Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fier beton rugina reactie

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Aveam niste bare de fier PC52 care au stat in aer liber cateva saptamani, unele cu ploaie. In aceasta perioada s-a depus un strat subtire de rugina care putea fi indepartat foarte usor cu o perie de sarma fierul avand acea culoare ruginie.
Acum in randul constructorilor si inginerilor din domeniu parerile sunt impartite 50/50, unii zicand ca fierul trebuie sa fie cat mai "curat", altii dimpotriva ca stratul de rugina face ca betonul sa se lipeasca mai bine de fier fiindca laptele de ciment patrunde prin rugina si se fixeaza in acei "pori" facuti de rugina.
Singura opinie unanima este ca procesul de ruginire inceteaza in beton in lipsa apei si oxigenului.
Intreb aici fiindca pe aria de constructii raspunsurile ar fi fost probabil tot 50-50.

Edited by martens, 10 July 2013 - 15:59.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 maramicuip, on 10 iulie 2013 - 16:11, said:

Da bataie, termina casa.Nu faci buncare antiatomice, si nici contructie care trebuie sa reziste 4.000 de ani.

De unde sti ?
In OP nu se specifica utilizarea.

Poate vrea sa reziste 50 K + ani.
Sau poate din contra, vrea ca " dupa el potopul", sa se surpe casa pe cei care stau dupa el...

#3
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 loock, on 10 iulie 2013 - 16:30, said:


De unde sti ?
In OP nu se specifica utilizarea.

Poate vrea sa reziste 50 K + ani.
Sau poate din contra, vrea ca " dupa el potopul", sa se surpe casa pe cei care stau dupa el...

La asta nu m-am gandit.Posted Image Posted Image

#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu are absolut nimic stratul de rugina pe armaturi. Betonul este un mediu alcalin, se curata si mama ruginei. Orice beton vechi de 100 de ani vei sparge cu ciocanul demolator, vei gasi otelul beton perfect curat inaintru, fara pic de rugina.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Eh, nu chiar orice beton, cel care a luat apă, a înghețat, se fisurează și calitatea asta se pierde.
Oricum, stratul ăla de rugină e vax albina, cu sau fără el tot aia e.

#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 martens, on 10 iulie 2013 - 15:58, said:

Aveam niste bare de fier PC52 care au stat in aer liber cateva saptamani, unele cu ploaie. In aceasta perioada s-a depus un strat subtire de rugina care putea fi indepartat foarte usor cu o perie de sarma fierul avand acea culoare ruginie.
Acum in randul constructorilor si inginerilor din domeniu parerile sunt impartite 50/50, unii zicand ca fierul trebuie sa fie cat mai "curat", altii dimpotriva ca stratul de rugina face ca betonul sa se lipeasca mai bine de fier fiindca laptele de ciment patrunde prin rugina si se fixeaza in acei "pori" facuti de rugina.
Singura opinie unanima este ca procesul de ruginire inceteaza in beton in lipsa apei si oxigenului.
Intreb aici fiindca pe aria de constructii raspunsurile ar fi fost probabil tot 50-50.
Eu zic sa-l cureti cu hartie abraziva si perie de sarma. Apoi sterge-l cu niste ulei de pila.Posted Image  Ce naiba  problema e sa nu-ti iasa armatura din stalp , grinda sau placa. Ala e periculos daca rugineste. Daca e complet bagat in beton nu ai nici o treaba. Cum s-a zis mai sus betonul indeparteaza rugina.

#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Sa nu cumva sa faci oribila greseala sa dai cu vreun fel de ulei peste otelul beton.

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
n-are nici pe dracu', daca e rugina superficiala (pelicula rosie).
doar daca a facut "coaja" ar trebui scuturate cumva barele alea de crenelat, sa cada cojile cit de mult se poate.

#9
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Daca faci rost de niste poze cu otel-carbon profilat la cald pc52 cu coji (corect fulgi) de rugina pe ei, pune-le aici pe forum. Sincer nu am auzit si nu am vazut niciodata.

Eu stiu ca otelul beton face un strat de oxid superficial, dens, care impiedica patrunderea oxigenului din aer la straturile atomice neoxidate. Practic primul strat de rugina functioneaza ca un strat protector, opreste oxidarea barei in profunzime.

Si otelul inox tot pe acelasi sistem nu rugineste. Cromul din otelul inox formeaza un strat microscopic de oxid de crom care impiedica oxidarea otelului.

Edited by Arkouda, 02 September 2013 - 19:12.


#10
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Inginerii constructori ar fi trebuit sa stie cum trebuie sa fie armatura de fier.
Pe fierul beton scos din laminor o fi zgura sau oxid de fier?

 Arkouda, on 02 septembrie 2013 - 19:11, said:

Daca faci rost de niste poze cu otel-carbon profilat la cald pc52 cu coji (corect fulgi) de rugina pe ei, pune-le aici pe forum. Sincer nu am auzit si nu am vazut niciodata.

Eu stiu ca otelul beton face un strat de oxid superficial, dens, care impiedica patrunderea oxigenului din aer la straturile atomice neoxidate. Practic primul strat de rugina functioneaza ca un strat protector, opreste oxidarea barei in profunzime.

Si otelul inox tot pe acelasi sistem nu rugineste. Cromul din otelul inox formeaza un strat microscopic de oxid de crom care impiedica oxidarea otelului.

Oxidul de fier este poros si nu prea protejeaza fierul de sub rugina!

Attached Files



#11
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009
Nu cred in varianta rugina e buna la PC destinat betonarii. Dar dupa cateva saptamani nu cred ca este grav.
Pentru cei care vor sa iasa din tipare, se poate zinca armatura inainte de inglobare in beton, caz in care rugina este indepartata chimic prin introducere intr-o baie si abia apoi se face zincarea. Asta inseamna inca aprox.33% la pretul barelor de fier, care nu e deloc ieftin...Totusi dat fiind faptul ca nici fierul nu mai este ce a fost, poate merita.

#12
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 gmarinescu, on 28 mai 2014 - 10:58, said:

Totusi dat fiind faptul ca nici fierul nu mai este ce a fost, poate merita.
Oare zincul mai este ce a fost? Posted Image

 Arkouda, on 02 septembrie 2013 - 19:11, said:

.........................................................................................................
Moderatorii cred ca ma ranesc cand imi dau puncte de avertisment. Sau ca eu am vreun avantaj de pe urma contului asta :)
Lasa-i sa creada...
Crezi ca... ne intereseaza?

#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 Arkouda, on 02 septembrie 2013 - 19:11, said:

Eu stiu ca otelul beton face un strat de oxid superficial, dens, care impiedica patrunderea oxigenului din aer la straturile atomice neoxidate. Practic primul strat de rugina functioneaza ca un strat protector, opreste oxidarea barei in profunzime.

Pai, nu stii bine, sa ma ierti.
PC52 tot otel carbon e pina la urma(e slab aliat, continutul de Cr+Ni e f.mic), rugineste ca oricare "fier mort".
Daca am timp zilele urmatoare sa fac un drum anume, poate iti produc si pozele dorite.

Iar inox .. sunt inoxuri si inoxuri, chiar si unele inoxuri pot coroda in anumite situatii.

#14
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Otelul beton nu trebuie sa contina crom sau nichel. Astfel de elemente reziduale pot sa modifice plasticitatea materialului (alungirea, gatuirea) sau pot influenteze negativ anumite proprietati tehnologice cum ar fi indoirea pe dorn.

Un reportaj mai vechi:
http://stirileprotv....locuri-noi.html

#15
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008

 martens, on 10 iulie 2013 - 15:58, said:

Aveam niste bare de fier PC52 care au stat in aer liber cateva saptamani, unele cu ploaie. In aceasta perioada s-a depus un strat subtire de rugina care putea fi indepartat foarte usor cu o perie de sarma fierul avand acea culoare ruginie.
Acum in randul constructorilor si inginerilor din domeniu parerile sunt impartite 50/50, unii zicand ca fierul trebuie sa fie cat mai "curat", altii dimpotriva ca stratul de rugina face ca betonul sa se lipeasca mai bine de fier fiindca laptele de ciment patrunde prin rugina si se fixeaza in acei "pori" facuti de rugina.
Singura opinie unanima este ca procesul de ruginire inceteaza in beton in lipsa apei si oxigenului.
Intreb aici fiindca pe aria de constructii raspunsurile ar fi fost probabil tot 50-50.
Daca "putea fi indepartat destul de usor" pune mana pe peria de sarma si freaca intre cateva minute si cativa ani de zile, depinde de ce cantitate este vorba.Ca sa fii linistit si sa elimini celelalte 50%.Parerea mea ca stratul de rugina are microni si nu va mai progresa in beton deci linistit se poate folosi asa.

Edited by eugenrau, 20 February 2015 - 22:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate