Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Facultate pentru ... webdesign ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
TheNecro

TheNecro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2010
Anul asta am terminat liceul (mate-info), am luat BAC-ul, si ma tot gandesc daca are rost sa fac o facultate, tinand cont de faptul ca mi-as dori sa lucrez ca webdesigner (preferabil, pentru inceput, la o firma undeva, nu ca freelancer). Voi avea nevoie de studii superioare la angajare pe postul de webdesigner, sau diplomele de 12 clase + cea de BAC sunt suficiente? In caz contrar, care facultate ar fi cea mai indicata? Facultatea de Informatica? ... Da' acolo cred ca se face programare, nu webdesign... Stie cineva? Multumesc.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
daca ai un portofolio ca lumea nu ai nevoie sa pierzi vremea prin facultati. Eu zic ca poti invata si acasa daca chiar esti motivat, si daca chiar e poti invata mult mai repede decat ca in facultate. Eu am fost la economie in constructii dar sunt designer 3D. modelarea/randarea/texturarea etc am invatat acasa... dar vei da peste idioti pentru care diploma e mai importanta decat practica Posted Image

Edited by Andreysc7, 12 July 2013 - 23:11.


#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Facultatea de design si arta. Acolo faci chestii care te vor ajuta dar nu informatica.

#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
nu există facultăţi strict pe webdesign întrucît acesta e un domeniu relativ specializat, restrîns, în timp ce facultăţile înseamnă educaţie superioară cu spectru mult mai larg. Strict ca să faci webdesign NU este nevoie de facultate, şi reciproca e adevărată, orice facultate ai face, nu te va specializa în webdesign prea mult, oricum va conta mult munca individuală.

#5
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Strict pt. web design nu poate fi o facultate pt. ca pur si simplu nu cred ca ar fi suficienta materie. Insa stiu ca exista universitati care doresc sa introduca sectii legate de tot ce tine de web, deci mai mult decat web design.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 TheNecro, on 12 iulie 2013 - 23:01, said:

mi-as dori sa lucrez ca webdesigner
Descrie intr-o fraza ce intelegi tu prin acest termen (aici intra multe meserii ce ajuta la conceptia/dezvoltarea solutiei, nu doar "graphic design").

 TheNecro, on 12 iulie 2013 - 23:01, said:

Facultatea de Informatica? ... Da' acolo cred ca se face programare, nu webdesign...
Cine ofera solutii in domeniu (persoana, firma) fara programare nu poate obtine finalitatea.

Edited by neagu_laurentiu, 13 July 2013 - 07:45.


#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Facultatea de automatizari si calculatoare are o ramura de specializare numita chiar asa: "web design"..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate