Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Cura de Polidin

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Kristeen

Kristeen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2013
Buna!Eu racesc destul de nasol toamna,iarna si primavara. Din copilarie stiu ca Polidinul este sfant pentru prevenirea racelilor. De la 16 la 18 ani nu am mai racit absolut deloc pentru ca bunica mea imi facea cura de Polidin 10 zile. Dupa ce am intrat la facultate am lasat-o moarta cu intepaturile pentru ca nu-mi plac,fie ele chiar si nedureroase. De atunci au trecut ani buni,mi-am schimbat felul de a gandi si vreau sa fac cura de Polidin ca sa nu mai racesc. Sii am cateva intrebari :) Mai lungi asa :)
1) De unde fac rost de Polidin? La un moment dat se scosese de pe piata. Se gaseste acum la toate farmaciile?
2) Ce seringi sa cer? (nu mai stiu sigur,dar parca au diferite marimi)
3) Cat de tare doare? Eu nu-mi amintesc deloc cum era cand mi le facea bunica. Nu-mi placea si ma gandeam mereu la altceva. Doare numai cand bag acul sau ma doare si in timpul injectiei? Pe o scara de la 1 la 10 cam ce numar ia-ti da durerii?
4) Daca agit fiola 2 minute e suficient? Cat de lent trebuie injectata solutia?
5) 10 zile de cura e eficient?
6) Cate fiole trebuie sa fac pe zi? Unii fac cate 2 fiole pe zi. Daca trebuie sa fac 2 fiole pot sa le pun in aceeasi seringa? Sau trebuie sa ma intep de 2 ori?
7) Cand ar trebui sa incep cura? Pot sa o incep de acum? Sau mai spre toamna?
8) Am citit in prospectul online ca poate da febra. Daca fac febra opresc injectiile sau iau un antitermic si continui cu ciuruitul?
9) E ok sa mi le fac singura? Mie mi-e putin teama cand bag acul. Mi-e frica sa nu se rupa. Sunt fragile? Trebuie sa-l bag lent sau sa imi trag cu acu in fund de la distanta?
As aprecia daca mi s-ar raspunde la intrebari cu seriozitate. Nu o sa ma abat de la ideea mea de a ma impusca cu Polidin doar pentru ca unii cred ca e periculos. Sunt atatia oameni care isi fac injectii singuri. La 30 de ani cred ca ma descurc :)
Multumesc anticipat!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
http://www.sfatulmed...din-fiole_11796

#3
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
1 Nu stiu daca au aparut in farmacii.
2 Personal le prefer pe cele de 5 ml. Sunt si cele mai uzuale.
3 Nu sunt dureroase daca le faci incet, fara sa te grabesti. De fapt nu pre dor in timpul administrarii, insa vei simti ceva disconfort in zilele urmatoare. Numarul 5 pe scara.
4 Doua minute deja sunt prea multe, cateva secunde sunt de ajuns. Se injecteaza cat se poate de lent pentru a nu fi dureroase.
5 Personal nu am facut mai mult de 3 zile.
6 Am facut cate doua puse in aceeasi seringa. O singura intepatura.
7 Cred ca ar trebui sa mai astepti pana mai la toamna, sau sa repeti cura cand temperatura de afara incepe sa scada.
8 Nu dau febra.
9 E ok sa le faci singura daca stii ce ai de facut ( cum sa dezinfectezi locul, cum sa imparti fesa pentru a stabili locul unde sa introduci acul, etc). Acul nu se rupe asa de usor si se introduce de la mica distanta. Vei simti durere doar pana ce varful acului trece de stratul de piele unde sunt senzorii tactili ai corpului.
10 Eu am facut de nevoie cand eram racit, nu pentru cura, asa ca decizia e a ta.

#4
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Nu mai exista Polidin. Eu aveam in 2008 o raceala idioata complicata ca umblam prin frig ca venise iarna, care nu-mi trecea deloc nici dupa o cura de antibiotice (augmentin, cefurexina, zinat  si nu mai stiu ce alte porcarii, la sf tratamentului eram bolnav iar practic si nici concediu nu mai puteam lua si cu greu am gasit la o farmacie Polidin, inca mi-au rezervat o parte ca erau ultimele care le mai aveau atunci. Dupa 6 injectii cu polidin facute la dispensarul de la munca eram vindecat cat nu reusisera toate scumpetele de cefalosporamice si penciline straine sub diverse denumiri si siropuri ce le luasem. Evident fara reteta le-am luat polidinele ca nu-mi recomanda doctorii sa iau dinala, nu stiu de ce).

Da era f bun intradevar, un produs 100% romanesc de conceptie romaneasca (din perioada tovarasului Nicolae Ceausescu) un imunomodulator excelent folosit si la alte tratamente. Era fabricat la Ins Cantacuzino care s-a inchis din perioada lui MRU

Daca ar mai exista polidin cine ar mai cumpara scumpetele si ineficientele de acum de pastile straine (coldrex, fervex, nurofen si alte porcarii toxice si ineficiente) ??

Edited by popascu, 12 July 2013 - 21:23.


#5
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Ai facut studii sa vezi ca-s toxice ?
:)

#6
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Toate medicamentele de fapt antibioticele, analgezicele sunt toxice in doze mari si pot avea efecte secundare.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006

View Postpopascu, on 14 iulie 2013 - 12:26, said:

Toate medicamentele de fapt antibioticele, analgezicele sunt toxice in doze mari si pot avea efecte secundare.
Sigur. Dar uite ce zic si astia de Polidin http://sanatate.find...ectata-in-sange

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Numai habarnistii scriu tampeniile alea din ultimul link. Polidinul este o colectie de 13 tulpini bacteriene excelente pentru a pregati sistemul imunitar sa riposteze. Normal nu are absolut toate tuplinile ci pe cele depistate la vremea producerii lui ca fiind cele mai periculoase cauzatoare de gripe si raceli mai profunde care pot da complicatii gen meningita. De aici ci prefixul "poli" din numele lui. Este un fel de vaccin genreralist stimulator imunitar care nu doare si e suficient de bun incat se facea si in armata obligatoriu in perioada de iarna. Bine mai sunt bune si alea din familia imunoglobulinelor...

View Postoaspetele, on 14 iulie 2013 - 06:54, said:

Ai facut studii sa vezi ca-s toxice ?
Posted Image
Eh... a citit bloguri de habarnisti si alarmisti.

#9
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Dar mai exista polidin de fapt? La ce ne impantientam daca deja el nu se mai fabrica?

Cat despre antibiotice e bine sa fie luate doar dupa antibiograma lucru care se intampla  poate doar in 10% din cazuri. Dupaia ne plangem ca deja antibioticele nu mai fac fata si vechile raceli tratate doar cu penicilina sau ampicilina (acum 15 ani) acum abia le poti ameliora cu doze mari de amoxicilina sau cefalosporamice pt ca deja patogenii au devenit imuni la multe antibiotice. Acum 40 de ani cred ca nici nu se foloseau cefalosporamicele ca acum, ele erau considerate o rezerva pt cazuri f grave.

Ce mai poti spune cand medicul iti da zinnat (cefalosporamic -10 sau 20 de capsule mari) azi si nu-ti trece raceala care acum 15 ani trecea cu cateva capsule de ampicilina (si biseptol) sau 6 polidine

Edited by popascu, 14 July 2013 - 14:03.


#10
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

View Postpopascu, on 14 iulie 2013 - 12:26, said:

Toate medicamentele de fapt antibioticele, analgezicele sunt toxice in doze mari si pot avea efecte secundare.

Ia injecteaza-ti 20 de fiole de polidin odata. :)
Cel putin momentan, polidin nu exista. Daca se va redeschide Cantacuzino, poate.

Referitor la antibiotice si rezistenta, ai fi suprins sa afli ca o mare parte de vina o au animalele.
Alea pe care le consumam noi si care sunt infundate de antibiotic in timpul vietii.

#11
julius_cid

julius_cid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.10.2009
Pacat ca nu se mai fabrica polidin. Pentru mine era mai eficient decat orice altceva. De vreo 15 ani incoace faceam preventiv la inceputul iernii o cura de 3 zile cu polidin si treceam prin lunile de iarna fara probleme. Si daca prin primavara ma mai lovea cate o raceala mai faceam o cura de polidin si in 2 zile eram ca nou.
Astfel, in toti acesti ani nu am fost afectat sever de raceli.
In ultimii 2-3 ani, de cand n-am mai gasit polidin, am fost doborat de cateva ori de gripa. Am facut si vaccin antigripal si degeaba. Chiar acum ma lupt de vreo 3 saptamani cu o raceale urata si nu reusesc sa scap de ea.

Edited by julius_cid, 21 November 2013 - 09:01.


#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006

View Postjulius_cid, on 21 noiembrie 2013 - 08:55, said:

Pacat ca nu se mai fabrica polidin. Pentru mine era mai eficient decat orice altceva. De vreo 15 ani incoace faceam preventiv la inceputul iernii o cura de 3 zile cu polidin si treceam prin lunile de iarna fara probleme. Si daca prin primavara ma mai lovea cate o raceala mai faceam o cura de polidin si in 2 zile eram ca nou.
Astfel, in toti acesti ani nu am fost afectat sever de raceli.
In ultimii 2-3 ani, de cand n-am mai gasit polidin, am fost doborat de cateva ori de gripa. Am facut si vaccin antigripal si degeaba. Chiar acum ma lupt de vreo 3 saptamani cu o raceale urata si nu reusesc sa scap de ea.
Schimba dieta, mananca mai multe fructe, fa miscare. Nu e normal ce zici tu, n-ar trebui sa ai nevoie de polidin ca sa nu racesti.

#13
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Cei care raspund negativ la intrebuintarea polidinului sunt cei care fac sa fispata si boicilul si toate produsele romanesti, va tradati neamul, rusine. Lasa ca vrea o sa-si spuma cuvantul, pentru ca medicatia actuala, NU VINDECA este facuta doar sa te imbolnaveasca sa o iei de la capat. Antibioticele si antiinflamatoare de ultima generatie duc la boli digestive.
Polidul a vindecat milioane de copii si adulti.

#14
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Polidinul o fi el bun ...dar nu e mai bine sa bei sucuri naturale de citrice? E mai sanatos zic eu.....bine nu e atat de rapid ca polidinul.......La 2,5 lei kg de portocale e pacat sa iei medicamente......

Edited by Clovis, 09 January 2016 - 09:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate