Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Aventura Rusia

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
vlady_dracul

vlady_dracul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.11.2009
Va salut. Iata planul meu de vacanta pentru luna august. Vreau sa aloc 2 saptamani acestei calatorii. Astept pareri,sfaturi si sugestii. Planuiesc sa plec cu trenul din Bucuresti Nord in directia Chisinau. Acolo vreau stau 1 zi pentru a vizita orasul apoi sa ma urc iar in trenul direct spre St. Petersburg. Trenul costa 88 de euro si face aproximativ 40 de ore pana in Pete. E o ruta interesanta. trenul tranziteaza ucraina si belarus. Odata ce ajung la destinatie, vreau sa vizitez tot ce se poate in oras, cam in 8 zile apoi sa plec spre Helsinki. o noapte in Helsinki iar de acolo plecare Spre Tampere. Din Tampere avion wizz air spre budapesta. o zi in budapesta iar de acolo avion spre Targu mures cu Wizz air la pretul de 30 de euro. Din targu mures tren spre capitala. Pareri? cum suna? Stric oare farmecul acestei excursii urcandu-ma in cele 2 avioane? ar trebui sa ma intorc din Pete pe Moscova? si inapoi in tara? ce varianta merita cel mai mult?

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
trenul ala e cuseta sau cum e? din aia cu 4 paturi? mergi singur? grup?
mi se pare destul de obositor, depinde si cat bagaj iei cu tine.

#3
vlady_dracul

vlady_dracul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.11.2009

 onlyone, on 08 iulie 2013 - 22:31, said:

trenul ala e cuseta sau cum e? din aia cu 4 paturi? mergi singur? grup?
mi se pare destul de obositor, depinde si cat bagaj iei cu tine.
merg singur. custa cu 4 sau 2 paturi. bagaje nu imi iau prea multe. e o aventura. nu prea ma intereseaza oboseala. este avion bucuresti roma-roma moscova la 180 de euro. dar vreau sa experimentez altceva. am vazut cam tot prin vest. spre est nu am fost niciodata.

#4
catalinn87

catalinn87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.01.2010
Cred ca 8 zile sunt prea multe pentru St Petersburg. In timpul asta poti sa mergi si la Moscova, sau sa stai mai mult timp in Finlanda.

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Eu zic ca ar trebui sa vizitezi si Moscova. Ar fi pacat sa nu, pentru ca tot vei fi in zona.

Edited by danutz96, 08 July 2013 - 22:58.


#6
vlady_dracul

vlady_dracul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.11.2009
Multumesc pentru sfaturi. Da...atunci mai bine iau trenul Chisinau-Moscova. Stau 4 Zile in Moscova si 4 in Petersburg. Apoi spre finlanda, ungaria si romania.  Aveti idee despre preturile din Rusia? Mancarea e scumpa? suvenirurile? etc?

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 catalinn87, on 08 iulie 2013 - 22:40, said:

Cred ca 8 zile sunt prea multe pentru St Petersburg. In timpul asta poti sa mergi si la Moscova, sau sa stai mai mult timp in Finlanda.

Spui asta pentru ai fost deja la Sankt Petersburg sau...doar pentru a te afla in treaba ? :huh:

Nu cred ca o sa te plictisesti deloc 8 zile in Sankt-Petersburg desi daca e aventura, atunci aventureaza-te prin imprejurimi macar, desi chiar si orasul in sine, care IMHO e de departe cel mai interesant din toata Rusia, are cu ce te tine ocupat o saptamana ;)

#8
catalinn87

catalinn87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.01.2010
Moscova este unul dintre cele mai scumpe orase din lume! Mancarea la restaurante este ok la pret, iar in supermarket preturile sunt cam ca la noi. Evita magazinele mici pentru ca au preturi foarte mari. Cazarea este la fel extrem de scumpa, iar taxiurile te chelesc de bani. Poti sa folosesti metroul. Au o retea foarte buna si cu multe statii. Comunicarea cu oamenii este foarte greoaie. Majoritatea nu vorbesc engleza, iar unii baieti se uita urat daca te aud ca vorbesti in engleza.

#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 vlady_dracul, on 08 iulie 2013 - 23:02, said:

Multumesc pentru sfaturi. Da...atunci mai bine iau trenul Chisinau-Moscova. Stau 4 Zile in Moscova si 4 in Petersburg. Apoi spre finlanda, ungaria si romania.  Aveti idee despre preturile din Rusia? Mancarea e scumpa? suvenirurile? etc?

Mancarea nu e foarte scumpa, gasesti pe toate buzunarele, asa cum se cade unei tari/unor orase cu diferente foarte mari intre omul mediu de rand si marii oligarhi.

Moscova in special e foarte scumpa la cazare, mai ales prin centru dar gasesti si chestii de genul hostels pe buzunarul calatorului tanar si fara buzunare doldora. Insa e un oras destul de ponosit/aglomerat...un fel de Buckale MULT mai mare si mai grandoman si cu ghertoi la patrat :|  As alege alte destinatii , spre exemplu Kazan, care nu e foarte departe de Moscova, direct din St. Petersburg trenul face vreo 25 de ore. Eventual faci si un quick pitstop in Moscova, sa tragi cateva poze pe la Kremlin :rolleyes: si apoi fuguta mai departe :peacefingers:

#10
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Sa mergi si prin Siberia si Antarctica daca tot ai asa chef de umblatura. Iei trenul si mergi si la Vladivostock.

#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 popascu, on 08 iulie 2013 - 23:14, said:

Sa mergi si prin Siberia si Antarctica daca tot ai asa chef de umblatura. Iei trenul si mergi si la Vladivostock.

Da sigur...si va face exact...8-10 zile, adica mai ramane si dator cu cateva zile, plus o sa il indoaie biletul de avion inapoi cu cateva mii de coco :|  

Si, domnu' Popascu, Antarctica e aia cu pinguinii de la Sud...acolo ajungi doar pe cruise-ship-uri speciale sau pe vase de cercetare, daca esti cercetator. Dar costa mult mai multi bani :|

#12
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

 vlady_dracul, on 08 iulie 2013 - 22:24, said:

Va salut. Iata planul meu de vacanta pentru luna august. Vreau sa aloc 2 saptamani acestei calatorii. Astept pareri,sfaturi si sugestii. Planuiesc sa plec cu trenul din Bucuresti Nord in directia Chisinau. Acolo vreau stau 1 zi pentru a vizita orasul apoi sa ma urc iar in trenul direct spre St. Petersburg. Trenul costa 88 de euro si face aproximativ 40 de ore pana in Pete. E o ruta interesanta. trenul tranziteaza ucraina si belarus. Odata ce ajung la destinatie, vreau sa vizitez tot ce se poate in oras, cam in 8 zile apoi sa plec spre Helsinki. o noapte in Helsinki iar de acolo plecare Spre Tampere. Din Tampere avion wizz air spre budapesta. o zi in budapesta iar de acolo avion spre Targu mures cu Wizz air la pretul de 30 de euro. Din targu mures tren spre capitala. Pareri? cum suna? Stric oare farmecul acestei excursii urcandu-ma in cele 2 avioane? ar trebui sa ma intorc din Pete pe Moscova? si inapoi in tara? ce varianta merita cel mai mult?

Ai invitatie? Stiam ca, daca vrei sa intri in Rusia, iti trebuie invitatie de la un rus.

#13
vlady_dracul

vlady_dracul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.11.2009
:)))....daca era sa am bani. luam direct moscova beijing. asta imi doresc cel mai mult sa fac in viata asta in materie de calatorii. sa iau trans siberianul din Moscova si sa ma opresc la beijing. acum vreau doar sa gust putin, atat cat imi pot permite la momentul actual din ''Mama Rusie'', urmand sa strang bani si in urmatorii 5 ani sa bifez si trans-siberianul. in ceea ce priveste bugetul meu pentru aceasta escapada, as vrea sa fie la 800 de euro 900, tinand cont ca hostelurile pt 10 zile costa chiar si 50 de euro. dar am zis sa nu fie 50 sa fie 100. nu sunt o persoana pretentioasa.

 draculescu, on 08 iulie 2013 - 23:22, said:


Ai invitatie? Stiam ca, daca vrei sa intri in Rusia, iti trebuie invitatie de la un rus.
E 45 de dolari viza de Rusia de la ambasada din bucuresti. Dau 35 la o agentie de turism care se va ocupa de treaba cu vocherul turistic.

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 draculescu, on 08 iulie 2013 - 23:22, said:

Ai invitatie? Stiam ca, daca vrei sa intri in Rusia, iti trebuie invitatie de la un rus.

Un voucher de-ala pe care il obtii oricum de la hotelul unde te cazezi sau uneori prin agentie, depinde ce alegi Posted Image
http://www.romania.m...a_turistica.htm

EDIT...mi-ai luat-o inainte :P

Edited by lawrence38, 08 July 2013 - 23:32.


#15
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Te rog sa ne ti la curent cu excursia ta, poti sa postezi si de pe drum daca ai de pe ce si de unde.
Mi se pare interesata excursia ta, pacat ca mergi singur. Cu un grup de 2 pana la 4 persoane era mai fun.

#16
vlady_dracul

vlady_dracul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.11.2009

 onlyone, on 08 iulie 2013 - 23:33, said:

Te rog sa ne ti la curent cu excursia ta, poti sa postezi si de pe drum daca ai de pe ce si de unde.
Mi se pare interesata excursia ta, pacat ca mergi singur. Cu un grup de 2 pana la 4 persoane era mai fun.
Crezi ca eu nu as vrea sa mai merg cu cineva? Dar lumea e speriata cand aude de Rusia. Toti sunt disperati sa mearga prin Vest. Oricum daca e vreun doritor pe aici, il astept sa se alature cu cel mai mare drag.

#17
apollo^^

apollo^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.11.2005
Salut, foarte faina excursia ,si eu doresc sa ajung prin Rusia, eu zic sa eviti avioanele si sa mergi cu trenul cat de mult poti asa vezi, cunosti locuri noi cel mai bine. Sa ne ti la curent cu excursia si pozeeee multe.Bafta.

#18
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Moscova e interesanta dar atractia principala e St. Petersburg.
Daca chiar vrei ceva interesant si pitoresc si tot iti place sa mergi cu trenul Posted Image, ia-o spre sud.
Buhara, Samarkand, Taskent, Hiva, Alma Ata.
Ca buget iesi lejer sub Moscova sau St. Petersburg.
Asia Centrala e o lume total deosebita fata de ce ai vazut in vest.

Acolo pe langa medresee, moschei, o sa intelegi ce inseamna un munte de pepeni :)
Adica in bazare o sa vezi o gramajoara cat o vila P+1 de pepeni(numai galbeni) iar vanzatorul la +40 de grade e incalcat cu cizme si caciula de blana.
Mie mi se facea rau numai cand il vedeam.
Sau ceainariile lor, care inseamna o platforma de lemn inaltata la cca 20-30 de cm si acoperita cu covoare, unde localnicii se descalta  Posted Image  si stau acolo ore in sir la o ceasca de ceai.

Edited by Jerome4, 09 July 2013 - 09:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate