Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Motorola Moto X 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
343 replies to this topic

#1
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Noul smartphone Motorola, creat sub tutela Google a fost "scapat" pe net.
O sa fie disponibil in reteaua Rogers din Canada din luna august.
Specificatii hardware:
Display 4.3-inch to 4.5-inch
720p resolution
10MP rear camera (with an advanced sensor)
2GB RAM
16GB internal storage
stock Android 4.2.2
1.7GHz dual-core Snapdragon S4 Pro processor.

Prima impresie, telefonul arata foarte bine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ON52mIQ98zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cateva poze cu telefonul:

[ http://cdn.androidpolice.com/wp-content/uploads/2013/07/nexusae0_image_thumb23.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://cdn.androidpolice.com/wp-content/uploads/2013/07/nexusae0_Moto3_thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://cdn.androidpolice.com/wp-content/uploads/2013/07/nexusae0_Moto1_thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Nu arată rău, dar nu reușesc să văd dacă are același spate cu imaginile ce au apărut până acum.

Ce înseamnă totuși „culoarea alb, dar și negru”? Parcă erau 3 variante plastic, ceramică și lemn.

Să înțeleg că se anulează zvonul?

Pe rogers.com n-am văzut nimic despre telefon încă.

#3
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Probabil că ascunde o namilă de baterie așa cum ne-a obișnuit motorola.

Nu-mi dau seama totuși, ce ecran e ăla? 4,7 sau 5 inch?

#4
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostClerik, on 14 iulie 2013 - 20:23, said:

Probabil că ascunde o namilă de baterie așa cum ne-a obișnuit motorola.

Nu-mi dau seama totuși, ce ecran e ăla? 4,7 sau 5 inch?
Cred că e de maxim 4,5 inchi și la cât de gros e aproape sigur are o baterie din aia de 3300 mAh. E drăguț, destul de neutru, nu pare să aibă look premium.

#5
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View PostClerik, on 14 iulie 2013 - 20:16, said:

Probabil s-au referit la 3 tipuri de modele, alb, negru si alb-negru, ca in pozele atasate.

View Postoc7wm, on 14 iulie 2013 - 20:19, said:

Mi se pare prea gros si bombat pe capacul din spate.
Sunt curios sa vad poze cu el.
Am pus si ceva poze.

View PostClerik, on 14 iulie 2013 - 20:23, said:

Nu-mi dau seama totuși, ce ecran e ăla? 4,7 sau 5 inch?
Pare a fi de 4.7, sper sa fie Full HD.
Bateria cred ca o sa fie de cel putin de 3000 mAh.

#6
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Alb negru e frumos.
Ma duce cu gandul la un pinguin.
Pinguinii sunt frumosi si simpatici.

#7
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostHLG, on 14 iulie 2013 - 21:14, said:

Pare a fi de 4.7, sper sa fie Full HD.
Bateria cred ca o sa fie de cel putin de 3000 mAh.
De ce mama mă-sii să fie FULL HD un ecran de 4,7 inchi. Ideea e să nu fie pentile (dacă e SAMOLED) că în rest, dacă are rezoluție de aprox 768 x 1280 pixeli e perfect. Nu  înțeleg moda cu full HD-ul. Pe telefoane sub 5 inchi e bună pentru consumat baterie și a te mândri la prieteni: „iete-te mă', am ecran full hd, nici laptopul tău n-are!”

#8
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Este primul aparat lansat de "noua Motorola" . Tot ce au lansat pana la acest model au fost modele deja planificate si contracte de onorat, ramase de la vechea conducere Motorola (inainte de a-i cumpara Google).
Designul se vede clar ca poarta amprenta Google. Seamana izbitor cu ultimele modele Nexus.

Va fi dupa cate se pare un device lansat global, dar varianta europeana se pare ca va fi putin diferita si cel mai probabil va fi Made in China.
Moto X-ul de America va fi "assembled in Texas" si va fi realizat se pare din materiale mai de calitate decat varianta europeana.
Exista pe net poze si cu o varianta dual SIM de Moto X.

http://www.droid-lif...ll-and-plastic/


Se spune ca Motorola pregateste 500 mil. $ pentru a promova Moto X. Este primul aparat Motorola care se va lansa la toti operatorii din SUA, pana acum Motorola lucrand mai mult cu Verizon si ocazional AT&T.

Specificatiile sunt inca in faza de zvonuri :

Display 4.3-inch to 4.5-inch
720p resolution
10MP rear camera (with an advanced sensor)
2GB RAM
16GB internal storage
stock Android 4.2.2
1.7GHz dual-core Snapdragon S4 Pro processor.

Se stie ca nu va avea buton fizic pentru camera si nici led de notificatii. Va fi disponibil in mai multe variante de culoare printre care : alb, negru si rosu.
In america cumparatorii vor putea opta pentru o gama larga de culori, capace de lemn, ceramica, metal, gravuri pe carcasa etc.

Edited by antinVidia, 14 July 2013 - 21:53.


#9
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Posttzotzolyno, on 14 iulie 2013 - 21:41, said:

De ce mama mă-sii să fie FULL HD un ecran de 4,7 inchi. Ideea e să nu fie pentile (dacă e SAMOLED) că în rest, dacă are rezoluție de aprox 768 x 1280 pixeli e perfect. Nu  înțeleg moda cu full HD-ul. Pe telefoane sub 5 inchi e bună pentru consumat baterie și a te mândri la prieteni: „iete-te mă', am ecran full hd, nici laptopul tău n-are!”
De ce sa nu fie FHD, avand in vedere ca, indiferent ca e HD sau FHD, tot cam la aceeasi bani va fi? Daca tot dai un ban, macar sa aiba incorporata ultima tehnologie.

#10
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View Posttzotzolyno, on 14 iulie 2013 - 21:41, said:

De ce mama mă-sii să fie FULL HD
Sa fie FHD, pentru ca diferenta intre S3 (720p) si S4 (1080p) este enorma, asa ca daca primesc un ecran FHD e bine venit.
Oricum, cica o sa fie 720p.

#11
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Nu va fi genul de device cu ULTRA specificatii gen Galaxy S4, va fi un device pentru mase, pentru toata lumea, asa cum este iPhone.
A spus-o chiar CEO-ul Motorola. Va fi un device de marime potrivita (nu a spus dimensiunea, dar in mod sigur este sub 5 inci), software curat, bine optimizat si fara balarii, compact, design frumos, camera buna etc.
Va fi promovat puternic, publicitate la greu si eu cred ca o sa prinda la public.

Edited by antinVidia, 14 July 2013 - 22:12.


#12
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Nu ma refeream sa fie un S4/iPhone killer (cum le place ziaristilor de scandal sa zica), ma refeream doar la ecran.
Oricum, arata foarte bine telefonul, mai ales varianta alb-negru (cel putin din pozele disponibile momentan).

#13
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Foarte bine dacă o să aibe ecran de 720. Tehnic diferența e enormă între 720 și FHD dar biologic nu. E arhisuficient pentru că o să aibă probabil o densitate de pixeli de peste 300 iar ceea ce e peste 250 este considerată o densitate numai bună. Eu merg pe partea practică: FULL HD = moft pt că suge la baterie ca dracu'. Mai important e să fie vizibil în lumină puternică și să fie economicos cu bateria. Că îi pun 2 GB RAM e super tare. Dacă-mi pare rău de ceva e că nu are led de notificări pt că Moto punea led și la telefoane din gama low end gen Moto Fire. Probabil compensează cu aprinderea ecranului pe post de notificare cum apare în imagine dar asta înseamnă că vor folosi SAMOLED ca să consume cât mai puțin cu mult fundal negru,

Dacă va fi SAMOLED deja știm că vizibilitatea e mai slabă ca la un IPS în lumina solară. Sincer nu știu cum o să facă. Surprize mari nu o să aducă pt că va fi adresat maselor. Cumva cred că va concura cu dispozitive din gama HTC One S până la Galaxy S4 mini.

Ca design arată foarte „Nexus” partea din față.

Edited by tzotzolyno, 14 July 2013 - 23:03.


#14
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 22.06.2007

View PostHLG, on 14 iulie 2013 - 19:27, said:

Noul smartphone Motorola, creat sub tutela Google a fost dezvaluit.
O zici de parca l-ar fi anuntat oficial. Posted Image

Oricum, prea Nexus, prea ca la tara.
Mai bine dezvolta gama RAZR.

Macar sa aiba dimensiuni decente...

#15
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Specificatii confirmate:

4.7″ HD (720x1184) display
1.7GHz dual-core Snapdragon S4 Pro processor (MSM8960T) Krait
2GB RAM
16GB internal storage with about 12GB usable
No micro SD slot
Android 4.2.2

http://www.droid-lif...sting-and-more/

Edited by antinVidia, 15 July 2013 - 21:44.


#16
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Mda, se vehiculau de ceva vreme specificațiile astea și din păcate s-au confirmat...

#17
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostantinVidia, on 15 iulie 2013 - 21:43, said:

Specificatii confirmate:

4.7″ HD (720x1184) display
1.7GHz dual-core Snapdragon S4 Pro processor (MSM8960T) Krait
2GB RAM
16GB internal storage with about 12GB usable
No micro SD slot
Android 4.2.2

http://www.droid-lif...sting-and-more/
Nasol cu memoria fără extensie. Ceva de baterie?

#18
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Pentru mine sunt super ok specificatiile. Voi trece de la Defy Mini cu 120MB memorie interna libera, deci pentru mine 12GB sunt ULTRA suficienti, mai ales ca nu sunt pasionat de filme si jocuri pe telefon, deci ar trebui sa imi ajunga lejer.
Nu prea sunt totusi de acord cu lipsa slotului de card, care pentru multi cumparatori este deal breaker si a ledului de notificari.
Hai ca butonul fizic de camera inteleg de ce au renuntat la el (nici eu nu prea il foloseam), dar led-ul de notificari era util. Nu vad cum va suplini ecranul lipsa led-ului. Nu cred ca ecranul va sta tot timpul aprins ca sa vezi ca ai un mesaj, in caz ca nu ai auzit soneria.
Ecranul va fi sigur SAMOLED, la fel ca ultimele modele din seria RAZR.

Mai ramane de vazut daca bateria se poate inlocui, iarasi un deal breaker pentru multi. Macar sa fie de capacitate mai mare, desi dupa grosimea aparatului cred ca va fi ceva normal de 2000 si ceva mAh.

Legat de designul "prea Nexus", nici pe mine nu ma incanta asa de tare, dar asta este. La ce ne puteam astepta de la o companie detinuta acum de Google.
Si la marea majoritate a cumparatorilor prinde acest design, fata de designul mai industrial cu care ne obisnuise Moto pana acum si care nu era pe placul tuturor.

Edited by antinVidia, 15 July 2013 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate