Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Sfat achizitie aparat foto

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 02.02.2014
Foarte utila informatia. Deci nu sunt importanti MPX cat senzorul sa fie mai mare .(Ma refer la nivel de foto amator)

#38
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Sa zicem ca formatul pe care printezi de obicei este A4 (8x12" de fapt). Ochiul uman are o rezolutie cam de 300 dpi (desii unii oameni ar putea sa vada o diferenta intre 600 si 300 dpi) asa ca se considera o rezolutie de 300 dpi ca fiind OK pemntru o calitate foarte buna.
Rezulta o rezolutie necesara de 2400x3600 pixeli adica 8,6 MP. Daca te uiti pe un ecran UHD ai 3840x2160 deci ai, pentru o poza landscape in aspectul 3:2, 3240x2160 adica 7 MP.
Am facut multe poze pe format A4 care au iesit foarte bine pentru ochii mei si cu 6 MP (adica cu 250 dpi) dar daca ai ochi de vultur considera ca 10 MP ca o rezolutie OK.
Cu cat e mai mare senzorul cu atat te poti duce cu rezolutia mai sus. Insa camerele full frame (senzor de 36x24 mm) pentru lumina scazuta au rezolutii pe la 21 MP, iar cele pentru detalii fine cam 36 MP (nu sunt asa bune la high ISO). Un senzor de 1/2,3" are 6,17x4,55 mm si este de 34 de ori mai mic decat un FF (o calitate ca cea de 36 MP ar fi pe la 1 MP). De aceea spun ca 16 MP pe un senzor mic sunt o reteta sigura pentru poze slabe din punct de vedere a calitatii.
O calitate acceptabila am obtinut de la un senzor de 8,07x5,56 mm (deci cu 60% mai mare) la 10 MP insa limitat la ISO 200.

#39
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
Salutare,
Vreau sa-m iau o camera mica cu un zoom cat mai mare. M-am oprit la doua modele de ~1000 lei.
Sony Cyber-Shot DSC-HX60 - http://www.emag.ro/a...3/pd/D0Y7CBBBM/
vs
NIKON Coolpix S9900 - http://www.altex.ro/...0x-3-inch-negru
Puteti sa-mi spuneti care din cele doua ar fi mai ok.
Multumesc,

#40
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ambele au senzori minusculi cu obiective in plina difractie.
Nikon nu e prea cunoscut pentru compactele sale asa ca un pic mai bun ar fi Sony.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate