Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

asigurare acces in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ramonario85

ramonario85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2013
Buna ziua!   sunt noua pe forum sper ca nu am gresit categoria la care vreau sa ma adresez si imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta si nu am observat.  in localitatea mea se fac lucrari de reabilitare a drumului public. accesul in curtea mea se face destul de greu fiind o panta mare si portile mele sunt mai mari decat au ei in proiect sa faca pod. sa revin: cei care se ocupa de reabilitarea drumului nu vor sa imi asigure un tub destul de mare cat sa acopere toata suprafata de acces in curte adica poarta mare pt acces auto si portita mica pt acces persoane. e vorba de o distanta de aprox 9-10 metrii si ei imi asigura doar 5 metri. asta ar fi una  dintre probleme. a II a problema e:  fiind destul de mare panta nu pot sa ies cu masina direct in fata ci trebuie sa o iau putin la stanga ca panta sa fie mai lina. ei vor sa imi toarne pod cu iesire direct in fata si doar de 5 m. in acceste conditii accesul meu in curte este ingreunat sau chiar imposibil.  vreau sa va intreb ca nu au ei obligatia sa imi asigure accsul in curte in conditii bune. adica sa faca cum spun eu ca ar trebui ca sa am accesul in curte cat mai usor. problema cu tubul s-ar putea rezolva, daca cei de la primarie in dau restul de tub lipsa dar problema cu panta lina cum o rezolv?  sper ca m-am facut inteleasa si imi cer scuze pt eventualele greseli de exprimare. va multumesc

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
de la poarta spre interior e problema ta, faci o inaltare pentru o panta mai lunga.

#3
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Ar fi treaba proiectantului, deorece se iau niste cote si in functie de aia de se alege inclinatia si constructia finala.

#4
ramonario85

ramonario85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2013

 myshyk, on 11 iulie 2013 - 13:05, said:

de la poarta spre interior e problema ta, faci o inaltare pentru o panta mai lunga.
  
am o bucatarie de vara cu o fundatie destul de mica care nu imi permite sa fac prea mare inaltarea

Edited by ramonario85, 11 July 2013 - 13:44.


#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
In principiu nu pot sa iti dea tie o panta la intrarea in curte diferita fata de celelalte intrari de pe strada. Practic trotuarul are doua inclinatii. Una normala de 2% pentru scurgerea apelor pluviale spre rigola, si alta panta, cu ingroparea bordurilor, pentru accesul facil in curte.

Referitor la latimea accesului si asta este reglementat. Nu stiu exact cat este maximum, dar te poti interesa printr-o adresa scrisa la primarie. Sunt obligati sa iti raspunda in 30 de zile. Acum daca aveai deschiderea proprietatii la strada de 50 de metri (cu un singur i) cred si eu ca iti placea sa fie tot un mare acces auto, facut cu banii primariei, sa nu mai aiba nimeni voie sa opreasca sau sa parcheze legal.

D-aia exista reglementari in urbanism, sa te protejeze si pe tine dar sa ii protejeze si pe altii.

Edited by Arkouda, 11 July 2013 - 13:54.


#6
ramonario85

ramonario85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2013
panta de intrare in curtea mea e mai mare decat a vecinilor! eu prea multa umplutura nu pot sa pun in curte pt ca nu imi permite fundatia casei. si eu acum ce sa fac? sa imi construiesc eu alta casa ca au urcat ei drumul cu  nu stiu cati cm si nu o sa pot inalta curtea ca sa am o iesire lina din curte? ce poate sa fie atat de greu sa refaca podul asa cum era inainte, cu aceea iesire lina spre stanga. bineinteles ca pt ei e mai usor sa faca totul drept cu cu inclinatii si curbe. de ce nu au facut proiectul in functie de ceea ce exista in mod real pe teren? acum eu ce ar trebui sa fac? sa imi vand tractorul si discul care e foarte mare si care abia intra si acum pe poarta, sa imi constuiesc o alta casa cu fundatie mai inalta ca sa poata ridica drumul in tot anul cat vor vrea ei. nu cred ca in cazul meu nu exista rezolvare! cumva trebuie sa ii pot convinge sa imi lase o inclinatie mai lina.

#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Tractorul abia intra in curte din cauza inclinatiei?

Scuze, dar ce garda la sol are tractorul? Adica daca nu reusesti sa-l scoti calumea din curte, cum reusesti sa il bagi pe camp?

Faptul ca ai bordura lasata doar 5 metri, nu inseamna ca nu poti sa bagi in continuare utilajul in curte. Asta e, una dintre roti o sa urce o bordura mai inalta. Este tractor nu Porsche Carrera.

Repet, foarte multe chestii par ilogice si cretine din punctul de vedere al proprietarului. Dar nici nu poti sa faci trotuarele numai dealuri si delurete ca sa se potriveasca cu nivelul fiecarei curti. Ca asa e la tara, fiecare curte cu nivelul ei, asa cum i-a trasnit prin cap proprietarului. In principiu cand ai o autorizatie de construire, trebuie sa respecti o cota a terenului. Cati dintre vecinii tai au proiect autorizat de construire? Tu ai proiect si autorizatie de construire pentru casa? Pentru ca s-ar putea sa ti-l ceara sa verifice cota de teren din proiect.

Edited by Arkouda, 11 July 2013 - 14:22.


#8
ramonario85

ramonario85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2013
ma refeream la chestia ca ar trebui sa imi micesc portile ca sa corespunda cu lungimea  tubului aferent fiecarui acces adica 5 metri (cu un i)

dar oare ei fac totul legal? oare ei respecta in tocmai proiectul? nu le cer imposibilul. singurul lucru pe care il cer e sa ma lase sa pot iesi ca pana acum din curtea mea.

#9
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Fa adresa la primarie si solicita-le sa iti dea un raspuns in legatura cu problema ta cu accesul.

Raspunsul va fi ceva de genul: planul de urbanism prevede x si y. Dupa care in functie de raspuns poti face o incercare sa propui sa acoperi tu o parte din costurile de racordare a drumului cu curtea. Evident, lucrarile si materialele vor ramane in proprietatea domeniului public.

Vezi intai daca se poate ce vrei tu, daca nu, oricum nu te va obliga nimeni sa iti micsorezi portile. Poti sa le lasi asa mari, doar ca sunt mai dificil de manevrat si ocupa mai mult spatiu de manevra.

Asta e dezavantajul traitului intr-o societate civila. Daca traiai in padure nu interesa pe nimeni cat ai tu acces in curte. Asa, intereseaza pe niste urbanisti.

Edited by Arkouda, 11 July 2013 - 14:28.


#10
ramonario85

ramonario85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.07.2013
D-l Arkouda tare simpatic imi sunteti, pe cand cred ca sunteti de partea mea buf imi dati un pumn in cap.  ce sa fac eu daca m-am nascut intr-o asa casa cu asa curte si asa iesire la drum? nu traiesc in padure si tocmai pt ca traiesc intr-o societate civilizata vrea sa mi se respecte parerea si sa se tina cont de ea. de ce doar ei au dreptate?

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Ai AC? Ce scrie acolo? Dar in PUZ?
Respecta te rog regulamentul forumului cu care ai fost deacord la inscriere. Foloseste majuscule la initierea unei propozitii.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Banuiesc, ca problema nu dureaza de o zi-doua, stiai mai de demult ca asa se va intampla. De ce nu te-ai ocupat din timp de ea, adrese scrise la primarie, audiente, Pentru ca nu tu esti beneficiarul lucrarii ci primaria, ei puteau interveni in proiect si sa ceara modificarile daca se impuneau. Nu-ti ramane decat sa stai pe capul primarului  pana se hotareste sa incerce rezolvarea problemei.
Posted Image Poate niste bani pt. fondul clasei? Ca tot se poarta in perioada astaPosted Image

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 myshyk, on 11 iulie 2013 - 18:29, said:

Banuiesc, ca problema nu dureaza de o zi-doua, stiai mai de demult ca asa se va intampla. De ce nu te-ai ocupat din timp de ea, adrese scrise la primarie, audiente, Pentru ca nu tu esti beneficiarul lucrarii ci primaria, ei puteau interveni in proiect si sa ceara modificarile daca se impuneau. Nu-ti ramane decat sa stai pe capul primarului  pana se hotareste sa incerce rezolvarea problemei.
Posted Image Poate niste bani pt. fondul clasei? Ca tot se poarta in perioada astaPosted Image


Hai las-o moarta. Tu nu te-ai trezit niciodata cu astia care-ti asfalteaza strada? Azi au venit cu bordurile, maine cu trotuarele, poimaine cu asfaltul pe strada. Se misca repede jegosii cand vrei sa faci si tu o miscare in avantajul tau.

In schimb, pe o strada pe care nu ai niciun interes (proprietareste vorbind) dar o folosesti zilnic sa te duci la serviciu, asfaltarea dureaza 3 luni cel putin.

Ca in legile lui Murphy.

Edited by Arkouda, 11 July 2013 - 19:32.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Arkouda, on 11 iulie 2013 - 19:22, said:

Hai las-o moarta. Tu nu te-ai trezit niciodata cu astia care-ti asfalteaza strada? Azi au venit cu bordurile, maine cu trotuarele, poimaine cu asfaltul pe strada. Se misca repede jegosii cand vrei sa faci si tu o miscare in avantajul tau.

In schimb, pe o strada pe care nu ai niciun interes (proprietareste vorbind) dar o folosesti zilnic sa te duci la serviciu, asfaltarea dureaza 3 luni cel putin.

Ca in legile lui Murphy.

De 10 ani ne tiganim(rasism?) cu primaria sa ne asfalteze strada. Au inceput o jumatate de strada acum trei ani, si acuma au ajuns la stratul de uzura. La jumatatea unde stau eu, au inceput in august anul trecut, au sapat anul asta in jos cam 70-80 cm, si din trei in cinci zile mai vin cativa muncitori si mai misca putin mormanele de pamant. Dar,  la inceput, am cerut niste copii dupa proiect, le-am analizat si am comunicat primariei modificarile care se impuneau. Si care au fost cuprinse in proiect. Asa ca stiu exact ce e (era) de facut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate