Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Apa de sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Stie cineva cum se foloseste apa de sticla pentru hidroizolarea betonului?
As vrea sa aplic aceasta solutie (din motive de pret) pentru hidroizolarea unor pereti din BCA tencuit, o baie mai exact...Ulterior vreau sa plachez cu faianta. Este vorba inclusiv de cada pentru dus, pardoseala, pereti pana la inaltimea de 60-80 cm samd...
STiu ca se aplica prin pulverizare sau pensulare, m-ar interesa detalii legate de grosimea stratului hidroizolat, rezistenta acestuia in timp, cum se amesteca in reteta pentru beton (la realizarea sapei spre exemplu, sau a peretilor cazii de dus care va fi turnata din beton), daca suprafata astfel tratata poate fi ulterior placata, adica daca adezivul "prinde" pe ea, etcetc...
DE asemenea, orice alte informatii, documentatie ,etc...ar fi foarte utile, incerc sa inteleg atat materilaul cat si particularitatile utilizarii sale , probabil ca vor fi si alte aplicatii , hidroizolarea betoanelor sau mortarelor e necesara in multe zone ale casei si solutia aceata e una mult mai ieftina decat altele asa ca orice informatie cred ca ar fi extrem de utila.

#2
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Unde se gaseste silicatul de sodiu? Si la ce pret? Altminteri e foarte buna solutia, e folosita de peste 80 de ani, dar numai la cladiri publice, case istorice. Ramane de vazut cum va face priza adezivul pentru faianta pe un perete silicatizat, atentie la acest aspect!

#3
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Am gasit solutii diluate pe net, pret cam intre 9 si 12 ron si o solutie parca mai concentrata (mai densa, greutate mai mare per litru) la o firma , ziceau ceva de 5.3 ron litrul numai la bax de 12 litri.  Nu am sunat pentru ca inca nu m-am lamurit cum il pot folosi...
Asa am auzit si eu de silicat prin facultate, la modul "se foloseste apa de sticla " dar cum, cat, ce se poate face dupa aia cu suprafata tratata samd... nimic concret...e drept ca pe vremea aia numai de asta nu ma interesa pe mine dar uita ca viata te duce in postura sa regreti ca atunci cand trebuia sa pui intrebari n-ai facut-o ;)

#4
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
Apa de sticla stiu ca se foloseste in proportie de 1:1 cu apa adaugata la prepararea betonului / mortarului (cel putin eu asa am facut pentru mortarul refractar - vezi http://www.ccppr.ro/index.asp?p=18).
Nu stiu cum se foloseste (sau daca se poate) pentru betoane intarite.
Iar despre bca / tencuiala  cred ca e prea absorbant pentru asta. Eventual aplicat o amorsa pentru a reduce permeabilitatea.

Ca si solutie alternativa, poti folosi de la Sika ceva sikabond membrana lichida poliuretanica (dar cam scumpa). Placarea se face tot cu sikabond. Am folosit asta pentru un balcon deasupra livingului unde aveam infiltratii.

Altfel, solutia clasica de amorsa bituminoasa lichida peste care membrana bituminoasa cu nisip sau ardezie aplicata la cald. Peste asta se poate placa din cate stiu.
Ultima solutie s-ar putea sa fie cea mai ieftina.

Edited by titidudu, 16 July 2013 - 10:06.


#5
sasu36

sasu36

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.07.2015

 parintele, on 15 iulie 2013 - 23:55, said:

Stie cineva cum se foloseste apa de sticla pentru hidroizolarea betonului?
As vrea sa aplic aceasta solutie (din motive de pret) pentru hidroizolarea unor pereti din BCA tencuit, o baie mai exact...Ulterior vreau sa plachez cu faianta. Este vorba inclusiv de cada pentru dus, pardoseala, pereti pana la inaltimea de 60-80 cm samd...
STiu ca se aplica prin pulverizare sau pensulare, m-ar interesa detalii legate de grosimea stratului hidroizolat, rezistenta acestuia in timp, cum se amesteca in reteta pentru beton (la realizarea sapei spre exemplu, sau a peretilor cazii de dus care va fi turnata din beton), daca suprafata astfel tratata poate fi ulterior placata, adica daca adezivul "prinde" pe ea, etcetc...
DE asemenea, orice alte informatii, documentatie ,etc...ar fi foarte utile, incerc sa inteleg atat materilaul cat si particularitatile utilizarii sale , probabil ca vor fi si alte aplicatii , hidroizolarea betoanelor sau mortarelor e necesara in multe zone ale casei si solutia aceata e una mult mai ieftina decat altele asa ca orice informatie cred ca ar fi extrem de utila.
se dizolva in apa care se pune in beton silicat de sodiu 4-6 litri la metrul cub de beton(aproximativ 1 litru la sacul de ciment sau daca se doreste hidroizolarea unui perete care urca umezeala in sus de la fundatie se poate gauri peretele la baza din 10 in 10 cm si se introdoce apa de sticla( e ceva mai complicat).

 Willigut, on 16 iulie 2013 - 00:03, said:

Unde se gaseste silicatul de sodiu? Si la ce pret? Altminteri e foarte buna solutia, e folosita de peste 80 de ani, dar numai la cladiri publice, case istorice. Ramane de vazut cum va face priza adezivul pentru faianta pe un perete silicatizat, atentie la acest aspect!
am avut mai mult silicat de sodiu luat de la un producator si mi-a mai ramas un bidon de 25 litri de silicat de sodiu concentratia 30% si vand apa de sticla din bidon pt ca trebuie sa inapoiez bidonul .dau cu 6 lei litrul.email meu este [email protected] sunt din orasul pantelimon(4 km de cora pantelimon,punct de reper tuborg)

#6
sasu36

sasu36

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.07.2015

 parintele, on 15 iulie 2013 - 23:55, said:

Stie cineva cum se foloseste apa de sticla pentru hidroizolarea betonului?
As vrea sa aplic aceasta solutie (din motive de pret) pentru hidroizolarea unor pereti din BCA tencuit, o baie mai exact...Ulterior vreau sa plachez cu faianta. Este vorba inclusiv de cada pentru dus, pardoseala, pereti pana la inaltimea de 60-80 cm samd...
STiu ca se aplica prin pulverizare sau pensulare, m-ar interesa detalii legate de grosimea stratului hidroizolat, rezistenta acestuia in timp, cum se amesteca in reteta pentru beton (la realizarea sapei spre exemplu, sau a peretilor cazii de dus care va fi turnata din beton), daca suprafata astfel tratata poate fi ulterior placata, adica daca adezivul "prinde" pe ea, etcetc...
DE asemenea, orice alte informatii, documentatie ,etc...ar fi foarte utile, incerc sa inteleg atat materilaul cat si particularitatile utilizarii sale , probabil ca vor fi si alte aplicatii , hidroizolarea betoanelor sau mortarelor e necesara in multe zone ale casei si solutia aceata e una mult mai ieftina decat altele asa ca orice informatie cred ca ar fi extrem de utila.

se dizolva intre 4 si 6 litri in apa care se pune la un meru cub de beton(apoximativ 1 litru de silicat de sodiu la un sac de ciment)

#7
xonoxx2002

xonoxx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 04.02.2008
Salut !

Ar putea fi folosita apa de sticla, pentru a impermeabiliza stratul superior al unei platforme betonate, o parcare care se corodeaza ?
Ma gandesc la maturare si spalare suprafata betonata, apoi dupa uscare, sa vars cativa litri buni de apa sticla, sa ii intind bine, sa las betonul sa absoarba cat poate si restul sa se evapore.  
Poate fi o solutie ?

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate