Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

BBC isi suspenda productia de programe in 3D!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Decizia vine la aproximativ o luna dupa ce ESPN a renuntat la 3D... articol complet aici:

http://www.go4it.ro/...tv-3d-11109534/

Ca o parare personala... cred vor reveni odata cu tv-urile 3D fara ochelari, fie ele full hd ori ultra hd

#2
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Si noi ne entuziasmam deja ca vom avea numai 3D-uri.Ba chiar si 4K-uri.
Parerea mea ca pentru o locuinta, HD-ul ajunge.

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
eu astept holodeck-urile din star trek

#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
cred ca singura problema pt cei de la BBC este raportul costuri/beneficii

#5
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Pai iti imaginezi ca asta e problema tuturor nu?BBC este doar cea mai mare televiziune.Si una dintre cele mai bogate.
Daca au avuns la concluzia ca nu este profitabil, e clar ca nu e pentru nimeni.

#6
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
E destul de complicat, cel putin la momentul actual, sa vizionezi ceva 3D. Pseudo-3D, ca sa fim corecti, pentru ca nu e realmente 3D atat timp cat nu ma pot uita in spatele tv-ului sa vad din unghiul ala.
Ochelari, schimbari de setari... nu prinde. S-a mai incercat si s-a abandonat.

Ca sa nu mai vorbim de costurile de filmare, care cresc. Nu vorbesc de ceea ce se converteste la 3D ci de ceea ce se filmeaza 3D.

Edited by bodi, 09 July 2013 - 11:17.


#7
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
3D e doar un termen de marketing ! Nu a fost niciodata 3D, conform descrierii termenului.
Practic, transmisiile sunt doar STEREO. Adica doar 2 imagini din doua unghiuri diferite.
Dar suna mai impresionant termenul de 3D fata de Stereo, corect ?

#8
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Da, blue-line. Stiu si sunt de acord. Dar cum sa vinzi imagini stereo? Mai bine le zici3D.
Eu am monitor 3D si l-am folosit extrem de putin - vreo doua filme si am incercat niste jocuri. Unele arata foarte bine, altele execrabil. Si totusi, ceva nu merge. In afara de cateva jocuri care chiar sunt facute interesant 3D - de exemplu King's Bounty arata ca o cutie in care ai piesele unui sah micut si detaliat, sau cel putin asa mi-a dat mie impresia - restul arata tot ca niste seturi de cartoane suprapuse. Iar filme, hm, Avatar, ceva demo facut special pentru 3D (ala chiar a fost impresionant, cu un peste care iese pur si simplu din ecran) si o porcarie facuta de Cirque du Soleil (parerea mea) - cam astia au aratat bine. Restul, fie erau ba 3D, ba 2D fie aratau prost pur si simplu.

#9
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Un monitor 3D, in sensul strict al cuvantului, ar trebui sa fie de forma unui cub, sa te poti invarti in jurul lui si sa vezi imaginea din orice unghi.
Sau, chiar daca este de forma unui monitor 2D, in functie de pozitia capului fata de ecran, ar trebui sa existe diferite perspective, nu una singura (ex: sa vezi complet ce se ascunde in spatele actorului).
Oare cum se va mai numi un astfel de dispozitiv, cand se va inventa ? Real 3D ?
STEREO este metoda prin care corpul uman apreciaza spatiul din jur, folosindu-ne de doi ochi si doua urechi. Practic, doua imagini si doua canale de sunet.
Daca am avea doar un ochi si o ureche, am avea mari probleme de perceptie a dimensiunilor obiectelor din jur. De aceea, efectul stereo este atat de impresionant.
De mai mult timp NVidia distribuie ochelari stereo (cu suportul de imagine asociat), dar se pare ca termenul nu a impresionat atat de mult.

#10
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Ce faci acu, dezvolti ce am zis eu mai sus? :)

Si totusi, percep mult mai 3D decat prin ochelarii stereo. Iar pozitionarea sunetelor este 3D, real. Iti dai seama de toate cele 3 axe - sus-jos, inainte-inapoi si stanga-dreapta - desi n-ai decat doua urechi. Aici nu usnt de acord cu tine. Perceptia auditiva si vizuala e mult mai complexa decat ceea ce se intampla cand scoti sunet pe doua canale sau imagini stereo. Creierul are rolul sau si compenseaza si interpreteaza mai multi factori. Iti dai seama cand un sunet vine de la departare sau din apropiere, de sus sau de jos, din stanga sau din dreapta si asta e mult mai mult decat stereo.

Parca LG lucra la un cub de asta de zici tu. ce s-o fi intamplat cu tehnologia?

#11
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Pai de aceea a aparut tehnologiile de sunet multicanal 5.1, 7.1, 14.1, etc. Pentru a emula restul perspectivelor, ceea ce sunetul stereo nu reusea. Si aici vorbim de cincizeci de ani de cand se dezvolta aceste tehnologii.
La fel putem vorbi si despre partea vizuala, este necesar sa apara mai multe surse de imagini, pentru a defini o perceptie reala 3D. Deocamdata este doar stereo, doua canale. Chiar daca da o impresie 3D, nu e complet 3D.
Pentru a acoperi si restul perspectivelor (focalizarea imaginilor din spate, miscarea capului, ochilor, etc), mai este mult de lucru.
Tehnologiile surround 5.1 au aparut mai intai in cinematografe, tot acolo se vor dezvolta si cele de imagini 3D.

#12
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Eu ma gandeam la ceva de genul asta in domeniul vizual. Bineinteles ca e primitiv, dar e o directie de urmat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EndNwMBEiVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KfVS-npfVuY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
He, he, astea's vechituri ! :)
Cauta pe internet IO2 Heliodisplay.

#14
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Pai IO2 Heliodisplay nu pare 3D.

#15
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Corect. Deocamdata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate