Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Sfat achizitie aparat foto

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
2good

2good

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.09.2008
Va salut.
As vrea sa mi achizitionez un aparat foto pana in 700 ron.Am gasit astea:
http://www.emag.ro/a...1/pd/E0YTKBBBM/
http://www.emag.ro/a...0/pd/ECQS7BBBM/
http://www.pcgarage....ge/benq/gh-650/
http://www.emag.ro/a.../EZ44TBBBM/   la 800 ron .
Mentionez ca sunt amator in ale fotografiei.Vreau doar sa iau cel mai bun pana in acest pret.Multumesc.

Edited by 2good, 09 July 2013 - 22:18.


#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,031
  • Înscris: 10.04.2006
Toate-s proaste. Ia-l pe cel mai ieftin si fa altceva cu banii ramasi.

#3
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
La bani asta as lua Fuji-ul ca e mai ieftin
Lumea zice totusi ca Nikon-ul e mai bun si are reducere mai mare.

Edited by andu2012, 09 July 2013 - 22:08.


#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
http://www.emag.ro/a...1/pd/E0YTKBBBM/

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Sper ca vei folosi, intr-adevar, aparatul foto. Eu am cumparat unul acum vreo trei ani si il tin la naftalina. Mai bine ai pune banii aceia la un telefon cu camera mai buna, deoarece pentru un utilizator mediu, camera foto principala este cea de pe telefon.

#6
2good

2good

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.09.2008
Sunt un cetatean normal care are acest buget si vrea sa si ia o camera foto nu telefon sau altele.Calatoresc si vreau sa imortalizez unele momente.Nu am sa o tin la naftalina.Puteti veni si cu alte sugestii de aparate foto.

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu-s de acord cu Nenea Zap. Dacă astea-s proaste, cum erau alea "Smena" cu care făceam poze acum 20-30 de ani? Dacă eşti ca mine şi în general majoritatea populaţiei un "fotograf amator" care nu e interesat de arta fotografică şi reglaje manuale, ci de un ap. foto care să facă poze pe modul automat pt vacanţe şi alte ocazii etc, uită-te după caracteristici care ÎŢI FOLOSESC ŢIE:

- zoom optic cît mai mare
- cîte poze faci cu o încărcare a bateriei
- alternativ, dacă suportă acumulatoare AA, deşi în ultimul timp nu prea mai e cazul
- alternativ, cît costă o baterie de schimb. Bateria e din păcate un aspect crucial pt că dacă te lasă cînd eşti departe de priză şi nu mai ai alta... nimic altceva nu mai contează.
- anumite moduri care să te intereseze cum ar fi rafală de poze cît ţii declanşatorul apăsat (sau ce te-ar mai interesa pe tine, repet încă o dată PE TINE, de ex. unii consideră util să aibă wifi, mie mi se pare relativ un moft, nu mă doare mîna să scot cardul şi să-l bag în laptop; dar e chestie de gust)
- formatul în care comprimă filmele (de ex. formatul MOV este acum vechi şi considerat ineficient ca compresie)
- evident, rezoluţia şi fps cu care filmează

deci ia manualele de pe net la fiecare şi uită-te ce ştiu să facă, şi eventual mai citeşte review-uri pe site-uri străine.

#8
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Eu zic ca la reducerile alea merita sa iei Nikon-ul ala.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Atunci, iti recomand Nikon.

#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,031
  • Înscris: 10.04.2006
Eu zic ca in pretul asta nu este diferenta reala intre ele.
Toate au senzor mic si multi megapixeli.

#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nenea Zap, e ca şi cînd ai spune că dacă nu îţi permiţi maşină decît pînă în 10.000E, aia nu e maşină. Da, toate ap. foto din clasa aceasta au senzor mic, cu dezavantajele de rigoare, dar omul nu a zis că vrea să se angajeze fotograf la National Geographic. O amintire de vacanţă rămîne o amintire frumoasă şi dacă poza prezintă unele defecte "tehnice" cum ar fi zgomot pe imagine în lumină slabă, etc. Sigur, dacă eşti profesionist, te "zgîrie" probabil pe ochi, dar omul nu este (ceea ce mi se pare un mare avantaj). Tot aşa îmi spunea cineva că el nu ascultă MP3-uri pt că se aude că e compresie cu pierderi faţă de "the real thing"...

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Toate au senzori de imagine foarte mici, asa ca forma bridge de camera este o mare teapa - este partial justificata doar de zoom mare, insa in rest deloc, doar teapa pt. fraieri.

Sunt telefoane care au camere mai bune decat camerele amintite aici, respectiv cu senzori mai mari.

Mai mult, exista camere compacte cu senzori de zeci de ori mai mari ca suprafata fata de aceste bridge-uri.

Daca bugetul este maxim 700 lei, ia o camera cat mai compacta daca iei noua.
Un cunoscator ar lua SH ceva cu senzor mai mare, poate chiar APS-C...
Cu 865 lei am luat prin 2007 un DSLR SH, aproape nou ( ~ 3000 cadre trase) si care a fost nou la 1800 Euro fara obiectiv...

#13
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Scuze, dar acel Smena dat ca exemplu este cu mult peste cele de mai sus... Totul e sa stii sa-l folosesti. Film inca se mai gaseste...

Edited by c14h3r, 09 July 2013 - 22:40.


#14
2good

2good

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.09.2008
Nenea Zap si loock  nu ma prea ajutati.cred ca nu intelegeti bine ce am scris.si nu stiu de ce, ca vorbim aceeasi limba...
Acum am un aparat mult mai slab decat cele prezentate si nu mi a fost rusine sa pozez cu el si am fost satisfacut de pozele iesite.Deci orice as lua va fi un progres pentru mine.Probabil mi am ales gresit locul unde sa cer ajutorul,ca sunt  unul din acei "fraieri" care vrea sa cumpere un aparat foto compact.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Ce cam vrea lumea sa zica e ca, pe partea foto, in afara de un zoom mai mare (util in cateva situatii) si, eventual, stabilizare optica (daca n-o aveai deja si la aparatul vechi), nu vei simti cine stie ce diferenta pe partea calitatii pozelor fata de un compact o idee mai vechi.

#16
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
2 good, ce aparat ai la ora actuala? Cu asta ar fi trebuit sa incepi... Daca e sa n-am nimic si sa aleg, m-as opri la Nikon sau Fuji... Vezi review-uri despre fiecare si alege...

Edited by c14h3r, 09 July 2013 - 23:32.


#17
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,031
  • Înscris: 10.04.2006
Dupa cum ti-au zis si altii, cea mai buna idee ar fi sa iei ceva SH superior aparatului pe care il ai acum.
Daca spui ca ai deja ceva, nu vei simti prea mult diferenta de calitate a pozelor fata de aparatul pe care il ai acum.

Cat despre comparatia cu masinile, e ca si cum ai avea deja o masina dar vrei o alta masina care e tot cam in aceeasi clasa - dai bani degeaba si nu prea simti diferenta.

Edited by Nenea Zap, 09 July 2013 - 23:25.


#18
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postc14h3r, on 09 iulie 2013 - 22:40, said:

Scuze, dar acel Smena dat ca exemplu este cu mult peste cele de mai sus... Totul e sa stii sa-l folosesti. Film inca se mai gaseste...
cred ca faci confuzie cu slr urile zenith
smena era un aparat robust, okay dar slab.

initiator - nu iti lua SH ca nu stii ce cumperi
verifica reviewuri la camerele alea pe situri gen http://www.steves-di...camera-reviews/ si cauta poze facute cu ele

camerele sunt foarte bune pentru amatori, dar cum in romania toata lumea conduce de la porche in sus, vorbeste pe telefoane de la iphone in sus si face poze numai cu dslr ul... probabil vei fi primul roman care isi cumpara camera foto de genul ala (in gluma evident)


dupa cum vei vedea in review-uri, strainii care le scriu si prin mana carora trec sute de camere de la zeci de mii de euro in jos, nu au atat de multe pretentii ca romanul, si vor aprecia aparatul la justa lui valoare, in categoria lui de pret.
pozele facute cu telefonul, orice telefon sunt de cacao si arata bine doar pe ecranul telefonului, nu se compara cu niciuna din camerele astea.

uite poza facuta cu NIKON L610 multi o sa sara ca buuhhuuuhuhuhu nu e la fel ca cu DSLR ul dar ptr tine este f buna (click dreapta - view image ptr dimensiunea reala)

[ http://www.steves-digicams.com/camera-reviews/nikon/coolpix-l610/DSCN0027.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by onlyone, 10 July 2013 - 00:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate