Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Lenovo vs Asus

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Salut,
Am ajuns cu cautarile la 2 modele foarte asemanatoare ca specificatii:
http://www.pcgarage.....40m-2gb-brown/
vs
http://www.pcgarage.....40m-2gb-black/
La Asus ma incanta sistemul de racire si aspectul general, iar la Lenovo ecranul anti-glare si tastatura cu backlight. Am citit niste reviewuri despre seria aceasta de la Lenovo in care s-au observat luminozitatea mica a ecranului si faptul ca tastatura ,,flexeaza" la apasarea tastelor din mijloc.
Ce stiti despre racirea notebook-urilor Lenovo?

Suplimentar :
Voi folosi laptopul pentru programe cad, multitasking, ocazional ceva jocuri. Credeti ca asa ceva ar fi suficient si as putea sa renunt la diferenta de bani pana la i7 ? Procesorul imi pare economic si puternic cu functia turbo boost.

http://www.pcgarage.....40m-2gb-black/


Multumesc!

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
"Pagina inexistenta" pe toate link-urile. Ori repara ei ceva la site, ori ai dat copy paste aiurea.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
vezi ca nu ai copiat linkurile intregi

#4
florinbh1

florinbh1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.07.2013
Ce pot sa-ti spun este ca eu detin un Lenovo G580 de prin Decembrie 2012 si pot sa spun ca sunt multumit de el cum se misca dar adevarul este ca eu nu l-am folosit la asemenea programe gen CAD doar la jocuri ce l-am mai forjat dar s-a miscat excelent  adica jocuri noi sau nu neaparat noi cat jocuri complexe care eu nevoie de resurse pe care le-am rulat fara probleme pe unele cu detaliile pe high altele pe ultra si asta tinand cont ca eu am doar un I3 3110M Ivy Brigde 2.4 Ghz plus o placa video Nidia Geforce 630M 2 GB 128 biti, iar din cate vad tu spun ca laptopul pe care vrei tu sa ti-l achizitionezi are turbo boost ceea ce inseamna ca este cel putin I5 la 2.5Ghz/3.0 cu turbo activat si nu cred ca o sa ai probleme dar mai multe pot sa-ti spun dupa ce repari linkurile sa vad si eu intre ce oscilezi.

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostDtzDanutz, on 09 iulie 2013 - 07:13, said:

Suplimentar :
Voi folosi laptopul pentru programe cad, multitasking, ocazional ceva jocuri. Credeti ca asa ceva ar fi suficient si as putea sa renunt la diferenta de bani pana la i7 ? Procesorul imi pare economic si puternic cu functia turbo boost.
Multumesc!
CAD`ul iti cere direct Nvidia la placa video,iar un procesor quad-core nu`i de neglijat,totusi diferenta e destul de mare intre i5 si i7 quad.
Rezolva link`urile alea pentru ca nu merge niciunul. Asa,din cele spuse,ma duce cu gandul ca e un Z500 de la Lenovo pe acolo.

#6
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Imi cer scuze pentru greseala, aici linkurile intregi:

http://www.pcgarage....740m-2gb-brown/

http://www.pcgarage....740m-2gb-black/

http://www.pcgarage....740m-2gb-black/

Tind catre lenovo Z500. Ce stiti despre racirea la aceasta serie? Am citit ca ar fi ok, dar multa lume lauda Asusul k56 pentru sistemul Ice Cool.

#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Asus-urile au procesoarele "ciuntite", varianta mai slaba care consuma mai putin curent, nu mi-as lua asa ceva.

Evitale pe ce le cu "U" in coada.

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostDtzDanutz, on 09 iulie 2013 - 14:50, said:

Tind catre lenovo Z500. Ce stiti despre racirea la aceasta serie? Am citit ca ar fi ok, dar multa lume lauda Asusul k56 pentru sistemul Ice Cool.
Cu siguranta Lenovo,performanta mult mai buna,avand un procesor quad-core cu HT (Asus`urile respective sunt dual-core cu HT).
Racirea e buna la ambele.

Singurul minus ca sa spun asa la Lenovo e ca e dificil de facut un upgrade.
Dificil in sensul ca nu trebuie sa scoti doar un capac,ci intai tastatura iar apoi capacul spate.

#9
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Am inteles! Ma descurc cu eventualele upgrade-uri. Am un dell cu constructie asemanatoare. Mai exista vouchere la PC Garage?

#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ce vezi prin semnaturi,de 1%.
Mai sunt reduceri de 2,respectiv 3% daca esti membru al Computer Games / My Garaga,dar ai nevoie de un numar minim de posturi si de o anumita vechime.

Edited by georgik12, 09 July 2013 - 16:14.


#11
libersinebun

libersinebun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.07.2013
Danutz azi mi-a venit mie lenovo z500. Iti recomand lenovo asa cum si altii mi-au zis, arata foarte bine, are cam tot ce vrei pe el, plus procesorul de la el fata de asus e aproape dublu la benchmark.
lenovo cpu vs asus cpu

Ce nu-mi place la lenovo si sigur asus nu face asta, difuzoarele sunt puse pe spatele laptopului, e ok daca-l tii pe masa, iar in pat sa ai grija sa nu le acoperi, ele sunt pozitionate in fata cam la 4 cm fata de margine. Ventilatorul merge, dar la o viteza relativ mica nu prea se incalzeste. O sa testez pe jocuri si revin cu un review la topicul meu. Bafta!

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@libersinebun daca tii laptop-ul pe pat o sa-l distrugi, intra scame si praf in sistemul de ventilatie si acoperi gurile de aerisire, de asemenea sa nu te miri daca se incinge rau in aceste conditii.

#13
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Multumesc pentru sfaturi!

Cei de la PC Garage au fost foarte prompti.  Ieri la ora 18:00 am plasat comanda, astazi la ora 11:00 a sosit, iar acum scriu de pe el. :)
Suportul online la Lenovo este foarte bun. Pana acum totul a mers perfect si nu am gasit nimic care sa ma nemultumeasca.

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ma bucur ca ai fost multumit. :)

#15
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Revin cu o problema oarecum enervanta:
Se intampla de foarte multe ori sa trebuiasca sa apas mai tare pe tasta ,,i" pentru a putea scrie caracterul. Am observat din primele zile, dar am crezut ca nu este specific tastei ,,i" sau ca am eu o problema de acomodare cu tastatura. E destul de suparator sa stai mereu cu grija ca nu a fost tastat ,,i" si sa corectezi in permanenta.

Am cautat pe net si pare ca nu a mai intampinat nimeni problema. Cred ca voi incerca sa inlatur tasta pentru a vedea mecanismul de actionare si daca este impiedicat de ceva...

#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Parca lenovo Z500 avea placa video mai slaba la 64 bit fata de cea de pe asus la 128 bit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate