Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Paza Carrefour

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
As dori sa ma invete si pe mine cineva care se pricepe la urmatoarea situatie:

Se intra in Carrefour si in mare graba te uiti prin rafturi, iei ceva, platesti la casa de marcat...si dupa 10 pasi vine in viteza unul de la paza carrefour-ului si  imi zice sa stau pe loc sa ma controleze in geata ca am furat ceva. Evident ca nu am furat nimic. Ma controleaza si nimic, totul in regula!

Intrebare: cum as putea sa ma apar in acesta situatie? E a 3-a oara cand patesc  chestia asta in Carrefour! Are ala dreptul sa ma 'scotoceasca' si sa ma ia la rost in vazul tuturor si pana la urma nu a constatat furtul propriu-zis!?

Sa chem politia?

Posted Image

Edited by favoritul, 15 July 2013 - 21:17.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
geanta se baga in plastic la intrare. noi nu am patit niciodata asa ceva. nici nu caram genti si rucsace dubioase cu noi.

Edited by onlyone, 15 July 2013 - 21:26.


#3
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
Am intrat si 'fara geanta' de fapt o mapa normala, nici nu avem ce baga in ea, erau niste acte! Si fara mi s-a intamplat la fel!

Edited by favoritul, 15 July 2013 - 21:27.


#4
mihaibr14

mihaibr14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 24.10.2009
Inseamna ca ai fata de infractor.
Am patit si eu asa ceva, dar nu la carrefour.

Edited by mihaibr14, 15 July 2013 - 21:27.


#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Mie imi place de multe ori sa ma port "ciudat " si "supect " sa fac misto de ei .

Edited by mihai!, 15 July 2013 - 21:28.


#6
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Circula si tu ca oamenii prin magazin. Este normal ca iesi in evidenta daca te duci ca fulgerul pe acolo.
Daca tu ai fi in locul lor ce ai face daca vine unu in graba, da o tura si se duce direct la casa de marcat?
Mai stiu o persoana care face asa. Inca putin si da sa fuga prin supermarketuri.

#7
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
@mihaibr14 - era bine daca aveam fata de infractor, doar ca nu nu am avut acest noroc pe lume.

@ovidiu_ms - acum ultima ora m-am grabit, altadata am stat mai mult. Nu a fost o regula!

@mihai! - ce se poate face concret? Pot suna politia, opc-ul?


Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in acest caz! Mi se pare revoltator si de neinteles!

Edited by favoritul, 15 July 2013 - 21:33.


#8
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 favoritul, on 15 iulie 2013 - 21:16, said:

As dori sa ma invete si pe mine cineva care se pricepe la urmatoarea situatie:

Se intra in Carrefour si in mare graba te uiti prin rafturi, iei ceva, platesti la casa de marcat...si dupa 10 pasi vine in viteza unul de la paza carrefour-ului si  imi zice sa stau pe loc sa ma controleze in geata ca am furat ceva. Evident ca nu am furat nimic. Ma controleaza si nimic, totul in regula!

Intrebare: cum as putea sa ma apar in acesta situatie? E a 3-a oara cand patesc  chestia asta in Carrefour! Are ala dreptul sa ma 'scotoceasca' si sa ma ia la rost in vazul tuturor si pana la urma nu a constatat furtul propriu-zis!?

Sa chem politia?

Posted Image

Nu te mai duci la carfur poate?
Io odata am incercat sa iau un carut la Orhideea. Si erau infipte alea mai late in alea mai inguste (de niste imbecili notorii evident) pe toate randurile. Si nu iese nici unul. M-am straduit sa deblochez unul tragand insistent si un gheorghe din asta vine si ma intreaba "de ce sunt recalcitranta"!!! I was like WTF?!? Gheorghe incearca sa tragi de carutele astea.
Astia de la carfur mai bine n-ar mai burdusi rafturile alea cu produse asezate orizontal peste alea puse normal, de pica cand incerci sa iei ceva.

Edited by ParapantaFlavia, 15 July 2013 - 21:31.


#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Isi face si ala meseria.
Am patit si eu candva, eram cu tot familionul (nevasta si copii). Imi verifica bonul cu produsele din cos si a gasit ceva (nu mai tin minte ce) trecut pe bon dar nu era in cos.
Valoarea era de cativa lei si nu am mai stat, uneori este utila verificarea asta.
Am impresia ca verifica casierele sa nu aiba aranjamente.

#10
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Bineinteles ca nu au voie sa iti caute in geanta, sacosa sau ce mai ai tu.
Politistii sunt singurii care au voie sa faca asta. Ii rogi frumos sa anunte Politia daca ai timp de pierdut cu ei.

 xymzar, on 15 iulie 2013 - 21:31, said:

Isi face si ala meseria.


Nu, nu-si face meseria, isi depaseste cu mult atributiile.

#11
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
@Dau - politia ce poate sa faca dupa ce vine si constata ca a fost doar o alarma falsa?

Edited by favoritul, 15 July 2013 - 21:48.


#12
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 favoritul, on 15 iulie 2013 - 21:48, said:

@Dau - politia ce poate sa faca dupa ce vine si constata ca a fost doar o alarma falsa?
  Ii pui sa constate dupa care faci o reclamatie pentru abuz.
  Scrii intamplarea si aici http://www.carrefour.ro/contact.html

#13
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

 favoritul, on 15 iulie 2013 - 21:48, said:

@Dau - politia ce poate sa faca dupa ce vine si constata ca a fost doar o alarma falsa?

Pai in principiu or sa vina niste burtosi. Si daca patesc mai multi ca tine atunci burtosii o sa se ia de "bodiguarzii" carfur ca de ce sa isi miste ei hoitu pentru atatea alarme false?
Si eu am patit o data asta la kaufland. Nebarberit de vreo saptamana, iarna cu geaca groasa pe mine, am iesit in viteza pe la casa fara sa iau nimic. Aia s-au uitat urat la mine, eu m-am uitat urat la ei si am trecut mai departe. Dupa vreo 5 m urla dupa mine. Au avut noroc ca ma grabeam ca altfel ii puneam sa cheme politia. :lol:

#14
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Eu de fiecare data in Kaufland la caserie cand cumpar tigari imi cere buletinul (am 23 ani). La inceput era amuzant, dar acum deja ma dispera Posted Image

Edited by Business_style, 15 July 2013 - 22:12.


#15
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
oamenii aia primesc 600 de lei pe luna, si pt banii astia sunt stresati ca dracu de sefi ca dispare marfa din magazine si ei prin contracte (cele ale firmei) trebuie sa suporte o parte din valoare. Cine a lucrat in retail stie ce combinatii se fac si ce minusuri astronomice ies la inventare. Normal ca Nea' Gheorghe face si el ce poate ca sa-si faca slujba cat mai bine, sa si-o pastreze si poate sa primeasca 5 lei in plus daca prinde pe vreonul cu japca.

Vorbiti frumos cu oamenii de la paza, ca nu au nici o vina. Nu ati vrea sa fiti in situatia lor.

#16
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
offf...atatia insi, atatea idei...

are vooie sa te controleze, dar te pune sa scoto tu ce ai in geanta....


cred ca scrie undeva: nu aveti voie cu genti/sacose/etc...

#17
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
daca nu am voie cu geanta, ce fac? o pun in plastic si umblu cu portofelul, telefonul, batistele (daca-mi curge nasul?) in mana?

#18
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Firmele de paza din magazine sunt doar atat: firme particulare, nu au nicio autoritate legala, nu sunteti obligat sa faceti nimic din ceea ce cer. La fel, regulamentele interne ale acestor magazine nu au nicio valoare legala, sunt doar indrumari pentru un comert civilizat.
Drepturile constitutional garantate va protejeaza de aceste abuzuri. Daca sunteti un om corect, puteti sa aratati oricui acest lucru, nu e nimic jenant. Daca va simtiti lezat in imaginea dvs de aceste suspiciuni nefondate, pretindeti-le scuze. In lipsa oricaror dovezi ce va vor fi fost prezentate ca atare, indreptatind verificarea dvs, aveti dreptul sa refuzati controlul - daca incearca sa va retina impotriva vointei dvs, sa va sicaneze sau sa va bruscheze, intra sub incidenta Codului Penal pentru, respectv, lipsire ilegala de libertate (art.189), hartuire (art.208) si agresiune (art.180).
Mare atentie : daca sunteti singur, nu cumva sa acceptati sa "mergeti cu dlor pana aici la birouri, sa va controleze". Cereti ferm sa faca orice control numai de fata cu toata lumea. Altfel, daca apare din senin in bagajul dvs ceva ce nu ati avut (fiindca nu i-a placut unuia din ei de mutra dvs, etc.), nu mai aveti nicio dovada ca sunteti cinstit - e cuvantul lor impotriva cuvantului dvs. Si, pana se dovedeste adevarul, aveti dureri de cap inutile. Daca insista cu rugaminti sau presiuni, chemati imediat Politia - e o institutie care, fara a fi perfecta, are un statut profesional incomparabil cu cel al firmelor de paza. In alta ordine de idei, in toate marile magazine exista marja de pierderi prin furt si distrugere, voita sau accidentala. Au si ei motivele lor sa fie ingrijorati - cui ii place sa fie furat? Ca aceste mari magazine vand produse Romanesti, in Romania, cu personal Romanesc, pentru Romani, si banii nostri le umfla conturile unor straini, e alta discutie.
Pentru a evita pe cat posibil astfel de incidente, o atitudine decenta in public este preferabila - este prima caracteristica a unui om cinstit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate