la punctul de control intre ungaria si romania.

#9
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nu se poate face asigurare pe o perioada scurta gen o saptamana ?

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In Spania se poate face asigurare pe un trimestru, de fapt se face pe un an dar exista posibilitatea sa o platesti in 3 rate, platesti numai prima rata si apoi iti vezi de ale tale. Asigurarea se anuleaza de la sine dupa ce vad aia ca nu mai platesti a 2-a rata. Cu verificarea tehnica te descurci.
Dar ce naiba are caruta aia asa de deosebit de nu vrei sa te desparti de ea? A vinzi acolo si iti iei altceva aici asa cum ti s-a mai zis. In Romania trebuie sa platesti taxa de mediu la inmatriculare care te face sa iti vinzi tot neamul, apoi asigurarile care si alea sunt scumpe, etc.

#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pai furgoneta ta poate are si alte probleme la sistemul de directie, la frane etc de care tu nu esti constient.
de aia se face itp, pentru ca poate tie nu iti pasa ca intri cu masina in pom si ramai schilod, dar poti sa omori alte zece persoane pe drum.

#12
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postbossake, on 16 iulie 2013 - 13:08, said:

Daca pe drum ai sanse sa nu fi oprit te vor opri 100% la punctul de control intre ungaria si romania.

Daca e duba, are sanse mari sa-l intrebe de sanatate prin Austria. Iar la vama dintre Romania si Ungaria il intreaba sigur, si nu ai nostrii... ;)
Iar cu ungurii nu glumesti la faze de astea.

#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
ba glumesti pe la 200e....sa vezi ce rad baietii..

alta solutie - radiaz-o..comanda numere de tzoll din germania online pe 7 zile si vino cu ea acasa. numerele alea au si asig daca nu ma insel...cineva mai in tema cred ca poate sa detalieze..

Edited by smoke, 16 July 2013 - 14:48.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ma cam indoi ca ti-ar da cineva online numere mai ales dintr-o tara in alta dar problema mai mare e ca oricum nu ai voie sa circuli fara ITP.

#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
stai linistit ca se face de mult... :)

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
aia nu, aia nu... cum zicea  si @andu2006, mai astepti vreo 300 de ani pana vine Picard cu Enterprise si o teleporteaza unde vrei
gratis, ai vazut ca in film ii ajuta pe toti :)

#17
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostSlo, on 16 iulie 2013 - 11:33, said:

Furgoneta Ford Transit inmatriculata in Spania, proprietar roman cu domiciliu in Spania (eu), dar n-am mai folosit-o de ceva vreme si nu are nici asigurare si nici ITP. N-am facut niciodata drumuri internationale si cu atat mai putin spre Romania cu masina si nu stiu daca se cere pe undeva vreun fel de documetatie pe la vreo vama ceva... asigurarea ma costa 1000 euro si prefer sa evit cheltuiala asta si mai are si niste defecte de genul senzori dereglati pe la usa si nu iese apa la stergatoare sigur nu trece ITP. sa zicem ca in vreo 200€ rezolv problemele mecanice si trec ITP, dar fara asigurare va figura ca "defect usor" si trebuie remediata problema (adica asigurare) intr-un interval de timp...
Masina vreau s-o aduc s-o inmatriculez in tara.
Ce-mi recomandati in legatura cu dumul??

iti confisca masina in spania daca te prinde. si probabil mai in toate tarile pana ajungi aici

#18
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 01.11.2005
Eu iti recomand sa o dezmembrezi caci nu cred ca ajungi cu ea pe roti pana in Ro si vei fi nevoit sa o abandonezi pe autostrada.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate