Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Premiere Pro vs. After Effects

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
emanu23

emanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.12.2012
Buna va rog sa ma ajutati care e diferenta dintre adobe after effects si adobe premiere. Adica vreau sa ma apuc serios sa ma invat in unul . Am vzut ca AE e mai mult pentru creare video Intro, Text, Typography, etc iar adobe premiere pentru editare . Care credeti ca e mai bun? Vreau sa fac video-uri si vreau sa le modific adica sa mai pun cate-o chestie text o poza , etc Multumesc

#2
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Premiere Pro se foloseste la video editing -> http://en.wikipedia....i/Video_editing

After Effects se foloseste pentru video compositing. -> http://en.wikipedia....iki/Compositing

#3
emanu23

emanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.12.2012
exact asa m-am gandit si eu ... prin premiere crezi ca pot sa fac sa apare pe video de ex. o poza un text o imagine...gen DDH sau sa imi i-au sony vegas ?

#4
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Premierul este mult peste sony vegas, gandeste-te ca in premier poti face tot ce stie sony vegas + alte chestii mult mai interesante si folositoare.

#5
emanu23

emanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.12.2012
ok deci o sa merg pe premiere

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
O sa vezi ca pana la urma iti trebuie amandoua.

#7
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Ma bufneste rasul cand citesc cate ineptii s-au scris in topicul asta. Cand habar nu ai cu ce se mananca niciunul dintre softurile mentionate, vinzi informatii false.
Unul e mai bun ca altul, si altul ca altul, si altul ca altul... cand de fapt toate au partile lor bune si mai putin bune, si niciodata unul nu o sa faca 100% din tot ceea ce se poate realiza in celalalt. Stiu cel putin 30 de tehnici perfect posibile in Vegas si greu de realizat in Premiere, 30 in Premiere greu de realizat in After Effects, si inca 30 in After Effects imposibil de facut in Vegas. Asa ca... Vegas ramane Vegas, Premiere ramane Premiere, si AE ramane AE pe compozitie. Ceea ce este bun pentru mine nu inseamna ca musai este si pentru tine, si invers.

#8
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Eu am lucrat cu sony vegas mult timp, doar la nivel incepator, zilele trecute am facut o animatie in 3ds max, din care mi-au rezultat 750 de frame-uri, am vrut sa le bag in sony vegas si sa scot un film al animatiei, si efectiv nu am stiut unde si ce sa caut, in schimb in AE totul a fost foarte intuitiv, am deschis primul frame, si mi le-a luat automat pe toate.Parerea mea proprie si personala este ca eu cred ca sony vegas este un program ok pentru inceput, dar daca vrei sa faci cu adevarat treaba buna AE sau premier ar fi indicate.Scotand AE-ul din discutie, dintre premier si sony vegas, as clasa premierul pe 1 si sony vegas-ul pe 2, desi am lucrat mai mult in vegas decat in premier, in cazul celui de-al doilea interfata este mai user friendly si mai intuitiva.

#9
emanu23

emanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.12.2012

View Postcatalinuptm, on 15 iulie 2013 - 10:35, said:

Eu am lucrat cu sony vegas mult timp, doar la nivel incepator, zilele trecute am facut o animatie in 3ds max, din care mi-au rezultat 750 de frame-uri, am vrut sa le bag in sony vegas si sa scot un film al animatiei, si efectiv nu am stiut unde si ce sa caut, in schimb in AE totul a fost foarte intuitiv, am deschis primul frame, si mi le-a luat automat pe toate.Parerea mea proprie si personala este ca eu cred ca sony vegas este un program ok pentru inceput, dar daca vrei sa faci cu adevarat treaba buna AE sau premier ar fi indicate.Scotand AE-ul din discutie, dintre premier si sony vegas, as clasa premierul pe 1 si sony vegas-ul pe 2, desi am lucrat mai mult in vegas decat in premier, in cazul celui de-al doilea interfata este mai user friendly si mai intuitiva.

View Post_DelSte_, on 14 iulie 2013 - 23:39, said:

Ma bufneste rasul cand citesc cate ineptii s-au scris in topicul asta. Cand habar nu ai cu ce se mananca niciunul dintre softurile mentionate, vinzi informatii false.
Unul e mai bun ca altul, si altul ca altul, si altul ca altul... cand de fapt toate au partile lor bune si mai putin bune, si niciodata unul nu o sa faca 100% din tot ceea ce se poate realiza in celalalt. Stiu cel putin 30 de tehnici perfect posibile in Vegas si greu de realizat in Premiere, 30 in Premiere greu de realizat in After Effects, si inca 30 in After Effects imposibil de facut in Vegas. Asa ca... Vegas ramane Vegas, Premiere ramane Premiere, si AE ramane AE pe compozitie. Ceea ce este bun pentru mine nu inseamna ca musai este si pentru tine, si invers.

View PostAlexIP, on 14 iulie 2013 - 20:33, said:

O sa vezi ca pana la urma iti trebuie amandoua.

Bine ziceti toti ,,, eu le am toate in calculator sony vegas AE Premiere si stiu ca o sa le folosesc pe toate mai ales AE daca vreau sa fac un intro super ... multumesc mult

#10
marijuan

marijuan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2006
Am sintetizat diferentele aici:

http://www.softedu.eu/after-effects-sau-premiere.html

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Dupa 7 ani....
In functie de ce vrei sa faci e util unul sau celalalt si de cele mai multe ori ambele si chiar si asa nu este suficient!
Cand am lucrat in domeniu si am facut-o la nivel inalt am avut nevoie pe langa PR si AE si de PS si de Lr si de 3DsMaX si de Cinema4D si de Resolve si de Scenarist si de o gramada de plugin-uri Third-party pentru ele, precum si diverse utilitare.
Apoi degeaba le ai daca nu stii sa scoti ce e mai bun din ele si sa ai creativitate.Asta e lucrul cel mai dificil!
Apoi trebuie workstation serios(10k Euro+) daca lucrezi proiecte complexe la rezolutii mari si ai material RAW)

Edited by geo123, 03 June 2020 - 21:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate